MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Co s vydrami ???

Zdravím, zajímalo by mě jestli máte někdo skušenost s vydramy na řekách?? Jde mi otohle, loni jsem na jedno fleku prakticky vždy nachytal. Letos mě místo velmi zklamalo, nevěděl jsem proč. Jednou večer jsem vyděl mezi špičkamy prutů vydru. Myslíte si že může přítomnost vydry z určitého úseku vyhnat ryby?? Popřípadě vaše postřehy kolem vydry - ryby. děkuji

Autor diskuse: metal ®
Zařazeno do: všeobecné - ostatní, 20.4.2010


Tak co s nimy ?? V žádném případě nehubit

A)regulovat a dohlížet na stavy(nezabíjet, pouze odchyt) 75%
B)neregulovat a nechat být 25%

Od 22.4.2010 hlasovalo 93 čtenářů.

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 53 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N Rožnovák - ® Čt 3.8.2017 18:51:47
potočák 62 >> Vlk je sice vrcholový predátor, ale v našich zeměpisných šířkách funkci strážce přírodní rovnováhy již plnit nemůže, nikdy jich tu nebude takový počet. Je to zologické spestření naší krajiny pro někoho příjemné pro někoho už méně. Prasat je hodně, kromě lovu je redukuje i řada patogenů kterými tento druh trpí, ovšem podmínky lovu při současném stavu by se měly více uvolnit a ne jen za stavu krize.
N potočák 62 - ® Čt 3.8.2017 17:25:47
Rožnovák >> A ještě nezapomeń na to,že vlk patřil a měl by patřit mezi vrcholového predátora,pokud´ jde o divočáky.A těch,že by u nás bylo málo? Petrův Zdar
N Rožnovák - ® Čt 3.8.2017 17:15:26
zdevac >> no mě se neptej :-). to je otázka na příslušné orgány, když pastevecké psy propagují - jinak jsem zaslechl na toto téma magické slůvko Dotace.

Podle mě se domnívají že hladový vlk, který se nebude moci vrhati se na ovce, nebude moci schopen překonati svůj odpor k člověku a začne podle přání a zoologických brožurek plniti funkci lesního doktora a likvidovati nemocnou, přestárlou a přemnoženou zvěř ke všeobecné spokojenosti AOPK, chovatelů, myslivců, vetrinářů a široké veřejnosti všelijaké.
N potočák 62 - ® Čt 3.8.2017 17:11:54
zdevac >> Otázka spíš je,proč najednou začali ti vlci napadat ovce na uzemí celé ČR,když už tady pěkných pár let jsou.Vysvětlení je poměrně jednoduché.Při g. rozboru trusu vlků dělaném v jednom nejmenovaném bývalém vojenském prostoru bylo zjištěno,že mezi stávajíci vlky byli vypuštěni jedinci z chovu z německa. Kdo ví,kolik jich bylo v posledních letech vypuštěno. a jak se budou chovat,až naučí i vlčata, že se nemusejí bát člověka a proč se honit za zvěří,které je mimochodem u nás velké množství,když mají jednoduší si dojít na ovce.Petrův Zdar
N zdevac - ® Čt 3.8.2017 16:58:36
Rožnovák >> No tak sehnat dobré štěně z pracovního chovu (ne čistě jen výstavní), není úplně jednoduché ani levné. A dvojka takových to psů, dobře vycvičená a dobře opečovávaná a krmená, není úplně levná záležitost.

No a další otázkou je, co se stane, až si všichni pořídí u stád ochrany a vlci začnou být hladoví.
N Rožnovák - ® Čt 3.8.2017 15:46:56
potočák 62 >> kolik jich za rok ve skutečnosti doopravdy zahyne, to nevím. Je to určitě těch potvrzených 50. Jestli je to elkově 100, 200 nebo i více si netroufám konkrétně odhadovat. Každopádně jim ty počty neštymujou.
N potočák 62 - ® St 2.8.2017 12:58:44
Vítek >> Jestli jsou v kondici a při chuti,tak to bude zřejmě pouze nedostatek při výživě ve velkochovu,už jsem se s tím setkal často.Někdy může dojít k poškození i z banálních příčin,například použití nevhodných podběráků při nakládání nebo vysazování,kdy se použijí podběráky s velkými oky a hrubou sít´kou,tak zvané kaprové a to vede často k poškození ploutví nebo i skřelí,kdy za ně zůstávají vyset v okách.Pokud´je rybáři nevychytají,tak se to časem bez problémů zahojí a ploutve dorostou.Petrův Zdar
N Vítek - ® St 2.8.2017 12:03:50
potočák 62 >> děkuji, pošlu ti foto, zde to mají duháci. Okraje skřelí jsou sice zahojené, ale žaberní lísky mají odkryty. Jinak jsou při chuti a v kondici, ploutve jim dorůstají.
N potočák 62 - ® St 2.8.2017 10:04:00
Rožnovák >> Tu diskuzi sleduji a na SZ ti odpovím,jen co budu mít trochu času.Jinak ti můžu doporučit přihlášení na Facebooku do veřejné skupiny Zachranme lipana a pstruha potočního.Dá se líp komunikovat než tady a protože tam jsou i někteří vrcholoví představitelé svazu,tak se dají i tak trochu ovlivńovat či jim tímto způsobem říci svůj názor na některé věci.Petrův Zdar
N potočák 62 - ® St 2.8.2017 9:56:25
Rožnovák >> Těch 100 přejetých vyder by jsem považoval za minimum,protože spousta takto přejetých vyder se nehlásí ale raději se pohodí stranou či zakopou,aby si lidi a myslivci nedělali starosti a papírování s hlášením ohroženého druhu.Další věc je nelegální lov-at´ se jedná o železa,sklopce, jed a td.Tam to odhaduji podle informací,které se ke mě donesou na několik stovek jedinců ročně.Určitým způsobem to chápu,když nemají lidi zastání u státu,tak jak to už bývá,sahají k svépomoci.Proto věřím víc údajům z mysliveckého sčítání, které uvádí počet kolem 8 000 než ochráncům, kteří uvádějí 2 000.Myslivci provádějí každoroční sčítání na území celé republiky,ochránci to neprováděli od 80 let.Pokud´ jde o volavky,tam se počet držel dlouhodobě i díky regulovanému odstřelu na počtu 15 000 kusů a tento počet byl i v 70 a 80 letech.Za posledních 10 let díky částečnému blokování odstřelu ze strany ochránců počet stoupl na nynějších 35 000. Petrův Zdar
N potočák 62 - ® St 2.8.2017 9:32:30
Vítek >> Chtělo by to upřesnit.Často to mívají duháci už při vysazení.Příčinou bývá nedostatek některého z vitamínů při intenzivním chovu.Například D3-nedokonalý vývin žaberních víček. B2-odúmrt´ žaberního víčka a ploutví a td. To v lepším případě.V horším se může jednat o některou z nemocí.Bohužel,vzhledem k intenzivnímu vysazování PD,SI a granulových PO z velkochovů se jednoduše může stát,že se můžou nakazit divoké ryby v desítkách revírů najednou a tím oslabit či zlikvidovat stávající populace. Petrův zdar
N Vítek - ® St 2.8.2017 7:11:58
Dotaz trochu z jiného soudku: co způsobuje odumření části skřelové kosti u vysazených duháků?
N Sa(l)micka - ® Út 1.8.2017 23:11:35
Rožnovák >> To už minulej rok.
N Rožnovák - ® Út 1.8.2017 22:34:53
Sa(l)micka >> už si to kamikadze nahlásila AOPK? A´t si ji přidaj do statistiky?
N Rožnovák - ® Út 1.8.2017 22:32:32
Luboš22 >> chápu tvé rozhořčení, vydra na chovném potoku či rybníčku toho moc nenechá . Ve velkých říčních systémech s rozvinutou biodiverzitou se nějaká ta vydra zas uživí, abychom byli spravedliví. Co se týká vlků, samotného mě překvapilo co ti šumavští teď dokázali ve dvojku za jednu noc napáchat. Pokud ti pastevečtí psi tak fungují jak tvrdí AOPKje to dobré, další věc je že pastevecký pes by měl mít trošku specifický výcvik, samotné štěně zas taková investice není. Nechat takové psisko prakticky navolno s ovcema to už chce nějaký výcvik dobéro psa neuděláš přes noc , který ohlídá ovce, nebude utíkat do lesa, okusovat houbaře a lufťáky, aby potom nežádal o náhradu někdo jiný :-). Ono na papíře vypadá každé opatření líp jak v praxi.
N Sa(l)micka - ® Út 1.8.2017 22:21:26
barbusna >> Neni kancelářská myš jako kancelářská myš. Některá je tzv. terénní. A tady je jedno vydří bobo s místem, kde bylo nalezený. Jo, a taky jedno kamikaze. Zřejmě dostala tečku od nárazníku.
N Vítek - ® Út 1.8.2017 20:24:31
Rožnovák >> mají sháňku....
N Luboš22 - ® Út 1.8.2017 20:17:30
Zrovna dnes jsem kecal se známým, co bydlí u chovného potůčku v horách, který býval plný pstruhů. Potok je prázdný a rybníčky podél zdevastované. Dokonce jsou vyžrané i zahradní jezírka. Takže za mně postřílet. A těm zelený a různým teploušům, co to vysazují čipují a chrání rozkopat p.r.d.e.l.e. Staráš se o rybník, máš z toho radost a takový h.a.j.z.l. ti to vydrancuje a ještě tak odporně. Ale není to jenom vydra .Rozchovej si ovečky a zastřel vlka, který ti likviduje chov, tak máš taky problém. Ale ochránci ti tu ovečku kompenzují pár stovkama, vždyť je to celé k smíchu a pláči zároveň.
N Rožnovák - ® Út 1.8.2017 19:24:47
Vítek >> Věř tomu že vydra je adaptabilní zvířátko. Nedělá ji problém prohánět se centrem města, když se trošku uklidnní denní ruch. Ostatně s těmi počty je to všelijaké každoročně se uvádí na stránkách AOPK 50 ks nalezených a nahlášených mrtvých vyder, samo AOPK přiznává že skutečný počet bude asi dvakrát větší, tedy 100 ks. Podle jejich ůdajů má být u nás nšco kolem 2 000 vyder, to jako každá dvacátá skáče pod auto? Zřejmě jich bude víc a zřejmě jim ta industriální krajina tak nevadí když ji volně anektuje do svého teritoria a probíhají ní její migrační trasy. Volavka je pěknej pták, u nás o ně nemáme nouzi. Loni byla jedna na nádrži, kde se učila poznávat salmonoidy a dvě na řece kousek od města, jedna obsadila horní a druhá dolní konec, ledňáček nám lítal lovit až k hlavní křižovatce, morčáci se proháněli kolem cyklozstezky akorát na toho kormoše jsem si museli počkat do zimy, naštěstí jich bylo jen pár. Zima byla dlouhá a krutá, tak toho hodně pomrzlo a do toho ještě ta ptačí chřipka, letos jsem zaznamenal volavku už jenom jednu, objevil jsem 2 vydry a kousek za městem hnízdiště ledňáčka. Když je to místo pro ně nějakým způsobem zajímavé, třeba potravní nabídkou, tak oni si časem zvyknou a taky se tam stáhnou. Na fotce volavka foceno někdy v únoru u nás v centru.
N barbusna - ® Út 1.8.2017 18:07:17
Vítek >> Rikox dostal kapky oprávněně. Hlavně proto, že bez trochy přemýšlení o důsledku striktní ochrany toho jednoho článečku řetězu hájí správnost tohoto konání a nevidí, že je třeba pečovat o celý řetěz. A když už neví co říct, tak z něj vypadne perla ve smyslu, že dělá jen to, co se mu řekne.
Přitom s vydrou to asi nebude až tak zlé, jak se někdo snaží prezentovat. I v té industriální krajině se totiž dokáže uživit vcelku bezproblémově a to z několika důvodů: je velmi přizpůsobivá, ztratila přirozenou plachost, žije vcelku skrytě a v neposlední řadě jí svazy bohatě prostírají stůl vysazováním.
Když jsem jako kluk viděl kormorána, tak jsem jásal; aniž bych tušil, co jeho přemnožení dokáže udělat za paseku. A s vydrou to vidím podobně - tedy v tom případě, že se něco nezmění v postoji k ochraně. Tím nechci říct, že do přírody nepatří. Myslím, že právě naopak, ale musí se zdůraznit, že patří do zdravé přírody. Takže pokud naše toky budou natolik zdravé, aby se v nich přirozeně vytíraly ryby, nebude třeba vysazovat, bude jakási regulace s ohledem na to, že se jedná o vrcholového predátora (a nemusí to být nutně odstřel), tak ať je součástí a určitě i zkrášlujícím prvkem přírody. Jen jich nesmí být moc a určitě se musí regulovat na malých (zejména chovných) tocích.
Dík za to přirovnání s volavkou. Tyto nadstavby rybařiny mám taky rád, nechodím k vodě pro maso, ale pro zážitek a zrovna to jsou zážitky z těch nej.. ve smyslu pozitivním.
Ovšem když najdeš na břehu tři ryby, které mají sežranou hlavu, jinak jsou netknutý, tak je to taky zážitek. Ve smyslu opačném
N Vítek - ® Po 31.7.2017 21:57:51
barbusna >> Jasně, jenom že rikox dostal ode všech takové kapky... ČSOP je zřejmě mimo rámec těch největších otesánků.Možná máme s vydrou moc velké oči. Když srovnáš rozlohy industriální krajiny se zbytečky, kde se ta nešťastná vodní kuna může uživit.... mám v tom názory kacířské. Mně třeba těší, když vidím zjitra na řece, nebo na potoce letět volavku - je to jako z čínské tušové malby a líbí se mi to jako přídavek rybařiny.
N barbusna - ® Po 31.7.2017 18:04:26
Vítek >> No nevím, ale mám neodbytný pocit, že diskuse má název „Co s vydrami“, takže když už tady padla (z našich hub) nějaká narážka na fondy, tak se jednalo o norské fondy spojené s činností ČSOP a úsilí jmenované instituce zaměřené na mapování výskytu vydry a hlavně jejímu nesmyslnému rozšiřování do lokalit, kde vyloženě škodí.
Myslím, že kdyby ČSOP nezaměřovala svoji pozornost jen na tuto činnost, ale sledovala i negativní dopady, které to přináší, byly by peníze daleko lépe využity a možná by zbylo i na ochranu postupně mizejících druhů ryb (zejména reofilních) a ostatních živočichů (škeble, raci), které vydra doslova decimuje. Tady vidím hlavní nedostatky v řešení problematiky - jednostranný pohled bez zkoumání širších souvislostí. Ochrana jen jednoho článku vodního biotopu, bez ohledu na to, jaké jsou jeho následky. Klapky na očích, přičemž ochrana (dnes už spíš záchrana) ostatních vodních živočichů jde stranou a nechává se na nadšencích z rybářského svazu. Klobouk dolů před těmi lidmi, kteří to dělají bez ohledu na čas i peníze!! Jsou to odborníci s daleko širším rozhledem a s bohatými zkušenostmi v dané problematice. Čímž nechci říct, že ČSOP je pouhý „škodič“ a věřím tomu, že i tam se najde spousta odborníků. Jestli právě nebude hlavní problém v těch fondech,že jaksi zmizelo to nadšení pro ochranu přírody z dob hnutí Brontosaurus a bez dotací se nic neděje. Zářným příkladem zbytečně vyhozených financí jsou spanilé jízdy za vydrou na Šumavu, aniž by se sledoval její výskyt a dopady tohoto výskytu v nejbližším okolí. O tom tady už taky něco padlo.
A ještě k Tebou uvedené tabulce: zrovna tam chybí Český svaz ochránců přírody, jehož činností se tato diskuse zabývala. Proč? To byl účel? Navíc jsou to dotace ze státního rozpočtu, tedy žádné zahraniční fondy. Zdá se, že srovnávat kolik dostane Fotbalová asociace či Diecézní charita je mimo mísu, když se neuvedou všichni příjemci dotací. Celkový podíl v té tabulce činí necelých 31%, tedy asi třetina. Není třeba to dál rozebírat...
N Vítek - ® Po 31.7.2017 8:29:44
Až se zase budete navážet do rikox kvůli neziskovkám, tak abyste si viděli do hub :-))))
N potočák 62 - ® Ne 23.7.2017 9:41:03
jijin >> Je to jenom o cviku,až si to párkrát vyzkoušíš,tak už automaticky budeš vědět co a kde hledat.Měl by jsem ti popřát hodně úspěchů ale to se u vydry nehodí. A setkal jsem se i s tím,že si vydra na dlouhém úseku menšího potoka, který ležel na migrační trase,nebyli tam mosty,větve ani kameny značkovala tak,že si na jaře, kdy se po zimním soustředění u zdrojů potravy vracejí zpět dělala v náplavách po 100-200m hromádky z písku,něco jako děti bábovičky a značky umíšt´ovala na vršek.Petrův Zdar
N Prsk15 - ® Ne 23.7.2017 9:36:31
Teď jsou aktuální pachové ohradníky na prasata, prý s pachem dravců. Dalo by se něco podobného použít na vydry? Kdo je predátorem vyder?
N jijin - ® Ne 23.7.2017 9:14:32
potočák 62 >>jelikož jsem včera byl na jiném místě asi 3 km po vodě tak jsem podle tvé rady rikoxovi zahladil pobytové stopy a uvidím. Je tam několik pěšinek se stopami v blátě, zbytek kapříka ( šupiny) tak uvidím.
N Rožnovák - ® Ne 9.7.2017 23:02:10
rikox >> V tom bude asi to jádro pudla, pokud se v dané lokalitě při Vašem oficiálním monitoringu není objevena známka přítomnosti vydry, tak tam prostě není. Mám představu jak se tyto akce dělají sám, se jich účastnil před lety např. při sčítání velkých šelem a výsledky jsou podle mého hodně orientační. Takže , kdo lepší přehled o populaci určitého živočicha v dané lokalitě ten kdo ji jednou ročně nebo za jiny časový interval projde a hledá známky o jeho přítomnosti, nebo ti co se tam pohybují prakticky pořád. Odpověď je snad jasná. U nás začalo zase dařit říčním rakům, ale už sem našel i pár ožraných zbytků nedaleko od místa a pár měsíců potom kde jsem viděl dva kousky vydry, takže se tam občas ukážou, holt patříme pod jejich teritorium.
N potočák 62 - ® Ne 9.7.2017 22:58:31
rikox >> Protože jsi brigádní terénní pracovník,tak jsem ti nabízel,at´přijedeš a naučím tě, jak hledat stopy po vydrách,protože nechceš nebo ti to nadřízení zakázaly,tak ti poradím alespoń prostřednictvím MRKU.Najdi si na mapě menší tok,potok,strouhu v Praze nebo blízkém okolí.Zajed´ nebo zajdi tam.Vlez pod most nebo můstek přes tok.V náplavě písku nebo bahna najdeš stopy nebo jako by něco hrabalo-to značkuje.Pokud´ tam bude nějaký vyvýšený bod-kámen,větev a pod.hledej značku,vypadá to jako mastná skvrna,někdy zbarvená do zelena.Pokud´ chceš zjistit,jestli se zdržuje v teritorium,značku v písku,bahně zahlad´ a na vyvýšeném místě umej vodou.Za tři až pět dní místo zkontroluj a pokud´jsou pobytové znaky obnoveny,tak se v teritorium trvale zdržuje.Vyber si víc míst,protože jako začátečník poznáš tak 30-50% míst se značkami,postupně s narůstající praxí se budeš zlepšovat.Když si nebudeš vědět rady,jestli to je pobytový znak,nafot´ a dej sem,poradím.Petrův Zdar
N barbusna - ® Ne 9.7.2017 22:09:40
rikox >> Já vždycky myslel, že jádro těch poznatků se sbírá v terénu. Jestli poznatky sbírají kancelářský krysy, tak se nelze divit, že je to v tom stavu, který tady většina kritizuje a jen ty srdnatě hájíš, odvážný brigádníku
N barbusna - ® Ne 9.7.2017 22:06:02
potočák 62 >> Neblázni! Na to není školenej a kdoví, jestli to dokonce nebylo zakázaný na zasedání ČSOP a přidružených akcích... Mohlo by se přijít na to, že granty se utrácí úplně zbytečně....
N potočák 62 - ® Ne 9.7.2017 21:58:13
rikox >> Sice nejsem Pražák ale už přes rok v Praze dělám a i trochu času jsem si vyšetřil,aby jsem se podíval po vydrách.Najít pobytové znaky není nic složitého a i noru s mladými jsem našel.To víš,na schůzi ČSOP na vydru nenarazíš,to musíš na procházku k vodě a vědět po čem se dívat.Petrův Zdar
N jijin - ® Ne 9.7.2017 21:47:25
rikox >> jak píše potočák 62 sežeň si výpis od myslivců a když budeš trpělivý určitě i v hodně blízkém okolí Prahy na ní narazíš.
N rikox - ® Ne 9.7.2017 21:39:58
jijin >> Bydlím v Praze a na ryby chodím jen v Praze takže tu možnost nemám potkat Vydru v Praze jako jiní...
N jijin - ® Ne 9.7.2017 21:38:10
rikox >> jak to říkal Otík farář: ,,Panenko marjá podsrpenská brigádník a tak odvážnej " . Kdy jsi byl naposled v terénu? Já zajdu jednou týdně i míň na ryby a letos jsem jí potkal 3x. Sice letos ne, ale už jsem jí viděl i ve Vlašimi u Billy. Čistá příroda široko daleko :-))) ( centrum města, silnice, parkoviště, prostě lidu jak naj..áno) .
N rikox - ® Ne 9.7.2017 20:38:26
kakr >> To netuším, jsem brigádní terénní pracovník ne kancelářská krysa co sbírá poznatky...
N rikox - ® Ne 9.7.2017 20:38:01
potočák 62 >> Víte toho více jak já nebo moji kolegové... Palec nahoru.
N kakr - ® Ne 9.7.2017 19:13:43
rikox >>
Každý rok všechny PS (MO) při prověrkách hospodaření odevzdávají dotazník o výskytu predátorů,kormorán,vydra, volavka atd. Na našem revíru, který je přímo v Brně máme zdokumentovaný výskyt vydry ve dvou lokalitách. Dotazníky se odevzdávají na Krajské úřady, co s nimi děje dál nevím.
N potočák 62 - ® Ne 9.7.2017 18:58:08
rikox >> Ty seš srandista,na území Prahy a okolí se stabilně celoročně vyskytuje a rozmnožuje několik desítek vyder ale pro vás oficiálně neexistují.A pokud´ chcete přesné údaje o výskytu,tak není nic jednodušího.Požádejte o výpis z mysliveckého sčítání zvěře a budete to mít i podle jednotlivých revírů.Oni totiž myslivci jsou jediní, kteří každým rokem sčítání zvěře včetně vyder provádějí na území celého státu.Ale to neuděláte,protože by jste musely uznat,že vydra na území tohoto státu není ohrožená ale přemnožená a na to vám nikdo peníze nedá a o ty vám jde především,ne o ochranu přírody ale o prachy a plný koryta.Petrův Zdar

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 53 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | ostatní ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFox kraťasy Chunk camo jogger shorts

Za 675
Nejnovější kraťasy z kolekce Fox Chunk Camo skladem ve všech velikostech.

akce, rybareniRybářská vesta DAIWA WADING

Za 1.120
Vesta Daiwa Wading je ideální nejen na muškaření, ale i na přívlač.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Tomas-carpio.cz Tomas-carpio.cz

nejvyšší kvalita za nejnižší ceny pro naše kapraře. výběr toho nejlepšího od fox, rod hutchinson, shimano, carp spirit, dynamite baits, ace,...