Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Koumak - Profil | Ne 6.1.2013 16:08:52

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli nemá někdo zkušenosti s podběrákovou tyčí Baggin´Machine 3,8m od Middy.Zajímaly by mě informace ohledně váhy a manevrovatelnosti, vlastností obecně.

Děkuji

plavan - Profil | Ne 6.1.2013 19:33:10

Tu tyčku jsem naposledy viděl v jednom obchodě asi před dvěma roky a dost možná to nebyla přesně ta, na kterou se tážeš, ale kaprová, to znamená Middy Carp Baggin´Machine. Cena byla okolo 550 korun a tyčka byla na svoji cenovou relaci hodně dobrá. Ale nijak lehká a tenká v průměru nebyla. Což v této cenové kategorii není žádná. A ta , která je za tyto peníze lehká a tenká v průměru, tak je buď moc ohebná ( žvejkoidní či hadicoidní ) nebo praská.
Přesné údaje ti nenapíšu, protože je nemám kde oměřit a zvážit a Middy tyto údaje na svých stránkách nepíše.

Kemris - Profil | Ne 6.1.2013 16:28:06

Ahoj,
neví někdo o shopu, kde mají ještě skladem prut Shimano SpeedMaster AX Heavy Feeder. Délka 396cm, 110g? Co jsem koukal tak už nikde není skladem a netuším, kdy dorazí nová várka do ČR.
Díky

RADYNEK - Profil | Ne 6.1.2013 19:21:26

Ahoj, nevím, jestli vyhledávání prutů patří sem. Podařilo se mi něco najít, stačí zadat Shimano SpeedMaster AX Heavy Feeder třeba do www.zbozi.cz.

Pepé - Vsetín - Profil | Ne 6.1.2013 19:25:14

JUNIKRIDE - Profil | So 5.1.2013 13:39:11

Cavte, chcel by som sa opytať podla čoho sa ur čuje veľkosť obratlíkov? od 6-22 aká velkosť je vhodná na feeder ak chcem chytať kaprikov 2-7kg. Dik dopredu,

Pepé - Vsetín - Profil | So 5.1.2013 14:09:37

ahoj, nevím, podle čeho se určuje velikost, oni je dělí podle nosnosti. Na feeder používej ty úplně nejmenší, které najdeš, budou mít nosnost kolem těch 6ti kilo a to úplně stačí. Větší nejsou potřeba.

plavan - Profil | So 5.1.2013 14:29:30

Jak ti psal Pepé, co se nosnosti týká, tak záleží nejenom na velikosti obratlíku, ale taky na materiálu, ze kterého je vyroben. Ale ve vodě ti kapříka udrží skoro každý obratlík. Jsou slabší místa na sestavě, jako je návazec, uzel k návazci, uzel k háčku.
Obecně bych řekl, že čím menší obratlík, tím méně ovlivňuje chování sestavy, ale zároveň méně " obratlíkuje " .
Velký obratlík zase ovlivňuje chování sestavy, ale " obratlíkuje " hodně dobře. Já osobně používám nejčastěji obratlíky vel. 6. Když používám method krmítko, tak velikost 4, která většinou přesně pasuje do gumových trubiček na těch mých method krmítkách.
Jen měj na paměti, že je to s číslováním obratlíků jako s číslováním háčků. Ne každá firma má stejné parametry velikosti a čím nižší číslo, tím větší obratlík.
Takže já bych volil obratlík č. 6, ale nejčastěji se prodává vel. 8.

tym - Profil | So 5.1.2013 17:57:02

Používám nejmenší velikosti obratlíků, obvykle č. 10-12, ale vždy obratlíky pevnostní. Různé firmy to ale mají číslované různě. Pro lov kaprů udávané velikosti postačí velikost 10, které mají nosnost okolo 9 kg, což bohatě stačí.

Azbest - Profil | So 5.1.2013 23:22:12

I nejmenší zátěžový obratlíky Ti stačí u feederu na všechno...teda kromě převážení cajku po břehu:-)

Ladis - Profil | Pá 4.1.2013 14:39:12

Ahoj Martine,
zaslechl jsem, že na závodech používáš fluorescenční červy. Poradil bys mi prosím, kde se dají sehnat? V rybářských obchodech jsem zatím viděl jen obyčejné barevné - ''nefluorescenční''. Nakupuji i v MILU, kam chodíš i Ty, ale nikdy je tam neměli. Není to nějaká podpultovka? Google mi taky nic nevyhledal. Ještě mě napadlo, že bych mohl použít barevné kancelářské zvýrazňovače a červy si jednoho po druhém nabarvit sám. Nevím ale, jestli bych v přípravě před závodem stihl nabarvit 2 litry červů.

Děkuji za odpověď a přeju mnoho dalších úspěchů s fluorescenčními červy.

Martin M. - Profil | Pá 4.1.2013 15:07:35

Ahoj, muj fluorecencni cerv je neco jako vomankove vino - vecer se nadipujeme a rano ti sviti kde co :-)
www.youtu.be/UjGYITByIfQ

Ale prej fluoro cervi existuji - ja jsem je na vlastni oci ale nikdy nevidel, nebo je aspon neumim poznat od normalnich.

Martin M. - Profil | Pá 4.1.2013 16:59:59

Ale uz bez srandy, svitici zizaly by nemusely byt spatne: http://www.worm-glo.com/page1english.html
Ale radeji si zjisti, jestli to v EU neni zakazane :-)

Azbest - Profil | Pá 4.1.2013 18:37:06

V USA se prodává svítící "glow" barvivo, jaké se u nás přidává v barvách do krmení.

sfv - Profil | Pá 4.1.2013 12:18:28

Zdravím, chtěl bych Vás požádat o Váš názor. Jezdím spoustu let na UN pořád na stejné místo, tudíž jej "znám" docela dobře. Za tu dobu člověk nabral přeci jen pár zkušeností, poznal chování ryb apod... Hlavní lovnou rybou je cejn, v průběhu roku od jara (duben) do podzimu max listopad není problém si ryby stáhnout, udržet je na místě, pochopitelně silnější měsíce jsou letní a začátek podzimu. Hloubka je 8m, kamenité, skalnaté dno, žádná vegetace, nic, čistá skaliska, kameny.
Dotaz - myslíte si, že se ryby (cejni) v zimních měsích stěhují úplně někam jinam? Chtěl bych zkoušet zimní lov (pokud není zámrz..:-)) a vůbec netuším, kde bych mohl ryby na UN hledat (hloubka mělčí hlubší...případně velké zátoky atd.)
Děkuji Vám a přeji mnoho úspěchů v Novém roce

Martin M. - Profil | Pá 4.1.2013 12:32:56

ahoj, pokud se ryby zdrzuji i pres leto na 8m hloubce, tak to zrejme bude nejaka hodne hluboka prehrada, kde bude na nekterych mistech jeste daleko hlubsi voda - a tam bych to zkousel v zime, klidne 15m. Nemusi to byt pravidlo, ale sanci bych tam videl vetsi.

tym - Profil | Pá 4.1.2013 14:27:53

Na všech vodách se ryby během roku stěhují v závislosti na teplotě vody, kyslíku, výskytu potravy a td. Čím členitější a rozlehlejší je voda, tím více se musí hledat, ale člověk časem vypozoruje určité zákonitosti. Ztotožňuji se v tomto s Martinem. Jestliže se ryby běžně zdržují v osmi metrech, je dost dobře možné, že v zimě budou ještě hlouběji. Je ale také možné, že jim pro zimování nevyhovuje právě tvrdé a skalnaté dno a mohou být i na mělčí vodě, ale s měkčím dnem.

Hansp - Profil | St 2.1.2013 13:00:08

Ahoj, pořídil jsem si nový proutek...feeder medium i s navijákem....potřeboval bych poradit jaký by byl nejlepší průměr vlasce...díky moc Honza

RADYNEK - Profil | St 2.1.2013 13:08:00

Ahoj, na Médium bych viděl ideální kmenový vlasec od 0,18 do 0,23 mm. Záleží na konkrétnějších podmínkách. Když namotáš 0,20 mm, nic nepokazíš.

tym - Profil | St 2.1.2013 14:20:05

Průměr vlasce se odvíjí od toho, jak těžké krmítka chceš odhazovat a vůbec v jakých podmínkách chytáš. Obecně platí průměr 0,18 mm za jakýsi standard.

Azbest - Profil | Čt 3.1.2013 11:38:39

Používám na kmen průměr 0,16-0,18mm

plavan - Profil | Čt 3.1.2013 19:02:29

Jak už psali kolegové, záleží na tom, jak těžká krmítka budeš chtít odhazovat. A taky záleží na tom, jaký budeš používat průměr koncového vlasce. Z tohoto důvodu bych volil raději 0,20mm. Ten ti dovolí dobře použít na koncový návazec i průměr 0,18mm. Jestli máš k navijáku i náhradní cívku stejné kvality jako je cívka první, tak na tu bych namotal kmenový vlasec o průměru 0,18mm.

jarča1 - Profil | St 2.1.2013 13:55:30

Ahoj, začínám s feederem, chtěl jsem se zeptat jestli je vhodný na feeder prut naviják s volnoběžkou? Díky Jarča

plavan - Profil | St 2.1.2013 14:00:19

Záleží na stylu lovu, ale pokud ten naviják vyhovuje tobě samému a umíš ho ovládat, respektive tu volnoběžku používat, tak proč ne.
Já osobně bych si ho na feeder nekoupil, ale jde o to, jak máš uložené a zajištěné pruty proti stáhnutí rybou do vody při prudkém záběru. Jestli je máš jen tak položené volně v obyčejné vidličce, tak se volnoběžka hodí.

tym - Profil | St 2.1.2013 14:22:26

Velikosti 2500 a 4000 jsou naprosto v pořádku. Jsou no normální, ale silné navijáky, což je u feederu z hlediska životnosti výhodou a volnoběžka je tam u feederu jako bonus, který můžeš využít při lovu velkých ryb na selektivní nástrahy, kdy je záběrů málo a už tě nebaví dívat se na špičku :-))

Pepé - Vsetín - Profil | St 2.1.2013 17:57:11

ahoj, jsou situace, hlavně co se lovu trofejních ryb týče, kdy různí chlapi používají bait_y. Hodně se tu o tom psalo a píše v sekci Feeder. Já osobně bych na feeder bait nepoužil, ale kdybych jiný neměl, bylo by to i s ním chytatelné. Jak píše plavan, jestli jej máš a umíš to s ním, tak se toho neboj. ... podle vkusu každého soudruha, že soudruzi...

Azbest - Profil | Čt 3.1.2013 11:37:45

Používám radši bojovou brzdu, která se rá použít taky jako bait, ale i ten můžeš použít třeba když chceš mít feeder nahozen na velkou rybu a navit se plavačkou na druhém prutu.

Hansp - Profil | St 2.1.2013 13:52:54

Díky moc za radu...chodím z 90% na řeku....a ještě jestli máš zkušenost přímo z nějakým typem....díky

plavan - Profil | St 2.1.2013 13:55:24

Doklikej si o tři stránky nazpátek ( Starší ) , tam se vlasce na feeder v této poradně probíraly.

ondra238 - Profil | Út 1.1.2013 20:45:36

Jak těžká krmítka mam použít na tento heavy feeder??..Myslím plné krmítko s mixem.
http://www.fishhunter.cz/www-rybarskepotreby1-cz/es​hop/9-1-Rybarske-pruty/0/5/5110-SELLIOR-prut-Maxx-F​eeder-do-150g-3-6m

Pepé - Vsetín - Profil | Út 1.1.2013 20:59:43

vždy se snaž chytat co nejlehčí sestavu - jak jemně to jen jde, ale jinak by tento prut měl snést 130gr olova + futro hozeno opatrým tahem. Jeho potenciál zjistíš až při samotném lovu vlastní zkušeností.

Martin M. - Profil | Út 1.1.2013 21:00:25

Prut neznam, ale pouzil bych zatez udanou vyrobcem, tedy do 150g, a pokud to prut nevydrzi, tak bych jej reklamoval.
150 gramu je cca 100g krmitko + krmeni, ale bez zaruky, to musis odhadnout ci zvazit sam podle objemu krmitka a merne hmotnosti navnady.

Monster Crab - Profil | Po 31.12.2012 17:49:48

Ahoj,jak se dívám na vaše videa tak často dáváte pelety na rozmočení do vody a chtěl bych se vás zeptat když je namočíte jestli náhodou nestratí svoje aroma a chut a když je namočíte doma do vody jestli nenatáhnou do sebe chlor a tím ryby odpudí.Díky předem za odpověd.

Martin M. - Profil | Po 31.12.2012 18:02:00

ahoj, chlor je tekava latka, ktera se velmi rychle odparuje - na tohle jsem nikdy nehral a vodu z kohoutku pouzivam bez obav. Pokud nemas duveru, pouzij nekolik hodin odstatou vodu, jako to delaji akvaristi, nebo vodu primo z reviru. Aroma a chut se podle mne neztrati, tezko to zmerit :-)