- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Jordán-jak to bude?
jak to bude další čtyři roky s chytáním na Jordánu?Bude se odbahňovat, první práce mají začít letos v červnu.pište kdo tu kdy chytal a jak se vám zamlouval .
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
4x v oblíbených a 2x v ignorovaných.
NTichej - Profil | Ne 7.3.2010 11:00:44
Nlerak - Profil | Ne 7.3.2010 10:56:25
Pouze jsem Ti naznačil, co můžeš dělat v souvislosti s jordánskými rybami (a Tvém strachu o ně) a jejich nedobrovolné migraci.
NTichej - Profil | Ne 7.3.2010 10:46:17
Nlerak - Profil | Ne 7.3.2010 10:41:02
NTichej - Profil | Ne 7.3.2010 10:27:45
Nsvaca - Profil | Ne 7.3.2010 10:27:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
1) Analýza složení jordánského sedimentu in situ: Dosavadní odběry a analýzy nepřinesly takové výsledky, které by jednoznačně vyloučily rizika odbahnění. Po prvních odběrech z menší hloubky, které ukázaly nadlimitní hodnoty některých škodlivin, následovaly směsné vzorky z větší hloubky nádrže, které byly z hlediska legislativy údajně v pořádku. Kontrolní odběry ze tří míst v září 2009, které nerespektovaly stanovené schéma a počet odběrů, opět upozornily na nadlimitní AOX, EOX a další škodlivé látky. Z nejasných důvodů nebyla provedena analýza akutní toxicity, která je hlavním ukazatelem nezávadnosti odpadu. Nedlouho poté byly vzorky, odebrané firmou EMPLA AG s.r.o. souběžně, ale nezávisle analyzovány zvlášť pro Planou a Tábor různými firmami a výsledky byly porovnány s limitními hodnotami, uvedenými platnou legislativou. Analýza provedená pro Planou došla k závěru, že limity překročily pouze AOX (absorbovatelné organické halogeny) u 100 % vzorků a arsen u 90 % vzorků. Pro Tábor sediment analyzoval Výzkumný ústav vodohospodářský, jehož výsledky upozornily na nadlimitní arsen v 95 % vzorků, nadlimitní nikl ve 29 %, nadlimitní sumu PAU (uhlovodíků) ve 4 % a nadlimitní EOX (extrahovatelné organicky vázané halogeny) ve 4 % vzorků. Planá si s Táborem vyměnila výsledky rozborů, přičemž z žádné strany nedošlo ke zpochybnění jejich věrohodnosti. Mnozí tehdy očekávali, že Tábor představí alternativní varianty likvidace problematické části sedimentu (ve spodní části nádrže). Místo toho vypracoval Mgr. Horňák Vyhodnocení výsledků rozborů z rybníka Jordán. Výsledky Vyhodnocení přijala rada města Tábor a pak byla veřejnost ujišťována výroky, že sediment je v pořádku a poslední analýzy na projektu nic nezmění.
Proti Horňákovu Vyhodnocení však existují dvě závažné námitky: 1) Hned za Úvodem svého textu Horňák uvádí, že jeho postup vychází z předpokladu, že sedimenty vytvářejí po celé ploše laguny (vzorované jednotky) přibližně stejně mocnou vrstvu a za předpokladu, že koncentrace sledovaných ukazatelů bude přibližně homogenní ve vertikálním směru. I laikovi, který si představí směry splachů směřujících do Jordánu je jasné, že přibližně stejně mocná vrstva sedimentů je nesmysl. Kontrolu koncentrace škodlivin v různých vrstvách sedimentu navíc Tábor při posledních odběrech firmou EMPLA odmítl a trval na odběru pouze směsných vzorků z maximální hloubky. Jasné je také to, že proměnlivou mocnost vrstvy sedimentu podmiňuje pravděpodobná šikmost dna Jordánu. Nelze předpokládat ani vertikální homogenitu sedimentu v celém jeho objemu. 2) Horňák vzal všechny hodnoty těch nebezpečných látek, které překračují legislativní limity, a výpočtem aritmetického průměru určil tzv. konfidenční index. Tímto indexem se dostal pod legislativní limity u většiny sledovaných nebezpečných látek. Legislativní normu pro arsen si ovšem svévolně posunul z 10 (podle vyhlášky č. 294/2005 Sb., přílohy 10.1) na 30 mg/kg sušiny. Zprůměrováním nadlimitních výsledků nebezpečných látek nevyloučil možnost, že se v určitých partiích sedimentu nebudou koncentrovat v nadlimitních hodnotách. Kdo a jak dokáže veškerý nehomogenní sediment z dolní části Jordánu homogenizovat tak dokonale, aby svým chemickým složením odpovídal matematickému zprůměrování výsledků?
Lze tvrdit, že limity toxických látek in situ byly překročeny pouze mírně, avšak tyto látky mohou zásadně měnit své vlastnosti po odtěžení, až budou vystaveny vzduchu a slunečnímu záření! Tuto situaci nelze dopředu simulovat a legislativa táborské radní nenutí zabývat se budoucími reakcemi sedimentu. Považujeme však za nezodpovědné, nepřipravit se na tyto možné změny k horšímu.
2) Místo uložení sedimentu: Sebedůvěra obhájců odbahnění se opírá o svérázný výklad vyhlášky č. 294/2005 Sb. O podmínkách ukládání odpadů. Pasáž obsahy škodlivin v sušině odpadů využívaných do horní rekultivační vrstvy v mocnosti minimálně 1 metr od povrchu terénu nepřekročí nejvýše přípustné hodnoty si v Táboře vykládají tak, že nejvýše přípustné hodnoty škodlivin stanovené v příloze 10.1 citované vyhlášky se vztahují pouze na horní vrstvu jednoho metru a pro odpad ukládaný pod tuto horní vrstvu není žádný limit v předmětné vyhlášce uveden. Takto si vyhlášku vyložil i Krajský úřad v Českých Budějovicích, který nepřijal připomínku města Plané pro vyjasnění této pasáže v provozním řádu dobývacího prostoru Hůrka. Planá se proti rozhodnutí Krajského úřadu odvolala.
Pískovna Hůrka je v současnosti částečně zaplavena vodou, která písčitým podložím snadno proniká do Lužnice a zpět! Přitom NENÍ NIJAK zabezpečena proti uvolňování chemických látek do vody!!! Proto se domníváme, že by měly být monitorovány minimálně látky v sušině sedimentů uvedené v příloze 10.1 zmíněné vyhlášky. Skutečnost, že výsledky provedených analýz sedimentů nevyhovují limitní hodnotě pro arsen uvedené ve zmíněné příloze, podle nás neumožňuje využívat uvedené sedimenty popisovaným způsobem. Nikdo neví, na jaké chemické sloučeniny se toxické látky z bahna přemění a kam se přemístí. Proto je nutné zpracovat hodnocení rizika v lokalitě uložení, které by mělo být běžně požadováno správním orgánem před povolením k ukládání odpadů na povrchu terénu. Rekreační budovy jsou v přímé blízkosti s úložištěm a jedná se o ochranu zdraví obyvatel.
3) Znečištění ovzduší, půdy a vod okolo Jordánu: Po odtěžení sedimentu a jeho umístění na Sokolské plovárně lze předpokládat rychlé reakce, během nichž bude okolí Jordánu zamořeno sirovodíkem, amoniakem a případně dalšími plyny s příměsemi halogenů, odhalených při nedávných analýzách. V případě sloučenin AOX a EOX by se mohl uvolňovat i chlór. Dalším problémem může být prašnost v celé oblasti. Voda s výluhy různých látek bude odtékat z bloků sedimentu a dostávat se do půdy a do vod. Tato rizika analýzy sedimentu nemohly nevyloučit, ale obyvatelé Tábora to pocítí na vlastní kůži. Vycházíme zde z konsultací s odborníky z VŠCHT a považujeme tato tvrzení za upozornění na pravděpodobné komplikace, nikoli za vyvolávání paniky. Další zatím nevyřešenou otázkou je, jak bude probíhat monitoring ovzduší a jaká jsou připravena opatření v případě překročení škodlivých látek v ovzduší.
4) Ekotoxické testy: testování účinků sedimentu na živých organismech je standardní součástí hodnocení vlastností odpadu. Ekotoxické testy naposledy provedl doc. Gergel, přičemž platnost jeho osvědčení o vyloučení nebezpečných vlastností odpadu trvá pouze 5 let a v této periodě mají být vlastnosti odpadu pravidelně kontrolovány. Tábor však zatím kontrolu ekotoxicity neprovedl a ani neplánuje vykonat zákonnou povinnost původce odpadu, totiž ověřovat nebezpečné vlastnosti odpadu dle zákona 185/2001 Sb. o odpadech. Způsob a četnost ověřování stanovil doc. Gergel v Osvědčení o vyloučení nebezpečných vlastností odpadu, jehož platnost vypršela 15. 1. 2010.
5) Náhradní úložiště: přistoupí-li Tábor k dovážení sedimentu na Hůrku v Plané nad Lužnicí, musí počítat s možností, že při průběžném monitorování sedimentu v mezideponiích (zatím každých 10.000 tun) může dojít k překročení legislativně stanovené hodnoty škodlivin, a proto musí být připravena možnost bezpečné likvidace jinde. Táborské vedení však žádné jiné alternativní úložiště zatím nepředstavilo. Rozpočet celé akce se jistě v takovém případě zvýší.
6) Náhradní, ekologicky šetrnější varianty celého projektu: převážení sedimentu náklaďáky přes věčně ucpanou Planou je pro její obyvatele především ze zdravotních důvodů nešetrné. Také pro těžbu sedimentu ze dna Jordánu existují jiné varianty, například použití sacího bagru při částečném vypuštění nádrže. Protože nebyly předloženy důkazy pro zhoršování kvality vody vlivem sedimentu, nevidíme důvody pro celoplošné odbahnění. Snížením množství odtěženého sedimentu se sníží i dopravní zatížení. Naprosté vyčištění dna Jordánu uškodí citlivému ekosystému nádrže.
Původním cílem akce bylo zřízení spodní výpusti z Jordánu. Této stavby se naše kritika samozřejmě netýká.
Nlerak - Profil | Ne 7.3.2010 10:24:47
V každé MO je tzv. vysazovací komise, která by měla dohledovat, aby do revíru šlo patřičné množství ryb a nebylo rozkradeno.Členové této komise se takovýchto akcí fyzicky účastní a podepisují vysazovací protokol. 17.3.2010 se koná VČS (volební) MO Tábor. Tam se může kdokoliv do této kontrolní činnosti sám přihlásit (VČS ho může schválit......) - je to práce dobrovolná a nehonorovaná. Předpokládám, že většina těchto lidí bude dohledovat i přesazování jordánských ryb. Pokud má někdo o Jordánu pochybnosti, může s nimi na schůzi vystoupit (popř. sehnat partu stejně smýšlejících) a nabídnout (vynutit si nějakým slušným způsobem) dobrovolnou spolupráci na kontrole této akce...Každý si koupí povolenky "kupuje" část rybí obsádky na revírech. Jak se o své, "vložené peníze do vody" postará, záleží jen na něm !
Nsvaca - Profil | Ne 7.3.2010 10:22:18
NTichej - Profil | Ne 7.3.2010 10:18:47
Nsvaca - Profil | Ne 7.3.2010 10:15:41 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
s o u h l a s í
s provedením akce CZ1.02/6.4.03294 Obnova rybníka Jordán v letech 2010 - 2014 v následujících limitech (projektovaný finanční rámec celkem 463,8 mil. Kč, z toho 383,2 mil. Kč v rámci ERDF, 22,5 mil. Kč v rámci SFŽP ČR, 5 mil. Kč na pyrotechnický průzkum, 45 mil. Kč spolufinancování města Tábora a rozpočtová rezerva ve výši 8 mil. Kč ( částky celkových nákladů a výdajů města Tábora jsou maximálním limitem, částky dotační ERDF a SFŽP jsou pak považovány za neměnné v procentním vyjádření k částce celkové) za těchto podmínek:
1) město Tábor zajistí do termínu ukončení výběrového řízení zpracování geologické a hydrogeologické charakteristiky místa ukládání a jeho okolí a hodnocení rizik dle přílohy č. 11 odst. 2 písm. d) vyhlášky č. 294/2005 Sb. Výsledek bude předložen městu Planá nad Lužnicí. Pokud bude prokázán škodlivý vliv, bude příprava akce neprodleně zastavena a věc předložena na mimořádné jednání Zastupitelstva města Tábora
2) sediment bude průběžně vzorkován před odvozem do pískovny Hůrka na ekotoxické testy. V případě překročení limitů bude provedeno vzorkování a rozbory dle přílohy č. 2 vyhlášky č. 294/2005 Sb. a následně bude podle výsledků rozborů rozhodnuto o dalším nakládání se sedimentem
3) výběrová komise pro vyhledávání zhotovitele stavby bude tvořena na principu rovného zastoupení politických stran a hnutí táborského zastupitelstva. Jako člen komise bude přizván zástupce města Planá nad Lužnicí, kterého určí Zastupitelstvo města
Nsvaca - Profil | Ne 7.3.2010 10:12:48
NSAMI - Profil | Ne 7.3.2010 10:12:24
Nrybomil - Profil | Ne 7.3.2010 10:00:55 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Nsvaca - Profil | Ne 7.3.2010 10:00:32
Nrybomil - Profil | Ne 7.3.2010 9:55:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Ostatní jak píše Rudolf. Ryby veliký tam jsou, ale podle mě to už zdaleka není co bývalo. Na podzim jsem mluvil s partou co nasazovala do řeky, říkali že letos se tam určitě nic dávat nebude, možná další rok až dva asi taky ne. Hansonu by bylo škoda, ekoteroristi počítaj tam s oddychovou zónou, včetně rybolovu. Jak s Jordánem po r. 2014 se neví, ČRS se možná o něj popere, ale spíš myslím že finančně bude 2.Slyšel jsem něco zvěstí o myšlence na revír s vyjímečným systémem hospodaření, něco alá rybník Hadina u Humpolce, ale to jsou zatím asi jen vize, teorie.
Chodil jsem tam občas, pak byl párkrát na dírce, na vláčku ( duhák 51, maréna 49 ) pár pěkných okyšů, zubatky jem do 60, sumec zkoušen Xkrát vláčkou, total 0. Párkrát taky feeder, jen nasazený K a cejnoplotice, cejni. Jakmile se přestalo krmit, už tam nejdu, ani na vláčku.Líto mi ho ani není, radši bych, aby se lapalo na tom Hansonu.
Nlerak - Profil | Ne 7.3.2010 9:52:31
Avízovanou potencionální šmelinu tohoto druhu může kdokoli z Vás alespoň významně znesnadnit... !
Nsvaca - Profil | Ne 7.3.2010 9:40:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Kde to žije - všechna témata
17:58NLov pod jezem v letních vedrech? 22
16:57NATTs hlásiče a ATTx příposlech 549
16:32NRybářské odznáčky ... 547
14:35NPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
13:42N🔥 Grill a grilování 🔥 588
13:07NRybáři vs ochránci přirody 90
9:55NZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
9:43NHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
ČtNDiskuse k článku: Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký 21
ČtNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
ČtNPoradna: Sumcařina 2574
ČtNStaré Česke rybářské vybavení 399
StNMedkovy rybníky Kroměříž 188
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
CHYTIL.cz Tyčová bojka 5mZa 990 Kč
Tyčová bojka šroubovací 5 m - pevné nerezové závity. Spodní část bójky je zakončena odolnou nerezovou karabinou. Lze zakoupit i náhradní díl 1 m. NOVINKA! Více info na chytil.cz
Prologic Naviják C Series 6000 BF | SLEVA 53%Za 999 Kč
C-SERIES BF Kompaktní velikost, nízká cena, ale velký výkon – tyto navijáky s volnoběžnou brzdou byly navrženy pro lovce kaprů s vysokými standardy, kteří ale nechtějí zruinovat svůj rozpočet. Nyní v akčním setu 2 ks.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
PÁRYSŮV RYBÁŘSKÝ RÁJ
Rybářské potřeby pro všechny, kteří propadli kouzlu rybařiny. Díky unikátnímu věrnostnímu systému nakupujete neustále se...










