Otrava na Labi

Tak jsem se díval na zprávy na Nově. Kdo z vás to viděl, dá mi za pravdu, že to bylo šílený. Labe od Poděbrad, přes Nymburk, Čelákovice až do Brandejsa. Otrava kyanidem. Když jsem tamně viděl ta kvanta lopat-žluťáků, kapři a další ryby.
Kapry doplněj snadno, ale tady šla pryč bílá ryba a ta se jen tak nenehradí. Co to udělalo s ostatními živočichy (škeble, raci, hmyz, červi ) neřekli, ale asi nic moc. A to to trvalo kolik let, než se Labe vyčistilo a změnilo v krásnou čistou řeku plnou ryb.Za jak dlouho se to vrátí do původního stavu a Váš názor na podobné katastrofy.
Autor diskuse: doncoyote - Profil , 16.1.2006 všeobecné - ostatní

Pike | St 25.1.2006 9:43:43

Hraji: Prave, stejne jako svaz, ktery nic takoveho ucinit nemohl, nemuzu ani ja. Pockal bych nez odejde led. Jen by mne zajimalo, jestli svaz snazi delat nejakou evidenci uhynulych ryb. Nebo ty cisla, co litaji v mediich jsou jen odhady? Muj nazor je na to takovy, ze pokud ted 2 mega pritecou, tak uz se nic vycislovat nebude.

    rybomil | St 25.1.2006 9:42:40

    Tak z telefonického rozhovoru se Semeniukem vysílaného teď na Radiu Blaník ještě rozhodnuto není. Je otázka, kdy byl pořízen.Jaký rak na Labi byl ? Mám za to , že jen ten američan.

    Takhle se ale Svaz tváří, jako že se až tak moc nestalo. Po zkušenosti s našimi soudy se na jedné straně nedivím, na straně druhé na dohodu může jít snad vždycky ( uspěl jsem u soudu jednou po 3 letech, podruhé po 6 letech jednání - nejednání, za stavu, kdy " obžalovaný " musí soudu dokazovat , že je nevinen, nikoliv naopak).Musí hned tvrdě do nich. Pokud se ale tváří, že je to předem ztraceno, tak už napůl prohrál.

      Michal | St 25.1.2006 9:41:59

      Nechci se zastávat Draslovky, ani činovníků svazu, ale velmi dobře vím, jak složité jsou spory o náhradu škody, a to i spory, které se na první pohled zdají velmi jasné a na 100% vyhrané. Můj názor je, že je lepší mimosoudní dohoda, byť s nižší částkou, než se soudit o náhradu škody (to není spor na 2-3 roky, ale někdy i na víc, je to časově i finančně hodně náročné), na druhou stranu bych jako činovník svazu vyčkal na rozmrznutí ledu, spočítal škody a pak teprve jednal o výši škody a třeba uzavřel nakonec i mimosoudní dohodu. V situace, kdy je předpoklad, že pod ledem mohou (ale taky nemusí) být ještě tuny uhynulých ryb, pak je podle mě mimosoudní dohoda předčasná.

        hraji - Profil | St 25.1.2006 9:41:57

        No vida jak jsem to tu rozpohyboval.

          šeptal - Profil | St 25.1.2006 9:41:57

          hraji: Kde bereš jistotu, že vysoudí půl milionu a ne třeba 5 milionů? Toaletní argument s brabcem v hrsti tady nevidím jako zrovna šťastný.

            hraji - Profil | St 25.1.2006 9:40:22

            Pike: ale no tak, zkus nějaký skutečný argument. Zkus si tu škodu skutečně vyčíslit.

              Pike | St 25.1.2006 9:40:00

              Mike: Bohuzel tvuj argument neberu, protoze muzu uplne stejne argumentovat jako ty. Cim muzes dolozit tve tvrzeni, zatim jsi nic krome toho, ze jsi si neco zjistoval nerekl. Navic a to je dulezite my nejsme v pozici, kdybychom se meli obhajovat. Obhajovat by se mel svaz, protoze on ma zoodpovednost vuci nam, ne my vuci jemu

                profo - Profil | St 25.1.2006 9:39:47

                maxwell : dle toho výpočtu je ve zbývajících cca 700 000,- co myslíš stačí to na mateční ryby?

                  hraji - Profil | St 25.1.2006 9:39:19

                  maxwell: ale ty si pleteš pojmy, něco jiného je náhrady skutečně vzniklé škody a něco jiného je postih podniku. Já souhlasím s tím, aby se podalo trestní oznámení na management podniku, konkrétně na ředitele, ale to není věcí svazu, to je věcí státu a jeho orgánů na ochranu přírody. Ta otrava nezasáhla jen rybáře, ta se dotkla celých Čech. Ale nemohu souhlasit s tím, co jsi napsal o shrábnutí a rozdělení peněz. To je prostě něco, co nemůžeš dokázat a ani předpokládat. A pokud ano, plně platí co jsem napsal v předchozím příspěvku.
                  Svaz si nemůže klást vůbec žádné podmínky, protože svaz může jenpodat žalobu a čekat až proběhnou soudy, rok, dva, pět? A co potom s pár statisíci, které vysoudí?

                    Pike | St 25.1.2006 9:37:21

                    Drda: Napsal jsi to pekne. Nac tvrde bojovat za nahradu skutecnych skod, kdyz bez prace pritecou 2 mega. Bohuzel, tento pristup je typicky pro nasi zemi.
                    Hraji: Tak jo, jeste bychom asi meli predstavitelum blahoprat, jak to pekne skouleli. Co nejaka odmena? Moc pekny alibisticky pristup. Soudy jsou pomale, protivnik silny atd

                      Bosanac - Profil | St 25.1.2006 9:36:23

                      hraji: mne bohuzel Labe tece prakticky pod barakem a uz se "tesim" na oblevu a roztani ledu . Vzpomente se na rok 2002 a Spolanu Neratovice.

                        maxwell - Profil | St 25.1.2006 9:33:34

                        Hraji:jak můžeš počítat cenu násady?Kde je cena za mateční ryby?

                          hraji - Profil | St 25.1.2006 9:33:04

                          Aby bylo jasno, v žádném případě nesouhlasím s otrávením Labe, ale vadí mi přístup některých rybářů, kteří ač nedotčeni znalostmi a informacemi spekulují, zjevně na základě svých osobních vlastností, o tom, jak bude někdo krást a profitovat na této havárii. A to je hnus stejný jako kyanidy ve vodě.

                            maxwell - Profil | St 25.1.2006 9:32:04

                            hraji:Je důležité si uvědomit,kdo je v průseru a to je Draslovka.Pokud dojde k vyjednávání tak především svaz by si měl diktovat podmínky.Nechat si zaplatit tak směšnou čásku od podniku se základním jměním 150mega v době,kdy ještě nemůže být celkový rozsah znám mi příde dost neracionální.A o tom řídit se heslem lepší vrabec v hrsti...,se raději vyjadřovat nebudu.

                              Mike - Profil | St 25.1.2006 9:31:48

                              Bosanac, Pike a další> kdybyste si nebyli líní zjistit k věci bližší informace, možná byste psali jinak. Takhle tady fakt jen plácáte hovadiny. Jinak spolu se strejkou věřím, že se tu časem vysvětlení objeví, teď na to zřejmě ještě není zralá doba, ač díky tomu zjevně vznikají mnohé pochybnosti.

                                Bosanac - Profil | St 25.1.2006 9:30:52

                                hraji: bohuzel mam osobni zkusenost , a tato causa dokazuje ze neco tady nehraje . Nevypustili septik . EDIT Kdyby se otravila jen cast Labe na nemeckem uzemi to by byl fofr .

                                  šeptal - Profil | St 25.1.2006 9:30:01

                                  Je pravda, že škody je nutné napravovat teď a ne za nějakých x let, až proběhnou soudy. Ovšem výše škod je stále otevřená otázka a mě se ty 2 miliony nezdají zrovna adekvátní. Myslím, že by se mělo přitlačit. Pochybuju, že 9 tun je konečná cifra.

                                    hraji - Profil | St 25.1.2006 9:28:32

                                    zkuste počítat, pokud by těch uhynulých ryb bylo 20 tun, tedy 20 000 kg, cena násadové ryby je kolem 65 Kč, podotýkám že převážná část uhynulých ryb je cejn. i kdyby se nakrásně podařilo prokázat, že všechny uhynulé ryby jsou ryby vysazené svazem, což nejsou, tak je to 1 300 000, - kč.

                                      Kocháč | St 25.1.2006 9:27:10

                                      Nevím o tom nic, ale podle mne je největší škoda v té ztrátě tajemna vody. Teď budete vědět přesně, že tam máte tolik a tolik tun násaďáků 40 -55 cm a něco málo ostatní ryby:o) Ale třeba se pletu. Každopádně je to celé prasárna a ukáže se jak jsme daleko. Nikdy jsem tam nechytal a už asi ani nebudu. Držte se.

                                        MrCement | St 25.1.2006 9:26:42

                                        Skoda, ze nejsou nikde videt podklady, ze kterych 2miliony vypadly. Kde se vzalo cislo 2miliony?
                                        strejka: snad to nekdo popise a bude provedeno srovnani s realne vycislenou skodou.