Hlavatka a losos

Ahoj všem chci se vás zeptat jestli tady někdo z vás už chytl na českých vodách lososa nebo hlavatku a jestli nevítě jestli se v poslední době nějaka tahle rybka povedla :))
Autor diskuse: Michlav - Profil , 11.7.2011 muškaření - druhy ryb, rekordy

aleš vavřina - Profil | St 16.11.2011 11:42:45

XAXAP >> Díky za odpověď. Stejně tak dík Mildasovi a Řízkovi.
Ptal jsem se záměrně, protože mě zajímá jak je to s BL i v jiných zemích. U větších dynamicky a aktivně bojujících lososovitých ryb je BL vcelku průšvih, protože tento rok mi všichni potoci kolem půl metru (3 ks) spadli pod nohama. Menší ryba ukočírovat jde, ale tu větší člověk prostě musí nechat chvilku vybláznit a .... - pak to je kde je.

    rover - Profil | St 16.11.2011 11:41:03

    Řízek 5,125 >> Řízek 29,76 - 16.11.2011 11:26:04 >> jj, přesně tak, ...četl jsem, že pár kousků, většinou jikerňaček dorazilo :-) Byli z líhně ve Švédsku, brali je tam Němci, naši to zřejmě "zkopírovali" ...

      XAXAP - Profil | St 16.11.2011 11:40:48

      Řízek 5,125 >> Řízek 29,76 - 16.11.2011 11:01:28 >> S tím se sekáním nakrátko je moje zkušenost jiná, právě v tomhle je seknutí ještě větší koledování o ztrátu než na dálku. Sílu pro zásek do koutku vyvine losos sám tím, že se hne z místa, kde na mouchu zaútočil. A stačí málo.

      Co je ale někdy těžký, nechat to bejt, když ho dokonce vidíš nebo ho už cejtíš a k tomu oplýváš frustrací, žes zatím nic nevytáh. Podvědomí ti pak tou rukou stejně škubne :-) Když máš za hodinu pět záběrů a tři vytáhneš, to jsi pak klidný a zvládnu si u záběru i zapálit cígo :-) Takovýhle bingo day jsem ale zatím zažil dvakrát a z vyprávění zkušenějších lakshunterů mám prej extrémně parádní kliku.

        Řízek 29,76 - Profil | St 16.11.2011 11:26:04

        rover >> asi myslíš puvodní labskou formu:-), jinak ty ryby se vracej, pár se jich v kamenici chytlo agregátem abyly to ryby přes metr.
        Původ násady si už nepamatuju, možná, že je odnekud z německa, tedy je blízká původní formě, dá se to určitě nekde dohledat.

          rover - Profil | St 16.11.2011 11:22:37

          Řízek 5,125 >> Řízek 29,76 - 16.11.2011 11:14:09 >> jj, ...labský losos je stejně historie, původní "tažnou formu " se myslím ani nepodařilo zajistit :-(

            KUBA - Profil | St 16.11.2011 11:21:29

            Řízek 5,125 >> Řízek 29,76 - 16.11.2011 10:45:33 >> však ano, když krmim sýkorky tak ci bych nedopřál potůčmenům a lipískům .-)

              sliver - samolibý vůl - Profil | St 16.11.2011 11:18:11

              Fishky >> ty děláš, jak kdyby kapr byl hájený.

                Řízek 29,76 - Profil | St 16.11.2011 11:14:09

                rover >> nebo obecný, ale to už máš buřt:-)

                  pepa-č - Profil | St 16.11.2011 11:14:06

                  Fishky >> já si dělal srandu. oni to chytají na to nasrání, zvědavost atd. prostě si něco vezme do huby, nikoli z hladu, ale protože chce. vše ostatní je stejný. a že jde do tření? no jde. zvyky z našich nemigrujících ryb tam asi neplatí. ve švédech taky chytají štiky ve tření a nikdo se tomu nediví.

                    Fishky - Profil | St 16.11.2011 11:10:59

                    pepa-č >> nevím, zda je ironie na místě, ptal jsem se ze zvědavosti - a dle reakce kolegů to tak +/- je. Xaxapa chápu - bere lov jako lov a tím, že ulovenou rybu bere se postaví na vrchol potravního řetězce a slovo "sport" obhajující počínání jiných nehraje roli, na druhou stranu jde o to, zda je vhodné chytat lososy zrovna, když si to šinou na trdliště - a v tomto případě ať už jde o lov či sport je to egál, hm?

                      rover - Profil | St 16.11.2011 11:08:03

                      Řízek 5,125 >> Řízek 29,76 - 16.11.2011 10:52:23 >> A dá se mu pořád říkat "atlantský" ... :-)

                        Řízek 29,76 - Profil | St 16.11.2011 11:01:28

                        XAXAP >> to sekání-musíš nechat lososa zavřít držku:-), jak jí zavře, tak háček sjede do koutku a tam se sekne. už sem psal, losos veme nástrahu do tlamy, vrátí se na stanoviště, zavře tlamu, otevře tlamu, nástrahu vyplivne..., při napnuté šnuře se mu háček sám sekne, když sekáš sám hned po záběru, mušku vytáhneš z tlamy.
                        jinak mi bylo řečeno, že se i seká-záleží, kde máš záběr, na hloubce vody, vzdálenosti,
                        v melký vodě, blízko u sebe máš sekat, protože tam není síla, co by lososa zasekla sama:-)
                        v hluboké vodě, na vetší dálku se neseká-váha šnury a ryby je dostatečná pro samozásek.
                        seká se i při lovu na suchou mušku, ale musíš vystihnout ten okamžik, kdy se ryba vrací ke dnu se zavřenou tlamou, příliš brzo, nebo pozdě je na prd, bo tu mušku vytáhneš z tlamy:-)

                          Royale with Cheese 31,95 - Profil | St 16.11.2011 10:57:56

                          KUBA >> bejvalo to tak na Maře ( známej tam žil a měl tam maximum 75 cm ) tak proč by to neměli dělat jinde.

                            Řízek 29,76 - Profil | St 16.11.2011 10:52:23

                            a vůbec-nemíchejte tu furt dohromady ty pacifický a atlatnický lososy, pacifický se chytaj uplně jinak, navíc je to v podstatě povl,táhne jich bambilion, žerou různý pestrobarevný nesmysly,chovají se jinak, to atlanták je král!!
                            navíc v našich podmínkách máme atlantáka tak se koukejte bavit o něm:-))

                              Řízek 29,76 - Profil | St 16.11.2011 10:45:33

                              KUBA >> to je dobrý, to je významný prvek ochrany ryb, pka je normální muškař nebo vláčkař nemá šanci chytit:-))

                                Řízek 29,76 - Profil | St 16.11.2011 10:44:46

                                aleš vavřina >> třeba na newfoundlandu se chytá chytá jedna mouchas jednoháčkem bez protihrotu.

                                  KUBA - Profil | St 16.11.2011 10:42:55

                                  mildas - Quinn >> máš ale pravdu já je na podzim taky nechytám já je krmim bábovkou :-)

                                    Řízek 29,76 - Profil | St 16.11.2011 10:42:39

                                    KUBA >> rozumím, sám sem i videl:-)

                                      KUBA - Profil | St 16.11.2011 10:41:23

                                      Jarda Š. >> netušim, neviděl jsem je, ale pokud přijedou z jezera tak sou to možná jezeráci, nicméně to je stejně jen forma potočáka, takže je to v podstatě jedno... :-) stejně jako mořáci, když táhnou do řek nepoznal by si je, v moři stříbrňáci a při tahu žlutý a tečkovaný, Strejka by mohl vyprávět :-)

                                        mildas - Quinn - Profil | St 16.11.2011 10:41:18

                                        KUBA >> jako jasně, že jedou a jedou i velcí a jedou teď. Psal jsem, že na podzim se mi chytají hůř. Znám málo lidí, kteří chytají velké potočáky na podzim.

                                        Jinak biograf tam máš pěkný, votomnic.