Hlavatka a losos

Ahoj všem chci se vás zeptat jestli tady někdo z vás už chytl na českých vodách lososa nebo hlavatku a jestli nevítě jestli se v poslední době nějaka tahle rybka povedla :))
Autor diskuse: Michlav - Profil , 11.7.2011 muškaření - druhy ryb, rekordy

NŘízek 29,76 - Profil | St 16.11.2011 9:54:55

pepa-č >> svym způsobem má pravdu,třeba v americe je nejlepší sezona na potočáky podzim, kdy dou do tření a z jezer vytahujou fakt velký ryby:-)) na hlavu postavený:-)

    NXAXAP - Profil | St 16.11.2011 9:54:23

    Fishky >> Čuňárna je chytat ryby, živého tvora, pro vlastní potěchu ... takže i lov lososů (pokud ho nesežereš) čuňárna je. Z hlediska dopadu na ryby je pak větší čuňárna jakékoliv chytání ryb u nás než lososařina. Kdybys ji někdy alespoň jeden den pozoroval, pochopil bys proč.

      NŘízek 29,76 - Profil | St 16.11.2011 9:53:35

      Fishky >> v podstatě je,ale je to tradice:-), btw-vono ho jinak skoro nechytíš, v moři leda na troling, z lodi, a to není ten správný aristokraticjý sport:-)

        Npepa-č - Profil | St 16.11.2011 9:53:24

        Fishky >> je, k podobnému hnusu jako je lov lososa na mušku by se kaprař nesnížil.
        lov lososa je ta nejnižší forma rybařiny a vyžaduje prudké odsouzení a třikrát fuj.
        ještě štěstí, že jsi šel kolem a nastavil zrcadlo.

          NFishky - Profil | St 16.11.2011 9:49:34

          Mi něco uniká. Lososi se vytřou v prudce tekoucí bystřině, pak mažou do moře, po cestě jich hafo nedorazí, půlku sežerou pstruzi, něco ptáci, rybáři, pak dovalí do moře, tam dospěje a následně táhne zpět do rodné vísky, stovky kilometrů proti toku řek, nežere, hnán rozmnožovacími pudy překonává různá úskalí, aby nakonec stanul tam kde byl počat... a vy ho na férovku "naserete" a ulovíte, i když nemá zájem o potravu a řídí se spíš pudy (teritoriální chování) v době tření? Co pak s ním? Sežrat ho před tím než se stačí vytřít, nebo ho jakože frajersky pustit zpět? Tak či tak mi nějak uniká důvod? Proč je chytat v době tření? Není to čuňárna?

            NRoyale with Cheese 31,95 - Profil | St 16.11.2011 9:42:23

            XAXAP >> jo jo, Voda, starej dispečer z ČSAD Mělník, ten znal.... A tak muškařský jméno mít...

              NMates PB - Profil | St 16.11.2011 9:41:47

              XAXAP >> Zajímavě napsaný, díky.

                Nkakr - Profil | St 16.11.2011 9:39:23

                mildas - Quinn >>
                Určitě se shodneme, že byl správný sportovní rybář :-))
                Jo a pokud si vzpomínám, tak v lososovi byly dvě díry, tedy navíc ještě rána jistoty....

                edit- popisovaný lov se odehrával v Karelii a losos byl devítikilový....

                  NMates PB - Profil | St 16.11.2011 9:37:56

                  mildas - Quinn >> Revír bez hranic mám doma, četl jsem akorát o kydlení medvědů a okounů.

                    NXAXAP - Profil | St 16.11.2011 9:35:41

                    Royale with Cheese 3 >> Royale with Cheese 31,95 - 16.11.2011 9:34:46 >> já to znám :-) Dávali to pravidelně v Zákrutě

                      Nmildas - Quinn - Profil | St 16.11.2011 9:35:04

                      kakr >> pokud si dobře vzpomínám, střílel je v revíru bez hranic na poměrně velkou vzdálenost už při zdoláváním. V podstatě byl dost purista. Nenamáhal rybu a nenechal ji mléčně zakyselit.

                        NMates PB - Profil | St 16.11.2011 9:34:23

                        kakr >> Místo podběráku sportovní střelba, může být velice efektivní zdolání ryby. :-)))

                          NXAXAP - Profil | St 16.11.2011 9:29:38

                          Royale with Cheese 3 >> Royale with Cheese 31,95 - 16.11.2011 9:28:48 >> já já, rychtyš!

                            NRoyale with Cheese 31,95 - Profil | St 16.11.2011 9:28:48

                            XAXAP >> Jó losos, ten tvrdou tlamu má.
                            Musí žrát
                            sledě,
                            tresky,
                            olihně a
                            kraby,
                            sardinky,
                            jehly,
                            jo lososi nejsou srabi,
                            kanice
                            oblady,
                            i humra občas dá,
                            jo losos ten tvrdou tlamu má.


                              Nkakr - Profil | St 16.11.2011 9:28:08

                              Mates PB >>
                              Doporučuji přečíst knihy Rudolfa Luskače, (Závoj zeleného ticha a pod.) popisuje v nich lov lososů v SSSR. Kolik ran?
                              To nevím přesně, ale jelikož neměl podběrák, tak volil sportovní střelbu s pistole a lososa s háčkem v hubě pro sichr zastřelil. Četl jsem to jako malej kluk a tehdy se mi to líbilo.....

                                NXAXAP - Profil | St 16.11.2011 9:27:33

                                Mates PB >> pár jsem jich zmasil a rány jsem nepočítal, krom toho má vraždící pěst či norská palička je ještě tvrdší :-)
                                Pro chytání je spíše důležité , aby relativně větší háček zajel do něčeho, kde bude držet. Proto se při klasické doublehand lososařině ani neseká, obvykle necháš toho lakse otočit, aby si poslal trojhák do koutku. V jiných místech tlamy či zvenku máš skoro jisté, že ti při nějaké zdolávací rotyce spadne.

                                Kdysi mi jeden Švéd ukazoval, jak funguje při zařezávání háčku razance a pomalejší tah. Na několik metrů, háček mírně zapíchnutej do nějakýho měkkýho šutráku (něco jako mastek, asi? nevím přesně). Hozený přes kladku, aby bylo šumák, jak s tím prutem na druhým konci hneš. Pak jsem vzal tvrdej prut a sekl, háček z toho vylít. Vzal jsem měkčí prut a sekl, háček tam zajel výrazně hlouběji, ale stejně ho ta nadbytečná enrgie nepřenesená do hrotu vykloubila ven. Pak jsem se stejným prutem zatáh docela pomalu (asi něco jako, když se ti do šňůry opře proud). Ten háček tam zajel bez debat nejhlouběji a ani se nevypáčil. Od tý doby na větší ryby nechci tvrdej prut a lososy a mořáky nesekám.

                                  NJarda Š. - Profil | St 16.11.2011 9:23:40

                                  Mates PB >> Jestli je ryba chycená zvenku nebo podseknutá, je rozdíl. Možná rybomil opravdu mínil chycené zvenku (ryba na nástrahu zaútočila tak, že háček se jí zapíchl mimo vnitřek tlamy), ne podseknuté ("za triko" chycená ryba, která nástrahu ignorovala).

                                    NMates PB - Profil | St 16.11.2011 9:17:43

                                    XAXAP >> Kolik je třeba ran k usmrcení lososa? Já s tím nemám zkušenost. Pokud píšeš o té tvrdosti mohl by to být celkem problém? Nebo je nějaký spešl grif? Opravdu mě to zajímá.

                                      NXAXAP - Profil | St 16.11.2011 9:13:10

                                      Mates PB >> podseknutí já osobně vnímám jako cílené, ten losos chycený zvenku za tlamu či hlavu se choval defakto stejně jako ten, co to má uvnitř držky. Prostě se ohnal po nástraze. Docela dost lososů u toho mouchu nedrapne do tlamy. Spíš ho ale nevytáhneš, moucha se nemá skoro za co zachytit. Losos, ten tvrdou hlavu máááááá :-)