MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Místo rybníků skládky i nové domy. Praha teď investuje do jejich obnovy

Kategorie: Všeobecné

V hlavním městě je skoro sto rybníků o celkové ploše 170 hektarů. V minulosti přitom mnoho z nich bylo vypuštěno a staly se z nich skládky, někde byly dokonce místo nádrží postaveny nové domy. Praha po ničivých povodních v roce 2002 zahájila projekt Obnova a revitalizace nádrží. Letos v jeho rámci plánuje magistrát investovat do oprav rybníků zhruba 74 milionů korun.

Rybníkářství má v Praze dlouholetou tradici. Šlechtici si totiž rádi pochutnávali zejména na kaprech. Jedna z velkých rybničních soustav vnikla ve 14. století na podnět Arnošta z Pardubic na Kyjsku v povodí Rokytky (dnešní Praha 14). Postupně od roku 1848 ubývaly spíše menší rybníky, další ustoupily komunistickým plánům, byť za totalitního režimu došlo k výstavbě velkých retenčních nádrží a přehrad, takže počet vodní plochy v hlavním městě roste. V novém tisíciletí nastala obnova rybníků, které nyní však plní spíše rekreační funkci a dotvářejí životní prostředí metropole.

Magistrátní web Pražská příroda uvádí, že v roce 2019 byla dokončena stavba rybníku v Bohnickém údolí, který vznikl na místě bývalé čistírny odpadních vod a má plochu přibližně 900 metrů čtverečních. Práce probíhají rovněž na rybníku V Mydlinkách v Praze-Královicích. „Jedná se o průtočný rybník, kterým protéká potok Rokytka. Ačkoli byl rybník před 10 lety opravován a odbahňován, nachází se v současné době ve špatném stavu a při povodních v roce 2013 zde navíc došlo k přelití hráze,“ píše pražský magistrát, který vlastní 74 rybníků o ploše přibližně 118 hektarů.

Obnova Velkého Lítožnického rybníku
Městská příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy pečuje rovněž o Lítožnické rybníky (první historické zmínky byly už v roce 1542) v Dubči. Původní rybník byl v 19. století vypuštěn a na jeho místě vznikly louky. V polovině minulého století tu byly vybudovány tři rybníky – Nový, Myslivecký a V Mejtě. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let měla být celé Litožnice zavezena popílkem z malešické teplárny. Nedošlo k tomu jen díky silnému odporu dubečských obyvatel. Praha postupně všechny rybníky získalo do vlastnictví a v rámci kompletní rekonstrukce se rozhodla o obnovu původního velkého rybníku a tedy propojení stávajících s tím, že lze využít pouze jednu historickou hráz.

Rekonstruuje se také nedaleký Biologický rybník v Horních Počernicích, který magistrát převzal od Prahy 20 v roce 2016. Biologický rybník sousedí s Xaverovským rybníkem, který město odbahňuje. V roce 2017 ho koupilo od soukromníka. Podle webu Pražský patriot se chystá zahájení prací také na Šeberáku či Lipeneckém rybníku. „Dalším letos dokončeným projektem je rekonstrukce Milíčovského rybníku v Újezdu u Průhonic. Praha ho získala v roce 2016 od soukromého vlastníka. Rybník zabírá přes 28 000 metrů čtverečních a patří do rybniční soustavy, která v místě vznikla v 18. století. V minulosti byl údajně dvakrát větší než dnes,“ uvedl Pražský patriot s odkazem na agenturu ČTK.

Představitelé hlavního města si stanovili strategii a vytyčili cíle zmiňovaného projektu revitalizace před čtrnácti lety. Za tu dobu vznikly například dva rybníky ve Stromovce, rybník Terezka u obory Hvězda či rybník Kotlářka. Odborníkům z Lesů Praha se podařilo zachránit například i vysychající rybník Aloisov a Čimický rybník.

Zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/rybniky-prah​a-obnova-revitalizace-nadrzi-magistrat-dubec-litozn​ice-20190703.html

 

MAXXSKATER - ®, 8.7.2019

Diskuse k bleskovce

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPreston Magnitude 520

Za 3.770
Řada navijáků Magnitude byla vytvořena pro požadavky moderních rybářů lovících nejen na feeder a plavanou.

akce, rybareniVelký výprodej prutů !!!

Mrkněte na náš výprodej rybářských prutů.....

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Krádež rybářského vybavení -...

Někdo mi ukradl ze sklepa obal na pruty Fox Evolution s dvěma pruty Leon Hoogendijk Basic Instinct 12ft a dvěma navijáky Shimano Baitrunner 6500b s navinutým žíhaným červenožlutým vlascem. Kdyby jste...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CA Worldfishing CA Worldfishing

Specializujeme se na rybářské zájezdy do atraktivních destinací! Cestovní agentura World Fishing se zabývá zprostředkováním rybářských...