Má kapr svůj názor?

Dobrý den vážení přátelé,

již v 80. letech holandský profesor Wilfred Genee ve své práci "edukace ryb", kterou prováděl pod záštitou výzkumného institutu při univerzitě v Beusichemu dokázal, že kapr během svého života využívá svých dosavadních zkušeností, ze kterých se poučil a příště se buď podobných chyb pokusí vyvarovat, popřípadě příjemné prožitky vyhledávat. Na tuto práci navázali v 90. letech britští vědci, kterým se podařilo prokázat, že některé ryby ( v tomto případě kapři ) mají charakter. Zajímavý experiment probíhal na výzkumné nádrži ve skotském Arbroathu, kdy se jim podařilo pozorovat chování jednotlivých kaprů v určitých situací. Dokázali, že se někteří kapři chovají sobecky, jiní jsou zase přátelští, zvědaví a vstřícní. Dokonce se u jednoho hejna vytvořilo tak silné pouto, že při úmrtí člena hejna pozorovali vědci u některých kaprů omezení příjmu potravy, což označili za jakýsi projev smutku.
Další studie zase tvrdí, že kapr si uvědomuje sám sebe.
Táži se vás tedy, zda si myslíte, že kapr je natolik vyspělým tvorem, že si dokáže vytvořit svůj vlastní názor? Chápu, že většina z vás nemá možnost prakticky tento můj dotaz zmapovat a vyřešit, takže berte tuto diskusi ve spekulativní rovině. Zajímá mne opravdu váš názor. Jistě jste si u některých kaprů něčeho zajímavého všimli. Věřím, že tato debata se bude vést v příjemném duchu bez zbytečných konfliktů a že si o tématice hezky a mile popovídáme.

s pozdravem Jarmil Koloušek

Má kapr svůj vlastní názor?

A) ANO. Domnívám se, že o tom není pochyb52%

B) NE. Kapr není na svůj vlastní názor stavěný9%

C) Nejsem si jist. Přeci jenom si nedokážu představit, jak by kapr svého názoru nabyl11%

D) Má, ale špatný29%

Od 21.5.2010 hlasovalo 228 čtenářů.

NLee-Haney - Profil | Pá 21.5.2010 21:18:20

Netipa - poslední hrdina MRKu >> Netipa - 21.5.2010 21:12:47 >> No dobře,ale je potřeba sdělit jaký ten názor je.Přeci není možné tohle tutlat.

    NNetipa - Profil | Pá 21.5.2010 21:12:47

    Lee-Haney >> kapr má svůj názor. Pan docent to zde již několikrát naznačil, avšak je natolik ostýchavý a skromný, že nehodlá přesvědčovat nevěřící Tomáše o své pravdě

      NLee-Haney - Profil | Pá 21.5.2010 21:04:24

      Hymlhergot dolometr tak má ten kapr názor ,nebo ne?Už chci mít konečně jasno.

        Nzdenusoun - Profil | Pá 21.5.2010 20:42:48

        hehe jasan chlapi

          NIvo - Profil | Pá 21.5.2010 20:36:47

          zdenusoun >> omyl kolego-ADAM byl kapr ...:-)

            NBláža - Profil | Pá 21.5.2010 20:32:16

            zdenusoun >> To už vlastně zjistili, tvrzením, že : Kapr není maso, kapr je kámoš.

            Kolego pozdě......

              Nzdenusoun - Profil | Pá 21.5.2010 20:29:02

              je jen otázkou času kdy už společnost bude tak zmagořená, že dojde ke zjištění že kapr je vlastně člověk

                Nvahaj - Profil | Pá 21.5.2010 20:23:16

                Jarmil Koloušek >> Vážený pane kolego,

                myslím si, že hlavním problémem této diskuze je kapr. Jedná se o velmi ožehavé téma. Pokud je názor vysloven pod dojmem emocí, nedoporučuji jej brát jako podklad k vědecké studii. Obdobné chování bylo vědci pozorováno i u koljušek. www.lideazeme.cz/clanek/genialni-ryby

                  NMartinmtb - Profil | Pá 21.5.2010 20:22:50

                  Jarmil Koloušek >> Pravda...Je však velmi pravděpodobné , že tak inteligentní tvor , kterým Kapr bezesporu je, bude mít i vlastní názor ... Například při rozhodování Kapra, do kterých koulí se pustí, hraje (podle mě) názor na jednotlivé značky významnou roli.

                  P.S.Vím že srovnání se savcem bylo malinko přehnané, ale Kapr je určitě savci blíž než nějaký Jelec Jesen, nebo snad dokonce Mník Jednovousý a podobně ...

                    NJarmil Koloušek - Profil | Pá 21.5.2010 20:08:48

                    Martinmtb >> Dobrý večer, přehlédnu-li vaše srovnávání kapra s delfínem, potom máte samozřejmě pravdu, avšak o inteligenci se zde nebavíme. Bavíme se o vlastním názoru, který nemá s inteligencí takřka nic společného

                      NMartinmtb - Profil | Pá 21.5.2010 20:03:45

                      Jarmil Koloušek - >> Možná je to trošku přehnané, ale například u delfínů je prokázáno že dokaží rozeznávat předměty a dokonce i barvy, podobně kapr dokáže rozeznat např. Niklovy koule od Krásových koulí a náležitě ocenit jejich velikost, kvalitu (cenu) , barvu a stovky různých druhů příchutí ... Nezdá se Vám to jako jasný důkaz inteligence, pane Koloušku ??? ...

                        NJarmil Koloušek - Profil | Pá 21.5.2010 19:44:30

                        Ivo >> Dobrý večer kolego,

                        a víte, že máte částečně pravdu? Opravdu jsou zde některé skutečnosti ze života ryb, které jsou postaveny na dohadech a obecně brány za jasnou skutečnost. Stejně tomu tak bude i u tématiky osobnosti a myšlení kapra, potažmo přímo otázky, zda má kapr svůj názor. Nedokážu si představit, jaký výzkum by tuto otázku stoprocentně zodpověděl. Nicméně jsou zde i takové skutečnosti, které se opravdu podařilo dokázat různými výzkumy, ať už jejich výsledky vyzněly sebevíc zvláštně.

                        s pozdravem Jarmil Koloušek

                          NKOLIBŘIK - Profil | Pá 21.5.2010 19:43:38 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                          Jarmil Koloušek - >> Zdravím.Kapr svůj názor zajisté nemá.Ale má svou intuici zažité návyky je opatrný a nedůvěřivý zvlášt pokud byl již několikrát na břehu Jeho návyky a chování ale svědčí o jeho smyslech.Čím je starší tím je větší samotář a je totálně nedůvěřivý a opatrný Má naprostou a perfetní svou loveckou orientaci má své kapří cesty po kterých naprosto přesně jak časově i orintačně putuje.Má naučenou hodinu i své zvyky a chování ve vyhledávání své potravy.Pokud jeho návyky ale rybář vychytá dá se přečíst.

                            NIvo - Profil | Pá 21.5.2010 19:37:11

                            Jarmil Koloušek - >> Kolego, je zjevné, že rybaření pro vás znamená hodně. Je evidentní, že průzkumu tohoto rybího světa věnujete značné úsilí. Nicméně – stejně si myslím, že v rybaření se pohybujeme v oblasti více či méně ověřených teorií,v oblasti dohadů, spekulací a domněnek. Naprostou názorovou jistotu nebudeme mít nikdy. A dle mého je to jenom dobře

                              NMara - Profil | Pá 21.5.2010 19:21:07


                              Tady v tý diskusi je ale kaprů s vlastními názory. Až chytnu kapra zeptám se ho :-)

                                NNix - Profil | Pá 21.5.2010 18:30:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Já si myslím že kapr spíž než na názor , dáva na instinkt a zkušenosti at už svoje nebo vypozorované

                                  NPvl - Profil | Pá 21.5.2010 18:25:56

                                  premous >> Dost podobné jako u lidí (některých) :o§)) Nazor nemaje -pudy zůstávají . :o§)

                                    Npremous - Profil | Pá 21.5.2010 18:22:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    řekl bych že nemají ale mají vrozené pudy

                                      NPvl - Profil | Pá 21.5.2010 18:21:46

                                      Ivo >> Tak nějak :o§)

                                        NIvo - Profil | Pá 21.5.2010 18:20:28

                                        Pvl >> Hlavně když nás ryby baví...:-)