Dotazy začátečníků

Hlavní diskuse pro dotazy začínajících rybářů.
Nové zápisy do této diskuse jsou před zveřejněním ověřovány redakcí MRK.cz
Moderuje: Jarda Š. Profil

Nbart.bm - Profil | Po 5.11.2012 8:21:05

Fellix >> není pravda že jen u dražších a ručně stavěných.měl jsem i pruty levné cenové kategorie a při zkoušce seděli a některé dražší bohužel vytáčeli očka.nikdy sem to neřešil až mi o tom kdosi vykládal na rybách jak jsme seděli a magor jsem to začal testovat :)))) deformace mysli :))))

    Nbart.bm - Profil | Po 5.11.2012 8:17:38

    Martin M. >> jako laik bych řek že logicky je páteř žádoucí jelikož by měla držet prut při extrémním náhozu a silovém zdolávání.nejsem zas až tak znalí tématu tudíž nemohu posoudit.vím jen že vytočení horního dílu se stává i u prutů Century od Vapeníka a viděl jsem to rovnou u dvou kusů což mě vede k závěru že opravdu na tom jak je prut vyvázaný něco bude.ale jak píšu jsem jen laik a spotřebitel.

      NP!F - Profil | Po 5.11.2012 1:13:05

      Martin M. >> chrbat, respektive pater udice, by mala byt v jednej priamke, urcite pri prutoch aspon zakladnej cenovej skupiny, to musi byt fakt od tintongov aby sa tocila hore dole. Mal by to mat kazdy prut v priamke, vela ludi veri ze blank je dokonala trubka, bohuzial v reale ani naozaj drahe blanky nie su homogenne. Zase ma to tu vyhodu ze si clovek pri stavbe prutu moze vytvorit palicu "akurat".

        NFellix - Profil | Ne 4.11.2012 20:30:58

        bart.bm >> to bych bral taky jako vadu prutu ... ale jak jsem se díval na ten odkaz to platí jenom u dražších prutů a hlavně u ručně stavěných .. .. mi to přijde ... možná se pletu ....

          NMartin M. - Profil | Ne 4.11.2012 19:58:57

          bart.bm >> trochu jsem pogoogloval a musim se opravit - muzeme pater chapat i jako vadu :) Je to misto, kde se pri staceni blanku ulozi vice materialu, jak se jednotlive vrstvy grafitoveho platna pres sebe ukladaji a nekde jsou mensi prekryvy a nekde vetsi. Take pryskyrice, ktera se pouziva ke spojeni platen, muze na jednu stranu stekat vice nez na druhou atd. Tedy pater muze mit i blank, u ktereho zadnou pater mit nechceme. Je to nejtvrdsi osa steny blanku.
          Trochu mi v tom nehraje, pokud je to takto "nechtena vlastnost", ze se pocita pouze s variantou, ze je pater idealne rovna v cele delce prutu.

            Nbart.bm - Profil | Ne 4.11.2012 19:34:15

            Martin M. >> tohle jsem přebral od Mikeráska bo jinde jsem to nenašel měl to jako popis k páteři prutu a bylo to považováno jako vysvětlení pro Fellixe :)))

              NMartin M. - Profil | Ne 4.11.2012 19:29:26

              bart.bm >> z tohoto popisu bych pochopil, ze to je vada prutu :)
              Pater by mela byt tuzsi strana nekterych blanku, diky niz se prut v jednom smeru ohyba hure nez ve smeru opacnem. Toho se pak vyuzije pro lepsi nahazovaci (jeden smer) a zdolavaci (druhy smer) vlastnosti prutu. Ocka se mohou umistovat primo na pater nebo presne na opacnou stranu, podle pouziti prutu. Pokud jsou navazana mimo osu patere, prut pri nahazovani "uhyba".

              EDIT: po vyvazani prutu uz se pater hleda hure, protoze privazane nozky ocek vytvori jakousi svou sekundarni pater.

                Nbart.bm - Profil | Ne 4.11.2012 19:05:45

                Fellix >>
                převzato snad nebude zle :))))


                Páteř prutu

                Co je páteř a jaký vliv má na funkci prutu?
                Ne všechny blanky jsou vyrobeny ideálně rovné,
                proto se očka vážou vždy pod ohyb prutu.
                Při špatném umístnění oček většinou při nadhozu
                dochází k svévolnému otáčení špičky a také
                v tom horším případě k vrutovému prasknutí.
                Jedna rada při nákupu:
                Na složený prut přiložte na konci špičky prst a druhou
                rukou také prstem pod prutem asi v jedné třetině se jej snažte zvedat.
                Pokud zůstávají očka směrem dolů je všechno v pořádku,
                ale jestli mají očka tendenci se stáčet na stranu je to špatné

                  NFellix - Profil | Ne 4.11.2012 18:44:59

                  bart.bm >> to už záleží na očkách ne ? ...

                    Nbart.bm - Profil | Ne 4.11.2012 18:38:20

                    Fellix >> zas tak pravda to o tom že je jedno kterým směrem to ohýbáš není.třeeba to poznáš při náhozu že se ti horní díl vytočí očkama do strany.jde to i zkusit jak vyzkoušet zda je prut dobře vyvázaný.jsou tu i fotky někde v otázkách,zkusím pohledat. a určitě přívlačový multík bude odolnější než smekáč.

                      Nbart.bm - Profil | Ne 4.11.2012 18:33:41

                      Bosanac >> někdy i monotónní tahání slaví větší úspěch něž pocukávání atd. a v tom je rybařina tak krásná nikdy nevíš co se těm potvůrkám bude líbit :)))))

                        NFellix - Profil | Ne 4.11.2012 18:27:01

                        bart.bm >> tak ja myslim že když se vyrobý blank prutu tak žádné rozdíly ve stranách nejsou ... a ohýbat se může jak chce .. i normální prut ... spíše mi jde o to jestli se dá přievnit na držák prutu ... jestli třeba držák nemusí být nejaký specialní aby se tam navi vešel a tak :-)) jinak přívlačový multík bude asi odolnější a silnější než smekáč co ? díky

                          NGRUPA - Profil | Ne 4.11.2012 13:29:49

                          afjee >> Bosanac - ® So 3.11.2012 22:28:44

                            Nbart.bm - Profil | Ne 4.11.2012 12:53:55

                            Fellix >> podle mě je rozdíl z navázání oček že u prutu na multiplikátor budou na páteři prutu a možná jich bude víc a u normálního na protilehlé straně ve finále je to šumák bo spousta prutů je vyvázána špatně a nikdo to neřeší :)))

                              Nafjee - Profil | Ne 4.11.2012 12:46:31

                              GRUPA >> Takže tu gumovou nástrahu nemůžu tahat těsně pod hladinou?

                                NFellix - Profil | Ne 4.11.2012 11:35:25

                                zdarec ... chci se zeptat zda se dá Castingový multiplikátor upevnit na obyčejný prut který na tenhle typ navijáku neni určený :-) možná hloupá otázka ... ale předem díky za odpoved :-)

                                  Nvokounek - Profil | Ne 4.11.2012 10:40:37

                                  Dawemaster >> ja myslím že ich až tolko neni a v tejto diskusii by mali spolu s archívom tvoriť nosný pilier základných informácií..

                                    NDawemaster - Profil | Ne 4.11.2012 9:54:00

                                    vokounek >> Ok,díky za tip. Klidně posílejte další tipy,já toho načtu dost tak abych měl něco na celou zimu. Toto mám tak na 2 dny... :D. Jen doufám že to někde seženu,koukám že kniha už není nikde dostupná tak zkusím navštívit naší městskou knihovnu...snad bude k mání alespoň na zapůjčení... :)..mimochodem pokud nechcete zadělávat tuto diskuzi tipama na knihy,tak mi ty tipy posílejte klidně i do SZ.. Ještě jednou děkuji!

                                      Nvokounek - Profil | Ne 4.11.2012 9:49:05

                                      Dawemaster >>napr. Prívlač na mimopstruhových vodách

                                        Červené karty: Mrknato, Poušťák