Dotazy začátečníků

Hlavní diskuse pro dotazy začínajících rybářů.
Nové zápisy do této diskuse jsou před zveřejněním ověřovány redakcí MRK.cz
Moderuje: Jarda Š. Profil

Turňa - Profil | Ne 9.12.2012 9:48:44

natas >> Tedy dokud se nezruší, a bude se to muset udělat asi ze zákona, občanské sdružení zvané ČRS či MRS a dokud se jim neodebere výhradní právo nad vodami, tak do té doby to bude bohužel fungovat stejně, protože členská základna nemá nárok cokoliv změnit.
I kdybys nakrásně vyhrál v MO, pak velký problém bude na krajské a vůbec už nemluvím o republikové konferenci. Vedoucí úloha ČRS a MRS je bohužel stejná jako byla vedoucí úloha KSČ.

    natas - Profil | Čt 6.12.2012 8:52:23

    dosec >> to neříkám, říkam jen to, že zásadní věci by se neměly vnitřním předpisem měnit,Místní vyhláška by měla pouze specifikovat dannou část zákona, nebo reagovat na mimořádné okolnosti.Jestliže zákon určuje míru, počet kusů, nebo metodiku striktním způsobem tak není možno, to měnit jen tak.A to se děje.Řeči o výjmečnosti Jihomoravského kraje jsou v převážné míře pouze kecy.

      dosec - Profil | St 5.12.2012 15:48:27

      natas >> zákonům nerozumím,ale to co jsi napsal mě připadne stejné jako kdyby jsi řekl zrušte všechny obecní vyhlášky nejsou potřeba zákoník to řeší jasně.

        lunimus - Profil | St 5.12.2012 15:44:12

        natas >> Ano ... s tym uplne suhlasim, ze zakon by mal byt jednotny a vynimky by sa mali riesit len individualne v zmysle: tu tento druh ryby narastie na max dlzku Xcm, tak sa lovna miera upravuje na Ycm

        Bohuzial zakony CR, tak aj SR su plne absurdit ... napr provokacna otazka ... hodinu po zotmeni musis osvetlit miesto lovu. Je miesto lovu to, kde mas nadväzec s hacikom, alebo to miesto, kde lovis? pockaj, este neodpovedaj, poviem najskor 2 tvrdenia:
        - ak lovim na rozhrani revirov (napr zväzovy/ miestny) ... stojim v mieste zväzoveho reviru, kde mam povolenku, ale nahodim do miesta, ktore patri uz do miestneho reviru (napr niektore rieky, ktore plynulo prechadzaju do vodnej nadrze, ktora nieje sucastou zväzovej vody) ... mozem tam lovit? Za predpokladu, ze miestom lovu je miesto, kde stojim, tak ano ... ale asi je to blbost ... ved realne predsa lovim v mieste, kde mam hacik ...
        Ale podme na dalsie tvrdenie ... loviaci ma povinnost vycistit si miesto lovu .. budes cistit miesto v 5m hlbke, kde je hacik, alebo miesto, kde stojis? Asi sa tazko dostanes do 5m vycistit to okolo hacika ...
        A teraz sa vratme k povodnej otazke ... ktore miesto mam vlastne osvetlit hodinu po zapade slnka? :)

          natas - Profil | St 5.12.2012 15:30:23

          lunimus >> že je Zákon stejný po celé ČR je jasné,ale realita divného kruhu? Vezmeš si zákon, nad který není, budeš v MRS chytat podle něho a papíry fuč! Najednou nějaké BP jsou více než taxativně řešený Zákon.Není to divný? Já bych řek, že BP řeší více než se očekávalo.Například ponechání 2 a1 ks kapra.Zákon to stanoví tak a tak to má platit.Opravdu nevidím důvody pro tyto změny pro trůzné části ČR..(neobhajuji 2 kapry)BP měly řešit pouze opravdové vyjímky.

            lunimus - Profil | St 5.12.2012 15:00:37

            (-candoš-) >> fakt nepoznam presne vase zakony, ale na 100% mate zakon platny jak pre cechy, tak pre moravu ...
            - To, aby odlisnost lovu na 1, alebo 2 pruty pre deti stanovoval zakon, musel by taxativne vymenovat, ze na morave smu deti lovit na X prutov, v cechach na Y
            - je mozne aj to, ze zakon vymedzuje presne sposob lovu deti, ze dieta od 3-6 rokov moze lovit na bic, dieta od 6-15 na jeden prut, 15-18 ako dospely a dospely podla toho, aky sposob lovu prevadzkuje (vlacenie 1 prut/ ostatne sposoby 2 pruty)
            V tom pripade plati taxativne pre cely stat Ceska republika toto uznesenie zakona

            Nasledne jedna z clenskych organizacii, ci uz moravska, alebo ceska sa uzniesli a schvalili vynimku, ze deti od 6-15 rokov mozu lovit ako dospely rybar, ale v doprovode ineho rybara, pricom takuto zmenu zakon umoznuje a kedze prislusny zväz poziadal o "vynimku" a oddovodnil si ju, tak ju dostal ...

            inac som presvedceny na 100%, ze zakon ako taky nestanovuje, na kolko prutov smie loviaci lovit ... lebo ked si to tak vezmes, stat ti dava vseobecne povolenie na lov ryb, ktore sa vybavuje ma miestnom urade - tzv. rybarsky listok.
            S tym samotnym vsak este nesmies lovit ... potrebujes dostat este povolenie spravcu nejakej vody, ze v jeho reviri mozes lovit. To je povolenka, ktoru dostanes na zväze.
            No a aby si dostal povolenku od spravcu konkretneho reviru, musis akceptovat jeho podmienky a poziadavky ... a tam je stanovene, kto moze na kolko prutov lovit ...

            Zober si napr sukromny revir ... spravca sukromneho reviru ti tiez da v principe povolenie lovit na tolko prutov, kolko si zaplatis. Ak chces lovit na jeden prut, zaplatis X,-€ na 2 pruty 2*X,-€ na 3 pruty 2,5*X,-€ ... a videl som reviry, kde mozes lovit kludne aj na 4 a viac prutov ... v cenniku bolo uvedene, ze kazdy dalsi prut stoji Y,-€ pricom manipulovat s nim moze len rybar, ktory si zakupil povolenku.

            Takze ustanovenie o pocte prutov urcite ustanovuje konkretny zväz a nie zakon.

              lunimus - Profil | St 5.12.2012 14:40:18

              natas >> Poznamka na konci zakona o tom, ze jednotlive organizacie mozu pravne predpisy upravovat neplati na cele znenie zakona ... je tam uvedene, ze sa mozu upravovat lovne miery, cas hajenia jednotlivych ryb atd. Takze tymto zakon nepopiera svoju univerzalnu platnost, ale poskytuje urcity stupen volnosti, ktory znovu plati celoplosne, pretoze ho jednotlive miestne organizacie mozu a nemusia vyuzit.
              Pri tomto vsak nesmieme tiez zabudat na to, ze kazda takato "zmena" podlieha schvalovaciemu procesu nadradenych organov ...

              A pozor na jednu vec. V ziadnom pripade tu nejde o osobne nesympatie voci komukolvek, ale bohuzial plati, ze zakon je prisne zalozeny na slovickareni ... takze ak si chceme vysvetlit vzajomne jednotlive pojmy zo zakona, musime si ujednotit aj to slovickarenie :)

                (-candoš-) - Profil | St 5.12.2012 14:29:45

                Já teda nevím, ale podle mě to že dítě u črs smí chytat na 2 pruty a u mrs ne to podle mne není omezení svazu..

                  nightfish - Profil | St 5.12.2012 14:25:22

                  Upřesnění významu slova "legislativa":
                  Legislativa může znamenat:
                  - zákonodárná moc – oprávnění vydávat zákony
                  - zákonodárný proces – proces přijímání zákonů

                  Legislativa v žádném případě neznamená právní předpisy a je v tomto významu používána špatně.
                  Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Legislativa
                  nebo http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/leg​islativa

                    natas - Profil | St 5.12.2012 14:24:35

                    Anýzový dědek >> to máš pravdu, ale jak je možné , že BP v MRS jsou prakticky v rozporu se zákonem? Je zpřísnění změna-ano, či ne. Právnicky asi ne, ale reálně ano.

                      natas - Profil | St 5.12.2012 14:09:46

                      hraji >> co jsou Stanovy, Jednací řád a Statut hospodaření? To není forma legislativy? Až se budeš vyjadřovat, tak přesně jako já v tomto případě,tak budeš moc dobrej.Možná že jsem se nevyjádřil zcela nejpřesněji,ale v této rovině zcela postačujícím způsobem.A ještě jednu věc, pro ty, kteří slovíčkaří, tehdy, když chtějí být zajímaví. Podle zákona se nedá v MRS chytat a ve velmi krátké době přijdeš o papíry.Takže nevím, co tu meleš o jednotné legislativě. A vím , co odpovíš, že na konci zákona je dodatek o tom, že jednotlivé svazy si mohou vydávat vlastní předpisy,čímž zákon popřel svoji univerzální platnost a můžeme jít dál, že vnitřní předpisy mohou pouze zákon zpřísňovat ....atd

                        lunimus - Profil | St 5.12.2012 13:43:07

                        (-candoš-) >> nepoznam vase zakony v CR ... ale nie je toto co sa pytas nahodou obmedzenim predpisov v ramci zväzu?

                        Lebo logicky si myslim, ze zakon ako taky, rovnako aj vyhlaska musi byt v ramci statu rovnaka a rovnako platit na vsetkych. Ustanovenie o 2/1 prutoch pre deti je podla mna zalezitostou vnutornych pravidiel zväzu ...

                          (-candoš-) - Profil | St 5.12.2012 13:26:37

                          hraji >> A když je shodná proč kluk na českém svazu může chytat na 2 pruty ale na moravskym ne??

                            hraji - Profil | St 5.12.2012 11:06:37

                            Legislativa Českého a Moravského rybářského svazu je zcela shodná, zákon 99/2004Sb. a vyhláška 197/2004Sb. obojí v platném znění (včetně novel).
                            Nevěřte prosím výkřikům neználků, kteří si pletou pojmy.
                            Lišit se mohou vnitřní předpisy svazů, tedy Stanovy, Jednací řád a Statut hospodaření, a taky se liší.

                              natas - Profil | St 5.12.2012 10:48:30

                              Jednu připomínku. Legislativa Moravského nebo Českého rybářského svazu se může vzájemně výrazně lišit!!To se týká i diskuzí zde, kde je nutno vědět ,v rámci kterého svazu se pohybujeme!

                                EZO35 - Profil | Út 4.12.2012 12:18:53

                                měl bych na vás dotaz, počítá se Amur bílý (kaprovitá ryba) v mimopstruhové vodě stejně jako kapr, štika, candát, bolen a sumec do denního úlovku 2ks? nebo je omezen pouze 7kg hranicí. Ne že bych nesl od vody někdy více ryb než jednu, ale jen se ptám pro zajímavost.

                                  rybomil - Profil | Út 4.12.2012 11:44:02

                                  Šlapeto >> mám od nejmenované jugošské soukromé firmy postavené kaprové teleskopy 3,85m v r. 1986. Jeden je údajně na blanku DAM, druhý na zakázkovém blanku SONA mnou objednaným ( pro srovnání ). Oba jsou nelakované, za ty roky chytly pěknou barvu, od pryskyřičně žluté, pak medovou světlou po dnešní tmavou hněď. Dal jsem za ně tehdy relativně 2x tolik, než za sehnatelné slušné dovozové klacky, bo tehdy v kšeftech prakticky nic kvalitního nebylo, nebo bylo max. pro známé pod pultem.
                                  Vytáhnul jsem na ně na Konopišti po revoluci dost velkých ryb až k 20 kg.
                                  V dnešní době jsou to jen památeční těžký prkna používaný občas na těžkou kaprařinu, event. k lovu na rybičku a to ještě jen z nostalgie, abych je vůbec někdy provětral.
                                  Pokrok nezastavíš.

                                    standas - Profil | Út 4.12.2012 0:44:05

                                    Bejmák >> očekávat může ale nedočká se :-))))))))))))))))

                                      Martin M. - Profil | Po 3.12.2012 23:49:37

                                      Bejmák >> presne tak

                                        Bejmák - Profil | Po 3.12.2012 22:59:40

                                        Každá firma má levnější a draší řady jak prutů tak navijaků a vlastně všeho ,pokud si někdo koupí navi za 300,- je jedno jestli od mivardi nebo šimana nemůže očekávat ,,ZÁZRAK´´

                                          Červené karty: Mrknato, Poušťák