- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Rybářská mluva versus češtinofýlie
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
0x v oblíbených a 0x v ignorovaných.
NPike | Čt 29.6.2006 11:15:12
Nmirmen - Profil | Čt 29.6.2006 11:06:36
" živáček u vodní koule na pláni za přelivem " ???
:-)
Tolik jen k terminologii použité překladatelem knihy Rybaření - Lov na položenou , Kolendovicz & Zalewski ( nakladatelství Finidr )
Nmirmen - Profil | St 28.6.2006 12:12:18
Překladatel zavádí namísto zažitého kulového plovátka "vodní kouli" atd. Těch "překladatelských skvostů" je v knize několik desítek.
NVláďa S. - Profil | St 28.6.2006 11:24:01
NAzbest - Profil | St 28.6.2006 10:25:31
NAzbest - Profil | St 28.6.2006 10:21:57
NAzbest - Profil | St 28.6.2006 10:20:31
Njepice.cz - Profil | Čt 22.6.2006 18:59:11
Nmirmen - Profil | Čt 22.6.2006 18:39:53
Bartoloměj z Chlumce , zvaný Klaret ( narozený asi 1320 , zemřel asi 1379 ) zavedl do našeho jazyka novotvar, který běžně užíváme dodnes :
JEPICE
NBachy - Profil | Čt 22.6.2006 14:08:05
NBachy - Profil | Čt 22.6.2006 12:35:53
Klikař - Myslím, že nějak výrazně nepoangličťuju. Hovorový slang je podle mne trošku o něčem jiném. No nevím, možná máš pravdu. :o)
NKlikař - Profil | Čt 22.6.2006 12:12:24
Bachy - ®Píšeš že ti jde o správnost vyjadřování? Ja ti to připomenu až se budeš bavit s kamarádem u vody.Vžyť konkrétně na moravě (bráno jako celek) je tolik ale tolik hanteců,slengů,výrazů a zkomolenin asi jako jinde ne. :-))))
NMichal | Čt 22.6.2006 11:41:31
NJKL - Profil | Čt 22.6.2006 11:10:11
Těch přejatých slov je spousta a dnes už se bez nich těžko domluvíme - namátkou: silikon, personál, elektron, auto, motor, tramvaj, unie, banka, startér, etapa......Dneska už nám nevadí a s jejich gramatikou problém nemáme. Co mi vadí je vyjadřování typu "vojacek Čt 22.6.2006 10:28:46 " o kousek níž. To hraničí s nesrozumitelností.
NBachy - Profil | Čt 22.6.2006 10:35:19
NJM - Profil | Čt 22.6.2006 10:25:19
NMilan B. (MB) | Čt 22.6.2006 10:12:47
A vzhledem k tomu, ze jazyk je komunikacnim prostredkem, je to nevyhoda dost znacna.
Me se libi anglicke (i jine nazvy), kdyz je reknu boilism budou mi rozumet v pulce evropy, kdybych rekl varena kapri kulicka (nebo kulivarka), rozumet mi nikdo nebude.
Nechapu proc to nekomu vadi? Ze ztracime narodni identitu?? Blbost, navic je to velmi prakticke......nejlepsi by bylo. kdyby vsichni mluvili stejne :-) Vytvarek dneska nejakou obdobu NO je blbost, tenkrat slo o neco zcela jineho.
NJKL - Profil | Čt 22.6.2006 10:12:09
Nstrejka - Profil | Čt 22.6.2006 10:06:55
(Ol Molog jsem ja, jen jsem si zapomnel zmenit nick po vcerejsim forku v Privlaci)
NJM - Profil | Čt 22.6.2006 9:54:44
NOl Molog - Profil | Čt 22.6.2006 9:34:52
ad otazka: myslim, ze zaklad funkcni komunikace je srozumitelnost, jestli tu srozumitelnost zajisti posunky, hrdelni skreky, kipu nebo czenglish je mi uplne jedno, cela spolecnost se vyvyji, meni se, byl by omyl myslet si, ze by to u komunikace melo byt jinak...
Njepice.cz - Profil | Čt 22.6.2006 9:02:58
Nbrach - Profil | Čt 22.6.2006 8:01:38
Jó:-)))))))))))))))))))))) I když se snažím vytvářet česká slůvka (mačkanka, žlutka apod.), nebráním se použití cizích slov, pokud mají v daném případě smysl a každý mi porozumí, než vymýšlet kostrbaté české názvy, kterým nakonec porozumím jen já sám.
NG.Moolis - Profil | Čt 22.6.2006 7:18:20
Josef Kuthan (Út 16.10.2001 5:39:47)
Navrhuji zahájit diskusi o české rybářské terminologii.
Josef Kuthan (Ne 9.12.2001 22:23:17)
Pro známou rybářskou návnadu na kapry jsou v britské rybářské literatuře uváděny dva názvy: boilie a boily. V českém jsem se dosud setkal s výrazy: boilie, boilí, bojlí, boilíz a bojlíz. Který z čských výrazů bychom měli zavrhnout?
G. Moolis (Út 11.12.2001 17:24:2)
Josef Kuthan: Já jsem pro Kaprová kulička.
Alan (St 12.12.2001 9:5:2)
J. Kuthan>Pro začátek bych navrhnul nemotat nástrahy s návnadou.
jaryn>Kajman asi bere všechno. Kajmane, Kajmane, zánik tě nemine.
Jungmann (St 12.12.2001 20:17:13)
No, myslím,že pan Josef Kuthan by se měl držet chemie a nezkoušet překládat knihy. Je to ukruthné čtení
Josef Kuthan (Ne 16.12.2001 15:11:20)
Panu Jungmannovi doporučuji, aby se všem mým překladům vyhýbal. Nevím co mu na oplátku doporučit, čeho se má také držet.
Jungmann (Po 17.12.2001 9:24:17)
Josef Kuthan> Bohžel už se Vám povedlo zaplevelit český jazyk.
G. Moolis (Po 17.12.2001 9:51:49)
Josef Kuthan: Tak je bejlís návnada nebo nástraha?
Čelakovský (Út 18.12.2001 0:18:31)
Josef Kuthan: Pan Jungmann byl přece jazykovědec, to byste měl pane vědět. Byl, jenže vy jste ho těmi svými nápady vykuthal z věčného spánku. Styďte se
Josef Kuthan (St 26.12.2001 15:8:20)
Bojlí (boilie)je dle mého názoru vždy návnada. Teprve spolu s háčkem jde o nástrahu.
Josef Kuthan (So 29.12.2001 12:22:55)
Pan alias "Jungmann" se jen schovává za jméno jazykovědce. Nenechme se mýlit a lovme úspěšně ryby!
Fighting Fishead (Čt 3.1.2002 14:12:3)
Nenechme se mýlit, chytejme úspěšně ryby, a ty, Kuthane, ty jdi konečně do prdele!
Josef Kuthan (Ne 20.1.2002 18:27:11)
Promiňte, rezignuji na další diskuzi. Myslel jsem, že rybáře zajímá i jazyk
NBachy - Profil | Čt 22.6.2006 7:14:16
Npalo | Čt 22.6.2006 6:23:53
Kde to žije - všechna témata
6:31NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 47
StNMedkovy rybníky Kroměříž 188
StNRybáři vs ochránci přirody 79
StNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 3
StNStaré Česke rybářské vybavení 398
StNBečva Vsetinská 4a Nový hrozenkov 0
StNPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 31
StNATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
StNPoradna: Redakce MRK.cz 1766
StNPoradna: Sumcařina 2572
StNHlídač slev eshopů 751
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
Co je nového - všeobecné
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme cestovku
SAF
Nabízíme pronájem chat a lodí v atraktivních lokalitách středního Norska. Naše destinace jsou vhodné pro rybáře, aktivní...











