- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Lipani - rekordní úlovky
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
10x v oblíbených a 6x v ignorovaných.
NSalmo1 - Profil | Po 22.8.2011 21:15:03
Zeptej se Turnovského hospodáře na UDN - lipan, bude to pro Tebe zajímavá přednáška...možná pro všechny by to byla zajímavá přednáška.
NMates PB - Profil | Po 22.8.2011 20:42:10
NSalmo1 - Profil | Po 22.8.2011 17:18:20
Zde nejde o debatu, jestli to někdo dělá dobře a někdo špatně.Data čerpám od profesionálů líhňařů, kteří pracují pod hlavičkou VURH. a podobných institucí.Příroda prostě nedovolí přežití většího počtu těchto ryb a výsledek je prakticky roven přežití při přirozeném rozmnožování.Jenom jak je to dlouho co se přišlo na to, že dávku jiker od několika jikrnaček oplodňuje fakticky jenom jeden mlíčák.Padesát let+ cpeme do vod bratrance a sestřenice a dnes nás udivuje, že se rybám nedaří, že jsou ve volných vodách neplodné atd.Mě osobně spíše udivuje, že to ještě funguje a druh přežívá...pravda tak jak přežívá.
NMates PB - Profil | Po 22.8.2011 7:17:08
NMates PB - Profil | Po 22.8.2011 7:08:52
Vedli jsme i zajímavou debatu o potočákovi, taky to s ním není jednoduchý, ale to sem nepatří.
Nu.x.a. - Profil | Út 16.8.2011 19:50:49
Nu.x.a. - Profil | Út 16.8.2011 19:47:57
Nfoxkiller - Profil | Út 16.8.2011 19:45:47
Nu.x.a. - Profil | Út 16.8.2011 19:42:49
NPike - Profil | Út 16.8.2011 19:41:19
Nfoxkiller - Profil | Út 16.8.2011 19:11:54
Nfoxkiller - Profil | Út 16.8.2011 19:07:52
Nsiri - Profil | Út 16.8.2011 17:47:17
NSalmo1 - Profil | Út 16.8.2011 17:31:49
Místně také docházelo k expanzi jelce tlouště, jeho stavy ale postupně klesají tak jak se zase zpětně globálně ochlazuje:-)
NSalmo1 - Profil | Út 16.8.2011 17:23:22
Je nutné si uvědomit, že primárně líhnutí ryb a umělý odchov není určen pro vysazování ryb do volných vod.Umělý odchov ryb je v podstatě živočišná výroba a ryby jsou určeny k sežrání.To že se toho chopil rybářský spolek a začal si dělat násadu ryb do volných vod a"přilepšovat si" to je záležitost na debatu.Ono v době kdy 2000 dvouletých lipanů bylo jako plivnutí do řeky a přirozená populace ryb to dokázala kompenzovat, tak bylo hej a všichni koukejte jak jsme dobří a co pro vodu děláme.To pochopitelně trvá do doby, kdy počet vysazenců a počet přirozených ryb se dostane na dnešní úroveň a najednou zjišťujeme, že už nemá co kompenzovat deformace, genetickou variabilitu, neplodnost, genetické deformace a další slušnou řádku problémů, které umělým výtěrem do přirozené populace vkládáme.
NXAXAP - Profil | Út 16.8.2011 10:14:40
NMates PB - Profil | Út 16.8.2011 10:12:23
Nstrejka - Profil | Út 16.8.2011 9:43:12
NXAXAP - Profil | Út 16.8.2011 9:20:57
NMates PB - Profil | Út 16.8.2011 7:35:17
Nstrejka - Profil | Út 16.8.2011 7:32:36
NMates PB - Profil | Út 16.8.2011 7:20:29
NŘízek 29,76 - Profil | Po 15.8.2011 17:37:04
jako že u sazenek je umrtnost, to je jasný, ale žy by se ty ryby nenanučily po nějaký době žrát, to je opravdu divný.Já s tím prostě nesouhlasím, tak:-)
třeba je ta voda neuživná, i to je možný. lNa hornim labi bylo dost lipanů, hubený jako lunt, přesto tam sem tam na hladině něco plavalo..., jenže to lipoše nevytrhne, lipan je primárně bentofág a když je chudý dno, tak tam nenaroste.., jestli to nebude tím, že na tý jizeře je minimum benthosu.
takový příklad k tomu krmení -i tomu pavímu očku, který vidělo jen suchý krmení, když člověk hodí nítenku nebo plankton, tak to prostě sežerou a nepřemejšlej o tom.
vysazujeme už pár let na léto do rybníčku paví očka, rájovce, parmičky-ryby z akvárka, po x generací, krmený prakticky jen suchym, mají přírustky a množí se, jak v akvárku nikdy,přežijou larvy vážek a potápníku...
v případě toho, že ten lipan tohle neumí, tak tu prostě z hlediska evoluce nemá co dělat:-)
btw-potravu ryb sem kdysi i studoval:-)
NSalmo1 - Profil | Po 15.8.2011 17:24:19
NSalmo1 - Profil | Po 15.8.2011 17:19:22
Duháci u těch jo, ty žerou a na trendy nekoukají:-)
NŘízek 29,76 - Profil | Po 15.8.2011 17:13:39
a že by hladovej lipánek tvrdošíjně požiral šutráky a nevšímal si ničeho jinýho je kulantně řečeno nesmysl:-)
ono stačí pozorovat rybky v akvárku:-), přirozenou potravu tam žerou všechny okamžitě, s umělou je to naopak naopak:-)
edit: lipan se dá naučit i na rohlík, stačí, aby stál pod mostem, kam mu to lidi hážou, i ryby přes 40cm, kolega salmo zrovna na své řece jeden takový most má, lipani tam brali rohlíky duhákum před nosem.
Nstrejka - Profil | Po 15.8.2011 16:46:15
NŘízek 29,76 - Profil | Po 15.8.2011 16:40:21
lipánci vysazeni loni na podzim a letos na jaře (jedni sou větší, druzí menší) jsou na mé oblíbené řece jako buchty, krásné statné rybky, které sbírají, když mají naladu,nekuchal jsem je tedy:-))
a pokud vše klapne, tak vyrostou co budou moci.
jinak sem kuchal hodně starších až starých duháků (míněno od doby vysazení), v žaludku měli to, co mít měli-blešivce, berušky, larvy, pupy, dopělce chrostíku, všechna vývojová stadia jepic, sem tam rybku, brouky, škvora:-). a samozřejmě i nejakej ten bordel jako sou řasy, klacíky, kamínky, ale to v sobě měli i potočáci, když sem je před lety kuchal:-)
a nekdy ty ryby v sobě nemají nic nebo jen pár věcí-prostě nežraly a akorát žrát začínaly:-)
NSalmo1 - Profil | Po 15.8.2011 16:30:53
Celý problém se dá dát na osu a sledovat to celé krůček po krůčku.Dnes jako každý den jdu domů z práce, na hladinu řeky se snáší jemný déšť.Ještě před deseti možná patnácti lety by byla hladina pokryta kolečky od sbírajících lipanů.Dnes to mu tak není, žádná aktivita na hladině ve sloupci ani u dna.Že by lipan za posledních deset let ve svém X milionů let vývoji prozřel, pochopil že není nutné žrát a podle posledních trendů držel nějakou dietu?Hubení už jsou jako šavle, ale o prozření pochopitelně nejde.Podle mého umělým odchovem ztrácí druh dynamiku, kterou potřebuje nejenom k růstu a přežití, ale i k rozmnožování.Měl jsem možnost a dostal jsem několik vyřazených ryb z chovu ke kuchání.Ryby ve věku 4-5 let, vysazené spolu s dvouletou násadou, se ani po třech měsících v revíru nenaučily přirozeně přijímat potravu.V žaludcích jsem nenalezl nic, co by alespoň z daleka připomínalo potravu.Ryby byly doslova ucpány kamením, což bylo vidět, ale i na pohmat zřetelně cítit.I proto jsem se k těm rybám dostal, protože lovce tento nález znepokojil.
Vezměte nyní dvouletou rybu, která je den co den krmena umělou potravou ve stále stejném režimu.Vyroste nám krásná zdravá rybička, kterou vysadit je radost.Ale co bude dál?Jsou tyto ryby né dostatečně, ale velmi dobře se nakrmit před zimou, jsou u toho schopny velmi dobře vyvinout jikry a mlíčí a jsou tyto jikry a mlíčí velmi dobré a kvalitní?
Odpověď je velmi jednoduchá, ne nejsou.Tyto ryby totiž nejsou schopny přežít ani půl roku ve volné vodě a první zimu nepřežije devadesát procent z nich.O nějakém tvoření kvalitních pohlavních produktů si můžeme nechat jenom zdát.
NMates PB - Profil | Čt 11.8.2011 12:26:56
NMates PB - Profil | St 10.8.2011 8:17:53
NSalmo1 - Profil | Út 9.8.2011 20:38:24
NSalmo1 - Profil | Út 9.8.2011 20:30:42
NSalmo1 - Profil | Út 9.8.2011 20:27:00
NSalmo1 - Profil | Út 9.8.2011 20:22:09
Nfraisix - Profil | Út 9.8.2011 16:03:25
NŘízek 29,76 - Profil | Út 9.8.2011 15:23:44
Nmedvěd - Profil | Út 9.8.2011 14:32:02
NJirka_K - Profil | Út 9.8.2011 14:20:30
Nicmene si myslim, ze s odpovidajici peci by vody v CR kvalitativne nijak za Slovinskem nezaostavaly. A to je to, co me s**** nejvic.
NZN - Profil | Út 9.8.2011 14:12:41
je, to bezesporu. Jednak je řeka rozdělena více subjektům, takže konkurence dělá své, jednak i tím, že hospodaří na "svojem" a něco z toho mají. A ne málo. Výsledky hospodaření jsou hmatatelné a nelze je ojebat. Platí: makáš, máš.
Za ty roky, co tam jezdím, je nádherně vidět, jak se to mění a přelévá. Je viditelné, kdo je nenažraný, kdo jde s výdělkem dolů, kdo se dokázal poučit a snaží se o nápravu.
NButchi - Profil | Út 9.8.2011 14:09:54
To je taková ta instituce, co žene naše vody přímo do pekla.
NButchi - Profil | Út 9.8.2011 14:09:26
To je mi úplně jedno, ať tam třeba vyfotí berušku nebo svyho psa. Za ty kraviny s podměrečnými Po bych bral papíry.
Ryba se má pouštět šetrně a co nejdříve bez zbytečné manipulace, ne že někdo bude čekat s potočákem v ruce na pořádné světlo.
NJirka_K - Profil | Út 9.8.2011 14:07:05
NMates PB - Profil | Út 9.8.2011 14:06:11
NButchi - Profil | Út 9.8.2011 14:05:36
Takže ani omylem.
Já zastávám názor, že si svaz drží kormorány záměrně jako původce všeho zla.
NButchi - Profil | Út 9.8.2011 14:04:44
Dokázal bych si představit, že by se to vyvozovalo z podobných kritérií. Mám pocit, že ve zmiňovaném článku to bylo něco kolem těch 2 procent, musel bych to někde vyhrabat.. Opičky na břehu taky budou mít vliv, tzn jestli někdo dlachme 15cm potočáka kvůli fotce do ML, nebo ho jen sundá hned ve vodě.
Nicméně, proč se tedy může na P vodě ještě stále používat trojhák? Stejně všeci chytají na smáčky, tam by je jednohák bez protihrotu nezabil.
Nkakr - Profil | Út 9.8.2011 14:00:10
Mortalita je přímo úměrná velikosti ryb a způsobu použité nástrahy.
Je rozdíl lapnout 15cm pstoužka na 16ku háček bez protihrotu, nebo na Mepsku č.1 se třemi trojháky..
Ale obecně se udává něco mezi 2 - 5% úlovků.
NButchi - Profil | Út 9.8.2011 13:56:36
Kdyby svaz chtěl, udělá sbírku nebo vezme část peněz za povolenky a bude dávat myslivcům prachy za každého mrtvého kormoše.
Svým způsobem je to taky zarybňování.
NButchi - Profil | Út 9.8.2011 13:55:46
Já to právě myslel u nás.. Protože jsem zatím všude slyšel jen pojem "výtěžnost"..
Každopádně díky za info, je to poměrně dost velké procento.
Kleki Petra někde psal, že spočítali mortalitu ryb chycených v Yellowstone parku, která byla mnohem nižší.
NZN - Profil | Út 9.8.2011 13:54:16
ono je to tam trošku jinak, jak píšeš. Členů je pár, dělají prakticky na "svém", mají z toho nemalý zisk. Denní povolenka stojí 55 €, trofejní úsek 80 €, lidí se tam vystřídá během roku docela dost.
Je to velice lukrativní vedlejšák. V B.Bistrici si postavili dokonce svůj penzion, koupili nové teréní auto, atd. Mají svou líheň, soustavně dosazují, prasí ten revír čím dál tím víc, vydělávají taky čím dál tím víc a někde ty prachy investovat musí. Daně se platí všude.
Na úseku řeky ZZRS to šlo do řiti, ale poslední tři roky to jde pořád k lepšímu. Cena 70 €, 90% řeky chyť a pusť, díky velké úživnosti a velikosti řeky se to rychle lepší. Přitom ještě před těmi třemi lety to bylo s těmi úseky obráceně.
Takže žádná povinost jen tak ze srandy, ale povinost sami k sobě a ke svým financím. Kdo nemaká, ten by byl odstřižen. I od peněz:-)
Npfly - Profil | Út 9.8.2011 13:54:13
NJirka_K - Profil | Út 9.8.2011 13:52:31
NVýr - Profil | Út 9.8.2011 13:52:12
NButchi - Profil | Út 9.8.2011 13:52:12
To je právě ono, někdo zvedne telefon, sjede se tam kdejaká cháska a za pár dní je po všem.. Mám moc dobrý příklad, kde na likvidaci jedné řeky stačil článek, ale nechci se s tim dále rozšiřovat, zasvěcení vědí..
Na JM máte problém s kormorány, u nás na SM jsou to pytláci a regulace. V konečném důsledku je to to samé.. Většina duháků se vymlátí hned po vysazení. Pytláci už si to kolem vody štrádují, jako by se nechumelilo.
Řeknu to takto. Vím, o co jsem přišel, vezmu li to výčtově. Ale z komplexního hlediska nemám páru..
Nkakr - Profil | Út 9.8.2011 13:47:20
Mobily a net mají "význam" tak maximálně při násadách kapra. Je fakt, že za dvě hodiny se na místo násady sjede půl Brna.
Na P vodách je to o něčem jiném, nasazení duháci pokud přežijí týden mají vystaráno. Ale je to relativní, v zimě je vyžerou kormoši.
Je také fakt, že tehdy byla muška muška a ne to co se dnes za mušku vydává......
Neexistovaly prsačky, šnůry se dovážely nebo byly pod pultem, ani nevíte o co vše jste přišli:-))
Kde to žije - muškaření
10:15NGastronomicky koutek pro lopaty a nemehla 53138
SoNPovídání JEN o vázání a muškách 22023
PáNO muškách, umělých 34449
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
. . . NPoradna: Muškaření 3850
. . . NGalerie muškařských navijáků 602
. . . NKdo více škodí pstruhové vodě?? Muškaří nebo Vláčkaří?? 153
. . . NBambusák a vyroba 797
. . . NKúp si svojho kormorána 2007
. . . NMuška splávek - Dry dropper rig 22
. . . NMuškaři a bigbít 7854
. . . NMuskareni v Gronsku 2
. . . Nrevír Hořima 68
. . . NMuškaření začátečnické vybavení 39
. . . NMuškaření v západní Austrálii (Video) 9
Co je nového - muškaření + obecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
CRALUSSO novinky sklademZa 89 Kč
Nová svítíci krmítka Fluorescent Rocket Method Basket, plovoucí krmítka Floating Method Feeder, PRO SERIES pellet mixy, vlasec Method Feeder Sinking 1000 m a další vychytávky na www.chytil.cz
CHYTIL.cz poslední kusy -55%Za 23 Kč
Nyní se slevou až -69%: AVID, FOX, KORUM, PRESTON a SONUBAITS. Oblečení, pruty, krmení, křesla, háčky a další. Platí do vyprodání zásob na www.chytil.cz
Oznámení - muškaření
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Doporučujeme prodejnu
RS Fish rybářské potřeby s.r.o
Havířov - Město, Hlavní Třída 438/73



















