Muškaření
Hlavní poradna pro muškaření.
Moderátoři - poradci: Royal Wulff, Baron 007 MC, Palo H.
Archybald - Profil | Po 25.8.2014 9:35:28
Baron 007 MC - Profil | Po 25.8.2014 12:47:41
Zajimave. Na co prevazne chytas, jak velke mouchy, jak moc zatizene? Bezne se chyta s navazcem ktery je mnohem vic jak 3m dlouhy.
Jaky tam mas porost?
A odkud si?
zelenáč007 - Profil | Pá 15.8.2014 7:45:36
Včera jsem byl chytat na výborně zarybněném místenkovém úseku řeky. Prut aftma 4/5, lajna 5, a setkal jsem se s těmito problémy:
1) 3 duháci velikostně 40-50cm mi přetrhli návazec i se streamrem. Návazec 0,16mm od stroffa. Přitom jsem chvíli před tím zdolal duháka 42 cm na návazec 0,12mm na mokrou mušku. Musím použít ještě hrubší návazec, nebo je problém v technice záseku a zdolávání? Většinou mi to odpálii krátce po záseku. Pak jsem jednoho na streamer zdolal, ale musel jsem za ním jít dlouho po proudu.
2) s poměrně krátkým prutem aftma 4/5 a lajnou aftma 5 se mi neházelo dobře, streamer je těžký. Měl bych si na streemorování na ryby kolem 50 cm pořídit tvrdší a delší prut a těžší lajnu? Jakou délku a atfrma by jste doporučili? Včer ajsem chytal s plovoucí lajnou, záběry jsem měl, ale nebyla by lepší potápivá nebo intermediální, nebo alespoň s intermediálním koncem?
3) viděl jsem sbírat ryby, tak jsem to zkoušel na sucho. Zkoušel jsem různé typy a velikosti suchých chrostíků, nic. Zkoušel jsem parašutky i mušky které ani neumím pojmenovat, chytal jsem na ně střevle, ale pstruhům to plavalo kolem tlamy a nic. Nepodařilo se mi vysledovat co sbírali. Jakou mušku zkusit (kromě toho že bych tam měl jebnout slávistu)?
4) jak dlouhý návazec bych měl při streamrování použít? Je to OK když na šňůře nechám ujímaný návazec, když jsem přetím chytal třeba na mokrou mušku, nebo ho mám sundat?
Díky moc!
Palo H - Profil | Pá 15.8.2014 8:23:03
0,16 priemer na strímer je úplná blbosť....minimálne O,18 mmm. Osobne chodievam chytať velké ryby na Váh v Bešeňovej, CHaP revír a tam nejdem pod priemer 0,25, používam tam prút 9´6´´ a #7. To preto, aby sa dáli vyhadzovať aj velké strímre. Preto sa ti blbo hádzalo. Určite by som tiež kúpil na tvojom mieste nejakú potápavku, alebo aspoň intermídu, ak chceš strímrovať častejšie.
Čo sa týka suchých mušiek, ak nevieš, čo zbierajú, tak najlepšia volba je nejaký palmer, ten napodobňuje asi všetko :). Ja osobne nedám dopustiť na čierneho palmera s červeným, alebo zeleným krúžkovaním. Mám ich od velkosti 18 až po 6.
Baron 007 MC - Profil | Pá 15.8.2014 8:39:34
Zdar,
Ta zaprve, neverim, ze neco muze byt v CR vyborne zarybnene.
1) overil bych si uzel, zda nedelam neco co narusi ten vlasec. Overil bych toho strofta, jestli neni prosly, blba sarze, nepraska mi v ruce....
A pro me zakladni pravidlo co tyce sily navazce je pouzij to nejsilnejsio na co ryby budou jeste brat.
Duhak okolo 50 muze mnohdy byt masina za kterou se bude proste muset jit po proudu.
2) Co je to relativne kratky? 8 nebo 8'6"?
Zalezi jakou mas sestavu, a jakou budes mit techniku.
Co je to tezky streamer, slavista s 5mm tuyngsten hlavou?
Ja bych zustal u 5wt 9" s dobrou WF5 snurou. Vzal bych si 6wt pokud to bude opravdu velka voda a budu vyhradne streamerovat na parniky.
Potapive snury podle charakteru vody. Pokud budes prevazne streamerovat a mas tam hlubsi vodu, intermida muze byt dobra volba.
3) Pokud zbiraji a nechteji co jim predkladas, tak se musis trefit do toho co chteji. Sbirajici duhaci dokazou pekne frustrovat i zkuseneho rybare. Zkusit ruzne chrostiky, jepicky, spenty, rozence... Zkusit zjistit co to na te voder je, jestli neslukujou neco pritopeneho. Nekdy to zere svlecky a dospele mouchy to nechce...
Zkouset. A pokud nic, tak tem mrcham vytrit zrak tim, ze tam jebnu Slavistu.
4) pouzivam ujimanej navazec temer vsude. Mokra, nymfa, sucha, streamer....krom boobin na kratkem navazci. Delku jakou jeste pohodlne zvladnes. Dostat mouchy co nejdal od konce snury ma sve vyhody dle meho. Ale zatizenej streamer na uber dlouhem navazci rohaze kazdemu eleganci hazeni.
Majakovsky - Profil | Čt 14.8.2014 7:41:24
Baron 007 MC - Profil | Čt 14.8.2014 7:57:34
Jak sestkovou civku? Ty uz mas sestku snuru?
Domnivam se, ze beres navijak ktery ma tri nahradni civky (asi plastove kazety ktere jsou identicke), a ten navijak je velikostne oznaceny 4/5/6. To znamena, ze by se na nej mela pohodlne vejit az 6tka snura s dostatecnym mnozstvim backingu. Coz znamena, ze se ti vejde na nej jakokoliv snura od sestky dolu. Ale oznaceny je 4 az 6, bo bude zbytecne velky na snury 3 a min.
A domnivam se, ze snury take teprve kupujes. Takze si normalne kup 5tku intermedialni snuru.
All-In Sméky - Profil | St 13.8.2014 12:22:47
Baron 007 MC - Profil | St 13.8.2014 14:23:45
Uhlikove pruty se hodi jako podpurne tycky k zelenine. U muskarskych prutu je tuhost techto tycek rozlisena AFTMA cislem. Cim vetsi cislo, tim tvrdsi tycka. Takze na plody ktere nejsou tezke, klidne pouzit trojku. Takove rajcata kde ten plod muze uz neco vazit bych podeprel sestkou nebo sedmickou.
Jinak co se tyce ryb, tak takova trojka je dobra pro chyatni na sucho. Nebo jemne nymfovani. Tam 5 nebo sest uz na vetsi vody, vetsi ryby, vetsi mouchy...
9 treba na stiky, zejmena kvuli velkym streamerum odporujicim vzduchu a prilis tezkym na nizsi aftma.
Takova dvanactka na velke morske potvory....
Tomda - Profil | St 13.8.2014 7:27:10
nemá tady někdo zkušenosti s brodícími botami Vision Loikka?
Děkuji Tom
Baron 007 MC - Profil | St 13.8.2014 10:39:32
Nemam. Nevim co kolegove. Jsme tri, a pravdepodobnost bude mala.
Zkus otevreny pokec.
derata - Profil | Út 12.8.2014 18:57:13
Chtěl bych začít muškařit a dostal jsem od kamarada na zkoušku proutek SCIERRA XDA 5 line 9' nebo druhy prut green label 8' 6" class 5 a naviják Quick DAM FlyTech ST 4/5 ale potřeboval bych poradit jakou šnuru na to pořídit. Pečetl jsem si článek http://www.nachytano.cz/clanky/muskareni/techniky-lovu/zaciname-muskarit/a/190/ a píše se v něm že je vhodná nějaká DT ale na výběr je samozřejme velké množství. Nechtěl bych zacházet do nějakych cenových extremu a tak hledám něco vhodného na naučení za příznivou cenu :)
Palo H - Profil | St 13.8.2014 4:11:48
RK - Profil | Pá 8.8.2014 14:18:08
Teď jeden z dotazů na úrovni dětí s PCH(porucha chování)
Mám 4kovej prut od Hanáků.K tomu navi se třemi cívkami.
Budu kupovat prut 6-7wt. Jestliže koupím sedmičkovou lajnu,vejde se mi na ten čtyřkovej naviják?
Je mi jasné,že mohu dostat odpovědí , že vyvážení nebude OK. S tím jsem smířenej stejně, jako že umřem:) Díky a těším se na ,,že vejde"
Palo H - Profil | Pá 8.8.2014 15:51:41
All-In Sméky - Profil | St 23.7.2014 22:53:34
Palo H - Profil | Čt 24.7.2014 11:50:25
Mrc.SCZ - Profil | Pá 18.7.2014 8:23:45
Baron 007 MC - Profil | So 19.7.2014 8:57:46
Vybavu ve ctyrce s RIO Gold WF4F bude urcite v pohode. Do zacatku bych spis investoval min, a pozdeji za rok dva budes vedet vic o tom co budes chtit a puvodni sestava muze slouzit jako zalozni. Zjistis pak, ze chces flehci aftma, nebo francouze, nebo tezsi prut na streamerovani.....
S brodakama je to prast jak uhod. Nekdo si koupi nejaky low end a je nadmiru spokojeny, nekdo zas drahe od renomovane znacky a tece do nich hned. Podivej se take na SnowBee. Osobne bych volil cestu lacinejsi a lepeni podle potreby.
85 32 56 - Profil | Út 15.7.2014 12:45:05
Baron 007 MC - Profil | Út 15.7.2014 13:15:44
Chytaji se velke ryby na super male hacky mensi jak #20
Strasne zalezi z ceho je ten hacek vyrobenej. Ale kluci ktere se venuji velkejm stojakovejm rybam i kdyz zerou to male smeti z hladiny konstatuji, ze pokud konstrukcne hacek vydrzi tak sedi zaseklej velmi spolehlive. Treba i hruzy ve velikost #32.
Ale pokud vezmes treba bezne dostupny hacek #16- #22 na suchou musku, mas problem na nej dostat vlasec takovy aby tak velkou ryby zmaknul aby se ti hned nenanrovanal nebo nezlomil.
Kde to žije - muškaření
8:25Povídání JEN o vázání a muškách 22020
PoO muškách, umělých 34433
NePolsko, okolí Dunajce 5
. . . Poradna: Muškaření 3850
. . . Galerie muškařských navijáků 602
. . . Kdo více škodí pstruhové vodě?? Muškaří nebo Vláčkaří?? 153
. . . Bambusák a vyroba 797
. . . Kúp si svojho kormorána 2007
. . . Muška splávek - Dry dropper rig 22
. . . Gastronomicky koutek pro lopaty a nemehla 53132
. . . Muškaři a bigbít 7854
. . . Muskareni v Gronsku 2
. . . revír Hořima 68
. . . Muškaření začátečnické vybavení 39
. . . Muškaření v západní Austrálii (Video) 9
Co je nového - muškaření + obecné
PáBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . Bleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . Bleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
Prologic Boty Bank Bound Trek MH Camo | SLEVA 44%Za 1.199 Kč
Podšívka ze síťoviny. Bota je zesílena v oblasti paty a špičky pro větší výdrž. Protiskluzná gumová podrážka z EVA materiálu. Vyjímatelná vnitřní vložka. Velikosti 42 - 47. Akce pouze do vyprodání zásob.
Oznámení - muškaření
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Doporučujeme e-shop
www.chytil.cz
Firma Chytil byla založena v roce 2000 a od té doby vyrábí nejrůznější návnady a nástrahy pro lov nejen kaprovitých ryb....











