Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

Starc55 - Profil | Čt 2.1.2014 14:35:27

Nerealizovatelné myšlenky, v některých případech bezesporu dobře míněné. Spíše je třeba se zaměřit na výchovu začínajících rybářů a výrazně zpřísnit podmínky a kritéria pro udělování povolenek. Mám na mysli zkvalitnění školení začínajících rybářů a a zavedení náročnějších zkoušek u nových členů. Ne že přijdu, zaplatím a chytám. Pak to takhle vypadá. Ale bude to běh na dlouhou trať. Český rybář se přizpůsobuje potřebám svým nikoliv potřebám spolku, kterého je členem. A to platí nejen v rybařině. V neposlední řadě je třeba i zpřísnit postihy a tresty za porušování daných předpisů.

    elhierro - Profil | Čt 2.1.2014 14:35:19

    MichalU >> a pokud jim naservíruješ čím dál více příkazů, zákazů, manuálů, bude to ještě horší.

      elhierro - Profil | Čt 2.1.2014 14:34:32

      Woohooo >> až takto striktně bych to neviděl. Ale nechraňmě kapře na úkor jiných druhů ryb, nezvýhodňujme kapraře před ostatními rybáři. Pokud se to kaprařům nepozdává, nechť opustí řady ČRS a jezdí na soukromé kaprodromy. Proč se prosadilo K70 a ne třeba Š80, C70, O35?

        Mrknato - Profil | Čt 2.1.2014 14:34:23

        Woohooo >> Jeden z nejlepších příspěvků, ne svou militantností, ale tím, že by si měli všichni uvědomit, že domokracie není to, že všude může lůza strkat své rypáky. Nedělal to ani bolševik a ten měl rypáků!!!!!

          MichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:33:13

          elhierro >> mas pravdu ale bohuzel se lidi tak nechovaj.

            MichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:31:42

            Mrknato >> Dle me info pokud to projde na clenske schuzi, je smutne ze u vas jde zmanipulovat... tak to org v ktere to projde by mela prednest na nejke shuzi mrs a v dalsim roce by se to melo resit na vsech clenskych. Pokud bude vetsina org pro tak by to melo projit

              Mrknato - Profil | Čt 2.1.2014 14:31:17

              MichalU >> Říkám to nerad, ale pokud ÚS nebudou schopny zarazit vlnu "lidové tvořivosti", tím, že dekrety na ÚS nejsou dostatečně daleko od lůzy, tak bych byl pro, aby se ty dekrety posunuly o level výš, ke spolku hlavnímu......

                elhierro - Profil | Čt 2.1.2014 14:29:55

                Každý se chovejme ke všem rybám co nejuctivěji, není třeba takovýto manuál, který stejně nikdo nedočte do konce. Já osobně když chci chycenou rybu zkonzumovat, umrtím ji okamžitě. Pokud někdo má ryby den a více ve vezírku či eko saku, tak jako tak rybí maso ztrácí na kvalitě.

                  Woohooo - Profil | Čt 2.1.2014 14:28:37

                  MichalU - >> a ja rikam prober se CRS a vyzen kaprare na soukromaky :))) vyzen tuhle pakaz nerybaru delacu bordelu, prasat a ochlastu dokud je cas jinak to tay bude samy kapr a samy karavan a bivak všude kam se podivas ... zakazme veskere lovy nonstop, zakazme veskere formy taboreni u vody, vyvazeni, zrusme všechny horni hranice u kapra všude :)))

                    MichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:28:15

                    kolib >> no uz sem to nekde psal nejde jen o kapra chtel sem zacit takhle, protoze je zde veka cast rybaru co pouzivaj nastrazni rybky, tak navrhni jak tuto vec obejit a rad to zmenim na vsechny druhy ryb

                      Mrknato - Profil | Čt 2.1.2014 14:23:16

                      MichalU >> Jak si prosím tě představuješ, že se toto tvé "vylepšení" dostane do BP? I kdyby se na některých zmanipulovaných členských schůzí toto odhlasovalo, co s tím dál? Ty si myslíš, že každá pitomost, kterou bude podporovat 51% všech rybářů se stane platnými BP?

                        kolib - Profil | Čt 2.1.2014 14:21:18

                        nevýznamná debata!! je to vše jen o konktrétní rybě zase kapr!! všechny ryby by měli mít naší uctu!!! a hlavně lepší chování k přírodě samé....bohužel je vše kolem vody a vody samotné v katastrofickém stavu!! a Pokud nebudeme chtit všichni něco udělat tak nemáme šanci ! Ale držím vám palce..

                          MichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:18:28

                          unudle >> dekujeme:-)

                            unudle - Profil | Čt 2.1.2014 14:17:00

                            MichalU >> Přeji vám hodně plodných myšlenek:-))

                              MichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:10:30

                              PYTLAKS >> jasne anketa hovoři jasne to bohuzel mas pravdu ale je tu par lidi co s tim souhlasi tak bych dale rad v diskusi pokracoval s nema...

                                PYTLAKS - Profil | Čt 2.1.2014 14:08:14

                                MichalU >> bez urážky,ale anketa hovoří zatím jasně

                                  unudle - Profil | Čt 2.1.2014 14:07:39

                                  MichalU >> Z mé strany návrh na vylepšení - vykašli se na to.

                                    MichalU - Profil | Čt 2.1.2014 13:58:01

                                    Tak trosku sem to procital a krom narazek na me mladi :-) za ktrere sem rad a moudrost tem starsim nezavidim na me opilstvi no asi potrfena husa se ozve, tak vime kdo nejvic kalil :-) sem narazil na sjednoceni pravidel s touhle veci souhlasim ale neni to k tematu, pokud nekdo vypracujete nejaky navrh tak ho rad podporim. Tak dnes bych byl rad kdybyste si nechali urazek a mluvili primo k tematu a navrhli jak to vylepsit a podobne dekuju :-)

                                      MichalU - Profil | St 1.1.2014 20:41:51

                                      Kluci nejak sem dnes nebyl u pc a nestiham reagovat zitra si v klidu vse prectu a pokusim se na to reagovat, jinak bych byl rad kdyby jste se drzeli tematu a poprosil bych spis ty co s tim souhlasi nebo ty co by byli pro ale za trosku jinsich podminek aby me s tim pomohli a dali tomu podobu ktera by mela aspon nejakou sanci projit, Ti co se jim to nelibi meli sanci vyjdrit svuj nesouhlas ale poprosil bych je at uz nereaguji pokud nemaj neco k veci samozdrejme je chapu ale pokud tu budu met miliony narazek na to ze su ozrali po silvestru tak me to k nicemu nebude tak dekuju za pochopeni a do zitreka nez dojdu z prace dizkuzi zamknu, takze zitra kolem 5 vecer a hodne stesti do toho noveho roku

                                        unudle - Profil | St 1.1.2014 20:40:36

                                        MichalU >> Doufám, že se u takovýhle ptákovině hlasovat nebude.

                                          Červené karty: rover, Mrknato