Dotazy začátečníků

Hlavní diskuse pro dotazy začínajících rybářů.
Nové zápisy do této diskuse jsou před zveřejněním ověřovány redakcí MRK.cz
Moderuje: Jarda Š. Profil

NJarda Š. - Profil | Po 4.5.2015 22:48:26

jaroslavstehlikst >> Oukleje chytat a vzít pochopitelně můžeš, ale v revírech MRS je smíš chytat pouze prutem, ne do čeřínku. (Kdybys měl povolenku na revíry ČRS, tak tam bys mohl oukleje lovit i do čeřínku.) Nevím ale, jak se ouklejím bude v tvém jezírku dařit, myslím, že do zahradního jezírka to moc vhodná ryba není.

    Njaroslavstehlikst - Profil | Po 4.5.2015 20:47:52

    Dobrý den ,

    půjdu chytat oukleje a mám doma jezírko.

    Můžu ty oukleje do jezírka vzít když mě ještě nebylo 15 let?

    jestli k tomu nebude přihlíženo jako že beru nástražní rybky

    Kdyžtak mi napište do sz prosím .


    Díky .

      NJarda Š. - Profil | Po 4.5.2015 19:21:13

      MiPo >> Nevím, jestli tam poctivě chodí. Je z Příbrami, kde jsou kroužky na slušné úrovni.

        NMiPo - Profil | Po 4.5.2015 18:52:58

        Jarda Š. >> je to malej kluk to je vidět co je učí v kroužku

          NJarda Š. - Profil | St 29.4.2015 21:11:59

          olejník >> Máš-li středočeskou mimopstruhovou, tak ta ti na Sázavě 6 platí, neplatí ale na Sázavě 7 (tam platí jen místní povolenka MO Kácov) ani na Sázavě 4-5 (tam platí územní povolenka ÚSMP). Od toho jsi dostal s povolenkou brožurku, kde je mj. soupis revírů, na kterých platí.

            Nolejník - Profil | St 29.4.2015 19:26:46

            Mohu se zeptat jesy kdiž mám středočeskou povolenku mohu na Sázavu 6-MO Český Štemberk
            předem děkuji za vaše odpovědi

              NHitroad - Profil | Čt 23.4.2015 14:55:52

              Jarda Š. >> Jasně, já se raději zeptal, abych měl maximální jasno. No hele, s tím navijákem to taky nevím no.. Ten co jsem uváděl mi přišel od pohledu bytelný takže jsem se pro něj rozhodl.

                NJarda Š. - Profil | Čt 23.4.2015 14:48:54

                Hitroad >> Už jsem ti v předchozím příspěvku psal, abys dával karabinku kvůli snazší výměně nástrah. Že nic nebere, se při přívlači stává a musíš si na to zvyknout. Pak je třeba zkoušet, jestli se nechytne jiná nástraha, případně jiný způsob vedení či jiný výběr míst a hloubky, ale často prostě mají dravci tzv. hluchou dobu, kdy neloví a nepovede se je přimět k záběru, ať děláš, co děláš.

                  NHitroad - Profil | Čt 23.4.2015 14:34:33

                  Jarda Š. >> Moc děkuji za rady a odpovědi. No dobrá tedy. No a když budu chtít chytat na gumy (smáčci, twistři, atd..), musím to převazovat furt od znova nebo stačí ten vlasec, karabinka a abych si to mohl vyměnovat ?
                  Ještě vůbec nevím, jak budu chtít chytat, ale co vím, tak přívlač je taky experimentace a představa, že bych 30 minut prochytával místa a zjistil, že mi tam nic nebere a musel bych si to jít zase od znova převázat je děsivá.

                    NJarda Š. - Profil | Čt 23.4.2015 14:27:14

                    Hitroad >> Jen ještě k barvě nástrah na okouna je dobré připomenout, že okoun je kanibal, tedy v čisté vodě bývají úspěšné i kombinace v barvách okouna, tedy zelené a černě.

                      NJarda Š. - Profil | Čt 23.4.2015 14:20:59

                      Hitroad >> Barvy si kup různé, časem zjistíš, které na vodách, kde chytáš, budou (vždy vzhledem k aktuální vodě a počasí) nejlépe fungovat. Velikosti gum tak od 4 do 8 cm, jigové hlavičky tak od 1 do 8 g, rotačky velikosti 1 a 2. Když máš prut do 20 g, tak tě vlasec 0,16 mm neomezuje, co utáhne prut, to by měl vlasec také v pohodě vydržet. Když budeš chytat na nástrahy, které nekroutí vlasec (gumy, woblery), stačí na konec navázat karabinku (abys mohl snadněji měnit nástrahy), při chytání na rotační třpytky dávej karabinku s obratlíkem. Lanka si kup taková, která mají na jednom konci obratlík a na druhém karabinku (k lehkému prutu, který máš, stačí ta nejtenčí, jaká se běžně prodávají). Lanko trochu snižuje citlivost a někdy malinko zhoršuje chod nástrahy, ale není to nic hrozného. Je ho potřeba dávat tam, kde se vyskytuje štika (která svými ostrými zuby vlasec snadno "překousne".)

                        NHitroad - Profil | Čt 23.4.2015 12:37:46

                        Jarda Š. >> Dobrá. No hele a jakou tedy vybrat barvu a zhruba hmotnost kterou vlasec unese ?
                        A jak to je s tím, že si tam dáš lanko ? Neztrácíš náhodou kontakt s nástrahou a není to tak citlivější jako rovnou od vlasce ?
                        Včera mi totiž docvaklo, jak to budu měnit. Tím myslím ty nástrahy. Takže asi vlasec, obratlík --- lanko ~ karabinka a nástraha nebo stačí --- vlasec ~ karabinka a nástraha ?

                          NJarda Š. - Profil | Čt 23.4.2015 11:59:13

                          Hitroad >> Osobně bych k tvému prutu vzal raději velikost navijáku 2000, ale 3000 je také ještě přijatelná, upřednostňuješ-li větší navijáky. (Se Shark Winner nemám zkušenost, tak nevím, jestli bude dostatečně kvalitní, od pohledu vypadá dobře.) Vlasec 0,16 by měl vyhovovat, měl by mít co nejmenší průtažnost, osobně mám na vláčku raději vlasce tvrdší než takové, které působí "hedvábným" dojmem. O barvách gumových nástrah na okouny platí v podstatě totéž, co na štiky - viz např. http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=729659 (dobrá barevná kombinace je i černý hřbet s bílým břichem), jen se používají menší velikosti (kolem 5 cm). Dobrou nástrahou na okouny jsou i rotačky vel. 1 - 2, barva záleží na konkrétních podmínkách (často fungují kombinace barev černá se žlutou nebo bílá s červenou).

                            NHitroad - Profil | Čt 23.4.2015 10:46:17

                            Jarda Š. >> Jo takhléé.. už tomu rozumím. Děkuji ti za vysvětlení.
                            Teď jak si našetřím na naviják Shark Winner 3000, tak si tam nechám namotat vlasec, ale nevím jaký se používá na vláčku :/ Myslíš si, že by vyhovoval 0,16 ?
                            Dále. Jak si budu nakupovat smáčky a twistry. Ze začátku je vcelku jedno co si koupím ?

                              NJarda Š. - Profil | St 22.4.2015 22:41:03

                              Hitroad >> Jigová hlava slouží nejen k zatížení pro nához, ale hlavně v poměru k velikosti gumy ovlivňuje chod a hloubku vedení nástrahy. Relativně těžká hlava se dává, když chceš gumu tahat v hloubce u dna (tzv. orat dno), lehká, když jí chceš tahat blíž k hladině.
                              Udávaná gramáž slouží k tomu, abys věděl při jaké hmotnosti nástrahy má prut optimální nahazovací schopnost. Nebezpečné je jít nad ní, protože hrozí zlomení prutu při náhozu, pod ní se jít dá bezpečně, ale za cenu kratších hodů a menší citlivosti prutu. Jaké nástrahy budeš nejlépe cítit při vedení, to záleží nejen na hmotnosti, ale hlavně na odporu nástrahy ve vodě (velký odpor mají hlavně rotačky a tlusté woblery s vekými lopatkami, daleko menší twistery stejné hmotnosti). Např. rotačka typu Mepps Aglia velikosti 4 by tvému prutu sice hmotností vyhovovala pro nahazování, ale odpor ve vodě bude mít tak velký, že se ti bude vodit špatně, protože má ve vodě velký odpor a příliš ohne špičku. S tím je potřeba počítat při výběru nástrah.

                                NHitroad - Profil | St 22.4.2015 19:31:29

                                Jarda Š. >> jo táák.. No takže ta jigová hlavička slouží jen k tomu, abych vůbec dohodil ?
                                Takže když si koupím třeba twistra velký jako.. 2 články malíčku, a dám na to jigovou hlavičku 8g. Stačí to ?
                                A vůbec. Kčemu mi je gramáž prutu ? Je to ktomu, abych cítil nastrahu na prutu ?
                                (čím menší gramáž nástrahy + háček = tím líp to ucítím do minima gramáže prutu ? př. 6g twister + jig. hlavička na 5-25g prut)

                                  NJarda Š. - Profil | St 22.4.2015 19:06:17

                                  Hitroad >> Jigovou hlavičkou twister vyvažuješ tak, abys ho co nejlépe vodil v hloubce, kterou potřebuješ. Při lovu okounů to chce zkoušet, jestli je lepší vodit nástrahu u dna nebo výše ve sloupci. Když nástraha nebude mít celých 5 g, ale o něco málo méně, nic se neděje (akorát při náhozu nedosáhneš maximální vzdálenost). Na okouna většinou není potřeba používat vyloženě mikronástrahy, protože má velkou tlamu a je hltavý.

                                    NHitroad - Profil | St 22.4.2015 18:57:28

                                    Jarda Š. >> No jsou tam skály a hodně srázovité břehy. Takže si myslím, že úkrytu pod kořeny stromů je dost. Ještě bych měl otázku. Mám prut 5-20g. K čemu mi je jigová hlavička ? Není to náhodou kvůli tomu, abych dovážil gramáž prutu ? Dival jsem se totiž na net a ta, píšou, že třeba takový twister má i 0,7g. Což znamená, že kdybych chtěl twistra na svůj prut. Tak by musel být velký, asi jako mořský wobler, ne ?

                                      NJarda Š. - Profil | St 22.4.2015 17:59:30

                                      Hitroad >> Na okouny na přehradu ten prut stačit bude, ale Mšeno neznám, tak nevím, kolik okounů tam je. I na velkých vodách bývají okouní spíš poblíž břehu (pokud tam mají nějaké úkryty), takže nebývá potřeba házet extra daleko.

                                        Červené karty: Mrknato, Poušťák