MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Hodnotu neoprávněně ulovené zvěře pomáhá policistům stanovit sazebník

Kategorie: Všeobecné

Problematiku pytláctví a hodnoty upytlačené zvěře napomáhá řešit hodnotový sazebník pro zvěř a ryby. Tento sazebník slouží pro účely Policie ČR a byl připraven ve spolupráci s ní a některými nevládními organizacemi. Cílem je poskytnout policii vodítko pro její rozhodování v případech pytláctví.

Hodnotové sazebníky jsou konstruovány tak, aby výsledná hodnota neoprávněně ulovené zvěře odrážela účelně vynaložené náklady na obstarání stejné nebo obdobné věci nebo uvedení věci v předešlý stav. Nejedná se tedy pouze o cenu zvěřiny, ryb, popřípadě trofej. Hodnoty v sazebníku se skládají mimo jiné z ceny za nákup, odlov, veterinární ošetření, karanténní péči a další. Tento komplexní přístup vyčísluje finanční částku, za kterou je možné upytlačený organizmus vrátit do přírody.

15. dubna svolal předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pan ing. Jiří Papež k tomuto sazebníku jednání za účasti zástupců Komory soudních znalců a Státního zastupitelství. Cílem bylo seznámit přítomné poslance a zástupce vyjmenovaných institucí s existencí sazebníku, principy jeho vytvoření a nalézt konsenzus pro jeho aplikaci v praxi. V rámci platných právních norem není totiž možnost vytvořit podzákonný předpis, kterým by byli při svém rozhodování vázáni soudní znalci, státní zástupci potažmo soudci.

Zástupci Komory soudních znalců a Státního zastupitelství se ztotožnili s myšlenkou sazebníku a souhlasili s principy jeho konstrukce. Poukázali však na nezávislost soudů a samostatné posuzování jednotlivých soudců, kteří se v jednotlivých kauzách mohou rozhodovat individuálně.

Přílohou tiskové zprávy jsou i hodnotové sazebníky pro zvěř a ryby, které budou v první řadě sloužit orgánům činným v trestním řízení k prvotnímu zjištění skutkové podstaty věci a zařazení do procesu vyšetřování. Sazebník pro zvláště chráněné organizmy má ve své kompetenci ministerstvo životního prostředí, které jej dosud nepředložilo.

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe

Sazebník pro stanovení hodnoty ryb ulovených při neoprávněném lovu v rybářských revírech a v rybníkářství
http://eagri.cz/public/eagri/file/51484/Sazebnik_pr​o_stanoveni_hodnoty_upytlacenych_ryb.doc

 

Martin M. - ®, 26.4.2010

Diskuse k bleskovce

N Mrknato - ® Út 27.4.2010 22:58:32
Sven >> Když se podíváš, kdo "sazebník" vymýšlel, musí být každému soudnému člověku jasné, že se jedná o jednostranný kompilát, který žádný rozumný soud nemůže brát vážně. No ale když se koukneme okolo sebe, kam to lze dotáhnout s obdobnými příručkami, leckdo může zapochybovat..... (Příručka pro RS, pro hospodáře, předsedu MO.....) ale i jiné profese např. lidové soudce, léčitele, řidiče tanku, piloty .....
N Mrknato - ® Út 27.4.2010 22:39:45
Jarda Š. >> Nechci radit právníkům, ale já si myslím, že pokud pytlák neudělá škodu přímo na sádkách, tak za případnou "škodu" svaz asi náhradu nedostane, ať bude v sazebníku jakákoliv suma. Já bych spíš viděl raději sazebník za neplnění zarybňování a nebo jeho neaktuální podobu jehož výsledkem jsou zbídačelé revíry. ...... Takový pytlák udělá zanedbatelnou škodu v porovnání s "lidovým hospodářem" řízeným členskou schůzí. Je to klasika. Když máme problém, upozorníme na jiný pseudoproblém, který okamžitě vyřešíme, jako se to zde nabízí a nikdo "nás nemůže obvinit z nečinnosti".
N Sven - ® Út 27.4.2010 15:38:19
hraji >> přál bych si abys měl pravdu. Bez smajlíka.
S těch několika soudů, které jsem s pytláky absolvoval však přílišným optimismem nepřekypuji.
N hraji - ® Út 27.4.2010 15:32:21
Sven >> opravdu myslíš, že soudce bude vymýšlet vlastní ohodnocení vzniklé škody, když má dostupný manuál?
N Sven - ® Út 27.4.2010 15:14:24
Jarda Š. >> máš pravdu, mohly by.
Ale proč by to soudy dělaly, když nemusí ? Proč by se lehkomyslně zbavovaly své bohorovné výsady vlastního rozhodování a podřizovaly se nezávazné podzákonné normě ?
Věřím, že spíš na just by rozhodly právě naopak.
N Sven - ® Út 27.4.2010 15:06:40
Mrknato >> Je to sice trošku z jiného soudku ale dávám Ti za pravdu.
Celá Svazová "legislativa" je jeden velký průšvih. Ostatně podobně jako i v jiných odvětvích.
Takže by bylo s podivem kdyby právě Svazový rybolov oplýval právní čistotou.
Obávám se, že případná náprava stávajícího stavu by mu zakroutila krkem.

Mein got... ááá ááá jezt komm schon (můj bóže, můj bóže) áááá ááá komm schon áááá ááá..(už budu) ááá ááá mein got (můj bóže)..
Šššššššš, držte huby sestry.....
(copyr. Slunce seno jahody.)
N Jarda Š. - ® Út 27.4.2010 15:05:36
Mrknato >> Ne, ale když by soudce chtěl cenu stanovit jinak, musel by si přibrat znalce, který v posudku cenu určí jinak, což je víc práce pro soudce a i vícenáklady pro soud, které pak soudce musí zdůvodňovat předsedovi soudu.
N kožich007 - ® Út 27.4.2010 15:05:06
rybomil >> polemizovat tady o tom co u sebe musím a nemusím mít je na dlouho (mně osobně vadí že musím mít vlastní vezírek nebo klec, pro dva stačí jeden velkej a není problém) Jinak co se týče RS tak třeba tady na nechrankách jich je fakt málo a pokud někoho chytnou tak ho pustí protože není kdo by to řešil a policajti nepřijedou! Ale je fakt že už konečně jdou i po těch co to tahaj na chaty!!! já jezdím na ryby relaxovat a většinou vracím vodě, ale pokud budou taková prasata nebudem mít co chytat.
N smradzjzd - ® Út 27.4.2010 15:00:04
Vybliz >> vem to podle toho, jak se prodává vánoční kapr. Když máš výběrovýho nad co já vím cca 3kg, taky ti účtujou zvýšnou sazbu na celýho.
N Mrknato - ® Út 27.4.2010 14:57:30
Jarda Š. >> Jako že soudy by měly pracovat na objednávku svazu?
N rybomil - ® Út 27.4.2010 14:56:52
kožich007 >> Já nesouhlasím, protože mi zásadně a moc vadí, když mě RS péruje, že nemám podběrák, který tady na ty pidirybky vůbec nikdy nepotřebuju a jiný lidi za jiný prkotiny. Ale když jim zavolám, že u pionýráku sedí už půlden 3 bezpovolenkový mlaďoši a zacházej s nemírovýma CA jak Dr. Kre Teni, tak mi jen odpoví, že není, kdo by na ně došel. Tak to je ve skutečnosti. Co mám udělat ? Nakopat ty mlaďochy a pak RS taky ???
N Vybliz - ® Út 27.4.2010 14:55:57
smradzjzd >> To jsem si taky puvodne myslel,ale pak jsem nejak znejistel.
N smradzjzd - ® Út 27.4.2010 14:54:25
Vybliz >> já to chápu 10 x 2000
N Jarda Š. - ® Út 27.4.2010 14:53:12
Sven >> Soudy tím sazebníkem sice nejsou vázány jako zákonem, ale nevidím důvod, proč by ho neměly přijmout do judikatury.
N Vybliz - ® Út 27.4.2010 14:52:12
Chapu ten sazebnik dobre, ze kdyz me chyti s 10 kg stikou, tak do 5 kg se hodnota pocita 400 kc/kg a od 5kg 2000 kc/kg. Takze 10 kg stika ma hodnotu 12 000 kc? Nebo jsem to blbe pochopil?

[ Vstoupit do diskuse - 35 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFox kraťasy Chunk camo jogger shorts

Za 675
Nejnovější kraťasy z kolekce Fox Chunk Camo skladem ve všech velikostech.

akce, rybareničelová lampa 3 x cree led + čelová lampa cob headlamp 3w led zdarma

Za 499
ke každé čelovce nyní jako bonus čelová lampa cob headlamp 3w led + příslušenství zdarma !!!!

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
Penzion Soroya Penzion Soroya

Poskytujeme ubytovanie a člny pre morsky a sladkovodny rybolov, turistiku na ostrove Soroya v mestečku Sorvaer v severnom Norsku. Jedna sa o...