Otrava na Labi

Tak jsem se díval na zprávy na Nově. Kdo z vás to viděl, dá mi za pravdu, že to bylo šílený. Labe od Poděbrad, přes Nymburk, Čelákovice až do Brandejsa. Otrava kyanidem. Když jsem tamně viděl ta kvanta lopat-žluťáků, kapři a další ryby.
Kapry doplněj snadno, ale tady šla pryč bílá ryba a ta se jen tak nenehradí. Co to udělalo s ostatními živočichy (škeble, raci, hmyz, červi ) neřekli, ale asi nic moc. A to to trvalo kolik let, než se Labe vyčistilo a změnilo v krásnou čistou řeku plnou ryb.Za jak dlouho se to vrátí do původního stavu a Váš názor na podobné katastrofy.
Autor diskuse: doncoyote - Profil , 16.1.2006 všeobecné - ostatní

Nschrek - Profil | St 18.1.2006 23:56:45

lidi stejne to odnesem mi a budeme pristi rok platit mimoradny prispevek z nazvem labe 2006 jak vzdycky ja tam uz mam asi 2 za povodne

    NBosanac - Profil | St 18.1.2006 22:50:55

    Popirat , popirat , a popirat jako politici dokud nevysumi do prazdna . A budou trvat na dvou
    kubikach . Uvidime za mesic , dva , tri ....

      Nhellstar | St 18.1.2006 22:49:10

      dudu, napsal jsem to blbě - podle jejich odhadu mělo jít o stovky hektolitrů...l

        Nhellstar | St 18.1.2006 22:48:13

        Petr S: Náhrada škody je věcí, kterou skutečně musí uplatňovat ČRS a eventuálně vlastníci nemovitostí, kteří budou touto havárií postiženi - (kontaminace zdrojů vody apod.) Nicméně, bohužel, ne proti státu, ale proti prvotnímu viníkovi znečištění - Draslovce.

          Ndudu - Profil | St 18.1.2006 22:47:45

          hellstar - 2 kubíky je taky několik desítek hektolitů, asi tak 20.
          Aspoň nás to ve škole učili.

            Nhellstar | St 18.1.2006 22:44:32

            P.S. Dneska jsem mluvil s Hygienickou stanicí Nymburk - dle jejich názoru nešlo o únik 2 kubíků kontaminovaného roztoku, ale o desítky hektolitrů a musel to být únik, který trval minimálně 2 dny.

              Nhellstar | St 18.1.2006 22:42:10

              Petr S: Samozřejmě, že na místně příslušné okresní státní zastupitelství v Kolíně. To ovšem neznamená, že to trestní oznámení nemohou podat lidé z Prahy a přilehlého okolí. Nejde jen o úředníky stavebního odboru, úředníky ochrany životního prostředí a ČIŽP. Za únik kyanidu jsou přímo odpovědní vedoucí pracovníci Draslovky, kteří zanedbali své povinnosti při údržbě a kontrole plovákového spínače. Proto na gen. ředitele a ředitele výroby. Obecné ohrožení a poškození životního prostředí z nedbalosti, t.j. paragraf 180 a 181b trestního zákona.

                NPetr_S | St 18.1.2006 22:26:14

                hellstar: Fabrika se chovala tak, jak jí to státní úředníci dovolili. Když jim stačil jeden jediný plovákový spínač a při jeho poruše měl kyanid volnou cestu do Labe, proč by Draslovka dělala jiná opatření na úkor svého zisku? Trestní oznámení je třeba směřovat na úředníky stavebního odboru v Kolíně, odboru ochrany životního prostředí tamtéž a na Ambrozkovu ČIŽP. Tam jsou skuteční viníci! I tam existuje nedbalostní trestný čin - § 159 tr. z. A náhradu škody pak uplatňovat tvrdě proti státu za nečinnost jeho úředníků. Jde jen o to, jestli si na to ČRS troufne....

                  NPetr_S | St 18.1.2006 22:11:15

                  hellstar: Ano, na okresní státní zastupitelství v Kolíně - k úniku došlo v Kolíně a úředníci, kteří provoz povolili a tolerovali, jsou rovněž v Kolíně. Praha s tím nemá nic společného.

                    NBosanac - Profil | St 18.1.2006 22:08:18

                    pepino: meles blbosti , o bivakovani neni otazka , o buzeraci taky , o dobrovolnem prispivani taky . EDIT: otatni prominou .

                      Nhellstar | St 18.1.2006 21:22:30

                      Petr S: Už jsi to trestní oznámení podal? Já a pár dalších lidí připravujeme hromadné trestní oznámení jak na konrétní osoby, tak na neznámého pachatele. Je to ale akce omezená na Prahu. Možná by bylo fajn zkusit koordinovat naše počínání.

                        Ndoncoyote - Profil | St 18.1.2006 21:16:08

                        pepino - ® - Tak to neber doslova, já jen slyšel činovníka MO ČRS Kladno, že daj 15 000,- Kč. Jsem přesvědčen, že až se sečtou škody, a že budou obrovské asi nikdo nepochybuje, dojde k nutným krokům na obnovu a pokud možno rychlému návratu k původnímu stavu. A že to tak rychle nepůjde, to asi tušíme všichni. Jediné štěstí v neštěstí je, že se kyanidy neusazují. Kdyby to bylo jako s PCB, těžkými kovy a podobnými svinstvy, tak by to trvalo daleko déle. Vždyť ještě dnes jsou u některých revírů poznámky a doporučení omezení konzumace z důvodů ekologické zátěže z dob před revolucí.
                        A nakonec věřím tomu, že nějaká finanční pomoc přijde z EU a z Německa. Oni si životníhoprostředí váží asi víc než my (proto vozí odpadky k nám :o( ). Vždyť Den koupání v Labi je nejspíš německá akce, která funguje od Špindlu po Hamburk. A účastní se jí desítky tisíc lidí.

                          Npepino - Profil | St 18.1.2006 20:52:45

                          doncoyote asi zdravi nazor,ale opet me zarazi tva slova NECO PRISPEJI NEPOSTIZENE ORGANIZACE co to je ja prispeju ale stim ze nekam prijedu a prijde borec a tady se bivakovat nesmi atd.............................................tudy cesta nevede nebo myslis ze jo ja si myslim ze ne lidi nadavali na povodnovou znamku nadavaj na zarybneni atd.....................!!!Sam vis o cem pisu a druha vec v okoli labe je spousta jezer a tuni,piskoven a z pousta je brany jako reviry mistniho vyznamu a za ne jako ja neclen musim kolikrat tvrde platit a pak jsem buzerovan a labe jako tok nikdo neopecovaval a nechal ho volne az kdyz ddojde k tomu nejhorsimu tak budou na tom vsichni spatne dle meho nazoru hruza des a bes

                            Ndoncoyote - Profil | St 18.1.2006 20:42:57

                            S těma penězma bych to neviděl tak černě. Vzhledem k tomu, že škody budou obrovské, a doposud byly vyčísleny jen částečně , jsou informace o příspěvcích jen sondážní balónky. Až se všechny škody sečtou, ani to radši nechci vidět, začnou se příspěvky rýsovat jinak. Něco přispějí jednotlivé nepostižené organizace, něco okres, něco kraj. Něco dá krajský úřad, něco ministerstvo životního prostředí.
                            Nesmíme však zapomenout na to nejdůležitější: letos budou volby. Kolikrát se citovalo, kolik je rybářů, kolik je jejich rodinných příslušníků a kolik je to dohromady hlasů. Skoro si myslím, že se budou předhánět, kdo a kolik přisype. A volby nejsou zas tak brzy, tak jim doufám nezbyde, než své sliby splnit. A při té hrůze by to mělo být lepší, než rok po volbách. :o) Pokud se ovšem nemýlím

                              Nhellstar | St 18.1.2006 20:24:06

                              Rozumím vašemu rozhořčení, které tu vyjadřujete. Jsem také rybář, dokonce mám v tom nejhůře postiženém úseku na břehu Labe chatu. Když tu ještě nedávno nádhernou řeku vidím dneska, je mi do breku. Kyanidem byl zničen prakticky celý rozsáhlý ekosystém a je otázkou, nakolik jedovatá látka odteče, nakolik bude kontaminováno dno a tím se kontaminace přenese na nově vypuštěné násadní ryby. To zatím nedokáže nikdo odhadnout. Obávám se, že nějaká směšná částka na nové zarybnění tuto katastrofu nenapraví a původce znečištění by měl uhradit kompletní vyčištění řečiště Labe až po soutok s Vltavou, možná ještě dál. To jsme ale asi v oblasti utopie. Nicméně, v této zemi existuje něco, čemu se říká zákon. A trestní zákoník ve svých ustanoveních pamatuje i na nedbalostní trestný čin obecného ohrožení a poškození životního prostředí. A tohoto trestného činu se nedopustila anonymní fabrika, ale konkrétní lidé, kteří by za to měli být po zásluze potrestáni. Proto jsem se já osobně rozhodl k podání trestního oznámení pro výše uvedené trestné činy na generálního ředitele a výrobního ředitele firmy Lučební závody Draslovka Kolín, a.s. Je to asi jediná cesta, jak dosáhnout potrestání viníků a toho, aby si všichni dali pozor, aby se podobný případ neopakoval. Jedná se o ekologický zločin a každý zločin má být potrestán. Jestliže vám není celá věc lhostejná, máte možnost něco udělat - podat toto trestní oznámení také. Čím víc nás bude, tím větší to bude mít váhu a tím více se tím příslušné orgány činné v trestním řízení budou muset zabývat. Jestliže zůstaneme u diskuzí na tomto fóru, případně v hospodě u piva, nestane se, tak jak je tomu v českých zemích tradicí, nic. Jen se budeme dalších 10 let dívat na mrtvou řeku.

                                NAmurek | St 18.1.2006 20:21:26

                                MO to spočítali na 400 tisíc a dostanou 200 tisíc.
                                Draslovka dostane pokutu 10 miliónů.Kam půjdou ty zbývající mílióny?K***a to je bordel!!!!

                                  Ndoncoyote - Profil | St 18.1.2006 20:11:26

                                  pepino - chápu tvé rozhořčení. Podobné pocity prožívá většina rybářů, ale zkus si vyslovit poslední slovo svého přízpěvku.
                                  Asi to nejde. Jsme Češi. Správně to má být fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj. :o)
                                  Mitchell - ® mrtvý nezaplatí nic. Ti co vyhrožují viníkům zastřelením a podobně mi nějak připomínají kyanid. :o(

                                    Npepino - Profil | St 18.1.2006 19:54:14

                                    No vyda a je to tady skoda 400000kc smich a hanba je to jednoduchej pocet 400000kc deleno clenskej prispevek ja si myslim hanba by vas mela pomlatit kdo jste to spocital na to totiz staci prispevek 1334clenu ceskeho rybarskeho svazu.Ostuda hamba hnus dopada to jak jsem to rikal za odber povolenky za chytani v noci jsem dostal 1000 kc no vida jen tak dal a ja to zaplatim fujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

                                      NFudul - Profil | St 18.1.2006 19:53:31

                                      ryby to nespravi je vriti celej potravni retezec ale zaplat za to alespon

                                        Nbéčko - Profil | St 18.1.2006 19:53:23

                                        tak to teda pěkně roste :-((((((