Lesy ČR začínají stavět klapkový jez na Dyji, který vrátí vodu do lužních lesů

Kategorie: Všeobecné

Po dnešním předání staveniště může začít stavba několik let připravovaného vzdouvacího klapkového jezu na Dyji režírovaná Lesy České republiky. Díky jezu bude možné zvýšit hladinu řeky a zavodňovat soustavu kanálů nejrozsáhlejších lužních lesů v zemi strádajících suchem. Součástí projektu za bezmála 180 milionů korun, s jehož dokončením se počítá v listopadu 2025, jsou také revitalizace původních stavidel, stavítek, kanálů, propustků, ale i tůní a vznik nových mokřadů na čtrnácti místech v připravované chráněné krajinné oblasti, vše v rámci programu Vracíme vodu lesu.

Jihomoravské lužní lesy někdy označované jako „zelená perla Moravy“ patří k ekologicky nejcennějším přírodním unikátům v Evropě. Vodohospodářské úpravy krajiny z druhé poloviny minulého století a v posledních letech zejména sucho způsobily dlouholetý úbytek vody v této oblasti, ustaly přirozené záplavy a hladina podzemní vody klesla asi o dva a půl metru. Pro lužní lesy je ale voda životní nutností, takže začaly viditelně chřadnout.

Lesy ČR, které luhy spravují, postupně obnovovaly a budovaly desítky vodních kanálů, stavidel a propustků přivádějících do vysychajících porostů vodu. „Oblast v posledních letech také pravidelně ve spolupráci s Povodí Moravy zaplavujeme vodou, což je ale možné jen někde, a zdaleka to nestačí,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík a pokračoval: „Proto jsme začali s projektovou přípravou jezu, který krátkodobě vzedme hladinu Dyje a umožní efektivní zaplavení území vodou a současně neovlivní negativně průtok v hlavním korytu řeky“.

Václav Gargulák, generální ředitel Povodí Moravy k tomu uvedl: „Už několik let funguje úzká spolupráce mezi Povodím Moravy a Lesy ČR, díky které dokážeme jednorázově dostat do lužních lesů na Břeclavsku vodu z novomlýnských nádrží. Klapkový jez umožní hospodárnější využití vody. Jde o jednoduchý vodohospodářský princip – zadržení vody v období nadbytku a její využití v období sucha. V případě povodňování lužních lesů pak nový klapkový jez umožní ještě efektivnější řízené využití vody z vodní nádrže Nové Mlýny“.

Podnik dnes předal staveniště společnosti Metrostav DIZ-OHLA ŽS, Soutok – Podluží vybrané ve veřejné soutěži a se stavbou jezu mezi Břeclaví a soutokem s Moravou Vlastní body • Mapy.cz se může začít. „Dvě třiadvacetimetrové ocelové klapky vysoké přes dva metry uchytíme do spodní části železobetonové konstrukce jezu čepovými ložisky. Ovládat se budou jednostranně a mechanicky pomocí hydromotorů umístěných v bočních pilířích jezu. Jejich zvednutím zvýšíme hladinu řeky na požadovanou úroveň,“ popsal chystané dílo Pavel Hopjan, vedoucí správy toků pro povodí Dyje z Lesů ČR.

Projektové přípravě předcházel expertní odhad potřeby až 12 milionů metrů krychlových vody ročně. „Díky jezu můžeme takový objem zajistit během deseti dnů v roce, případně i v době extrémního sucha,“ dodal Hopjan a poděkoval Povodí Moravy, Městu Břeclav i Krajskému úřadu Jihomoravského kraje za spolupráci při přípravě projektu.

Investorem stavby jsou Lesy ČR, které požádaly v rámci Operačního programu Životní prostředí o 90procentní dotaci projektu. Výběrová komise ho v srpnu doporučila ke schválení.

Zdroj: https://lesycr.cz/tiskova-zprava/lesy-cr-zacinaji-stavet-klapkovy-jez-na-dyji-ktery-vrati-vodu-do-luznich-lesu/

MAXXSKATER, 13.9.2023

Diskuse k bleskovce

Nkaprus - Profil | Út 19.9.2023 7:21:01

Proč povodí nadělalo od 97. všude vysoké hráze, aby se pak mohly stavět jezy a kanály, ale stejně to nikdy nebude takové jako před 97. Spolupráce jak víno...
Za ty probagrované peníze mohly stát nekolikatery Troubky, Hrušky, Jeseníky plné moderních domů. A ne hromad vepřáků co spláchla voda a rozfoukal vítr.
Nemluvě o dokurvené přírodě.

Nstarecek - Profil | Po 18.9.2023 19:25:29

Petr64 >> Jde o jiný problém. Je pravdou, že obecně se má voda zadržet tam kde prší tj. v horách. Nicméně klapkový jez má řešit to, že na jižní Moravě málo prší, Dyje a Morava jsou kanalizovány a hladina spodní vody klesla asi o 2 metry. To mění podobu lesů z tvrdého luhu s jasanem na suchý dubový s habrem a babykou jako je například na Pálavě, Českém krasu a tak. Poslední zavodnění bylo v roce 1997. Vody pro zavodnění je v Nových mlýnech rezerva, ale je potřeba zvednout vodu o 2 metry aby se dala pustit do lesa.

NMartin M. - Profil | Po 18.9.2023 19:20:49

Petr64 >> podle mne zde o zadrzovani vody v krajine nejde, spise to chapu jako zavlazovani pro lepsi hospodarske vysledky Lesu CR pri tezbe dreva zabalene do PR akce pro ochranu biotopu.
Za tech 180M Kc se da postavit skola pro 200 deti, ne jedno stavidlo.

Jinak zadrzovani vody by nemelo byt o tom, kolik vody dokazeme pozdrzet v rece ale nakonec stejne odtece, ale kolik ji vubec neodtece ale spotrebujeme ji u nas, tedy kolik se ji vypari a nikdy neodtece. Coz tento projekt splnuje, a naopak vsechny prehrady a rybniky vubec ne, tam jen pomahame nadlepsovat prutoky v rekach, coz je velmi malinka kapitola boje se suchem a nema skoro zadny vliv napr. na zemedelstvi nebo rostliny obecne. Cilem zadrzovani vody v krajine by mela byt mokra hlina.

NPetr64 - Profil | Po 18.9.2023 17:08:49

dantex >> Já sice psal jen o konkrétním místě,ale ty do toho nevím proč,montuješ hory. Pokud chceme vodu v nížině,mělo by se mělo zadržovat (právě v těch horách) od pramenů a né 2km od konce na našem územî. Když vyschne pramen a kapiláry,je ti splav na konci řeky na prd,leda bys to plnil dešťovkou.

Ndantex - Profil | Po 18.9.2023 9:39:03

Petr64 >> S touto logikou bychom se mohli vykašlat na ochranu NP Šumava, NP Krkonoše etc., protože jsou taky blízko k hranicím. Tady nejde jen o vodu, ale o celý biotop lužního lesa.

Nmlíčnák - Profil | So 16.9.2023 15:30:15

Petr64 >> Peťo, kvůli komarom o)))

NPetr64 - Profil | Pá 15.9.2023 21:15:58

Všechno co se týká Dyje1,2 aMoravy1,2 je ptákovina největího kalibru. K čemu je dobrý zadržovat vodu v místě,kde o kilometr dál voda opouští republiku? Peníze by se měly spíš směrovat k pramenům řek a přítokům.🤔☹️☹️

NDeejv - Profil | Pá 15.9.2023 15:35:24

razisdas >> Neblázni! S bobrama nikdo nepočítá. A to jich tam je…

Nrazisdas - Profil | St 13.9.2023 14:35:02

A co bobři?
Nemaj si kde hrát. 🤔