Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Shepky - Profil | So 29.12.2012 13:03:22

zdravim pani... oplati sa v tomto obdobi feedrovat na velkej rieke s hlbkou 5m,alebo skor na mensej s hlbkou okolo 1.5m..? dakujem

Pepé - Vsetín - Profil | So 29.12.2012 13:48:58

ahoj, neřešil bych ani tak hloubku, jako bych se zaměřil na hledání tišin, vracáků, tůní a tak. Ryby šetří energií a kde je klidnější voda, tam budou.

tym - Profil | So 29.12.2012 14:57:05

Ahoj. Obojí je možné a může být velmi úspěšné. Z mého pohledu se ale v tomto období jednodušeji hledají ryby na menších vodách. Snáze najdeš tišiny a větší prohlubně, kde jsou teď ryby stažené.

pumba - Profil | Po 24.12.2012 10:56:20

ahoj aké je lepšie krmenie teraz cez zimu na jalce mreni podustvy na rieke, na báze sladkej alebo smradlavej ?

Šlapeto - Profil | Po 24.12.2012 15:36:55

A co třeba poprosit, když jsou ty Vánoce? :))))

Je to uplně jedno...

tym - Profil | Út 25.12.2012 7:44:42

Já používám spíše sladké a kořenité. Hlavně ale jemné a tmavé, které alespoň trochu kalí vodu, takže přidávám jemnou kalící hlínu. Nekrmím moc a používám krmítka s malým košíkem. Jinak se ryby rychle zasytí a přestávají brát.

RK - Profil | Pá 21.12.2012 14:21:24

Ahoj.
Jakou koncovou sestavu v zimě preferujete? Přiznávám,že se těším na od každého jinou odpověď.
A je lepší pevná s krátkým návazcem(jak se hne,tak ji má),nebo opačně.Ať má volno na průběžno.
Bavím se o krátké až středně dlouhé vzdálenosti lovu.Předpokládám,že na přehradě v hloubce je to o srkačce,respektive o pevné neprůběžné sestavě.
Děkuji za subjektivní názory.

RADYNEK - Profil | Pá 21.12.2012 14:50:56

Ahoj, já v zimním období lovím převážně na krátký páternoster. Délka návazce 30 - 50 cm dle podmínek. Letos u mě dostává více důvěry průběžka. Párkrát mi fungovala líp jako páter.

plavan - Profil | Pá 21.12.2012 14:52:39

Víc než montáž rozhoduje podle mne lovné místo, respektive jeho výběr. K lovu je třeba ty ryby najít, v zimovišti. Ale je to silně neetické. A většina potahů ani nejsou zdravé záběry, ale to ryby, nahuštěné na malém prostoru , tahají za vlasec, jak se o něj opírají tělem a dost často se samy podseknou. A délka návazce spíše rozhoduje o tom, jaký druh ryb na tom zimovišti lovíš. Páč v jiné výšce nade dnem jsou plotice a v jiné výšce boleni a v jiné cejni.
Když občas v zimě vyrazím, tak chytám standartně na průběžku, fous dlouhý 40-50cm. Ale já tak chytám ze zvyku nebo ze zlozvyku celej rok. A na konci zimy, tak od poloviny března, občas přidám k červíkům na háček kousek burizonku nebo rohlíčku nebo navlhčeného dortového oplatku, mají to tak rády cejní jikernačky nebo podzimní násaďáci. Ve článcích máš o tom nadlehčování nástrahy čerstvé hezké psaní, které vytvořil tym ( Milan Tychler ) .

http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=1155

Ale kolegové ti jistě poradí lepší finty, já moc v zimě nechytám a když už, tak jedu většinou na jistotu, která trochu fungovala v předchozích letech, než že bych něco zkoušel a experimentoval.

tym - Profil | Pá 21.12.2012 16:27:38

Ahoj.
Ono to není až tak o sestavě, jako spíše o tom konkrétním místě. Jiné to bude na řece, jiné na stojáku. Důležité je, najít ryby. To se snadno řekne, ale je třeba zapojit zkušenosti a hlavu. Mezi průběžkou a páternosterem není až takový rozdíl jak by se mohlo zdát. Obojí obstojí na všech vodách. Důležité je najít ryby a nabídnout jim drobnější nástrahu zajímavým způsobem na tom správném místě. Velkou roli sehrává v chladné vodě jemnost v případě, že se jedná o delší návazec.
Co se mě týká, já v zimě preferuji spíše malé řeky, kde vyhledávám hlubší místa, kde se soustřeďují ryby. Je to nejsnadnější způsob jak docílit nějakého záběru a pobavit se. V zimě mi nejde o nic jiného.
Lov větších ryb si nechávám na příhodnější podmínky.

Martin M. - Profil | Pá 21.12.2012 16:30:35

Ahoj, s tim zimovistem bych to tak tragicky nevidel, tam budou jen ryby, ktere nechteji zrat, ale vetsinou aspon cast ryb zere celou zimu a jsou v pohybu. Dnes jsem videl na rece nekolikrat vyskocit rybu a nekolik jsem jich i chytil.
Montaz muzes pouzit snad jakoukoliv, jaka te napadne. Dulezite je pouzivat mensi nastrahy a mensi hacky. Vylozene "samoseky" (unikove montaze) mi pres zimu moc nefunguji, ryby nedelaji rychle pohyby a nepichnou se samy.

Shepky - Profil | Čt 20.12.2012 14:25:47

zdravim pani... mam mensiu otazku... mate skusenosti s umelymi patentkami? konkretne tieto http://www.rybarskepotreby-shop.cz/patentky-berkley​-4554.html reaguju ryby na umele patentky,alebo je to len komercna somarina? dakujem

plavan - Profil | Čt 20.12.2012 15:19:21

Mně to samotné na háčku nefungovalo. A v kombinaci s živým masným červíkem se občas něco chytilo, ale v některých situacích funguje s živým červíkem i kulička z polystyrenu nebo plastovej korálek, takže mi to přišlo dost drahé s umělou patentkou. Ale já neměl trpělivost ty umělé patentky zkoušet často. Já těm umělým patentkám nevěřím, stejně tak i umělým červíkům.

tym - Profil | Čt 20.12.2012 17:49:29

Umělá patentka je dobrá při plavané, když je nástraha v pohybu. Tam může sehrát svou roli. U feederu to tak jednoznačně nevidím. Zkoušel jsem, ale opravdu se z toho ryby zbláznit nešly. Připouštím, že v čisté vodě může zaujmout barva, zvláště v kombinaci s bílým masným červem, ale to se dá řešit i jinak. V každém případě nezavrhuji, ale ani bych z toho přehnaně nejásal. Věřím, že mohou nastat okamžiky, kdy se upotřebí.

Dimmu - Profil | St 19.12.2012 10:21:40

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli používáte TTX do zimního krmení (období cca listopad - březen)?
A druhý dotaz: čím docílit krmného zákalu právě ve studené vodě?
Díky, David

Martin M. - Profil | St 19.12.2012 11:36:40

Ahoj, TTX v zime nepouzivam. Vlastne ... nepouzivam ho ani na jare, ani v lete, ani na podzim. Nejak jsem nepochopil, proc bych mel.
Zakal nejlepe udelas kasovitym krmenim a nahazovat na hladinu raketou nebo ke dnu vyklapecim krmitkem. Jakekoliv polosuche navnady nahazovane krmitkem mnoho zakalu u dna neudelaji - pro vytvoreni zakalu potrebujes, aby je u dna neco zamichalo - nejcasteji prudke pohyby ryb.

tym - Profil | Čt 20.12.2012 17:45:48

V chladné vodě TTX nepoužívám. Směs je pak zbytečně sytá. Pro kalení použuj kvalitní hlínu.

Kemris - Profil | St 19.12.2012 12:53:00

Ok, diky za radu. Muzes prozradit, jake krmeni pouzivas? Pokud to neni nejaka reklama.
Diky moc.

Martin M. - Profil | St 19.12.2012 13:06:03

Treba vcera jsem pouzil Bait Tech Omen, ale ze by to byl muj favorit, bych nerekl, proste jsem to chtel zkusit. Pokud by slo o nejakou sazku nebo o zavody apod., pouzil bych nejspise cisty Sensas gross gardon pripadne Sensas super black gardon (pozor skoro nelepi a na hlubokou reku je samostatne stezi pouzitelny).

Kemris - Profil | St 19.12.2012 12:17:34

Ahoj,
potreboval bych radu ohledne krmeni ted na zimu- podobny dotaz jako kolege v predesle otazce. Jde mi o krmeni na Labe, hloubka 3-5m, mirny proud. Koupit nejakou komercni smes a krmit ostrou nebo necim riznout?
Diky za kazdy tip.

Martin M. - Profil | St 19.12.2012 12:47:07

Ahoj, ja ted v zime pouzivam komercni smesi a neredim je nicim. Staci mi pul kila suche smesi na 3 hodiny lovu, k tomu dam jeden kelimek cervu a na ne i chytam. Provonis vodu stejne silne, jako v lete redenym krmenim ve velkem objemu. Pouzivam takovou tu stredni tridu kolem 80kc/kg.
Pokud chces redit, tak pouzij tmavou hlinu, klidne 1:1.
Na reky velke jak Labe v zime ale nechodim, mozna to ma svoje zakonitosti, ktere ja neznam. Mne staci malinke krmitko s trochou dobre navnady a mit trochu predstavu, kde by ryby ted mohly byt.

Kemris - Profil | Po 17.12.2012 13:21:35

Ahoj. Chci se zeptat, jaky by jste mi doporucili navazcovy vlasec? Do ted jsem pouzival Terminal Evo-x od Mivardi a jsem s nim spokojen, ale nevim, jestli nejsou na trhu mnohem lepsi materialy. Diky za radu

Martin M. - Profil | Po 17.12.2012 13:28:46

Ahoj, dlouha leta pouzivam na navazce pouze Shimano Antares Silkshock. Obcas experimentuji s Milo ghost a na silnejsi prumery beru cokoliv.

plavan - Profil | Po 17.12.2012 13:31:04

Jsem zvyklý používat dražší Colmic Mimetix, když chci uřetřit, používám levnější Trabucco Lucifer.

Azbest - Profil | Po 17.12.2012 13:45:00

Trabucco Lucifer?:-))) To jsem si zase poprskal monitor...ti už nevědí, jak názvem zaujmout:-)). Používám Colmic Mimetix.

RADYNEK - Profil | Po 17.12.2012 14:15:51

Ahoj, já používám Cralusso hooklength, Sarfix 007 Speciale finalli a Awa-Shima Rextor FGT.

Šlapeto - Profil | Po 17.12.2012 20:40:29

Už léta používám v průměrech 0,14-0,22 Balzax Match, pro mě velmi dobrý návazcový vlasec za dobré peníze. V nižších průměrech ale pouze zmiňovaný Mimetix.

(-candoš-) - Profil | So 15.12.2012 18:34:58

Ahoj, hoši u nás na rybníku je půlka rybníku zamrzlá, ale tam kde proudí voda z přítoku je ještě nezamrzlo. ale mám problém, Byl jsem tam z kaprákama z jemnýma montážema a předšpičkovýma policajtama ale problém je v tom, že policajt se třeba o 2cm pohnul, a hned jsme musle sekat což je na nic. Tak jsem si obstaral feeder a nevím jakou špičku tam dát koupil jsem si zvláště špičky : 0,5 oz a 0,75oz a dále mám 1oz jaká je nejvhodnější? chytám asi na 30m váha krmítka bez krmítkové směsi cca 20-30gdíky.

Martin M. - Profil | So 15.12.2012 19:17:47

ahoj, dej tam tu nejmekci.

tym - Profil | Ne 16.12.2012 16:34:54

Dej nejměkčí špičku a pokud by byl problém, tak vlasec moc nepředepínej. Zasekávej i při malých a opatrných pohybech špičky.

Azbest - Profil | Po 17.12.2012 10:31:29

Nejměkčí, ale pozor na zamrzání oček, ať z toho neuděláš řezanku.

(-candoš-) - Profil | St 5.12.2012 15:34:52

Ahoj, mám dotaz příští rok začínám z feederem.Chci si koupit prut od MIVARDI ale nevím jakou délku jestli 3,3m nebo 3,6m chytáám na menších rybnících a středně velkých pískovnách lov karasů,kaprů,cejnů a dalších menších ryb. Jakou délku by jste použili? A vůbec jaký přínos má pro mě delší prut?

tym - Profil | St 5.12.2012 15:45:28

Univerzálnější je 3,6 m. S tímto prutem se pohodlněji dál nahodí, pravděpodobně i gramáž bude větší než u modelu 3,3 m, a délka 3,6 m je využitelnější pro případné použití na řece.

RADYNEK - Profil | Čt 6.12.2012 18:46:03

Ahoj, zkus si pročíst článek: http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=1061 Myslím, že bude pro tebe užitečnej.