MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Petícia „Chráňme vodné toky“

Kategorie: Všeobecné

Petícia „Chráňme vodné toky“

Žiadame ZO SRZ, aby podporili petíciu s názvom „Chráňme vodné toky“ adresovanú ministrovi životného prostredia SR, ktorý je kompetentný vykonať opatrenia smerujúce k okamžitému zastaveniu chaotickej výstavby malých vodných elektrární a prehodnotiť schválenú Koncepciu využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR.

Petícia spolu s petičnými hárkami je prílohou tohto Vestníka a tiež bude uverejnená na stránkach www.srzrada.sk a www.changenet.sk.

V prípade nejasností môžete kontaktovať Ing. Petra Beleša - tel. 0908/933 931, email: beles@srzrada.sk . Prosíme Vás o zabezpečenie čo najväčšieho počtu podpisov členov ako aj nečlenov SRZ.

petičné hárky: http://www.srzrada.sk/uploads/vestnik1104-peticia-c​hranme-vodne-toky.pdf

 

Sp. - ®, 27.4.2011

Diskuse k bleskovce

N šmudla - ® Pá 13.5.2011 10:13:05
kakr >> :) MVE= jez automaticky... ještě sem teda neviděl průtočnou MVE.
Ale ne každý jez= postavená MVE.
Asi by každej elektrárník měl nafasovat erárního bobra (mohly by být na příděl na zapůjčení od Povodí) a bobr dostane každý ráno nažrat hezky pokosené vojtěšky, něco rákosí a vrbový proutků a na noční šichty bude jez opravovat.
Jeden spadnutej prorvanej jez mám možnost sledovat v olomouci tak sem zvědav kdy to majitel opraví :) Ta díra tam byla nachystaná cca 10roků než to fakt ruplo. Až jez rupne tak to elektrárník bez jezu fungovat nemůže takže buď opraví, nebo přestane elektrárníkovat a šaškovat s vodou.
N kakr - ® Pá 13.5.2011 10:01:21
šmudla >>
Všechny funkční i nefunkční MVE na našem revíru jsou pod jezy. Vtip je v tom, že vlastníci MVE jsou i vlastníky jezů, neb Povodí Moravy jim jezy za bakšiš prodalo. Tím si na sebe upletli ne bič, ale karabáč, neb se v některých případech jedná o jezy ve stavu téměř havarijním vyžadujících investice v řádu stovek tisíc.
Dobře jim tak, jen jsem zvědavej kdo to bude řešit až jez skutečně spadne......
N šmudla - ® Pá 13.5.2011 9:48:06
Výr >> No ale když se to stavělo tak to vyhovovalo všem tehdy platným předpisům, a dotlačit včil po 20-50 rocích majitele aby nad rámec ze svýho stavěl něco co nepotřebuje a žádnej zákon ho k tomu nedonutí by byla naivita.
Takže ty chybějící přechody by mělo zainvestovat povodí ze svýho, v rámci nějakého operačního programu rozvoje poplace lososa, úhoře nebo třeba vranky obecné.. milionový granty se dávají na větší kraviny(přechod pro veverky který tam nežijou, přechod pro medvědy kteří tama netáhnou apod :)

Taky ti nikdo k tobě domů nepřijde a neřekne ti že máš zbourat střechu a dvě stěny na tvým baráku že dneska jsou jiný předpisy a kdo nezateplí dostane pokutu. To samý je u již hotovýho díla.. Dneska už ti novou bez přechodu nepovolí a plakat nad starýma , leda počkat na rekonstrukci a při rekonstrukci už úřady nařídí přechod nebo nedají razítko :)
Já zase vidím spoustu jezů bez elektrárny a tam rybí přechod taky nikde není.... všecky přechody co znám jsou udělaný na stavbách stavěných /opravovaných v posledních X letech .
N Výr - ® Pá 13.5.2011 9:24:42 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
šmudla >> bager a dieru hovoríš :-).....nie je lepšie vyhodiť to rovno do vzduchu:-) ......tento rozhovor má takú maličkú chybu krásy.....ty mi vysvetľuješ že MVE by bola výborná vec KEBY ľudia stavali rybovody KEBY púšťali toľko vody koľko treba.....
KEBY.....to isté sa hovorilo o komunizme.....výborná myšlienka KEBY.....

Ja nie som zaslepený nenávisťou voči MVE ale zatiaľ som nevidel ANI JEDNU kde by rybári povedali - je to fajn....ryby chodia hore dolu bez problémov.....zato viem o MVE, ktoré kompletne znepriechodnili rieku s dramatickým dopadom na život v nej
N šmudla - ® Pá 13.5.2011 8:54:54
Výr >> Tak si pronajmi bagr a proškrábni díru do jezu, voda už dílo dokoná a rybovod je OK. Zalepit díru do jezu není sranda. Bořit je dicky jednodušší než něco tvořit(třeba ten obyčejnej rybí přechod).
A s tím proškrábnutím jezu bych počkal těsně před velkou vodou aby se to nepoznalo :)

PS. K dotazu. 50cm ryba jestli máš na mysli pstruha tak ten vyskočí cca 45-70cm přes splav. Většina ryb je schopná přeskočit 15-20cm taky v pohodě. A jestli někde teče 15m3/s tak jen blbec by na takové řece dělal rybovod s 10l/s .... čili rybovod z 15m3 by měl stačit 30-150l/s.
Jsi zaslepen nenávistí vůči MVE tak to Tě omlouvá.
N Výr - ® Čt 12.5.2011 16:33:49
šmudla >> myslíš si že v rieke kde je prietok 15m3/s sa 50cm ryba vydá hore rybovodom v ktorom tečie 1-10litrov /s ?
Na funkčné rybovody na riekach o ktorých hovoríme si "lopatu krumpáč pilu kladivo hřebíky a pár prken" môžeš dať za klobúk.
N šmudla - ® Út 10.5.2011 11:44:46
kakr >> Aha... a povodí boří i bobří hráze? Shozený strom zakořeněný a ukotvený přes potok 2-5metrů v nivě ničemu neškodí.
U nás je asi povodí moc aktivní a proto potok vypadá jako kanál-rovné koryto, žádný meandry(ani miniaturní meandry aby na jedné straně bylo hlouběji a na druhé plytčina = rovné dno, žádný tůňky= žádný ryby= povodeň všecko pěkně spláchne.
Ale i povodí má nějaký časový prodlevy a hold jeden strom se vytáhne tak může fouknout větřík a spadne strom jinej který nahradí jeho předchozí funkci.
Sem netušil, že o 50cm hlubčí tůňka je nebezpečná překážka :)
N kakr - ® Út 10.5.2011 9:22:06
šmudla >>
Kecáš, strom do vody shozený odstraní patřičné Povodí.
Jedná se o nebezpečnou překážku a jako součást protipovodňových opatření bude strom vytažen.
N šmudla - ® Út 10.5.2011 9:10:41
Výr >> Tak si počti, vezmi lopatu krumpáč pilu kladivo hřebíky a pár prken a můžeš napravit křivdu na každém splavu neprůchodném pro ryby. Stačí jen chtít, složitý to není.
Taky se dá vzít motorovka a hezky po bobrovsku nalomit a shodit strom přes potok, nechat přečuhovat 2-3metry korunu na druhej břeh, namlátit tam zajištovací kolík z 5-10cm tlusté vrby která zakoření a splávek na 10-25roků je hotovej, práce tak na 20-30minut... na stromu se naplaví větve a listí a tím se to "ucpe" i když to bude prosakovat tak těma dírama můžou cestovat ryby nahoru dolů a pod stromem se vymele hlubčí voda kde pak za pár let můžeš lapnout padesátku potočáka.

http://mve.energetika.cz/vodnidilo/rybi-prechody.ht​m
N Výr - ® Po 9.5.2011 12:28:31
šmudla >> "Hold že sou lidi ekonomové a nenechají sanační průtok a hejbou s vodou jak magoři to je jiná."..........no to máš tak ....žiadna MVE = žiadne podobné riziko.
Nie sú tie veľké rieky už dnes dosť skurwené ?.....treba spraviť to isté ešte aj s každým potokom ???
....najlacnejšia energia a najčistejšia je tá energia, ktorá sa ušetrí.........
N Mrknato - ® Po 9.5.2011 10:29:48
Kluci slovenský, protože situaci u Vás dnes již neznám, ale znám ji u nás, tak Vám mohu říci, že všichni u nás kořistí. Používají přírodu jako rekreační zařízení, kde bivakují , všude , i v sebemenší říčce chovají kapry, protože se to vyplatí, vyvážejí odpad do přírody, tam se "vsákne", tak je i normální, že staví MVE, protože voda teče bez užitku. Malé toky se vybetonují, aby se voda zbytečně nevsakovala a lépe odváděla do ní vysypaný odpad.
Až si rybáři udělají pořádek sami mezi sebou, pak mohou poukazovat na jiné.
N šmudla - ® Po 9.5.2011 10:17:26
kakr >> Tož to souhlasím. Ty ty ty by zabralo snad leda kdyby se přijelo s bagrem a v jezu se proškrábnul rybí přechod.... permanentní. Hold že sou lidi ekonomové a nenechají sanační průtok a hejbou s vodou jak magoři to je jiná. Průtočnou pontónovou elektrárnu bych si moc rád nějakou postavil .... ale těch otazníků a prašulí je nad moje síly.
Ono přínos to celkové energetické spotřeby je minimální, ale přestaň těžit uhlí na elektriku, vypni jaderky a rázem je vodní elektřina 20-60 procent celkové výroby. Ono se dá o každým jednotlivým zdroji elektřiny říct že je zanedbatelný a nepodstatný... rohlík se taky skládá z mnoha součástek a když není posypaný mákem, nebo není osolený tak se dá taky snít :)
N Výr - ® Po 9.5.2011 9:54:46
šmudla >> lenže petícia nie je proti MVE ale.....prečítaj si pokojne petíciu a porozmýšľaj.

Ak sa budú stavať MVE tak ako existovali -s bočným náhonom atď atď...., ak budú mať FUNKČNÉ rybovody a budú si ich stavať investor za vlastné.....

"SR má k dispozícii aj veľký počet lokalít pre malé vodné elektrárne (MVE) na riekach Hron, Horný Váh, Poprad, atď. s výkonom 0,1 až 5 MW. Najperspektívnejšia je rieka Hron, kde je možnosť vybudovania 23 MVE s celkovým výkonom 35 MW a s výrobou 200 GWh/r. Nie je zanedbateľný ani potenciál možných mikrozdrojov na menších tokoch Slovenska.

Náklady na výstavbu vodného diela s MVE sa pohybujú v rozmedzí 60 až 130 mil. Sk/MW, v prípade už vybudovanej vodohospodárskej časti náklady činia 30 až 60 mil. Sk/MW. Návratnosť hydroenergetických investícií vychádza na cca 20 rokov pri súčasných výkupných cenách elektriny (1,50 Sk/kWh), čo spôsobuje nezáujem o výstavbu týchto zdrojov. Predpokladá sa, že výkupné ceny budú za krátku dobu upravené smerom hore a rozvoj sa urýchli. "
POSLEDNÁ VETA JE NAJKRAJŠIA.....zdroj http://www.seas.sk/encyklopedia/obnovitelne-zdroje-​energie/vodna-energia/

....t.j. zdvihnime cenu "zelenej" energie a OVČAN = daňový poplatník.... dostav sa na strihanie a dojenie....treba to spraviť rýchle a dnes..... kým sa ovčan preberie.....betónová loby už sa smeje.....dojebme to rýchle ako sa to podarilo so slnečnými kolektormi :-)
N kakr - ® Po 9.5.2011 9:36:18 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
šmudla >>
Máme na revíru 3 funkční a provozované, 2 nefunkční a žádost o stavbu 1 MVE.
Všechny jsou postaveny pod jezy, které nadržují vodu a žádný rybí přechod nemají, neb na jezech žádný nebyl

Máš pravdu, že dříve bývalo MVE mnohem více. Ale zapomněl jsi přidat jednu dost podstatnou maličkost. Většinou sloužily k pohonu, mlýna, pily, a pod. Na síť jich bylo přifázováno minimum a nebyly nikým dotované.
Pokud se MVE provozuje v souladu s manipulačním řádem, má funkční a spolehlivou regulaci, dodržuje sanační průtok do hlavního toku je relativně neškodná.

Bohužel, dnes jsou MVE stavěny pro zisk a skoro každý vlastník chce být za rok milionářem. A tak se špičkuje, nadržuje voda, občas selže regulace a vypláchne se totálně nadjezí a rázem je trdliště na suchu. Škoda se vyčíslit nedá, majitel dostane Ty,Ty ,Ty a vše se několikrát ročně opakuje.

Nejsem expert, ale dle mého názoru přínos MVE do energetické potřeby státu je minimální.
Proto dle mého názoru - nejlepší MVE je žádná MVE.

[ Vstoupit do diskuse - 34 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPrologic Rukavice Max5 Thermo Armour (SLEVA 58%)

Za 499
Teplé rukavice s unikátním vzorem Realtree Max5. Odolný 100% polyester o gramáži 180g. Voduodpudivá povrchová vrstva. 100% nepromokavé díky polyuretanovému zátěru. Prodyšné. Teplá fleecová podšívka. Extrémně teplé díky izolaci Thinsulation. Zesílená dlaňová část. Zesílená látka na ukazováku.

akce, rybareniDelphin Lehátko Rebel - Super Novinka

Za 1.309
Postel plná překvapení! To je určitě slogan, který nejlépe vystihuje tuto postel. Když dáte prvotní předsudky bokem, zjistíte, že většina rybářů na rybách nic víc ke komfortnímu spánku nepotřebuje.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen