Má kapr svůj názor?

Dobrý den vážení přátelé,

již v 80. letech holandský profesor Wilfred Genee ve své práci "edukace ryb", kterou prováděl pod záštitou výzkumného institutu při univerzitě v Beusichemu dokázal, že kapr během svého života využívá svých dosavadních zkušeností, ze kterých se poučil a příště se buď podobných chyb pokusí vyvarovat, popřípadě příjemné prožitky vyhledávat. Na tuto práci navázali v 90. letech britští vědci, kterým se podařilo prokázat, že některé ryby ( v tomto případě kapři ) mají charakter. Zajímavý experiment probíhal na výzkumné nádrži ve skotském Arbroathu, kdy se jim podařilo pozorovat chování jednotlivých kaprů v určitých situací. Dokázali, že se někteří kapři chovají sobecky, jiní jsou zase přátelští, zvědaví a vstřícní. Dokonce se u jednoho hejna vytvořilo tak silné pouto, že při úmrtí člena hejna pozorovali vědci u některých kaprů omezení příjmu potravy, což označili za jakýsi projev smutku.
Další studie zase tvrdí, že kapr si uvědomuje sám sebe.
Táži se vás tedy, zda si myslíte, že kapr je natolik vyspělým tvorem, že si dokáže vytvořit svůj vlastní názor? Chápu, že většina z vás nemá možnost prakticky tento můj dotaz zmapovat a vyřešit, takže berte tuto diskusi ve spekulativní rovině. Zajímá mne opravdu váš názor. Jistě jste si u některých kaprů něčeho zajímavého všimli. Věřím, že tato debata se bude vést v příjemném duchu bez zbytečných konfliktů a že si o tématice hezky a mile popovídáme.

s pozdravem Jarmil Koloušek

Má kapr svůj vlastní názor?

A) ANO. Domnívám se, že o tom není pochyb52%

B) NE. Kapr není na svůj vlastní názor stavěný9%

C) Nejsem si jist. Přeci jenom si nedokážu představit, jak by kapr svého názoru nabyl11%

D) Má, ale špatný29%

Od 21.5.2010 hlasovalo 228 čtenářů.

Ivo - Profil | Pá 21.5.2010 13:19:45

Turňa >> :-) a co je v tom případě tchyně ??? :-)

    Turňa - Profil | Pá 21.5.2010 13:17:00

    Mrknato >> Si piš, kapr je bratr!

      Mrknato - Profil | Pá 21.5.2010 13:16:16

      Turňa >> Až doteď jsem si myslel že nemáš ploutve a že jsi už dost velkej a už neporosteš .....

        Ivo - Profil | Pá 21.5.2010 13:16:06

        Turňa >> Díky Jirko

          Ivo - Profil | Pá 21.5.2010 13:15:42

          smradzjzd >> ...:-))))) Máš zvláštní způsob uvažování:-)) Ale jak jsem psal, je to individuelní. Možná to funguje i opačně. Až se odeberu do věných lovišť, bude Labe prázdné ...:-))))

            smradzjzd - Profil | Pá 21.5.2010 13:13:07

            Ivo >> chceš říct, že při úmrtí kapra může zemřít steskem jeho tradiční lovec, nebo naopak ?

              Turňa - Profil | Pá 21.5.2010 13:13:03

              Ivo >> Dodatečně vše nej k svátku - i když jsem ti v plkárně ve středu přál.
              ANO kapr má vlastní názor - nechte mě dorůst nejmíň do 70 cm!

                Ivo - Profil | Pá 21.5.2010 13:12:51

                Mrknato >> Díky Pavle, a ať se ti nějaká ta kostička vzpříčí v krčku ...:-)))

                  Mrknato - Profil | Pá 21.5.2010 13:11:33

                  Bylo prokázáno, že kapří i drůbeží maso má blahodárný vliv na lidský orgasmus. Proto jsou CaR takoví nervácí..... Ivo, dodatečně vše nejlepší a hodně kapřích řízků na tvůj stůl k tvému svátku.....

                    Rici - Profil | Pá 21.5.2010 13:07:28

                    Jak můžeme vidět ze sportovních rubrik, Kapr svůj názor má. Ovšem dost blbej. Myslím, že to je ta správná výzva pro anglické a holandské vědce.

                      Ivo - Profil | Pá 21.5.2010 13:06:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Kapr je – stejně jako drtivá většina živočichů – vybaven instinkty, které jsou buď podmíněné, nebo nepodmíněné. Na toto téma by s dalo dalekosáhle polemizovat už jenom proto, že jednak není kapr jako kapr, není voda jako voda a totéž platí i u lidí – není člověk jako člověk. Vztah k úmrtní životního druha je odlišný i u lidí. Navíc, když zemřel můj děda, tak jeho pes přestal žrát a zašel cca po měsíci. Naopak pes mého prastrýce jeho smrt přešel bez většího zármutku – přesto, že během života byl jejich vztah nekonfliktní – dá se říci že přátelský.
                      A nyní ke kaprům. Různě se polemizuje o tom, jak velkým stresem prochází kapr při zdolávání a krátkodobém (byť maximálně šetrném) pobytu na břehu. Určitá míra stresu je nezpochybnitelná. O tom žádná. Jakou souvztažnost má s opakovaným ulovením a puštěním- to už se můžeme jen domnívat. Určitě mu to asi příjemné není. Kdo ví- třeba si některý z nich na tyto cykly zvykl a uvažuje následovně. „Ále, kulička- minule byla dobrá, chutnala mi. Jenže pod jednou byl ten kousek vohnutýho drátu a pak mě za hubu tahali na břeh. Jenže za chvíli mě zase pustili a nic děsivého to zase nebylo. Vydržet se to dá. Takže – testnu tu kuličku a pak se uvidí. Maximálně se zase podívám na břeh…“
                      Na jedné pískovně jsem ulovil jednoho atypického kapra na identickou nástrahu během víkendu dvakrát. A myslím, že řada kolegů zažila něco obdobného. Čili buď mu to zase tak moc nevadilo, nebo prostě měl žrací období, nebo se nepoučil. Kdo ví ?
                      A povaha kaprů ? To už je opravdu na hodně podrobné studium, kde bych si osobně nedovolil použít termín, - „bylo prokázáno, že ..“

                        Plumley27 - Profil | Pá 21.5.2010 13:02:34

                        Mám dojem že kapři vytvořili námět pro slavný horor ptáci- hlavní roli zde stvárnil kormorán:-)

                          anakonda - Profil | Pá 21.5.2010 12:56:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                          GUGU >> Kluci,vy nemáte rádi Netipu? Já ho mám v oblibě.

                            anakonda - Profil | Pá 21.5.2010 12:54:49

                            karel.datel >> Myslím,že stanoviska zaujímá.Například k rybářům má stanovisko neměnné.

                              pepa-č - Profil | Pá 21.5.2010 12:53:45

                              Lee-Haney >> taky, že jo. Dřív nebo později se to otočí a kapři začnou lovit kapraře. Doufám, že je nebudou pouštět.

                                GUGU - Profil | Pá 21.5.2010 12:53:32

                                Jarmil Koloušek - >> Milý a vážení Jarmile Koloušku,má,samozřejmě že má názor i charakter,noo...když je má takovej řeknem Netipa,tak proč by neměl i kapr,že? ( :-DDD).

                                  anakonda - Profil | Pá 21.5.2010 12:52:01

                                  Jarmil Koloušek - >> Pánové,vidím,že ryze vědecké bádání je vaše parketa a tato otázka strhává zájem celého MRKu.Není nad dobře položenou otázku.To se člověk alespoň lecos doví.

                                    Zlejšek - Profil | Pá 21.5.2010 12:48:08

                                    Myslím, že nemá názor, to bychom si vůbec nezachytali a kapři by nám z vody ukazovali vztyčené prostředníčky (samozřejmě za předpokladu, že by byli prostředníčkem od přírody vybaveni). Určitě si něco pamatuje, ale že by si vytvářel názor, to nemyslím. Znám lidi s daleko většími mozky než je mozek kapří, kteří toho nejsou schopni, tudíž nemám důvod si myslet, že by na tom byl kapr lépe. Ikdyž, co se týče jedné kolegině z práca, kdo ví:-)))

                                      karel.datel - Profil | Pá 21.5.2010 12:44:58

                                      Jsem si jistej, že kapr nezaujímá stanoviska a není schopen abstrakce, ale určitě je schopen se zkušeností učit a má potřebnou paměť, aby věděl kde je jaká vázka a o ní ukončil pokusy o své vytažení.