Kvůli změně klimatu ztratí ryby desítky kilometrů v řekách, tvrdí čeští vědci

Kategorie: Všeobecné

Změny v klimatu a užívání krajiny mohou do roku 2050 významně proměnit výskyt ryb v řekách. Ztratí možná desítky kilometrů vhodného prostředí, a různé druhy ryb se přitom nedokážou přemístit na jiná místa. Vyplývá to ze studie vědců z České zemědělské univerzity v Praze (ČUZ) a z Leibnizova institutu pro vodní ekologii a sladkovodní rybářství, jejíž závěry publikoval vědecký časopis Global Change Biology.

Vědci ve studii zkombinovali modely současného výskytu ryb v povodí Labe s možnostmi jejich šíření v řekách po roce 2050. Vycházeli z předpokladu, že dojde ke změnám klimatu a užívání krajiny. V důsledku těchto změn by podle nich různé ryby mohly ztratit 24 až 94 kilometrů životního prostředí.

Na výskyt jednotlivých druhů by změna prostředí zapůsobila různě. Například druhy ryb žijící v nížinných tocích by se přesouvaly směrem po proudu, zatímco ryby z pramenných oblastí dále proti proudu, zjistili vědci.

Změny by ale podle autorů studie mohly být i tak rychlé, že by na ně ryby nemusely stačit reagovat. Možnosti ryb doplavat na jiná místa jim totiž ztěžují různé překážky, ke kterým patří třeba jezy a přehrady. "Velké druhy ryb budou omezeny zejména migračními překážkami, zatímco druhy menší než 20 centimetrů budou limitované omezenými migračními schopnostmi," vysvětlili vědci z ČUZ.

V ČR by se do roku 2030 mohla zvednout průměrná roční teplota vzduchu zhruba o jeden stupeň Celsia a změní se srážky, odhaduje ministerstvo životního prostředí s meteorology a vědci. Letos v lednu proto vláda schválila národní akční plán adaptace na změny klimatu, který má Česku pomoct vypořádat se například se suchem, povodněmi i ochránit lesy a vodní zdroje. Plán obsahuje na 50 prioritních opatření se 160 nejdůležitějšími úkoly.

V rámci ochrany přírody a krajiny uvádí dokument všechny přírodě blízké postupy, které pomůžou zadržovat vodu v krajině a zmírnit erozi půdy, obzvláště zemědělské a v lesích. Významnou součástí retence vody v krajině je i obnova a budování malých vodních nádrží a zavlažovacích systémů. Měly by se obnovit říční nivy a omezit chov ryb v malých vodních nádržích, které mají nově využívat vodohospodáři.

Zdroj: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-kvuli-zmene-klimatu-ztrati-ryby-desitky-kilometru-v-rekach

MAXXSKATER, 27.7.2017

Diskuse k bleskovce

nextfish - Profil | Čt 27.7.2017 14:44:21

Siven Polní >> Cesta do pekel je dlážděna dobrýmy úmysly. To dnes vidíme denně kolem sebe a v celé Evropě.

1975 - Profil | Čt 27.7.2017 13:26:49

Ono by stacilo kdyz budou odbahnovat koryta rek bude vnich dostatek vody i ryb

Siven Polní - Profil | Čt 27.7.2017 13:17:08

nextfish >> To budou bourat to, co doposud vytvářeli (a někde dokonce ještě vytvářejí)? Ale jo vlastně, co by ne, konstantní vykazování činnosti.... Ovšem když tohle není nějaké kolektivní mentální postižení, tak je to sprostý ZLOČIN.... Zločin hospodářský a environmentální, s bonusem výsměchu obyvatelstvu ČR.

xDanielS - Profil | Čt 27.7.2017 13:07:46

Klaus říkal, že žádný globální oteplování neexistuje. Tak proč vyšilovat! 😎

Vítek - Profil | Čt 27.7.2017 13:04:00

Tohle začalo už za císařství, a od těch dob si každá vláda mastila kapsy na regulacích.

nextfish - Profil | Čt 27.7.2017 12:03:27

potočák 62 >> Přesně toto jsem chtěl napsat a myslím si to taky.

Teď zase naopak chtějí řeky vracet do původních koryt.
https://www.novinky.cz/domaci/444279-z-primek-zpatk​y-k-meandrum-zacala-antiregulace-ricnich-toku.html
Schizofrenie pokračuje.

Halen - Profil | Čt 27.7.2017 11:01:15

To je fakt. Jako kluk si pamatuju, kolik vody teklo potokem Čistá a Smrčina . Dnes jou to zoufalé čůrky, na kterých se ještě staví vodní elektrárny, taže už to dnes jsou stovky metrů koryta bez vody

potočák 62 - Profil | Čt 27.7.2017 10:53:27

Vzhledem k tomu,že v ČR už nyní jsou díky predátorům a protipovodńovým úpravám-regulacím tisíce kilometrů vodních toků bez ryb a další tisíce km to čeká v nejbližších několika letech,tak těch pár desítek km v tom nehraje roli.Petrův Zdar

ExPr3v1t - Profil | Čt 27.7.2017 10:29:36

Přírodě blízké postupy...tady se to prostě nezlepší...