Otrava na Labi

Tak jsem se díval na zprávy na Nově. Kdo z vás to viděl, dá mi za pravdu, že to bylo šílený. Labe od Poděbrad, přes Nymburk, Čelákovice až do Brandejsa. Otrava kyanidem. Když jsem tamně viděl ta kvanta lopat-žluťáků, kapři a další ryby.
Kapry doplněj snadno, ale tady šla pryč bílá ryba a ta se jen tak nenehradí. Co to udělalo s ostatními živočichy (škeble, raci, hmyz, červi ) neřekli, ale asi nic moc. A to to trvalo kolik let, než se Labe vyčistilo a změnilo v krásnou čistou řeku plnou ryb.Za jak dlouho se to vrátí do původního stavu a Váš názor na podobné katastrofy.
Autor diskuse: doncoyote - Profil , 16.1.2006 všeobecné - ostatní

drda - Profil | St 25.1.2006 9:25:36

Pike: to je podle mého názoru opravdu zjednodušený pohled - nic ve zlém. Ty bys šel do sporu, který bys téměř stoprocentně vyhrál, ale kde bys musel o prokázání vzniklé škody tvrdě bojovat a výsledek by byl značně nejistý? Do sporu, který by mohl trvat celá léta a výše náhrady by byla znehodnocena pohybem cen a inflací? A nakonec bys vyhrané odškodnění dostal až po nabytí rozsudku právní moci a třeba ve splátkác po x letech. Opravdu bys do takového sporu šel? Já tedy ne.

    hraji - Profil | St 25.1.2006 9:25:29

    Bosanac: bez urážky, ale asi toho o soudech o náhradách škod fakt moc nevíš. Jinak bys tu nepsal takové hlouposti.

      hraji - Profil | St 25.1.2006 9:23:29

      Pike: vím o tom, jak probíhají soudy o náhrady škody za vytrávené revíry docela dost a věř mi, že je skutečně lepší mít hned 2 miliony na zarybnění než se soudit několik let a vysoudit nějakých možná 600 000,- kč

        Bosanac - Profil | St 25.1.2006 9:21:48

        hraji: hezky svazacky napsane , jen tak dal s heslem lepe vrabec v hrsti ....

          strejka - Profil | St 25.1.2006 9:21:23

          docela zavidim, ze vsichni vite kolik ryb bylo vytraveno a ze na to 2 miliony nestaci, skoro mi pripada, ze si tu spousta z vas preje, aby v Labi nezustalo ani zivacka, zkuste ty 2 miliony porovnat s tim, kolik muze svaz dolozit otravenych ryb, ja s nestandardnim, netransparentnim a dost mozna unahlenym postupem svazu principielne take nesouhlasim, porazenecky pristup je mi totiz cizi, ale je tu mnoho ale, ktera doufam budou vysvetlena, ja si to ted vysvetlovat nedovolim...

            Klikař - Profil | St 25.1.2006 9:20:49

            Ja také nechápu proč ihned přijali nabídku finančního odškodnění a nepočkaly alespoň až rozmrzne voda.Dle mého jsou škody daleko věčí.
            Měly počkat popř.se nebát a jít do soudního sporu.

              Mike - Profil | St 25.1.2006 9:18:35

              Hraji> díky, vidím to podobně. Na základě toho, co jsem si dokázal zjistit, si myslím, že 2 miliony jsou maximum možného.

                Pike | St 25.1.2006 9:16:45

                Hraji: Muj nazor na to je ten, ze mimosoudni vyrovnani je pro Svaz jednodussi a vlastne jim penize pritecou bez nejake prace. Nac se zbytecne drit. Stejne tak dopadlo asi i vyjednavani nad novym zakonem a vyhlaskou. Pokud se pletu a cinovnici se snazili, tak to zas svedci o necem jinem a to o tom, ze nejsou prilis schopni.

                  profo - Profil | St 25.1.2006 9:12:53

                  Teď jsem zaslechl na Implusu část vyjádření ČRS a zaznělo tam, že 2 mega jsou dle jejich mínění adekvátní kompenzací za škody. No můj názor je jiný, ale proti gustu žádný dišputát. Hlavně proto, že si stejně těch pár vyvolených udělá to co budou chtít sami a nás se rozhodně ptát nebudou. Škoda něco by se dozvěděli.

                    hraji - Profil | St 25.1.2006 9:08:16

                    maxwell: mám jediný dotaz. Ty bys to tak udělal? To soudíš činovníky svazu podle sebe? vypadá to tak, když jsi si tak jistý tím co udělají. Většina přispívajícíh vůbec netuší jaký problém je vysoudit vůbec nějaké peníze, natož dva miliony.
                    Zůstává pravdou, že u nás je každý rybář největším odborníkem úplně na všechno, do všeho mluví, ale nedělá si starosti s nějakým skutečně relevantním argumentováním. To co jsi napsal jsou sračky.

                      shakespeare - Profil | St 25.1.2006 9:06:25

                      Melo by to bejt tak, ze stat napari pokutu a rozdeli penize na odstraneni skod, chemicke rozbory, biology a podle vysledku pak zbytek ryb. svazum, na zarybneni. Popr. jinym odbornym institucim, nevim, jestli se da nejak pomoct i skeblim, rakum a bezobratlim. Ale takhle to bohuzel nefunguje a asi by to byla poradna hromada penez. Ale pripadalo by mi to takhle fer.

                        maxwell - Profil | St 25.1.2006 8:53:15

                        Dnes ráno jsem Semeniuka poslouchal v rádiu a doslova řekl,že je lepší mít 2mega než se souduit.To už hovoří za vše.Není se pak čemu divit,že i v takové situaci,kdy je i laikům jasné že jde o mnohem větší a dražší průser,nedokáže svaz řešit nic racionálně,nedokáže totiž racionálně vyřešit jakoukoli situaci.Schrábnou dvě mega rozdělí si je mezi sebou a do Labe pustí pár násad´áků,který se za týten vymasaří.Je mi upřímě líto lidí,kteří na požkozený ůsek řeky chodili.

                          karelretik | St 25.1.2006 8:32:18

                          já když nad tím tak laicky uvažuju,tak je poměrně výhodné vypouštět sajrajty do vody....kde by to dneska za 2 melouny někdo ekologicky zlikvidoval?

                            LudaT - Profil | St 25.1.2006 7:53:22

                            All: Mě by spíš zajímalo co se stane když se po "skutečném" sečtení škod ukáže že je škoda na rybách větší než 2,5 mil. korun? Jak níže někdo psal tak by se jednalo o trestný čin ze strany svazu. Mohl by to nějaký "místní právník" osvětlit??

                              Robert(původní) - Profil | St 25.1.2006 7:51:04

                              Co se týče odškodnění, tak já osobně si myslím, že peníze jsou jedna věc a ryby druhá. Je pravda, že postižené organizace si mohou nakoupit za odškodnění novou násadu, ale té se vyrobí jenom tolik, na kolik je kapacita líhní. Násada, která je k dispozici na jarní či podzimní vysazování je už někam určena. Potom se taky zvedne poptávka po násadě a tím i její cena, takže to nakonec stejně zaplatíme jenom my.
                              Jediné smysluplné využití peněz z odškodnění vidím v jejich investování do nových rybochovných zařízení či vybudování polopřírodních trdlišť.

                                Petrson - Profil | St 25.1.2006 0:34:10

                                >> HJ > v této souvislosti se ukazuje, že i Svazy jakous takous mocí vládnou. Kormorán už se může ofiko střílet, ale kdo by to dělal, že. Myslivci si raděj sejmou divočáka. Jen nevím, jestli je pořád nutná výjimka, ale každopádně je udělují, stačí zažádat. Chystá se však nová legislativa, která to má řešit.
                                O to víc naštve, že svaz ty páky nevyužívá v tak exemplárním případě. Raději vrabce v hrsti (a to kdo ví jestli) a držet hubu.

                                  Holátko Josef | St 25.1.2006 0:23:12

                                  Jen ať ty kachny vychcípají (ne že mi by jich nebylo líto), tak se k tomu přidají ještě nasraní ornitologové a jiní ochranáři a ti už mají moc. Jen se podívejte, jak si pěkně dokáží chránit přemnožené kormorány ...

                                    vit | Út 24.1.2006 23:58:01

                                    Hlavní problém svazu bych vyďel v jeho struktuře (nemá nad sebou žádnou kontrolní organizaci)

                                      holis - Profil | Út 24.1.2006 23:54:33

                                      Chtěl bych poznat pojištóvnu,která by to udělala a za kolik....

                                        Petrson - Profil | Út 24.1.2006 23:48:59

                                        >> Ještě by mě zajímala další věc - je vůbec možné, že Svaz proti obdobným haváriím nemá ryby pojištěny? Ani na Labi, tak obsypaném nebezpečnými fabrikami? Pokud o tom někdo něco víte, nejlépe někdo činný v okolních MO, za tuto informaci díky.