Muškaření

Hlavní poradna pro muškaření.

Moderátoři - poradci: Royal WulffBaron 007 MCPalo H.

Archybald - Profil | Po 25.8.2014 9:35:28

Zdravím, mám takový menší dotaz. Letos jsem začal muškařit (jsem samouk a v okolí žádného muškaře neznám) nicméně se dostavují první úspěchy oukleje, jelci, tlouštíci, potočáčci vše většinou mrňata na suchou mušku, občas duháček kolem třiceti. Ale jde o to, že muškařím na malé říčce max 2 až 5m široké a používám šňůru WF5F, konec šňůry je cca 3m zůžený až poté tlustější. Potřebuji nahazovat spíše méně, než více. Nahodit nějakých 8 až 12m mi nedělá problémy, ale nahodit 3 až 5m je dost složité. Otázkou je zdali by pomohlo, kdybych šňůru zkrátil o ten konečný zůžený konec, nebo zdali nemáte nějakou radu. Všem dík Archybald.

Baron 007 MC - Profil | Po 25.8.2014 12:47:41

Zdar,

Zajimave. Na co prevazne chytas, jak velke mouchy, jak moc zatizene? Bezne se chyta s navazcem ktery je mnohem vic jak 3m dlouhy.
Jaky tam mas porost?
A odkud si?

zelenáč007 - Profil | Pá 15.8.2014 7:45:36

Dobrý den, omlouvám se předem, ale mám hned 4 dotazy.

Včera jsem byl chytat na výborně zarybněném místenkovém úseku řeky. Prut aftma 4/5, lajna 5, a setkal jsem se s těmito problémy:
1) 3 duháci velikostně 40-50cm mi přetrhli návazec i se streamrem. Návazec 0,16mm od stroffa. Přitom jsem chvíli před tím zdolal duháka 42 cm na návazec 0,12mm na mokrou mušku. Musím použít ještě hrubší návazec, nebo je problém v technice záseku a zdolávání? Většinou mi to odpálii krátce po záseku. Pak jsem jednoho na streamer zdolal, ale musel jsem za ním jít dlouho po proudu.
2) s poměrně krátkým prutem aftma 4/5 a lajnou aftma 5 se mi neházelo dobře, streamer je těžký. Měl bych si na streemorování na ryby kolem 50 cm pořídit tvrdší a delší prut a těžší lajnu? Jakou délku a atfrma by jste doporučili? Včer ajsem chytal s plovoucí lajnou, záběry jsem měl, ale nebyla by lepší potápivá nebo intermediální, nebo alespoň s intermediálním koncem?
3) viděl jsem sbírat ryby, tak jsem to zkoušel na sucho. Zkoušel jsem různé typy a velikosti suchých chrostíků, nic. Zkoušel jsem parašutky i mušky které ani neumím pojmenovat, chytal jsem na ně střevle, ale pstruhům to plavalo kolem tlamy a nic. Nepodařilo se mi vysledovat co sbírali. Jakou mušku zkusit (kromě toho že bych tam měl jebnout slávistu)?
4) jak dlouhý návazec bych měl při streamrování použít? Je to OK když na šňůře nechám ujímaný návazec, když jsem přetím chytal třeba na mokrou mušku, nebo ho mám sundat?

Díky moc!

Palo H - Profil | Pá 15.8.2014 8:23:03

ahoj...
0,16 priemer na strímer je úplná blbosť....minimálne O,18 mmm. Osobne chodievam chytať velké ryby na Váh v Bešeňovej, CHaP revír a tam nejdem pod priemer 0,25, používam tam prút 9´6´´ a #7. To preto, aby sa dáli vyhadzovať aj velké strímre. Preto sa ti blbo hádzalo. Určite by som tiež kúpil na tvojom mieste nejakú potápavku, alebo aspoň intermídu, ak chceš strímrovať častejšie.
Čo sa týka suchých mušiek, ak nevieš, čo zbierajú, tak najlepšia volba je nejaký palmer, ten napodobňuje asi všetko :). Ja osobne nedám dopustiť na čierneho palmera s červeným, alebo zeleným krúžkovaním. Mám ich od velkosti 18 až po 6.

Baron 007 MC - Profil | Pá 15.8.2014 8:39:34


Zdar,

Ta zaprve, neverim, ze neco muze byt v CR vyborne zarybnene.
1) overil bych si uzel, zda nedelam neco co narusi ten vlasec. Overil bych toho strofta, jestli neni prosly, blba sarze, nepraska mi v ruce....
A pro me zakladni pravidlo co tyce sily navazce je pouzij to nejsilnejsio na co ryby budou jeste brat.
Duhak okolo 50 muze mnohdy byt masina za kterou se bude proste muset jit po proudu.
2) Co je to relativne kratky? 8 nebo 8'6"?
Zalezi jakou mas sestavu, a jakou budes mit techniku.
Co je to tezky streamer, slavista s 5mm tuyngsten hlavou?
Ja bych zustal u 5wt 9" s dobrou WF5 snurou. Vzal bych si 6wt pokud to bude opravdu velka voda a budu vyhradne streamerovat na parniky.
Potapive snury podle charakteru vody. Pokud budes prevazne streamerovat a mas tam hlubsi vodu, intermida muze byt dobra volba.
3) Pokud zbiraji a nechteji co jim predkladas, tak se musis trefit do toho co chteji. Sbirajici duhaci dokazou pekne frustrovat i zkuseneho rybare. Zkusit ruzne chrostiky, jepicky, spenty, rozence... Zkusit zjistit co to na te voder je, jestli neslukujou neco pritopeneho. Nekdy to zere svlecky a dospele mouchy to nechce...
Zkouset. A pokud nic, tak tem mrcham vytrit zrak tim, ze tam jebnu Slavistu.
4) pouzivam ujimanej navazec temer vsude. Mokra, nymfa, sucha, streamer....krom boobin na kratkem navazci. Delku jakou jeste pohodlne zvladnes. Dostat mouchy co nejdal od konce snury ma sve vyhody dle meho. Ale zatizenej streamer na uber dlouhem navazci rohaze kazdemu eleganci hazeni.

Majakovsky - Profil | Čt 14.8.2014 7:41:24

Ahoj, v muskareni som uplny zaciatocnik, mam taky trochu stupidnejsi dotaz. Chcem si kupit prut Greys Aftma 5 a k nemu navijak s cievkami 4,5,6. Planujem k tomu jednu plavajucu snuru aftma 5 a chcel by som vyuzit aj tu sestkovu cievku na intermedialnu snuru. Otazka je ci bude ten 5 prut dobre pracovat s tou 6 tkovou snurou?

Baron 007 MC - Profil | Čt 14.8.2014 7:57:34

Zdar,

Jak sestkovou civku? Ty uz mas sestku snuru?

Domnivam se, ze beres navijak ktery ma tri nahradni civky (asi plastove kazety ktere jsou identicke), a ten navijak je velikostne oznaceny 4/5/6. To znamena, ze by se na nej mela pohodlne vejit az 6tka snura s dostatecnym mnozstvim backingu. Coz znamena, ze se ti vejde na nej jakokoliv snura od sestky dolu. Ale oznaceny je 4 az 6, bo bude zbytecne velky na snury 3 a min.

A domnivam se, ze snury take teprve kupujes. Takze si normalne kup 5tku intermedialni snuru.

All-In Sméky - Profil | St 13.8.2014 12:22:47

dotaz : k cemu je dobre AFTMA napr 3 a nebo 5-6..?

Baron 007 MC - Profil | St 13.8.2014 14:23:45

Zdar,

Uhlikove pruty se hodi jako podpurne tycky k zelenine. U muskarskych prutu je tuhost techto tycek rozlisena AFTMA cislem. Cim vetsi cislo, tim tvrdsi tycka. Takze na plody ktere nejsou tezke, klidne pouzit trojku. Takove rajcata kde ten plod muze uz neco vazit bych podeprel sestkou nebo sedmickou.

Jinak co se tyce ryb, tak takova trojka je dobra pro chyatni na sucho. Nebo jemne nymfovani. Tam 5 nebo sest uz na vetsi vody, vetsi ryby, vetsi mouchy...
9 treba na stiky, zejmena kvuli velkym streamerum odporujicim vzduchu a prilis tezkym na nizsi aftma.
Takova dvanactka na velke morske potvory....

Tomda - Profil | St 13.8.2014 7:27:10

Dobrý den,
nemá tady někdo zkušenosti s brodícími botami Vision Loikka?

Děkuji Tom

Baron 007 MC - Profil | St 13.8.2014 10:39:32

Zdar,

Nemam. Nevim co kolegove. Jsme tri, a pravdepodobnost bude mala.
Zkus otevreny pokec.

derata - Profil | Út 12.8.2014 18:57:13

Ahoj

Chtěl bych začít muškařit a dostal jsem od kamarada na zkoušku proutek SCIERRA XDA 5 line 9' nebo druhy prut green label 8' 6" class 5 a naviják Quick DAM FlyTech ST 4/5 ale potřeboval bych poradit jakou šnuru na to pořídit. Pečetl jsem si článek http://www.nachytano.cz/clanky/muskareni/techniky-l​ovu/zaciname-muskarit/a/190/ a píše se v něm že je vhodná nějaká DT ale na výběr je samozřejme velké množství. Nechtěl bych zacházet do nějakych cenových extremu a tak hledám něco vhodného na naučení za příznivou cenu :)

Palo H - Profil | St 13.8.2014 4:11:48

osobne by som hlavne v začiatkoch šiel rovno do WF šnúry, lepšie sa ňou hádže...šnúra je pri hodoch najdôležitejšia, hlavne to, ako je zladená s prútom, či nemá pamôť a pod...cenovo prijateľné nájdeš od snowbee, cortland, 3M, Rio. Rozhodne by som nešiel do najnižších rad.

RK - Profil | Pá 8.8.2014 14:18:08

Ahoj.
Teď jeden z dotazů na úrovni dětí s PCH(porucha chování)
Mám 4kovej prut od Hanáků.K tomu navi se třemi cívkami.
Budu kupovat prut 6-7wt. Jestliže koupím sedmičkovou lajnu,vejde se mi na ten čtyřkovej naviják?
Je mi jasné,že mohu dostat odpovědí , že vyvážení nebude OK. S tím jsem smířenej stejně, jako že umřem:) Díky a těším se na ,,že vejde"

Palo H - Profil | Pá 8.8.2014 15:51:41

asi vojde, ale bez backingu....a šnúra tam bude narvaná a je možné, že po chvíli bude ako péro z gauče....

All-In Sméky - Profil | St 23.7.2014 22:53:34

zdravim, mel bych takovy dotaz, chtel bych zacit s muskarenim a vyhledl sem si v e-shopu tento set.. http://www.tropicliberec.cz/prut-saenger-spirit-sx-​profi-fly-set-2-55m-5-6-set-s-navijakem-pouzdrem-a-​nastrahami/ .. prosim o radu. dekuji

Palo H - Profil | Čt 24.7.2014 11:50:25

Ahoj, fakt sa k tomuto setu nedokážem vyjadriť. Príde mi to ako set, čo ponúkajú v Lidlu. Osobne nie som zástancom setov, ani značka mi nič nehovorí a ani o šnúre tam toho moc nepovedali, akorát, že je fluozelená a plávajúca...ale je to DT, alebo WF? ...

Mrc.SCZ - Profil | Pá 18.7.2014 8:23:45

Zdravím pány muškaře :-) rád bych začal muškařit a chci si pořídit nějakou výbavu na začátek. Nejvíce bych chytal řeku okolo Vyššího Brodu (máme tam chatu) a hlavně na Chomutovsku (Ohře, atd...) Nechci zase něco nejlevnějšího a investoval bych 20000 Kč a více pokud bude třeba. Zatím bych vybral takto: prut 275cm, aftma 4 nebo 5 (spíš 4) a vidím to na Redington PATH, navijáček Shimano Boicraft XT 56 a dále nějakou plovoucí šňůru od RIA...no a taky dýchací brodící kalhoty s botama, ty fakt nevím které pořídit, jestli Vision, Redington, popř. Patagonia...

Baron 007 MC - Profil | So 19.7.2014 8:57:46

Zdar,

Vybavu ve ctyrce s RIO Gold WF4F bude urcite v pohode. Do zacatku bych spis investoval min, a pozdeji za rok dva budes vedet vic o tom co budes chtit a puvodni sestava muze slouzit jako zalozni. Zjistis pak, ze chces flehci aftma, nebo francouze, nebo tezsi prut na streamerovani.....

S brodakama je to prast jak uhod. Nekdo si koupi nejaky low end a je nadmiru spokojeny, nekdo zas drahe od renomovane znacky a tece do nich hned. Podivej se take na SnowBee. Osobne bych volil cestu lacinejsi a lepeni podle potreby.

85 32 56 - Profil | Út 15.7.2014 12:45:05

Zdravím prosil by som o radu na aké velké najmenšie háčiky viazať suché,mokre,nymfy mušky prioritne na lov pstruha potočného 30-50cm,tak aby sa dala ryba spolahlivo zaseknúť a háčik to vydržal.Dakujem

Baron 007 MC - Profil | Út 15.7.2014 13:15:44

Zdar,

Chytaji se velke ryby na super male hacky mensi jak #20
Strasne zalezi z ceho je ten hacek vyrobenej. Ale kluci ktere se venuji velkejm stojakovejm rybam i kdyz zerou to male smeti z hladiny konstatuji, ze pokud konstrukcne hacek vydrzi tak sedi zaseklej velmi spolehlive. Treba i hruzy ve velikost #32.

Ale pokud vezmes treba bezne dostupny hacek #16- #22 na suchou musku, mas problem na nej dostat vlasec takovy aby tak velkou ryby zmaknul aby se ti hned nenanrovanal nebo nezlomil.