Má kapr svůj názor?

Dobrý den vážení přátelé,

již v 80. letech holandský profesor Wilfred Genee ve své práci "edukace ryb", kterou prováděl pod záštitou výzkumného institutu při univerzitě v Beusichemu dokázal, že kapr během svého života využívá svých dosavadních zkušeností, ze kterých se poučil a příště se buď podobných chyb pokusí vyvarovat, popřípadě příjemné prožitky vyhledávat. Na tuto práci navázali v 90. letech britští vědci, kterým se podařilo prokázat, že některé ryby ( v tomto případě kapři ) mají charakter. Zajímavý experiment probíhal na výzkumné nádrži ve skotském Arbroathu, kdy se jim podařilo pozorovat chování jednotlivých kaprů v určitých situací. Dokázali, že se někteří kapři chovají sobecky, jiní jsou zase přátelští, zvědaví a vstřícní. Dokonce se u jednoho hejna vytvořilo tak silné pouto, že při úmrtí člena hejna pozorovali vědci u některých kaprů omezení příjmu potravy, což označili za jakýsi projev smutku.
Další studie zase tvrdí, že kapr si uvědomuje sám sebe.
Táži se vás tedy, zda si myslíte, že kapr je natolik vyspělým tvorem, že si dokáže vytvořit svůj vlastní názor? Chápu, že většina z vás nemá možnost prakticky tento můj dotaz zmapovat a vyřešit, takže berte tuto diskusi ve spekulativní rovině. Zajímá mne opravdu váš názor. Jistě jste si u některých kaprů něčeho zajímavého všimli. Věřím, že tato debata se bude vést v příjemném duchu bez zbytečných konfliktů a že si o tématice hezky a mile popovídáme.

s pozdravem Jarmil Koloušek

Má kapr svůj vlastní názor?

A) ANO. Domnívám se, že o tom není pochyb52%

B) NE. Kapr není na svůj vlastní názor stavěný9%

C) Nejsem si jist. Přeci jenom si nedokážu představit, jak by kapr svého názoru nabyl11%

D) Má, ale špatný29%

Od 21.5.2010 hlasovalo 228 čtenářů.

Pvl - Profil | Pá 21.5.2010 18:12:18

vahaj >> Já zase na toto téma propadl ve škole .

    vahaj - Profil | Pá 21.5.2010 18:11:02

    Jarmil Koloušek >> Vážený pane kolego,

    o obou Vámi zmiňovaných vědcích je na internetu dostatek informací a jejich práci si zde můžete nastudovat. Prof. Jelec Jesen Rybakov je "pole neorané" a tomuto bádání jsem opravdu, ale opravdu propadl.

      vahaj - Profil | Pá 21.5.2010 18:02:37

      Další osudy Prof. Jelce Jesena Rybakova :

      Jak jsem již předeslal, zavedlo mně pátrání do Novonikolajevska, nyní Novosibirsku v Novonikolajevské gubernii.
      Vzhledem k tomu, že k zatčení Prof. Jelce Jesena Rybakova došlo dne 21. května 1921 a již dne 13. června 1921se Novonikolajevsk stává centrem a nabývá status politického, průmyslového a továrního střediska Západní Sibiře je zřejmé, že příjezd Prof. Jelce Jesena Rybakova se datuje až po této významné události. Zjistil jsem, že krátce po jeho příjezdu do města zde byly otevřeny konzuláty Německa, Japonska a Číny.
      Při pátrání v archivu Novosibirské státní univerzity, která se nachází v městečku Akademgorodok, jižně od Novosibirsku jsem objevil šokující informaci, která zvrátila veškeré předchozí poznatky o smrti Prof. Jelce Jesena Rybakova. Roku 1929 se začalo s elektrizací, která trvala dlouhých 73 let, poslední etapa byla dokončena 25. prosince 22002, což umožnilo zdvojnásobení hmotnosti vlaků na 6 000 tun. V archivu univerzity je jako vzpomínka na Prof. Jelce Jesena Rybakova uložen dopis jeho příteli, kterým není nikdo jiný než Nikola Tesla, nar. 10. července 1956 Smiljan, Rakouské císařství, dnes Chorvatsko. V tomto dopise, který je datován dnem 24. prosince 1929 Prof. Jelec Jesen Rybakov žádá svého přítele o pomoc s elektrizací Transsibiřské magistrály. Z tohoto je jasné, že informace o úmrtí Prof. Jelce Jesena Rybakova v létě roku 1928 jsou mylné, což přičítám chybě, které jsem se dopustil při překladu z evenkštiny z tunguzo-mandžuské skupiny altajské jazykové rodiny (vzdáleně příbuzné mongolštině). V létě roku 1928 zemřela pravděpodobně asistentka Prof. Jelce Jesena Rybakova Běluha Delfinovna, která s profesorem sdílela jeho osud. Prof. Jelec Jesen Rybakov se prokazatelně účastnil dění okolo Transsibiřské magistrály. Mám k této jeho činnosti několik poznámek, které však musím ještě přeložit. A nejsem si jist, zda o další výsledky bádání bude zájem, neboť opouští původní téma.

        Pvl - Profil | Pá 21.5.2010 17:50:06

        GUGU >> Nic Ti v tom nebrání

          GUGU - Profil | Pá 21.5.2010 17:48:10

          Pvl >> tak jo...ale já bych to nechal na zdravému rozumu Netipa...

            Pvl - Profil | Pá 21.5.2010 17:24:19

            GUGU >> To nechám na posouzení Tobě . Odemne by to byla už jen spekulace.

              GUGU - Profil | Pá 21.5.2010 17:18:49

              Pvl >> a máš názor že i kapři maj volby? nebo referendum vo tom kdo má lepší koule? -nebot,respektive,nebylo i toto předmětem nákýho seriozního výzkumu.

                Jarmil Koloušek - Profil | Pá 21.5.2010 17:15:29

                vahaj >> Ano pochopil jste to dobře. Tito lidé, potažmo spíše jejich práce mne opravdu zajímají

                  Pvl - Profil | Pá 21.5.2010 16:49:15

                  Ještě dodatek k mému přísp. Každý by měl mít svůj vlastní názor . Nevím proč, by zrovna kapr měl být vyjímkou .

                    vahaj - Profil | Pá 21.5.2010 16:41:14

                    Jarmil Koloušek >> Vážený kolego,

                    co postava? Život. Jsem naplněn vášní poznat a co nejvíce zdokumentovat život Prof. Jelce Jesena Rybakova. Skutečně Vás zajímá I.P. Pavlov a S. Kulikov a nebo jsem Vás špatně pochopil?

                    P.S. Má stopa k Novosibirsku se jeví jako nadějná.

                      :-)vydrák - Profil | Pá 21.5.2010 16:11:07

                      Jarmil Koloušek >> Tudíž děkuji za odpověď a hlasuji za A.Kapr rozhodně má svůj vlastní názor a pohled na svět:-)Petrův zdar

                        GUGU - Profil | Pá 21.5.2010 16:08:45

                        Netipa - poslední hrdina MRKu >> Netipa - 21.5.2010 14:43:21 >> a to je tam na Slunce vyloží i s koulema ?? (na fotce je jeden takovej parchant s názorem podchycenej).

                          Jarmil Koloušek - Profil | Pá 21.5.2010 15:58:24

                          : vydrák >> :-)vydrák - 21.5.2010 15:51:29 >> Dobrý den kolego,

                          ano máte pravdu, ale pouze částečnou. Na tuto diskusi mě svým způsobem navedl (přivedl) Netipa. Onehdá jsme spolu byli na rybách a kdykoliv jsem chytnul kapra, tak mne zasypal různými poznámkami o kaprařích a dokonce mne donutil se s kaprem vyfotit ve zvláštních pozicích. Následovala dlouhá diskuse o kaprařích, až mne požádal, abych se pokusil v archivech naší knihovny, popřípadě přes nějakého známého vyhledat nějaká nejabsurdnější fakta ohledně kapra, která byla zkoumána a hlavně potvrzena. Tak jsem mu vyhověl a musím říci, že i mne tato otázka vrtá hlavou.

                          s pozdravem Jarmil Koloušek

                            :-)vydrák - Profil | Pá 21.5.2010 15:51:29

                            Jarmil Koloušek - >> Milý kolego.
                            Předem Vás zdravím a ptám se:proč mám pocit,a ten pocit je opravdu silný a nutkavý,že tuto diskusi vymyslel a aplikuje kolega Netipa.Ta stylizace textu a vůbec.Děkuji za odpověď Petrův zdar

                              Jarmil Koloušek - Profil | Pá 21.5.2010 15:48:12

                              vahaj >> sice jsem měl na mysli spíše prvně zmíněné profesory, avšak postava Jesena Rybakova vypadá zajímavě, takže se po nějakých informacích poohlédnu. Zkusím nahlédnout do archivů Netipy, který má podobných postaviček plný počítač

                                Pvl - Profil | Pá 21.5.2010 15:48:10 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Kapr bez názoru ? Jako by nebyl !

                                  vahaj - Profil | Pá 21.5.2010 15:46:20

                                  Jarmil Koloušek >> Vážený kolego,

                                  dovoluji si Vás požádat o laskavost. Pokud by se Vám podařilo získat nějaký materiál Prof. Jelce
                                  Jesena Rybakova, dejte mi vědět. Chápete zajisté, že mám eminentní zájem o co nejdokonalejší zmapování jeho života.

                                    GUGU - Profil | Pá 21.5.2010 15:43:04

                                    vahaj >> eště,eště !! :-DD

                                      Jarmil Koloušek - Profil | Pá 21.5.2010 15:36:28

                                      vahaj >> Já vám opravdu děkuji za poskytnuté informace. Opravdu jsem doposud o těchto vědeckých pracovnících neslyšel. Jsem tomu rád, jelikož nyní můžu takříkajíc "nepolíben danou tématikou" prostudovat jejich názory. Slibuji, že až si vyšetřím trochu času, tak se pokusím jejich práce sehnat. Snad některý z kolegů budou disponovat jejich prací.

                                        Jarmil Koloušek - Profil | Pá 21.5.2010 15:34:01

                                        Netipa - poslední hrdina MRKu >> Netipa - 21.5.2010 15:23:02 >> Kolego já chápu vaší nutkavou nutnost se předvádět a neustále si z něčeho utahovat, avšak už by jste se měl občas začít krotit. Pakliže nemáte k tématu co říci, tak se nevyjadřujte. Já recesi uznávám a fandím ji (stejně jako vám), avšak zde jste již podle mého názoru přestřelil, jelikož zesměšňovat někoho s tím, že dotyčný se nemůže bránit není příliš hezké. Každopádně věřím, že si to neberete nikterak osobně a naopak si toto mé tvrzení vezmete k srdci. Jinak lze pochopit vaše pochybnosti. Na nějaké další naší společné výpravě vám přivezu práci některých autorů, abyste se sám přesvědčil, že nemluvím do větru