Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

kakr - Profil | St 1.1.2014 16:10:52

splávkař >>
Ve svém příspěvku jsi zcela popřel o co "moderní" rybáři usilují.
Chyťapusťáctví spolu se zaváděním důchodového systému pro přestárlé a přerostlé ryby jsou v přece cool,ne ??
Až zvítězí "zdravé jádro", které jako sportovní pomůcku používá živé ryby tak se skutečně může stát, že sumarizace úlovků v dnešní podobě zanikne. (byl bych bez práce).a výlovek se bude rovnat nule.

Ale věř mi Mze to bude i tak zcela šumák......

    Anýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 16:09:43

    MichalU >> Souhlasím je to názor jako každý jiný. Ale myslíš si doopravdy, že jakýmkoliv zákazem (jedno čeho) snížíš procento těch špatných a vylepšíš smýšlení lidí?
    Snad nejsi tak naivní, abys tomuto věřil.
    Pokud bude hlavní hnací silou společnosti mamon a vědomí, že za prachy lze skoro cokoliv, tak bude váha nakloněna vždy na stranu těch prachatejch a slušných rybářů bude jen ubývat kvůli znechucení a nesmyslným zákazům jako je tento.

      splávkař - Profil | St 1.1.2014 16:06:01

      MichalU >> Nevím jak teď,ale před 15+ lety jsem pozoroval rybáře který v HK na Orlici přímo pod vtokem městské kanalizace pravidelně lovil tašky plné cejnů,plotic... když jsem se ho ptal nač,tak mě šokoval,že to prodá tamanům-kg za 40,sumce,kapry a pod. prý za víc. Byl to fakt humus,tím kanálem musel smrdět i onen rybář jak tam pravidelně postával ,o rybách nemluvě. Navíc,ty tašky jim prej vezl na tržnici kde to předal,zvážil a inkasoval a ryby i v parně tam byly v těch taškách nevykuchaný až do večera..... Nedělám si iluze,že dnes to bude výrazně jinak..,holt na ty pípáky a kule bude třeba těch kaprů dostat z vody víc.

        tuzemak - Profil | St 1.1.2014 16:02:49

        MichalU >> máš pravdu,ono se tomu říká demokracie,hlavně mladí se tím ohánějí,nikdo znás ji nezažil,a nevěřím,že ji zažiju,ono si možná za pár let zpomeneš na slova nepopulární kroky,až nebudeš vědět,co dát dětem do huby,nebo co dřív zaplatit,jestli nájem,či nějakjou půjčku....

          MichalU - Profil | St 1.1.2014 15:56:18

          Anýzový dědek >> jenze tamani ti nedaj to co na soukromaku. Hlavne radi kupuji karasi střibřite a pokud se prevazeci zameri na ne tak to bude fajn:-) Ale to jen tak na odlechceni. Je to muj navrh pokud se ti nelibi tak to respektuju a zijem v necem cemu se rika demokracie , tak pokud to projde tak to bude jen diky tomu ze se to libi vetsine a bohuzel to odnesou i ti slusni ale tak to v dnesnim dobe chodi a bohuzel tech neslusnych je vic a pro to se musi delat i nepopularni kroky....

            aleš vavřina - Profil | St 1.1.2014 15:53:07

            kakr >> 100% souhlas, ale jak to dostat na minulou úroveň?

              kakr - Profil | St 1.1.2014 15:45:38

              aleš vavřina >>
              Kvalita členů je přímo úměrná kvalitě populace. Dříve nikdo žádnou selekci neprováděl, RL dostal koupit na počkání každý.
              Troufám si tvrdit, že mezilidské vztahy, vzájemná tolerance, úcta ke stáří a pod. byly dříve postaveny zcela jinak, než je tomu dnes.

                splávkař - Profil | St 1.1.2014 15:45:06

                kakr >> Ta voda která patří státu je poskytnuta svazu proto,aby na ni hospodařil a to,čemu se dnes říká výlovek je jakýmsi měřítkem toho jak hospodařil a dále s tím pracuje jak sám uvádíš Mze. To zaštiťuje krom vod i nějakou tu půdu na které se taky hospodaří a má páky na to jak,dokonce na to rozděluje dotace. Z principu ale na místě,kde lze hospodařit nepodpoří třeba golfové hřiště přestože,by se tam určitá zájmová skupina dobře bavila.
                Dalším nezanedbatelným aspektem je to,že Mze má pod křídly produkční rybářství které taktéž dotuje a svaz je tradičně velkým velkým prostředníkem jak dostat rybu na stůl občanům státu.
                Mze má myslím primárně za úkol nasytit obyvatelstvo,a to za maximálního využití potencionálu státu(půda,voda,....) Až pošlete v sumarizaci na Mze v kolonce výlovků O,budou se ptát proč,vy budete argumentovat,že se rybařením lidi už jen bavěj,předpisy jim ponechat úlovek vlastně ani moc nedovolují.... Pak jsem zvědavej,jestli příští sumarizaci budete posílat na nějaký ministerstvo kultury,zábavy a sportu nebo jestli bude sumarizaci posílat napříště jiný hospodář!
                Legální je to,co jde v těch sumářích ať to bylo zapsáno rybáři,hospodáři či jinými úředníky....
                Nelegální je ta část,která nebyla zapsána a je jedno,zda byla přes nějaké limity,nebo jen neměla špinit svatozáře moderních kaprařů či jiných ortodoxních skupin.

                  aleš vavřina - Profil | St 1.1.2014 15:39:55

                  Mrknato >> Lidi si začnou něčeho vážit až to ztratí. Dle mého je hlavní problém v kvalitě přijímaných členů i v kvalitě členů stávajících. Je to o vnitřním uvědomění a o úctě a respektu.

                    Anýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 15:32:20

                    MichalU >> Nekoupí na soukromáku, koupí ťamani.
                    Prostě tímto zákazem porušuješ právo každého rybáře zacházet se svým majetkem. (Ponecháním ryby a jejím zapsáním se stáváš majitelem věc- ryby)
                    Jinak i když je vše podle řádu a BP v pořádku, tak lze rybáře za toto postihnout- i podle jiných předpisů třeba o týrání zvířat atd.
                    Jinak Jak chceš zabránit tomu převážení? Do kufru auta mi vlízt nesmíš a pochybuju o tom, že bys volal PČR, aby mne přijela zkontrolovat kufr auta, když papírově budu mít vše v pořádku.
                    Prostě nechápu smysl- v praxi toto co navrhuješ není proveditelné.
                    Parchant bude furt parchant a můžeš mít stoh vyhlášek a předpisů- stejně je poruší.
                    Takhle jen budeš omezovat slušné rybáře.
                    Toť můj názor.

                      tuzemak - Profil | St 1.1.2014 15:19:00

                      MichalU >> pokud se ti nelíbí,že se ryba stresuje,nekupuj si povolenku,páč sám ju stresuješ už jen tím,než ju dotáhneš ke břehu..

                        MichalU - Profil | St 1.1.2014 15:15:25

                        Anýzový dědek >> no prave o to de jestli sakuje nejaky...kvuli fotce nebo nekdo kdo si rybu chce ponechat je uplne jedno furt tu rybu stresuje. Pokud bude rybar rybu muset ihned po uloveni usmrtit a neucini tak tak mu rs muze sebrat papiry no a tim tu moznost prevezeni ryby na soukromak zuzis protoze mrtveho kapra ti tam nekoupi.

                          kakr - Profil | St 1.1.2014 15:14:19

                          splávkař - 1.1.2014 13:28:53 >>
                          Pane kolego, žijeme v roce 2014. Doby, kdy rybářství (sportovní) bylo součástí zemědělské živočišné výroby jsou naštěstí dávno pryč.Dnes stát nepotřebuje rybí maso (od Svazů), by nasytil hladovou populaci.
                          Pronajmutím vod svazům stát velmi elegantně vyřešil Nerudův problém ze slamníkem - co s nimi.
                          Rybáři (spolky) se starají o revíry od doby vzniku prvního zákona rybářského - od roku 1885. Zákon vznikl za France Josefa a to rozhodně nebyl žádný komanč, nýbrž panovník osvícený.
                          Ode dneška se Svazy (do tří let) budou dle nového OZ zase transformovat na spolky. Inu historie se opakuje.

                          Hospodářský výsledek se sleduje, sumarizace jde na Mze, ale z hospodařením Svazu nemá nic společného. To je zřejmě dle tvého příspěvku ta legální část.
                          Možná by nejen mně zajímalo co je část nelegální??

                            Mrknato - Profil | St 1.1.2014 15:14:09

                            Denny >> Dík za info z druhého konce světa, ale u nás je problém asi trochu jinde. Z nějakého důvodu je u vás ještě dostatek ryb a tak si člověk bere jen co skutečně potřebuje a ne jako u nás před cca 30 lety, kdy se kupovalo, to co bylo na krámě. Přišel toaleťák, tak hned několik balíků. A funguje to i dnes. Přivezou kapř, tak jich pochytám co stihnu, i když nemůžu, protože za týden dojdou a maso musí vydržet půl roku.....

                              Anýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 15:11:00

                              MichalU >> Napíšu to jednoduše. Slušný rybář dodržuje přepisy a nemá zapotřebí si ponechávat rybu (mimo nástražek) několik dní ve vezíru jen kvůli focení.
                              I když tak učiní a má jí zapsanou, tak jej lze zase stíhat za nešetrné zacházení s rybou. Takže tato pasáž je vcelku dobře ošetřena. Že se to v praxi nevyžaduje nebo toleruje ze strany RS, je věc druhá.
                              Prostě nelze jednoznačně přikázat, že ponechanou rybu musíš zabít. To už bys mohl taky přikazovat, že třeba duhák nebo kapř do vody nepatří a vracet se nesmí.- ( Stejná hloupost)
                              Převážení ryb nezabráníš, protože dotyčný, pokud rybu ulovil v souladu s předpisy, nic neporušuje.

                                Tomáš - Tom - Profil | St 1.1.2014 15:08:14

                                Jsem chovatel ryb,ale k tomuto návrhu se určitě nepřipojím. Problém je totiž v lidech a žádné nařízení to nezmění,spíš by se u svazu měla věnovat větší pozornost mládeži tak jako to bylo kdysi aby dorůstala generace znalých,nadšených rybářů s přirozenou úctou k přírodě a nejen rybám.

                                  Mrknato - Profil | St 1.1.2014 15:03:07

                                  aleš vavřina >> Vono těch členů a čilimníků zarytejch do svazorybolovu je privela, každý jinak, jinde a s jinými BP....

                                    Pavouk‌ - Profil | St 1.1.2014 14:59:11

                                    MichalU >> nemas hmm...

                                      MichalU - Profil | St 1.1.2014 14:58:06

                                      Pavouk‌ >> spis nez formou petice dnes vice nez popularni bych rad kdyby ti co se jim to libi prednesli navrh na clenske schuzi na mo kdyz to u nic projde a bude to resit vic mo tak je celkem realna sance ze to snad projde

                                        unudle - Profil | St 1.1.2014 14:56:17

                                        Piškothonza >> jj taky zdravím.

                                          Červené karty: rover, Mrknato