Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:51:21

trubadurek >> No moc vypasený před zimou nebyl, odhadem mohl mít max. 5 kilo. No jo, jsem skoro na dvou. Sakra, probouzí se vě mě masař.

Nicméně když jsem si sečetl, co jsem letos od vody odnesl (2/3 jsem přesto pustil), tak je ta cena povolenky fakt za hubičku. České revíry jsou nejlevnější rybárnou na světě.

Apropo kolegové, pochlubte se kolika kg rybího masa jste našim vodám letos odlehčili. :-)

    Ntrubadurek - Profil | Čt 2.1.2014 15:47:54

    Chlapci nechci rozdávat rozumy atd... Beru to tak, že je nestaven systém, který je léta zažitej a bohužel to tak je... Kdo chce ryby pouštět, ať je pouští, kdo je chce brát, ať je bere, pokud to není v rozporu s RŘ a etikou.
    Kdo chce rybu udit, udírnu si vždycky najde

      Ntrubadurek - Profil | Čt 2.1.2014 15:44:52

      elhierro >> s tím talířem se kolego podceňuješ .-). Viděl bych to spíš na dva talířky...

        Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:43:34

        Mrknato >> Svazoplatidlo. Dobrý terminus technicus. :-) Ale máš recht. Sám mám dobrého známého (starší ročník narození) a ten nikdy rybí maso nepozřel. Ale od vody odnese téměř vše, záhy smění za vajíčka, klobásy, kuřata. Taková je realita. Ale k jeho cti patří, že RŘ neporušuje, nikdy by si nevzal od vody více, než mu řád dovoluje.

          NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 15:37:40

          elhierro >> Mně by se také líbilo mnohé, ale dokážu si v šedé kůře mozkové srovnat, že by to mělo neblahé dopady na společný rybolov a tak už dnes o tomto mlčím, i když je to to, co vyžaduje zákon 99/2004. Kapře beru jako volně směnitelné svazoplatidlo. Na tomto bychom se měli domluvit a nedevalvovat ho K70, lovem24, pod ledem a zabíjením naprd.... Bohužel "naše centrální banka" ČRS nekoná a deflační křivku podcenila.

          Edit : No dnes to vidím tak, že celá K70 byla "mucholapkou" na "méně bystré" a tato epizoda míří stejným směrem....

            Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:32:22

            Mrknato >> Jak toho "něčeho" dosáhnout? Lid se nedokáže domluvit nikdy na ničem. Bohužel. A nikdo se nedívá do budoucnosti, třeba co bude za 20, 30 let. Každý kouká na současnost, každý z ní chce "vytřískat" maximum. Také bohužel. Jak se říká: po mě potopa. Ale nikdo si neuvědomí, že ta potopa pak může spláchnout jejich potomky. Nikdo neřeší, že na této planetě jsme pouze na návštěvě, že nám tu nic nepatří. Jen "zlatokopové" si svou neomaleností dokáží velmi mnoho přivlastnit a také toho velmi mnoho poničí. Někdy i nezvratně. Však ona nám to příroda sama jednou spočítá.

              NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 15:29:40

              elhierro >> To máš pravdu, ale hlavně by měl začít něco dělat uživatel, aby "zlatokopové" všech vyznání a způsobu lovu, nezničili náš "Klondike" dřív, než bude pozdě a to už pomalu začíná být...))) Tato diskuse a i jiné o mírách, tomu napovídají..... mně to přijde, že někdo chce mermo mocí odvázat "Krakena" a vůbec netuší, co tím způsobí.

                Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:29:26

                Mrknato >> No jestli Ti to neřekl ne kvůli nové době, ale především kvůli vlastním podnikatelským aktivitám. Jo výroba "bolelízu", to je ta nová doba. :-( Nic proti tomu nemám, ale ať tedy vzkvétají soukromé kaprodromy, ať se tam chytá nonstop, třeba na deset průtů a K70 ať se tam změní třeba na K150. Jen jsem zvědavej, kdo tam bude za drahý peníz jezdit. Každopádně je vidět, že "lobbing" (dříve se tomu říkalo korupce nči uplácení) dorazil i do kruhů rybářských.

                  NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 15:24:16

                  MichalU >> Jinak se nemusíš stydět, že rybářský zákon a vyhlášku neznáš. V době vzniku petlice K70 jsem zhusta diskutovat s jejimi tvůrci a mnoho z nich mě odbylo s tím, že je nějaký zákon a vyhláška nezajímá... Něco podobného napsal pan Nickel do Rybářství.... Nová doba... nové způsoby.

                    Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:23:43

                    Mrknato >> Už chápu. Každopádně si myslím, že bude hůř a od vody se masa bude odvéžet čím dál více. Teď to bude znít strašně, ale já jsem si nedávno vduchu řekl, když jsem vodě vrátil candáta 81 cm, že jsem vlastně do vody pustil skoro "talíř", který si může druhý den domů odvézt masař. Tedy jak říkám, každý musí začít u sebe.

                      NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 15:17:45

                      elhierro >> Já jsem si to u stánku s kapř říkal také....))) No ale Vánoce jsou Vánoce. Z kapra 1kg nebo 6kg je obrovský podíl "odpadu", cca 1/2 váhy, takže cena kapře v kuchyňské úpravě, je téměř rovna masu lososa.

                        Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:13:31

                        MichalU >> Pozor, proč jsou z masaření stále viněni důchodci? To je krutý omyl. A že je u nás rybolov o násaďácích, to není nic nového. Tak jak se vychytá 1 ha rybníček, tak to dopadne i na přehradách. Ty ryby se ani nestačí rozjet a už zase po té samé asfaltce, kterou k vodě přijeli, mažou jinam. Tedy z chovných rybníků do kuchyní rybářů.

                          Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:12:19

                          Mrknato >> jak to myslíš?

                            Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:11:40

                            kolib >> No tak tady se nezlobím, že cena povolenky je taková. Nejsem si jist, že rybolov má být ve 21. století levnou hromadnou zábavou s vidinou získání ještě levnějšího masa. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že na rybolov je navázán další byznys - výroba a prodej rybářských potřeb. A tato strana potřebuje naopak rybářů co nejvíce.

                              NMichalU - Profil | Čt 2.1.2014 15:08:48

                              elhierro >> no jasne ale nemuze par lidi to vychytat i tem jinym s tim by se melo neco delat. Pan duchodce to urcite nema jednoduche ale muze u te vody sedet denne ja musim chodit do prace atd ve finale se nema o moc lip a kdyz si zajdu chytit kaprika v lete na gril tak tam nemam nic, keci o tom ze je to jen neschopnosti rybare potvrdil vylov jednoho asi 1ha rybnika kde se jeste na jaro vysazovalo a na podzim tam byli tri mali uhori dva karasi a tri cejni doslova

                                NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 15:07:43

                                elhierro >> Tak to jsi zřejmě slyšel asi mně.... )))

                                  Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:07:07

                                  Mrknato >> přiznám se, že je to začarovaný kruh. Každopádně je ryboLOV stále o LOVU a se smrtí je třeba počítat. Co takový myslivci? Mohou lovit zvěř systéme, "Z&P", tedy zastřel a pusť? Leda že by se zvěří hráli paitball. :-) A vůbec, každá regulovaná ochrana je ve finále kontraproduktivní. Stačí se podívat na kormorána a bobra.

                                    Nkolib - Profil | Čt 2.1.2014 15:06:18

                                    elhierro >> Krutá realita.. Může to dopadnout i tak že na povolenku nebudou mít peníze když cena i s brigádami je přes 4000 kč!!

                                      NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 15:05:45

                                      kolib >> Výsledek nehodnotím. Napsal jsem opatření, která měla alespoň malinkatou hlavu a patu. Nefunguje to z jiných důvodů.

                                        Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 15:03:00

                                        kolib >> bojím se jedné věci. Na lidi je čím dál větší tlak, je mnoho nezaměstnaných, ceny potravin stále stoupají, PHM také. K čemu to tak může vést? K tomu, že se ryby budou masařit čím dál více. Byl jsem si tradičně s dcerou koupit na sádkách štědrovečerního kapra, zaplatil jsem za něj 420 Kč. Za mnou stál postarší manželský pár a manželka mu povídá. Sakra, ten kapr je tak drahý. A on na to. No také už nic nebudu pouštět, přijdou zlé časy. On si pak člověk rozmyslí, zda násaďáka, jehož tržní cena je cca 150-300 Kč (dle velikosti a váhy) pustí. A to vůbec nemluvím o ceně candáta, štiky, sumce, kde prodejní cena za kg je často přes 350 Kč.

                                          Červené karty: rover, Mrknato