MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Startuje nová sezóna: nezapomeňte prostudovat rybářský řád!

Kategorie: Všeobecné

Vážení rybáři, rybářská sezóna 2020 se pomalu rozjíždí; nezapomeňte před návštěvou svého oblíbeného revíru zkontrolovat pravidla, která na něm v následujících dvou letech platí.

Společně s povolenkou k lovu jste dostali také soupis revírů s rybářským řádem a bližšími podmínkami výkonu rybářského práva ( https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/legislativa/r​ybarskyrad ). Nezapomeňte na to, že tato brožura je ze zákona nedílnou součástí povolenky k lovu a musíte ji mít bezpodmínečně s sebou, abyste zamezili případné kolizi s rybářskou stráží. Kromě soupisu revírů v ní najdete také řadu pravidel; jak se v nich orientovat?

1) Prostudujte si Zákon o rybářství (a jeho prováděcí vyhlášku)
V úvodu "soupisu revírů" hned v první části naleznete výňatek ze Zákona o rybářství ( https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-99 ) a jeho prováděcí vyhlášky ( https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-197 ), který stanovuje základní pravidla, platná vždy a všude - tedy na všech revírech bez ohledu na územní svaz. Tedy za předpokladu, že nemá konkrétní revír udělenou výjimku ze zákona (například revíry s prodlouženou dobou lovu) - v takovém případě je tato výjimka vždy uvedena u popisu revíru.

2) Bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP), platná na všech revírech ČRS
V další části soupisu revírů nalezenete přehled BPVRP, které jsou platné na všech revírech ČRS na základě rozhodnutí uživatelů revírů - zpravidla organizačních složek Svazu (pokud tápete kdo je uživatel revíru, podívejte se na tento článek - https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/119-vseobecne​/581-jak-funguje-svaz-2-revir-jeho-uzivatel-a-pravi​dla-platna-na-revirech ). Tato pravidla, stanovená uživatelem, zpřísňují a konkretizují obecná pravidla daná zákonem a vyhláškou. Naleznete v nich například kapitoly chování při lovu nebo pravidla manipulace s ulovenou rybou.

3) BPVRP, platná v jednotlivých územních svazech
Další (a nejobsáhlejší) část soupisu revírů je přehled revírů územního svazu, jehož povolenku rybář zakoupil (nebo všech revírů v případě celosvazových povolenek). V úvodu seznamu revírů je přehled bližších podmínek (BPVRP), která jsou platná na všech revírech daného územního svazu - u jiného územního svazu se mohou lišit. Najdete v nich například rozšíření povinné výbavy (povinný podběrák), zvýšení minimální lovné míry ryb, zákaz některých technik (například srkačky), omezení počtu docházek nebo úlovků na povolenku.

Znění Zákona o rybářství, jeho prováděcí vyhlášky a platné BPVRP dohromady tvoří tzv. "Rybářský řád".

4) Podmínky platné na konkrétním revíru
Každý revír je specifický a některá pravidla mohou platit pouze pro konkrétní revíry. Ty naleznete přímo u popisu tohoto revíru - jedná se například o "zakázané zóny" (lov pouze z levého břehu), protektivní opatření (zákaz brození nebo lovu přívlačí) nebo další úpravy (prodloužení denní doby lovu, povolení lovu z rybářské loďky...).

Jak se v tom vyznat?
Každý rybář by měl bezpodmínečně znát rybářský řád (tedy obecně platná pravidla); před návštěvou revíru si poté pročíst pravidla daného územního svazu v úvodu seznamu revírů a nakonec popis revíru, na kterém bude lovit. Logické členění těchto pravidel (pokud není na konkrétní revír zákonná výjimka) je takové, že od nejobecnějších (zákon a vyhláška) se pravidla zpřísňují plošně platnými BPVRP přes BPVRP územního svazu až po pravidla na konkrétním revíru.

Jsou nějaké zásadní změny oproti roku 2019?
Z pohledu "plošných" pravidel nikoli. Pozorný čtenář si možná všimne některých úprav - z "obecných" BPVRP zmizela například míra okouna, povinný podběrák a zákaz srkačky. To ale neznamená, že nejsou platná - pouze se přesunuly do sekce BPVRP územních svazů, protože např. míra okouna je v různých územních svazech řešena rozdílně.

Může se stát, že se pravidla změní v průběhu roku?
V praxi se to standardně nestává, muselo by dojít ke změně zákona nebo jeho prováděcí vyhlášky (BPVRP jsou konferencemi územních svazů schvalovány vždy na dva roky). V uplynulých letech se to stalo například u prodloužení denní doby lovu - prováděcí vyhláška k Zákonu o rybářství se změnila v průběhu roku, ale protože se jednalo o prodloužení (neznalost by nezpůsobila porušení pravidel), bylo to umožněno; pokud by se jednalo o zpřísnění, zavádí se standardně odložená platnost (platnost by byla až od nové sezony).

Soupis je na dva roky (2020+2021), pravidla se tedy v příštím roce nezmění?
Mohou, pokud dojde ke změně pravidel (například získání nového revíru, nebo úprava pravidel u revírů stávajících), bude v roce 2021 společně s povolenkou vydáván dodatek s vyznačenými změnami oproti roku předcházejícímu.

Rybářům přejeme úspěšný start nové sezóny (a nezapomeňte do 15. ledna odevzdat vyplněný sumář úlovků!). V případě dalších dotazů nebo nejasností budeme rádi, pokud se na nás obrátíte.

Petrův zdar!

Zdroj: https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/119-vseobecne​/600-startuje-nova-sezona-nezapomente-prostudovat-r​ybarsky-rad

 

MAXXSKATER - ®, 8.1.2020

Diskuse k bleskovce

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniHotové návazce Owner FD

Method feederové návazce skladem!

akce, rybareniDobíjecí vysoce svítivá Led lampa Sports

Dobíjitelná vysoce svítivá Led lampa SPORTS se svítivostí 1000 lumenů je univerzálním pomocníkem při kempingu nebo rybolovu.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Petr Pelikán

V neděli 16.2. zemřel bývalý hospodář MO BRNO 3 pan Petr Pelikán.
Pohřeb má 24.2. v 10:15 v krematoriu na Jihlavské v Brně.
Čest jeho památce, pro ryby udělal maximum možného.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CA Worldfishing CA Worldfishing

Specializujeme se na rybářské zájezdy do atraktivních destinací! Cestovní agentura World Fishing se zabývá zprostředkováním rybářských...