MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Maso leklé ryby neztrácí na kvalitě, ryby tak není nutné vyhazovat

Kategorie: Všeobecné

Jedním z potravinářských mýtů v ČR je teze, podle které je maso leklých ryb zkažené a takovou rybu je třeba vyhodit. Jak ale píše facebooková verze portálu Naše voda, je uvedené konání velkou chybou.
Pokud nám ryba, například cestou ze sádek, lekne, není to žádná tragédie. Takovou rybu běžným způsobem vykucháme, omyjeme, necháme zchladit a případně ji zkonzumujeme. Je velký nesmysl ji vyhazovat, maso je stejně kvalitní jako u živé a zabité ryby.

http://www.nase-voda.cz/maso-lekle-ryby-neztraci-na​-kvalite-ryby-tak-neni-nutne-vyhazovat/

 

rover - ®, 28.5.2012

Diskuse k bleskovce

N Diakoon - ® Út 29.5.2012 14:16:16
Dokonce jsem někdy dlouho nazpět slyšel o tom, že leklá ryba je lepší než usmrcená tupou ránou do hlavy a poté vykrvená. Že prý není maso ztuhlé, je měkčí. Při popravě přes hlavu prý vylučuje nějaký hormon do těla a v křeči to maso ztuhne - nevím nezkoušel jsem, pouze říkám co jsem slyšel.
N Myš - ® Út 29.5.2012 14:05:39
Ten článek je téměř doslova převzatý ze Štěpničkovy kuchařky. Ještě si vzpomínám, že se zmiňuje o tom, že udušená ryba je v podstatě také rovnou vykrvená, protože v důsledku nedostatku kyslíku dochází ke zvýšené srdeční činnosti, kterou rybí cévní systém nevydrží, dojde k prasknutí žilky v dutině břišní a následně k vykrvácení ryby dovnitř. Proto když kucháte udušenou rybu to v ní "plave"
Je to opravdu zajímavá četba, doporučuji všem, kdo se někdy s rybou v kuchyni setkali :o)))
N šumava - ® Út 29.5.2012 12:11:40
Salmo1 >> je ale důležité aby se nelekly moc :-). Je to strašné slovo a rybáři by ho neměli používat. Oč hezčí je obrat padlá ryba (neplésti s padlou ženou, ale ta je také dobře použitelná, i když k omezeným účelům)
Jinak ani do astrachańské oblasti není třeba jezdit, když se duháci ještě chovali v běžných rybnících, tak při výlovech byly dáváni rovnou do suché kádě - pak odvoz do spracovny. Už vidím jak sedí na hrázi baštýř a klepe několik metráků ryb po hlavě :-)
N rover - ® Út 29.5.2012 0:49:47
Salmo1 >> OK, ...myslím, že tato zkušenost, navíc z této oblasti, stojí minimálně za "mini" článek. Ano, víme, že v určitém "časoprostoru" nemá, ...dále viz. zákonitosti přírody ...
N Salmo1 - ® Út 29.5.2012 0:40:51
rover >> Chytal jsem ryby v deltě Volhy v Astrachaňské oblasti jako samostatná jednotka i s možností účastnit se chytání ryb do sítí u profesionálů.Víc k tématu není co dodávat, protože na kvalitu masa leknutí ryby vliv nemá.
N rover - ® Út 29.5.2012 0:30:32
Salmo1 >> Pokud bys mohl být více konkrétní, asi by to to bylo příhodnější, resp. pro někoho určitě zajímavější.
N Salmo1 - ® Út 29.5.2012 0:20:27
rover >> Nechávají ryby leknout všechny, včetně sladkovodních.Nijak to neřeší a na kvalitě ryb jsem nic nezaznamenal.
N rover - ® Út 29.5.2012 0:16:17
Salmo1 >> Máš na mysli asi sardinky, ...tuším :-)
N Salmo1 - ® Út 29.5.2012 0:09:11
Suchozemci no, o zpracování ryb vědí starou belu.Jistěže těm rybám nic není, když budete tlouci rybu po palici tam kde o rybách něco vědí, tak tam budou na vás koukat jako na blázny.
N rover - ® Po 28.5.2012 23:52:46
Florish >> To nechci vůbec zpochybňovat, ...vlastně celá tato diskuse to jen potvrzuje, že leklá ryba není v určitém "čase" prakticky žádný problém :-)

[ Vstoupit do diskuse - 40 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniVyprošťovač nástrah-ZÁCHRANÁŘ

Za 350
Již žádná nástraha nezůstane na dně!!!!

akce, rybareniPrologic Bivak Spider Trio Bivvy 1 Man (SLEVA 56%)

Za 2.999
Další bestseller ze stáje Prologic. Luxusní bivak pro jednoho v exkluzivním designu za neuvěřitelných 2 999 Kč. Skvělá volba na kratší výpravy. Kvalita řady Commander zaručuje vysoký standard.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Rybářské potřeby OBCHOD-RYBAŘENÍ.CZ Rybářské potřeby OBCHOD-RYBAŘENÍ.CZ

Rybářské potřeby OBCHOD-RYBAŘENÍ.CZ Vám nabízí přehledný e-shop se zázemím kamenného obchodu rybářských potřeb v Uherském Brodě. Nabízíme...