- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Návrh na usmrcení ponechané ryby
Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.
Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.
Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Dále moderuje: Drinks Profil
Jste pro?
A) ano28%
B) ne72%
Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
7x v oblíbených a 16x v ignorovaných.
kakr - Profil | St 1.1.2014 16:10:52
Ve svém příspěvku jsi zcela popřel o co "moderní" rybáři usilují.
Chyťapusťáctví spolu se zaváděním důchodového systému pro přestárlé a přerostlé ryby jsou v přece cool,ne ??
Až zvítězí "zdravé jádro", které jako sportovní pomůcku používá živé ryby tak se skutečně může stát, že sumarizace úlovků v dnešní podobě zanikne. (byl bych bez práce).a výlovek se bude rovnat nule.
Ale věř mi Mze to bude i tak zcela šumák......
Anýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 16:09:43
Snad nejsi tak naivní, abys tomuto věřil.
Pokud bude hlavní hnací silou společnosti mamon a vědomí, že za prachy lze skoro cokoliv, tak bude váha nakloněna vždy na stranu těch prachatejch a slušných rybářů bude jen ubývat kvůli znechucení a nesmyslným zákazům jako je tento.
splávkař - Profil | St 1.1.2014 16:06:01
tuzemak - Profil | St 1.1.2014 16:02:49
MichalU - Profil | St 1.1.2014 15:56:18
aleš vavřina - Profil | St 1.1.2014 15:53:07
kakr - Profil | St 1.1.2014 15:45:38
Kvalita členů je přímo úměrná kvalitě populace. Dříve nikdo žádnou selekci neprováděl, RL dostal koupit na počkání každý.
Troufám si tvrdit, že mezilidské vztahy, vzájemná tolerance, úcta ke stáří a pod. byly dříve postaveny zcela jinak, než je tomu dnes.
splávkař - Profil | St 1.1.2014 15:45:06
Dalším nezanedbatelným aspektem je to,že Mze má pod křídly produkční rybářství které taktéž dotuje a svaz je tradičně velkým velkým prostředníkem jak dostat rybu na stůl občanům státu.
Mze má myslím primárně za úkol nasytit obyvatelstvo,a to za maximálního využití potencionálu státu(půda,voda,....) Až pošlete v sumarizaci na Mze v kolonce výlovků O,budou se ptát proč,vy budete argumentovat,že se rybařením lidi už jen bavěj,předpisy jim ponechat úlovek vlastně ani moc nedovolují.... Pak jsem zvědavej,jestli příští sumarizaci budete posílat na nějaký ministerstvo kultury,zábavy a sportu nebo jestli bude sumarizaci posílat napříště jiný hospodář!
Legální je to,co jde v těch sumářích ať to bylo zapsáno rybáři,hospodáři či jinými úředníky....
Nelegální je ta část,která nebyla zapsána a je jedno,zda byla přes nějaké limity,nebo jen neměla špinit svatozáře moderních kaprařů či jiných ortodoxních skupin.
aleš vavřina - Profil | St 1.1.2014 15:39:55
Anýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 15:32:20
Prostě tímto zákazem porušuješ právo každého rybáře zacházet se svým majetkem. (Ponecháním ryby a jejím zapsáním se stáváš majitelem věc- ryby)
Jinak i když je vše podle řádu a BP v pořádku, tak lze rybáře za toto postihnout- i podle jiných předpisů třeba o týrání zvířat atd.
Jinak Jak chceš zabránit tomu převážení? Do kufru auta mi vlízt nesmíš a pochybuju o tom, že bys volal PČR, aby mne přijela zkontrolovat kufr auta, když papírově budu mít vše v pořádku.
Prostě nechápu smysl- v praxi toto co navrhuješ není proveditelné.
Parchant bude furt parchant a můžeš mít stoh vyhlášek a předpisů- stejně je poruší.
Takhle jen budeš omezovat slušné rybáře.
Toť můj názor.
tuzemak - Profil | St 1.1.2014 15:19:00
MichalU - Profil | St 1.1.2014 15:15:25
kakr - Profil | St 1.1.2014 15:14:19
Pane kolego, žijeme v roce 2014. Doby, kdy rybářství (sportovní) bylo součástí zemědělské živočišné výroby jsou naštěstí dávno pryč.Dnes stát nepotřebuje rybí maso (od Svazů), by nasytil hladovou populaci.
Pronajmutím vod svazům stát velmi elegantně vyřešil Nerudův problém ze slamníkem - co s nimi.
Rybáři (spolky) se starají o revíry od doby vzniku prvního zákona rybářského - od roku 1885. Zákon vznikl za France Josefa a to rozhodně nebyl žádný komanč, nýbrž panovník osvícený.
Ode dneška se Svazy (do tří let) budou dle nového OZ zase transformovat na spolky. Inu historie se opakuje.
Hospodářský výsledek se sleduje, sumarizace jde na Mze, ale z hospodařením Svazu nemá nic společného. To je zřejmě dle tvého příspěvku ta legální část.
Možná by nejen mně zajímalo co je část nelegální??
Mrknato - Profil | St 1.1.2014 15:14:09
Anýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 15:11:00
I když tak učiní a má jí zapsanou, tak jej lze zase stíhat za nešetrné zacházení s rybou. Takže tato pasáž je vcelku dobře ošetřena. Že se to v praxi nevyžaduje nebo toleruje ze strany RS, je věc druhá.
Prostě nelze jednoznačně přikázat, že ponechanou rybu musíš zabít. To už bys mohl taky přikazovat, že třeba duhák nebo kapř do vody nepatří a vracet se nesmí.- ( Stejná hloupost)
Převážení ryb nezabráníš, protože dotyčný, pokud rybu ulovil v souladu s předpisy, nic neporušuje.
Tomáš - Tom - Profil | St 1.1.2014 15:08:14
Mrknato - Profil | St 1.1.2014 15:03:07
MichalU - Profil | St 1.1.2014 14:58:06
Červené karty: rover, Mrknato
Kde to žije - všechna témata
16:03ATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
15:57Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 30
15:57Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 44
15:20Rybáři vs ochránci přirody 78
14:34Poradna: Redakce MRK.cz 1766
10:11Staré Česke rybářské vybavení 396
8:49Poradna: Sumcařina 2572
2:11Hlídač slev eshopů 751
ÚtDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
ÚtÚprava chodu woblerů. 11
ÚtPolsko, okolí Dunajce 6
ÚtLabe fishing store 19
PoNepromokavá bunda na boat a brození 66
Co je nového - všeobecné
PáBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . Bleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . Bleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
DAM naviják Quick Intenze FeederZa 1.350 Kč
Navijáky DAM QUICK INTENZE FD FEEDER jsou navrženy s velkým důrazem na detail a zajišťují velmi hladký a silný chod - jsou vhodné pro použití na lehký i težký feeder.
JRC Naviják XTX 10000 | SLEVA 48%Za 1.499 Kč
Fantastický naviják s grafitovým tělem v kombinaci s opracovanou hliníkovou cívkou vede ke spolehlivému, ale lehkému navijáku. Super hladký černý design a červené detaily JRC jsou konečným doplňkem tohoto nádherného, ale silného navijáku! 3 různé velikosti: 6000, 8000 a 10000."
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
www.chytil.cz
Firma Chytil byla založena v roce 2000 a od té doby vyrábí nejrůznější návnady a nástrahy pro lov nejen kaprovitých ryb....










