Má kapr svůj názor?

Dobrý den vážení přátelé,

již v 80. letech holandský profesor Wilfred Genee ve své práci "edukace ryb", kterou prováděl pod záštitou výzkumného institutu při univerzitě v Beusichemu dokázal, že kapr během svého života využívá svých dosavadních zkušeností, ze kterých se poučil a příště se buď podobných chyb pokusí vyvarovat, popřípadě příjemné prožitky vyhledávat. Na tuto práci navázali v 90. letech britští vědci, kterým se podařilo prokázat, že některé ryby ( v tomto případě kapři ) mají charakter. Zajímavý experiment probíhal na výzkumné nádrži ve skotském Arbroathu, kdy se jim podařilo pozorovat chování jednotlivých kaprů v určitých situací. Dokázali, že se někteří kapři chovají sobecky, jiní jsou zase přátelští, zvědaví a vstřícní. Dokonce se u jednoho hejna vytvořilo tak silné pouto, že při úmrtí člena hejna pozorovali vědci u některých kaprů omezení příjmu potravy, což označili za jakýsi projev smutku.
Další studie zase tvrdí, že kapr si uvědomuje sám sebe.
Táži se vás tedy, zda si myslíte, že kapr je natolik vyspělým tvorem, že si dokáže vytvořit svůj vlastní názor? Chápu, že většina z vás nemá možnost prakticky tento můj dotaz zmapovat a vyřešit, takže berte tuto diskusi ve spekulativní rovině. Zajímá mne opravdu váš názor. Jistě jste si u některých kaprů něčeho zajímavého všimli. Věřím, že tato debata se bude vést v příjemném duchu bez zbytečných konfliktů a že si o tématice hezky a mile popovídáme.

s pozdravem Jarmil Koloušek

Má kapr svůj vlastní názor?

A) ANO. Domnívám se, že o tom není pochyb52%

B) NE. Kapr není na svůj vlastní názor stavěný9%

C) Nejsem si jist. Přeci jenom si nedokážu představit, jak by kapr svého názoru nabyl11%

D) Má, ale špatný29%

Od 21.5.2010 hlasovalo 228 čtenářů.

Batuta - Profil | Pá 21.5.2010 12:44:06

Mrknato >> Zapomněl jste, kolego, zmínit největší kapří literární dílo, známou to knihu: "Jezte kuřata, jsou zdravá".

    Lee-Haney - Profil | Pá 21.5.2010 12:43:31

    Já teda když si přečtu kaprařský časák tak podle některých má kapr nejenom svůj názor,ale nejspíš i větší inteligenci než člověk....

      Jarda Š. - Profil | Pá 21.5.2010 12:42:51

      Lubo >> Blbost, všichni kapři přece milují jedině Bohemians-Střížkov.

        TWIN 69 - Profil | Pá 21.5.2010 12:29:19

        jambo >> ale svým instinktem nás nutí dělat neskutečné věci,aby jsme je dostali na hák!!!

          jambo - Profil | Pá 21.5.2010 12:26:59

          TWIN 69 >> jsou to němé a tupé tváře :-))

            Plumley27 - Profil | Pá 21.5.2010 11:32:42

            meteor >> Právě od nás to okoukali a zjistili že to funguje:-)

              TWIN 69 - Profil | Pá 21.5.2010 11:13:48

              smradzjzd >> A za vydělané peníze si kupují vlastní krmení.Proto občas ignorují to co do vody házíme my!!!

                smradzjzd - Profil | Pá 21.5.2010 11:06:16

                Mrknato >> máš pravdu. Dokonce existují dvě větší frakce kaprů, vydávající vlastní buletin, jedna Kapra a druhá Kapří svět.

                  Lubo - Profil | Pá 21.5.2010 11:00:00

                  Mrknato >> ano, ano. A nelze samozřejmě zapomenout na bestseller "Jak jsem chytil anakondu", neb vydavatelem této kapří literatury je známy JW :-)

                    TWIN 69 - Profil | Pá 21.5.2010 10:44:23

                    Dobrý den.Moje odpověď je za B.Kapr názor nemá.Řídí se instinktem,tak jako všechny zvířata.tuto vlastnost většina lidí už dávno ztratila vývojem civilizace!!! Lovu Zdar!!!

                      meteor - Profil | Pá 21.5.2010 10:39:14

                      Strana 2 "Ryba bez mozku se stává vůdcem" - že by to platilo i u lidí? :-)

                      http://www.osu.cz/dokumenty/napsalionas/odb-2006121​4-1220.pdf

                        anakonda - Profil | Pá 21.5.2010 10:09:58

                        Jarmil Koloušek - >> Tak Jarmile,je na čase udělovat pochvaly.Kakr a Mrknato by si ji zasloužili.Jejich příspěvky byly procítěné,promyšlené,vědecky dokladovatelné a opodstatněné.A hlavně krásné.

                          anakonda - Profil | Pá 21.5.2010 10:01:32

                          Mrknato >> Bezva.

                            LuboO - Profil | Pá 21.5.2010 10:00:23

                            vahaj >> ano, pocul som o tom, prof. Rybakov bol potom vyslany na Sibir robit vyskum deložnych jaziev u endemitickeho druhu rejska a kapor Vladimir bol zozrany pri prilezitosti navstevy kubanskej delegacie z sesterskeho rybarskeho vyskumu v Havane.

                              vahaj - Profil | Pá 21.5.2010 9:50:51

                              Prof. Jelec Jesenovič Rybakov se zaměřil na pokus vypěstování umělého podmíneného reflexu u kaprů ve svém pokusném hejnu. Při svém výzkumu se opíral o závěry výzkumů Dr. Ivana Petroviče Pavlova a u pokusného stáda se mu skutečně podařilo vypěstoval umělý podmíněný reflex. V průběhu výzkumu zjistil, že kapři v pokusném hejnu reagují nejen na druh předkládané potravy, ale odlišně reagují i na to, kdo jim potravu předkládá. Zjistil, že pokud předkládá kaprům potravu on, připlouvají kapři ve spořádaném hejnu v čele s jeho oblíbeným kaprem Vladimírem. Když onemocněl, krmila po dobu tří týdnů pokusné stádo jeho asistentka Běluha Delfinovna. Když se po nemoci opět ke svému výzkumu vrátil a přišel se svojí asistentkou k jezírku, kde prováděl své pokusy, nemohl věřit svým očím. Celé pokusné stádo, v čele s kaprem Vladimírem, připlouvalo ke břehu. Na tom by nebylo nic divného, ale kapři připlouvali s hlavami dolů a z vody jim koukaly ocasní ploutve. V tom okamžiku si uvědomil, že kapři jsou schopni i jistých sexuálních projevů. Bohužel již nemohl ve svých dalších výzkumech pokračovat, neboť dne 21. května 1921 přijela delegace z Moskevského rybářského institutu a pokusné hejno zareagovalo na přítomnost cizích osob u jezírka tím, že připlulo v hejnu ve tvaru kosočtverce s kaprem Vladimírem uprostřed a celý výzkum byl títmto ukončen. .

                                GRUPA - Profil | Pá 21.5.2010 9:34:16

                                Lubo >> tak tomu bych rozuměl, my v brně žádný ryby nemáme, takže nemůžu říct....:-)

                                  Mrknato - Profil | Pá 21.5.2010 9:30:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Pane Koloušek, on kapr nemá jen svůj názor, kapr také píše knihy, které z pochopitelných důvodů nevydává pod vodou, což by mohlo být označeno za podvod, ale prostřednictvím nadvodních vydavatelů. Jen namátkou uvádím. Můj život v mušlových polích. Cesta revírem přes překážky. Půl života ve vezírku. Jak i bez zdravotního pojištění být ošetřen.
                                  Edit : Osvětová brožura: Jezte dravé bolelíz, ale není z dílny kaprů, ale parchantů okounů....

                                    LuboO - Profil | Pá 21.5.2010 9:23:25

                                    Rashid 28.93 >> vsimni si, ze o nich pisem v zmysle ti kapri, nie tie kapre, predsa len som presvedceny o ich inteligencii a chcem, aby si na mna vytvorili pozitivny nazor. Dalej k tomu Jarmil Kolousek v zadani otazky.

                                      Lubo - Profil | Pá 21.5.2010 9:22:36

                                      hraji >> jo, a kapři z Ostravy milujou Baník a nenávidí Spartu

                                        pepa-č - Profil | Pá 21.5.2010 9:22:28

                                        Kapr na všechno sere. Kapr je nihilista.