Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

ridgeback - Profil | St 5.12.2012 22:05:38

Dobrý den, tuto sobotu dělám rybářské zkoušky,takže jsem totální rybářský embrio a chtěl bych se zeptat zda je dobré se bez nulových zkušeností pustit do lovu Feederem?
Děkuji za odpověďi.


plavan - Profil | St 5.12.2012 22:14:27

Tak na to holt půjdeš rovnou, bez kliček a výkrutů. Úplně ideální to asi není, protože feeder prut a jemné montáže jsou náchylné na zamotání, pokud nemáš žádnou zkušenost s manipulací rybářského prutu. Ale když si půjdeš k vodě zachytat s někým, kdo feeder alespoň trochu zvládá, tak se to naučíš. Hodně důležité je naučit se do doby, než začne pravá sezona, navazování malých háčků na tenké koncové vlasce. Nebo si to pro začátek nechat od někoho navázat. Čeká tě toho hodně, co bude potřeba nastudovat, ale je důležité, abys tu teorii z MRKu přenesl i do praxe.
Když ale přijdeš na MRK se srdcem na dlani jako dneska, tak si myslím, že ti hodně lidí rádo poradí, nejen zde v Poradně, ale i v sekci feeder.

tym - Profil | Čt 6.12.2012 7:32:27

Buď v klidu. Všechno je jednou poprvé. Nejvíce baví něco objevovat a to teď budeš zažívat.
Hodně štěstí!

Azbest - Profil | Čt 6.12.2012 17:58:09

Ničeho se nebok. Pro začátek bych nedával úplně nejměkčí špičky, který jsou trochu motavější a nahazování si vyzkoušej nejdřív buď s olovem, nebo s košíkem, ale bez montáže.

atawa - Profil | Út 4.12.2012 19:33:43

Dobrý večer pánové,potřeboval bych znát váš názor na barvu vlasce při lovu na feeder.Je to hodně podstatné? Dnes jsem zakoupil super DP casting fluorocarbon coated 0,16mm jasně oranžové barvy a chci vědět zda-li jsem se neunáhlil.Děkuji za vaše odpovědi a rady.

plavan - Profil | Út 4.12.2012 19:40:00

Na barvě si myslím, že až tolik nezáleží. Rozhodují jiné vlastnosti, jako neprůtažnost, potápivost, odolnost proti přepnutí, odolnost proti oděru, pevnost v tahu či pevnost v uzlu. Tvůj vlasec přímo neznám, ale já bych si ho na feeder nekoupil, už jen kvůli tomu malému průměru. Šetnáctka kmen by mě dlouho nevydržela, pakliiže tedy nemá nějaké zázračné vlastnosti

Azbest - Profil | Út 4.12.2012 19:46:23

S barvou vlasce se nikdy netrápím.

RADYNEK - Profil | Út 4.12.2012 22:30:13

Čau, barva vlasce nehraje u lovu na feeder zásadní roli. Sám chytám na heavy prutech 0,20 mm vlasec Red Bravo od Awa-Shimy, který je jasně červené barvy. Nezpozoroval sem vliv barvy vlasce na braní ryb. Neosvědčila se mi černá barva vlasce při lovu na feeder. Vlasec je špatně vidět, někdy to může být nepříjemné. Poslední dva roky rád používám fluorocarbon jako kmenový vlasec, je odolný a vydrží daleko více než vlasce stejných průměrů. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
Průměr 0,16 mm je na feeder slabý průměr. Určitě bych používal 0,18 mm a výš. 0,16 mm je vhodný na jemnější chytání s menšími krmítky.

tym - Profil | St 5.12.2012 7:35:09

Barva vlasce nehraje u feederu v podstatě žádnou roli. Vyzkoušel jsem kde co i na naprosto čistých vodách. Na záběrech se to nijak neprojevilo. Ryby přichází do styku především s návacem. U kmenového vlasce jsou důležité jiné vlastnosti než barva :-)

david549 - Profil | Ne 2.12.2012 8:55:38

Ale s takovým typem krmítka se 100% prodlouží náhozy , ne?
A stává se mi , že když hážu na krev s obyčejným feedrovým(klecovým), tak se mi návazec zamotá kolem krmítka. A s tím níže zmíněným by se tomu dalo zabránit . Není liž pravda ,Pánové ?

tym - Profil | Ne 2.12.2012 9:02:16

Ano je to tak. Tohle krmítko létá dobře a díky tvrdé trubičce se krátký návazec nemotá. To ale létá každé method feeder krmítko a když zamáčkneš nástrahu s háčkem do krmení, tak se ti také nezamotá a nepotřebuješ to mít na žádné plastové trubce. Jestli se ti krmítko líbí, tak si ho prostě kup a vyzkoušej. Nejlépe uvidíš sám jestli ti vyhovuje.

Martin M. - Profil | Ne 2.12.2012 10:11:38

Pokud ti staci navazce do 25cm a tycka krmitka ma 30cm, tak je problem se zamotavanim vyresen. Delka hodu je skutecne delsi nez s klecovym krmitkem - mozna tak o 20%, coz je dost.
I jine montaze a krmitka maji sve vyhody, ktere tohle krmitko nema. Dulezite je, aby sis nasel pro svuj lov v dany okamzik to nejlepsi, resp. abys s tim byl sam spokojen.

david549 - Profil | Pá 30.11.2012 18:48:10

Copak říkáte na tohle krmítko odborníci. Používá ho někdo?
http://sarfix.cz/Cralusso-Ribbed-feeder-basket-30-g​,516.html

tym - Profil | Pá 30.11.2012 19:42:50

Krmítko v různých modifikacích přítomné na našem trhu už mnoho let. Používá se spíše při klasické položené než při feederu. Šlágr z něj dělá pan Dome Gábor, ale není to nic než obyčejné krmítko, které udělá stejnou službu jako desítky jemu podobných. V jistém smyslu funguje stejně jako krmítka method feeder. Takže průběžka s krátkým návazcem.

Martin M. - Profil | Pá 30.11.2012 20:29:59

Pouzival jsem a uz nepouzivam. Na rychly styl lovu, kdy nahazujes treba kazde 3 minuty, neumim udelat spravnou konzistenci navnady a spravne ji umackat na krmitku. S zivymi cervy v krmeni to je jeste slozitejsi, pro mne temer nemozne. Nemam rad, kdyz se mi krmeni rozpadne uz pri uderu o hladinu a nemam rad, kdyz mi zustava v krmitku v okamziku, kdy uz chci prut vytahnout z vody. Prostor mezi temito dvemi krajnimi hodnotami je pri rychlem chytani velmi uzky a tezko dosazitelny.
Vyuziti bych videl snad pro pasivni lov vetsich ryb, kdy bych nechaval nahozeno treba 15 - 60 minut a chtel, aby celou dobu byla na krmitku hrouda navnady, ktera se pomalu rozpada. Pak muze mit tohle krmitko navrch pred beznym klecovym krmitkem. Ale opakuji, jedna se o specialni pripad pouziti, kdy vim, co delam, nikoliv o bezne chytani.
Krome zmineneho Dome Gabora neznam zadne dalsi medialne zname rybare, kteri by tato krmitka pouzivali.
Pouzivaji se podobna method krmitka, ktera vypadaji moderneji, ale jejich pouziti u feederu je sporne. Vyuziji je spise kaprari. http://www.sarfix.cz/files/products/KMF_method_feed​er_large.jpg

Tuber - Profil | Ne 25.11.2012 20:33:02

Zdravím Vás,
chystám se chytat v těchto "zimních" měsících lovit na picker/plavanou(kvůli Martinovi tento dotaz jde do této poradny, jelikož vím, jak chytá na plavanou.) v centru města - asi někde pod Vyšehradem (Praha). Z předešlých dotazů jsem odhadl, že krmit bude nejlepší co nejpřesněji a nejméně, ale mám dotaz ohledně nástrahy. Co byste mi doporučili? Někde jsem četl, že je dobrá pařená houska, ale ta mi po paření vždy totálně ztvrdla, takže asi nebude úplně ideální... Klasická houska většinou z háčku po chvilce spadne, a červíci se ve studené vodě přestávají pohybovat...
Máte nějaký speciální fígl na tyto nástrahy?

Děkuji za vaše rady.

Martin M. - Profil | Ne 25.11.2012 21:22:15

ahoj, tipnu si - naparujes rohlik v mikrovlnce, ze ano? To neni naparovani, ale jen ohrivani - rohlik se jeste vice vypari a pak po vychladnuti ztvrdne. Pokud chces pouzivat mikrovlnku, tak dej rohlik do igelitoveho sacku, k nemu lzicku vody, sacek zavazej, troubu zapni a sleduj, az se sacek nafoukne a ihned vypni (jinak exploze sacku). Takto to nech minutku, pak rohlik bud slisuj, nebo nakrajej, nebo pouzij jak chces... Ale primlouval bych se ke klasickemu naparovani v hrnci s vodou a parackem na knedliky.
Dobra nastraha na zimu je i hnojak - nevzda se tak rychle, jako masnaci, vice se hybe.

Šlapeto - Profil | Ne 25.11.2012 21:41:46

Pod Vyšehradem to znám, jediné místo na zimní plavačku je v podolským přístavišti, výborně tam fungují hnojácy, ale i ti červi v zimě. Místo pařený housky používám den starý rohlík, pěkně zgumovatí a udělá uvnitř oplzlého obalu tvrdé těsto.

plavan - Profil | Ne 25.11.2012 21:53:31

Na tvém místě bych raději zašel o kus dál na Veslařský ostrov a pokud máš odvahu tam být po setmění, do konce roku můžeš díky výjimce až do 21:00 , tak se na pickera pár kapříků dočkáš. U Podolského bazénu je můstek na ostrov a tam můžeš chytat s úspěchem prakticky po celé délce ostrova. Jen musíš dávat pozor na veslaře, kteří občas proplují podél břehu i večer.

Azbest - Profil | Čt 29.11.2012 20:39:36

Tu lžičku vody bez lžičky:-)

Štěpsa - Profil | Ne 25.11.2012 11:31:35

Ahoj, potřebuju poradit s výběrem prutu (vím že je to červeně napsáno nahoře), chtěl bych se jen zeptat jestli náhodou nemáte zkušenosti s prutev vyhovujícím mojim podmínkám. měl by to být medium ta 70-90 g. naviják k němu mám shimano catana 3000. Budu chytat na řekách, rybnících i jezerech. Délka by byla ideální 360cm, ale nemohu vybrat nic konkrétního. Cenová relace okolo 1500 kč. Zatím se mi líbí nějaké proutky od mikada a sema, ale vzhledem k tomu že sema krachla se do ní bojím jít... Děkuji moc za odpovědi, Štěpán.

plavan - Profil | Ne 25.11.2012 13:58:12

Tak víš, že se tu konkrétně nesmí odpovídat na žádost o značku prutů nebo navijáku. Když chceš konkrétní odpověď, zeptej se třeba v sekci feeder
http://www.mrk.cz/feeder

Martin M. - Profil | Ne 25.11.2012 19:39:20

Kdyz nerespektujes nase vyzvy v hlavicce teto poradny, proc bys mel respektovat nase odpovedi?

Carabus - Profil | Pá 23.11.2012 12:49:42

Ahoj, potřeboval bych poradit. Chtěl bych nějak zjemnit sestavu, ale.....
Chytám s pickrem na říčce 10-15m šířka/1-2m hloubka. Nahazování byť 10g krmítka se mi zdá dost hlučné, takže většinou hodím pár hrstí + 2 větší koule (snad se rozpadají déle) a v tom chytám průběžku, už jen s 3-5g bročkem. S ochlazením se záběry přesouvají spíše do oblasti tušení než že by se ohnula špička. Přemýšlel jsem o nanofilu, ale ten jsem zavrhl, se šňůrama taky moc kladných zkušeností nemám, tak jsem přemýšlel o fluorcarbonu, který by měl mít také menší roztažnost, a nebo bude stačit prostě jenom snížit průměr kmene. Otázkou je, jestli to na těch pár metrech bude znát na citlivosti a čitelnosti záběrů.

Šlapeto - Profil | Pá 23.11.2012 13:11:14

Spíše bych si zkusil pohrát s montáží, než se změnou kmenu. Na těch pár metrech to bude asi zanedbatelný rozdíl. Průběžné olůvko, korálek a půlmetrový návazec.

Pepé - Vsetín - Profil | Pá 23.11.2012 15:19:25

na krátké vzdálenosti kmen až tak velkou roli nehraje, pokud chytáš picker, nebál bych se kmene 0.12-0.14, forpas - kvalitní, klidně 0.07 do max 0.10 Zkoušel bych paternoster s krátkým fousem od krmítka (do 15cm) a forpasem do 50cm

Martin M. - Profil | Pá 23.11.2012 15:25:21

Ahoj, zkus si nekde na suchu vyzkouset, jak funguje prubezka s 5g oluvkem (nebo ze by fakt brockem?) - tohle neni idealni kombinace pro prubezku, vetsinu pohybu za hacek ti pohlti posunovani zateze po dne, na spicku prejde jen malo energie. Myslim, ze tve obavy z hlucnosti jsou prehnane - pokud bys chytal trofejni ryby samotare, tak snad ano, ale pro bezne ryby ala kapr do 60cm to je zbytecne a radeji bych tam dal 30g krmitko, nez to takto hrotit.
Pletenka ti znatelne nepomuze, slabsi kmen take ne (naopak bude roztaznejsi). Pomohla by jemnejsi spicka - takova, ktera se znatelne ohne i pod zlomkovou hmotnosti pouzite zateze. Spicku pro 3-5g zatez na prubezno ale nesezenes.

RADYNEK - Profil | So 24.11.2012 13:18:26

čau chlape, já bych se spíš naž v ladění sestavy při podzimním ochazení soutředil na hledání ryb, vhodného krmení a nástrahy. Při ochlazení vody ryby už tak intenzivně nahledají potravu a chce to začnout hledat místa, kde se ryby zdržují. Určitě bych krmil málo, menšími košíčky. Použil bych černý ploticivý krmení naředěný hlínou, pár červíků a na háček bych zkusil i hnojku nebo rohlíček.

(-candoš-) - Profil | Pá 23.11.2012 14:22:45

Ahoj, už chytám pět let kapry a teď začínám z feederem jaký by jste mi doporučili kmenový vlasec? lovená ryba kapr kolem 50cm

Šlapeto - Profil | Pá 23.11.2012 14:24:06

0,18-0,25
Kdyby si lépe zadal otázku, tak ti můžeme přesněji odpovědět :)

Pepé - Vsetín - Profil | Pá 23.11.2012 15:12:31

Ahoj, chceš je chytat "pod nohama" nebo naopak daleko? Jak silný preferuješ forpas? Jaké háčky?..... Jaké máš pruty - tvrdé se špičkovou akcí nebo třeba naopak parabolické BeastMasrter_y?..... to vše pomáhá a ovlivňuje rozhodování, jaký kmen navinout!

RADYNEK - Profil | Pá 23.11.2012 18:39:56

čau, jak píšou kluci, vlasec jako kmen od 0,18 do 0,25 mm. Konkrétní průměr záleží na okolnostech. O značkách kmenových vlasců se píše pořád dokola, stačí jen trochu pátrat. Každej má svoje favority mezi vlasci.

VYDROUŠ - Profil | Út 13.11.2012 20:00:51

Ahoj vydry:-)) Ctěl bych se zeptat co by jste mě doporučili za proutek pro začatečníka. Lov na přehradách. A ještě se zeptám, jestli se nechá feeder použít i na plavačku(vyjimečně). Nechce se mě kupovat ještě plavačku. Moc dík, omlouvám se, ale asi mě neodpovíte. Všiml jsem si toho pozdě:-))

Pepé - Vsetín - Profil | Út 13.11.2012 20:11:51

ano, pozdě.... ale aby ses necítil podvedený, pročti si k danému tématu diskuse v sekci feederu, je tam toho hodně!

Azbest - Profil | Čt 15.11.2012 17:28:13

Já bych pořídil něco v mediu 3,60-3,90 a feeder se dá použít na plavačku jako matchka, když tam dáš nejtvrdší špičku.

zelenáč007 - Profil | Út 13.11.2012 8:48:30

Dobrý den, jaká je nejlepší montáž na stojatou vodu pokud chci získat nejvíce času na proměnění záběru? A jaká montáž na stojatou vodu má i samozasekávací schopnost? Chodím jak na feeder tak na plavanou (s waglerem) a uvažoval jsem, že bych nastražil oba pruty, kde na feeder bych nastražil selektivní nástrahu na větší rybu. Jde to? Díky

RADYNEK - Profil | Út 13.11.2012 9:00:06

Čau, na stojatou vodu se používá pevná montáž - páternoster nebo balaton (půlbalaton) a průběžná montáž. Která je nejlepší? To si musíš vyzkoušet, každý preferuju svou oblíbenou. Zde se názory rozcházejí. Samozesekávací schopnost montáže bych viděl u průběžky s těžším krmítkem nad 40 g.
Obecně kombinace plavaná a feeder není nejlepší, nebudeš vědět, kam máš koukat dřív. Pokud použiješ na feeder selektivnější nástrahu, jako je třeba peleta, tak se tato kombinace dá chytat.

Martin M. - Profil | Út 13.11.2012 10:23:24

ahoj, uvazoval bych o method feederu nebo o lehke polozene s pipakem.

Azbest - Profil | Út 13.11.2012 10:44:07

Samozasekávací efekt dosáhneš nejlépe asi u pevné, nebo poloprůběžné montáže a pokud budeš k tomu chytat angličák, tak by mohl pomoct i ten pípák(na feederu), pokud povolíš brzdu.

tym - Profil | Út 13.11.2012 16:30:50

Řekl bych, že nejvíce času na zužitkování záběru dává klasická průběžka, ale je to jen relativní a závislé na tom jak ryby berou, jaká je nástraha a spoustě dalších věcí. Co se "samozasekávací " schopnosti týká, pak jsou to krátké návazce v kombinaci s pevnou sestavou a nástrahou umístěnou mimo háček. Ideální je sestava method feeder.

Pepé - Vsetín - Profil | Út 13.11.2012 19:49:29

ahoj, sestava asi dlouhá průběžka, dej ale teda vetší nástrahu (peletu, malinkou boilie kuličku 16mm, rohlíkové boilie), aby nehrozilo "zažrání ryby". Ten píkák, co doporučují chlapi, by byl veliká výhoda a to "zažrání" by pomohl eliminovat. Jinak bych volil buď plavanou nebo feeder, asi bych to nekombinoval.