Schopnost krajiny zadržovat vodu je kriticky nedostatečná, varuje 119 odborníků

Kategorie: Všeobecné

Současná krajina je silně poškozená dnešním způsobem zemědělského a lesnického hospodaření a její retenční schopnost z hlediska vody je kriticky nedostatečná. Náprava tohoto stavu nemá dostatečnou politickou prioritu. Shodlo se na tom 119 odborníků z oblasti vodního hospodářství, ochrany přírody a krajiny, lesnictví a urbanismu, kteří se sešli na konferenci Říční krajina 2018 v Praze ve dnech 5.-7. listopadu. Informuje o tom Arnika.

„Domníváme se, že naše země disponuje dostatečnou odborností a znalostmi potřebnými k obnově krajiny. Nicméně jsme přesvědčeni, že tempo a rozsah obnovy krajiny jsou nedostatečné a neodpovídají naléhavosti problémů, které do naší krajiny vnáší klimatická změna,“ říká se v prohlášení.

„Účastníci konference se shodli na nutných změnách v přístupu ke správě toků, lesnické a zemědělské praxi, dotační politice a směrech výzkumu, které jsou nezbytné, máme-li se připravit na situace nedostatku vody nebo povodní, které se s postupující klimatickou změnou budou vyskytovat stále častěji,“ vysvětluje programový ředitel konference David Pithart.

Letos se konference soustředila na tři hlavní témata: řeka v městském a příměstském prostoru; sucho a co s ním; revitalizace vodních toků a říčních niv. Účastníci také diskutovali o tom, kde najít či jak odvodit příklady řek v žádoucím (referenčním) stavu v situaci, kdy u nás řeky neovlivněné člověkem prakticky neexistují. Na konferenci zaznělo celkem 35 přednášek a na závěr se účastníci vydali do terénu shlédnout úspěšné příklady revitalizací v pražském Prokopském údolí.

Na konferenci byly prezentovány příklady úspěšného řešení projektů obnovy krajiny i přístupů a nástrojů k jejich návrhu. K nejzajímavějším patřily prezentace obnovy malých horských toků v Národním parku Šumava, revitalizace ramen Dunaje na Slovensku, revitalizace Divoké Vltavy a projektu příměstského parku Soutok v Praze, nebo ukázka jednoduchého návrhového systému pro zvýšení zádrže vody v krajině spolku Živá voda.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/schopnost-krajiny-zadrzovat-vodu-je-kriticky-nedostatecna-varuje-119-odborniku

MAXXSKATER, 11.11.2018

Diskuse k bleskovce

retrívr - Profil | Čt 15.11.2018 8:10:30

Knedla12 >> Věřím, je to boj. Vím ale i to co jsem už psal, že je to o lidech a penězích. Nejhorší, že tyto poražené odborníky odnese obyčejný člověk v obyčejné situaci.

rover - Profil | St 14.11.2018 22:22:10

Knedla12 >> Otázkou je, koho vlastně považujeme za odborníky. A zda slovo odborník není v Česku na hranici zprofanovanosti.

WsaW - Profil | St 14.11.2018 22:11:08

splavek >> Jak už jsem psal Aleši Vavřinovi, teď už jen tuto páku správně použít! Osobně věřím, že úspech v podobě udržení vody v krajině by se dostavil!

Ať se daří!

WsaW - Profil | St 14.11.2018 22:08:57

aleš vavřina >> Ano tato cesta by schůdná zřejmě byla... Jen netuším, na koho by se mělo tlačit, aby na to ty dotace vypisoval/dal to do podmínek pro poskytnutí dotace.

Takže teď už jek tou pákou pořádně zahýbat.

Ať se daří!

zdevac - Profil | St 14.11.2018 21:56:05

splavek >> A máte to spočítáné? Jestliže nyní jsou zemdělci s dotací okolo nuly nebo v mírném zisku, tak nařízení orby jim to zase sebere a i s dotací se zemědělci dostanou do problémů. A protože stát nedává dotace proto, aby někdo vydělával, ale proto, aby zemědělství nezaniklo úplně (ekonomika, zaměstnanost...), nezbylo by, než dotace o patřičnou částku zvýšit. A to už tedy zemědělcům může stát rovnou platit za tu orbu :-) Tedy, pokud peníze budou...

Rožnovák - Profil | St 14.11.2018 21:10:25

Knedla12 >>No asi šťastný člověk. Už u nás vznikl spolek lidí jěž spoluzaložil soukromý zemědělec. Problém je v tom že zemědělci stárnou a mnohdy to nemají komu předat. Nakonec pozemky pustí a ty skončí u spekulanta a pak už to jde rychle.
Tento spolek lidí hledá pro tyto zemědělce v okolí vhodné nástupce jež mají zájem se rozvíjet v tradičním duchu a poskytuje jim podporu do začátku, jako fin, pomoc na nákup či pronájem pozemků i od těch co chtějí končit.
já mám zkušenost i takovou že zemědělci na vesnici za využívání některých pozemků neplatí prakticky nic nebo minimum, bonita půdy není třeba nikterak vysoká takže rostlíná výroba je tak na malé zemáky, tak je kolikrát vlastník rád že mu to soused zemědělec poseče nebo na tom přimo pase , aby to do pár let nezarostlo, dá se říct že oboustraně výhodné Zemědělci mají čím nakrmit skot a vlastník se nemusí starat o údžbu pozemku, který by stejně ležel ladem. Samozřejmě to nebývá v takovém měřítku.

Knedla12 - Profil | St 14.11.2018 19:48:29

retrívr >> Víte ale třeba že ti odborníci jsou proti těmto výstavbám na zelené louce?

retrívr - Profil | St 14.11.2018 19:35:15

Rožnovák >> Máš pravdu a je u toho 119 odborníků. Tady je ten problém.

retrívr - Profil | St 14.11.2018 19:31:50

Vůbec nejsem odborník, jen velmi málo mám čas to sledovat na internetu, tedy půdy, revitalizace atd.
Mám jen jediný selský rozum, který tvrdě tlumí KRNAP, ve kterém celý život žiji. Tedy co si myslím. Většina horské chráněné půdy je totálně zničena,co hůř, polovinou zarostlá náletem.Zbytek za poměrně velké peníze spásají ovce, tedy dobře, byl by nálet. Půda by byla obdělána i tak, jsou tam vleky. Je šmodrchanec zcela nesmyslných zákonů, zcela bez koncepce. A to mluvíme Národním parku.Prostě stát má na programu boj o moc a tím vše končí. Moc se mi líbí, když chceš stavět přijde ochranář, rok sleduje kytky, další rok žáby a když nezaplatíš a máš štěstí tak tak dva roky čekáš, třeba vyhraješ. Moc se mi líbí, jak se zcela plynule zastavují půdy nejvyšší bonity logistickými centry / česky sklady / a města rostou. Jak už jsem psal vzpoura odborníků - styděl bych se být odborníkem.

splavek - Profil | St 14.11.2018 19:28:46

WsaW >> U nás v podniku se dlouhá léta neoralo, jen se pole posvinilo disky a takovým tím podrývákem, nebo jak se to jmenuje, ale teď mám dojem, že jednou tak za dva až tři roky musí pole pořádně poorat a to kvůli dotací, jinak by o ně přišli. no a další důvod byl ten, že ty pole jsou ta utemované, že na souvrati už toho moc nevyrostlo. Takže řešení je nasnadě podmínit dotace do rostlinné výroby orbou a bude se orat o106 , že fabriky nebudou stačit vyrábět pluhy.

standas - Profil | St 14.11.2018 19:17:08

Prý v České republice denně zmizí půda která je schopna pojmout vodu ve velikosti Václaváku. Potom se není čemu divit!!!

Knedla12 - Profil | St 14.11.2018 19:05:44

Rožnovák >> Dneska jsem byl u pána který se snaží co možná nejvíce zlepšit stav své půdy (stovky hektarů) a jako jediný v okolí má letos dostatek krmení pro svůj skot. Zní to krásně, ale jediný důvod proč to může dělat je ten, že má dalších několik tisíc hektarů, které pronajímá Němcům za ceny, o kterých si náš zemědělec může nechat jenom zdát :)

Pán je finančně za vodou a má radost když ty pozemky "fungují", asi ale nemusím říkat, kolik takových lidí v ČR je.