Retro ...

... aneb Rybaření v Československu.
Putování časem od poválečného r. 1945, přes vznik ČSSR až po r. 1989. Uvítám Vaše názory, zkušenosti s tehdejší rybařinou, fotografie úlovků, rybářského náčiní, zlepšováků, reklam, záručních listů, inzerátů, cenovek ... Také informace o tuzemských podnicích, opravnách a prodejnách rybářských potřeb, o starostech a slastech při shánění a nakupování, dále o revírech, přehradách, zarybňování a o vývozu ryb.
Vstup do místnosti nejen pro pamětníky. Podmínkou je odložení kabátu v šatně, slušnost, nadhled a retro nálada. Těším se aj na príspevky zo zahraničia :-)
Račte vstoupit ...
Autor diskuse: esoxx - Profil , 17.11.2009 všeobecné - ostatní
Dále moderuje: Hardyman Profil

Npouzy - Profil | St 19.5.2010 16:00:04

: vydrák >> :-)vydrák - 19.5.2010 12:25:13 >> Ahoj,je pracovně v zahraničí,ale ne snad na dlouho.

    N:-)vydrák - Profil | St 19.5.2010 12:25:13

    esoxx >> Nazdárek,nevíš co je s Raketýrem?Dlouho tady nebyl.

      Nesoxx - Profil | Út 18.5.2010 20:56:39

      Kreja >> zde je detail toho kloubu, docela pěkná vychytávka.
      Jinak máš pravdu, garsonka mně je už hodně malá ..... :-)

        NKreja - Profil | Út 18.5.2010 20:43:48

        esoxx >> ten duralový prut jsem viděl asi dvakrát v životě moc se mi na něm líbilo to šroubové spojení Jak to sleduji tak máš doma supr rybářské muzeum Jarda

          Nesoxx - Profil | Út 18.5.2010 20:24:22

          Dle ceníku z roku 1958 - 59 se cena pohybovala mezi 66 - 75 Kčs.

            Nesoxx - Profil | Út 18.5.2010 20:20:26

            Jeden z mých starších kousků - dvoudílný duralový prut z let padesátých.

              Nesoxx - Profil | Po 17.5.2010 21:22:12

              Ubytování je možné ve třech pokojích ( dva třílůžkové a jeden čtyřlůžkový ) nebo ve dvou noclehárnách ( 10 míst pro muže a 4 pro ženy ). Ti, kteří mají rádi romantiku, zde určitě budou spokojeni. Pro hosty je v domově zařízena i malá kuchyňka s nejnutnějším vybavením, aby si mohli ohřát nebo uvařit jednodušší jídlo.
              Rybářský domov si za krátkoudobu získal své trvalé příznivce. Chcete-li patřit mezi ně i vy, obraťte se na adresu : Rybářský domov Lačnov, okr. Vsetín. Správce vám ochotně sdělí, může-li s vámi ještě počítat. Když vám to nevyjde, zkuste to napřesrok. Lačnovské nádrže za návštěvu rozhodně stojí a tradičně moravská pohostinnost vám pobyt na Valašsku jistě zpříjemní. ( 1973 )

                Nesoxx - Profil | Po 17.5.2010 21:21:28

                V roce 1961 začali rybáři MO ČRS ve Vsetíně s výstavbou sportovních rybníků, nejprve Dolního. V roce 1967 mohli do mimopstruhového revíru zařadit další rybník, kterému říkají Horní a v roce 1968 Prostřední. Tak vznikl mimopstruhový revír o rozloze 13 ha s názvem Lačnovské nádrže, ke kterým patří Lačnovský potok revír č. 1. Potom vsetínské napadlo, že by se u těchto rybníků pěkně výjimala rybářská chata. Nejdříve původní projekt, jeho zpřesnění a rozšíření a v roce 1968 na podzim byly hotové základy. V hrubé stavbě stála chata v roce 1971 a v roce následujícím pracovali vsetínští rybáři na úpravě interiéru.
                Původně byl provoz chaty plánován pouze na sezónu. Rybářský domov však brzy našel své stálé příznivce, a tak se ukázalo, že je celoroční provoz mnohem výhodnější. Rybářská chata poskytuje služby i nerybařící veřejnosti, která se sjíždí k nádržím hlavně v sobotu a v neděli. Na Dolním rybníku je vyhrazeno místo i pro koupání, mezi Prostředním a Horním rybníkem je možno i stanovat. V kiosku v rybářském domově dostanete párek, salám, sýr, kávu, čaj a na děti je pamatováno pamlsky.

                  Nesoxx - Profil | Po 17.5.2010 21:17:52

                  Kreja >> zdravím tě a přeju hodně sil, ty záběry z TV u vás jsou dost výmluvné :-(
                  Koukám, že jsi člověk celkem akční !

                    NKreja - Profil | Po 17.5.2010 20:38:56

                    Jarda mimo Retro-přehrady nám přetíkají všechno kolem pod vodou do kvartýru mi teče mizernou střechou....Loni v létě jsem vzal dovolenou sbalil bágl a jel přes Adru pomáhat Netušil jsem sice že to bude mít nábožensko-vegetariánský podtext ale jinak to šlo Hlavní bylo pomoct Koukám jak se mi mezi mládeží opálila pleška...Jarda

                      Nesoxx - Profil | Po 17.5.2010 16:12:54

                      Teprve při posledním retrolovu jsem si všimnul, že se signovaly i vidličky - duralová vidlička Les a Lov.

                        Nesoxx - Profil | Po 17.5.2010 16:05:48

                        bobrman >> zdar Pavle, a kam že jsi mě to vlastně poslal ? :-)
                        Reliéf dna pod soutokem se hodí, i když to je už 100 let ! To dobové Komatsu taky nemá chybu, vodu v Labi ve městě prý odklonili přes dnešní Masarykáč .....

                        lacimir - ® >> kdyžtak mi stáhni fotku do SZ a označ je

                          Nlacimir - Profil | Po 17.5.2010 12:46:37

                          esoxx >> Nechcel by si zopar tych plavacikov predat? mal by som zaujem. strana 43 (page 188) z St 3.3.2010 20:59:16. Vdaka.

                            Nlevhan - Profil | Ne 16.5.2010 19:29:59

                            -nedekovat proto to nedelam :-)

                              Nesoxx - Profil | Ne 16.5.2010 19:17:59

                              Sotva ukáže sluníčko trochu vlídnější tvář, začneme netrpělivě pošilhávat po prutech i kalendáři. Komu se netrpělivost zejména promíjí - je mládež. Mladí rybáři začínají být horlivější a stejně jako dospělí počítají měsíce, týdny a dny, kdy už konečně vyrazí k vodě. Ještě několik schůzek v místnosti, a pak již ven, do přírody, a na dva měsíce vyměnit učení za rybářské náčiní. ( 1973 )

                              Nějaká ta dovolená by se už hodila ...... tak Petrův zdar !

                                Nesoxx - Profil | Ne 16.5.2010 19:11:50

                                Chce-li se MO ČRS v Čelákovicích ohlédnout za svou historií, musí se až k datu 4. dubna 1920. Tehdy se sešlo k valné hromadě 55 členů - rybářů se starostou obce, který přítomné informoval o nájemném a velikosti povodí.
                                Zápisy z výborových a členských schůzí přibližují dnešním rybářům nejen život organizace a s ním spojenou práci a starosti, ale i to, že již tehdy pomáhali jejich předchůdci všude, kde to jen bylo možné. V zápise z 2. února 1928 se např. píše, že přispěli na pomník padlých vojínů 100 Kč, místním chudým 100 Kč, vdovám po padlých vojínech 50 Kč, péči a mládež 10 korun, Červenému kříži 10 Kč a válečným poškozencům 50 Kč, dále pokračují zmínky o koupi násady a zarybňování povodí hlavně úhoři a candáty.
                                Na tuto práci dnes Čelákovičtí navazují. Jejich předchůdci by byli asi překvapeni, kdyby se v dnešních zápisech dočetli, že jen v roce 1972 přišlo do 8 tůní, které MO Čelákovice obhospodařuje, za 78.000 Kčs ryb.
                                Mnoho rybářů - i přespolních - zná tůň Řehtačku. Letos 21. dubna pořádala MO na této tůni rybářské závody. Zúčastnilo se jich 432 rybářů, a ti ulovili 198 kaprů a tři líny. Čelákovičtí rybáři věří, že se všem, i přes nepříznivé počasí, Řehtačka líbila. Mrzí je jen, že se nepodařilo, s ohledem na nedostatek místa, všechny zájemce o rybolov uspokojit. ( 1973 )

                                  Nlevhan - Profil | Ne 16.5.2010 18:59:31

                                  luft >> tak to ja si nepamatuju :-) ale drivejsi rybarina mela sve kouzlo ktere se v dnesni dobe pomalu vytraci :-(mam rad filmy a dokumenty z teto doby bohuzel jich je jak safranu

                                    Nluft - Profil | Ne 16.5.2010 18:50:03 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    levhan >> Když jsem byl hodně malej a chodil na ryby ještě s tátou, sedával vedle nás takovej starej děda. Byl oblečenej stejně jako ti pánové na snímku, jenom místo buřinky měl slamák. Taky si ještě pamatuju, že na prutech měl porcelánový očka.

                                      Nesoxx - Profil | Ne 16.5.2010 18:46:47

                                      Predatorsteam >> Paráda !
                                      Pěkně řešené zákoutí, a ty navijáky v moc pěkném stavu, já je mám zatím jen ve skříni, ale tohle se mi moc líbí .....

                                        NPredatorsteam - Profil | Ne 16.5.2010 18:29:53 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        vše zkoušeno u vody

                                          Červené karty: čapájev, simi1977, direkt, kouly