Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

axel82 - Profil | St 3.10.2012 19:12:43

Zdravím, mám otázku možná hloupou ale chi to vědět. Je rozdíl mezi háčkem s protihrotem a bez? Jasné je že bez protihrotu se chovám k té rybě lépe než s, co se týče vyproštění háčku z tlamy. Ale otázka je taková, je háček bez proti hrotu jemnější co se týče záběru? že ryba ho lépe nasaje s důvěrou než s protihrotem, protože dřív ucítí ten protihrot v tlamičce? Stačí i článek kde si to nastuduji. Díky David

tym - Profil | St 3.10.2012 19:34:53

Co se protihrotu týká, je to o šetrnosti k rybám, a týká se to především větších háčků, kde jsou větší protihroty a při vyprošťování háčku tak vznikne větší poškození tlamky. Se záběrem, respektive s nějakou jemností záběru to nemá co dělat. Ryba nedokáže rozlišit zda má háček protihrot či ne. Mám-li posoudit, zda se snáze zasekne do rybá tlamy háček s protihrotem nebo bez něj, pak míním, že pro zaseknutí kvalitního ostrého háčku bez protihrotu je zapotřebí menší síly a pronikne snadno hlouběji. Oponenti mohou namítat, že háček s protihrotrm drží v tlamce ryby spolehlivěji, ale má zkušenost, co se padání ryb z háčku během zdolávání týká je taková, že nevidím rozdíl mezi háčky s protihrotem a bez něj. Používám je vždy, kdy je to možné. Jediný problém je jen v tom, že z nich masní červi a hnojáčci prostě občas slezou :-)
Pro lov s nástrahou mimo háček je používám naprosto běžně a bez jediné výtky.

JUNIKRIDE - Profil | Út 2.10.2012 20:17:00

Dobry den ospravedlnujem sa za tych malich kaprikov.... bola to asi blbost chitat take male ryby.Chcel by som sa opytat kolko sa musi varit psenica a kolko kukuryca aby som ju mohol pridat do vnadiacej zmesi. Dopredu dik.

tym - Profil | Út 2.10.2012 20:37:36

http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=1119
Tady najdeš co potřebuješ

Azbest - Profil | Út 2.10.2012 21:29:52

Vy nás zásobujete pane Karfík...
Kukuřici nejdřív na den nech namočenou a pak stačí vařit tak hodinu-bez namočení několikanásobně déle, ale to ostatně poznáš, když ji budeš přůběžně konrolovat.
U pšenice to samý, ale v menších časech-tak o půlku.

pepa8611053495 - Profil | Ne 30.9.2012 20:13:45

zdravíčko,chtěl jsem se zeptat potřoboval jsem TIP na dobrý feeder na kapři díky

Martin M. - Profil | Po 1.10.2012 0:37:47

nazdar, na kapra staci jakykoliv feederovy prut od 300 do 12.000 kc.

geni3ds - Profil | So 29.9.2012 22:52:52

Ahoj, někde na cizím webu (fishing-feeder.cz)jsem se dočetl , že je lepší chytat pouze na jeden feederový prut, prý dva se nedají stíhat? To je vážně s feederem taková zábava , že bych nestíhal dva pruty?

Martin M. - Profil | So 29.9.2012 23:04:03

ahoj - rekl bych to jinak - jake si to udelas, takove to mas. Moznosti feederu jsou siroke. Pokud se jednomu prutu budes venovat na maximum a budes se snazit o jakekoliv velikosti a druhy ryb bez naroku na kusovou kvalitu ulovku, skutecne casto timto tempem dva pruty nezvadnes. Pokud budes chytat "lazo-plazo" nebo naopak budes vedet, co delas, a nahodis dva pruty na pasivni cekani na vetsi ryby (kusova kvalita), pak mohou mit dva pruty sve vyhody.

tym - Profil | Ne 30.9.2012 6:38:45

Pokud chceš zábavu a chytat například cejny, plotice a jiné menší ryby na takové nástrahy jako je třeba masný červ, pak je jeden prut správně. Záběrů bude hodně a prut je třeba opravdu hlídat. Když ryby berou nemusíš to stíhat, zvlaště pokud jsi začátečník. Jestli se rozhodneš chytat na jiné, selektivnější nástrahy, jako je drobné boilie, pelety a kukuřici kapry, pak je záběrů přirozeně méně a dva pruty nejsou problém. Martin to vystihl naprosto správně - jaké si to uděláš, takové to máš :-)

Azbest - Profil | Ne 30.9.2012 10:08:55

Závidím chlapcům jejich optimismus a hlavně zarybněnost vod, na ktweré chodí.
Přijeď na Ohři v okolí Sokolova a můžeš klidně chytat na čzyři, pokud má manželka poapíry...
Záleží na tom, na jakou vodu a v jakém období jedeš.
Pokud přestaneš dva pruty stíhat, tak jeden stáhneš-žádná věda.

Pepé - Vsetín - Profil | Ne 30.9.2012 17:09:13

ahoj, standartně chytám jeden, prostě jsem si zvykl, je to i o vybalování a tak. Závodní chytání povoluje mít nahozen jen a pouze jeden prut (připravených můžeš mít kolik jen chceš) Jak napsali chlapi, je to o způsobu lovu a druzích lovených ryb, ale teda mnohem raději se věnuji a hodlám věnovat jednomu prutu na plný úvazek, než čekat na záběr na dva pruty půl dne. Pro mě je prioritně feeder právě o tom nezastavení se, když to voda a okolnosti dovolí. Když budu chtít lenošit, nahodím kouli na kapřáku.

JUNIKRIDE - Profil | Pá 28.9.2012 20:26:39

Dobry den chcel by som sa opitat na ake nastrahy mam chitat na priehrade ak chcem chytat malich kaprov 20-30cm a nechcem chytat pleskacov ani plotyce.Aku nastrahu mam zvolit ? Priehrada neni moc velka na sirku 200m +-.Dik za radu

Martin M. - Profil | Pá 28.9.2012 22:50:14

ahoj, nerozumim, proc chces takove podmirove kapry lovit, mel bys jim dat klid, at dorostou. Promin, ale neporadim.

Azbest - Profil | So 29.9.2012 13:26:16

Nevidím smysl v chytání, ani chitání podměrečných ryb, takže jako nástrahu bych poradil patník.

Pepé - Vsetín - Profil | So 29.9.2012 16:00:03

Ahoj,
malé ryby chytat je nesmysl, takže rada nebude.

tym - Profil | Ne 30.9.2012 6:32:08

???????????

zaba 23 - Profil | Pá 28.9.2012 12:39:03

Zdravim,potreboval bych poradit, nikde nemuzu sehnat rybarske kreslo s prislusenstvim (misky, stolky,tasky na krmen hrozne se mi to zalibylo a rad bych to sehnal ale nedari se mi, prosim mate nejaky tip nebo odkaz kde bych to sehnal dekuji.

Aubi - Profil | St 26.9.2012 20:29:33

Zájímá mě,jaké druhy ryby jsou v revíru Jizera 5?Celkem z deseti docházek jsem chytil celkem 12 kaprů a jednu plotici?Kapři ale krásně stavění Nej 65cm 6,7kg,jinak vše nad 50cm.Chytám na feeder 0,18 návazec,háček velikosti 6.Vše chyceno na červy s kukuřicí.Čekal bych i jiné ryby,plotičky,tlouště?Máte nějaké zkušenosti??Díky Petr

plavan - Profil | St 26.9.2012 20:44:46

To se budeš muset asi zeptat někoho místního. Z těch cca sedmi poradců tady ti o tom revíru nikdo asi nic nenapíše. Já mám mlhavou zkušenost z loňského roku na Jizeře 4, kde bylo tolik druhů ryb, až to chtělo skoro si vzít atlas ryb :-))))
Takže má rada zní, kontaktuj někoho z těch rybářů, kteří v minulosti přispěli do Můj lov příspěvky z Jizery 5
http://www.mrk.cz/rybarske-reviry.php?id=1583

anebo se optej přímo v sekci FEEDER, jestli by někdo nevěděl více

http://www.mrk.cz/feeder

RADYNEK - Profil | St 26.9.2012 20:45:08

Čau, neznám Jizeru, pouze s fotek. 0,18 mm návazec a háček č. 6 s kuku a červy jsou vhodná kombinace na kapry. Proto se ti jejich lov tak daří. Pokud bys chtěl chytat plotičky a jiný menší ryby, zjemni na 0,14 a 0,12 mm, dej menší háček č. 12 nebo 14 a chytej třeba jen na červy. To by mělo fungovat. Ještě nevím jak krmíš, na plotičky a menší ryby ideální míň partiklu, stačí sypkou směs a pár červů do krmítka.

tym - Profil | St 26.9.2012 21:02:18

Revír neznám. Chytal jsem až níž v Boleslavi. Plotice, cejni, cejnci, kapříci, podoustve.
Zkus trochu zjemnit, zkoušej masné červy a hnojáčky a druhově se to jistě rozroste.

Azbest - Profil | Čt 27.9.2012 11:54:56

Na Jizeře je opravdu leccos. Pokud chceš chytat jiné ryby, zkus jinou nástrahu, nebo jiné místo.

geni3ds - Profil | Čt 13.9.2012 11:08:57

Ahoj, jsem začátečník a chci se zeptat jestli se dá feedrový prut použít na příležitostnou přívlač nebo plavanou.
dík

Martin M. - Profil | Čt 13.9.2012 11:13:13

Ahoj, to je otazka, jako jestli jde preseknout strom jidelnim nozem - odpoved je ano, jde to.

Nektere feederove pruty se daji pouzit na plavanou, s privlaci je to horsi - snad nejake kratsi pickerove pruty pro male umele nastrahy.

Azbest - Profil | Čt 13.9.2012 14:53:00

Dá se, ale chce to použít nejtvrdší špičku, aby se to trochu mohlo chovat jako vláčák, nebo match prut.

tym - Profil | Čt 13.9.2012 18:17:41

Pro přívlač se dají použít krátké winklepickerové pruty tak do 270cm. Sám je používám pro lov s malými gumami. Na plavačku vyhoví pruty 360-420 v tužším provedení a s nasazenou tuhou špičkou. Ideální to ale nikdy nebude. Feederové pruty jsou celkem speciální záležitost a od přívlače i plavané se opravdu liší. K dostání jsou ale i pruty s výměnným horním dílem, který má větší očka a ne výměnné špičky. Je to prostě horní plavačkový díl. Je to takový hybrid. Výrobce počítal s tím, že se bude moci tento prut využívat jak pro plavanou, tak i k lovu s krmítkem.

Pepé - Vsetín - Profil | St 19.9.2012 14:56:48

Pickerem vláčím, plavanou jsem s feederovým prutem nezkoušel, ale jak je psáno chlapy níže, jde to, s použitou nejtvrdší špičkou. Nebude to asi žádné labůžo, ale chytat se tak dá.

ten picker na vláčku je ale velmi dobrý, zvlášť, když se jedná o lepší rychlý prut.

JJanekk - Profil | St 19.9.2012 12:37:51

Ahoj, otázka k videu "Parmy dvakrát jinak", tedy spíše pro Martina, ale budu rád za každou odpověď: při chytání na přirozené nástrahy jsi měl návazec 80 cm, potom na pelety a boilies jsi používal o dost kratší, tak by mě zajímalo jestli je v tom nějaká zákonitost.
Ještě by mě zajímalo, jestli je takový hrubý feeder ve velkém proudu účinný i v chladnější vodě, třeba v říjnu, listopadu.
Díky za odpovědi.

Martin M. - Profil | St 19.9.2012 12:47:56

Ahoj - ano na pevne montaze davam kratsi navazce nez jindy, ale muzes vyzkouset sam, co ti bude fungovat lepe. Ono to neni o tom, ze budes tyden cekat na zaber a rikat si, ze kdybys tam mel jiny navazec, ze bys treba jeden zaber dostal. Das tomu hodinku a kdyz vidis, ze ti to obcas cukne ale nejde to sekat, tak zkusis neco jineho.
Pro chytani parem na boilie a pelety potrebujes hlavne revir, kde takove ryby jsou - a pokud tam jsou, chytnes je predevsim na rousnice. Pokud se na rousnice chytat neda, protoze tam je mnoho jinych ryb (cejnci, sumecci...), tak zkusis selektivnejsi tvrde nastrahy. Dalsi vyhodou pelet a boilie je, ze s nimi muzes zakrmovat treba i nekolik dnu predem (kazdy den alespon 1x) a mas slusnou sanci, ze ti to nevyzobou male ryby.

visage - Profil | Út 11.9.2012 17:17:18

MM dunajsky ohyb byva okolo septembra ,nevieš podrobnosti ? nikde som sa to nedočítal , len s počutia že okolo 20.9. 2012

tym - Profil | Út 11.9.2012 17:45:06

Pozvánka na preteky o pohár Dunajského Ohybu 2012

Na základe poverenia zo strany hlavného organizátora pretekov Vás touto cestou pozývame na VI. ročník populárnych medzinárodných feedrových pretekov, ktoré už tradične usporadúva MO SRZ Štúrovo na čele s garantom pretekov predsedom MO SRZ p.Eugenom Farským.
Preteky sa budú konať dňa 15.09.2012 a tradične sa uskutočnia na hlavnom toku rieky Dunaj za obcou Kamenica nad Hronom .
Po prejazde železničného priecestia za obcou Kamenica n/Hronom , asi po 700 m treba odbočiť za stožiarom mobilného operátora vpravo k rieke / odbočka bude označená tabuľkou Feeder/
Zraz bude opäť za podjazdom pod železnicou -vľavo
Súradnice :
47°49'27.60"N
18°47'51.27"E

Propozície pretekov :

Loví sa podla pravidiel 1.ligy LRU Feeder , čo znamena, že sa loví na jeden prut a vnadenie je povolene len feedrovým košíkom.
Výnimka oproti pravidlám:
Množstvo návnad a nástrah nie je obmedzené, zákaz používať patentku.
Úvodné vnadenie košíkom -10 minút

Víťazom sa stáva pretekár s najväčšou váhou ulovených rýb. Bodujú sa všetky ryby systémom 1g = 1bod.
Udica je povolená iba s jedným jednoháčikom . Pripravených môže byť viac prútov. Prút, ktorým sa loví musí byť umiestnený aspoň na jednom pevnom opornom bode. S ulovenou rybou je pretekár povinný zaobchádzať ohľaduplne a šetrne. Každý pretekár musí byť vybavený úlovkovou sieťkou s kruhmi, s minimálnou dĺžkou min.3 metre a podberákom.
Ryba, ktorej ulovenie obmedzilo lov vedľajšieho pretekára sa nesmie vážiť. Ryba sa považuje za ulovenú vtedy, ak je v podberáku alebo mimo vodnú hladinu do zvukového signálu – koniec pretekov.

Štartovné : 15.-EURO na osobu
Bufet zabezpečený

Pretekárska trať bude rozdelená podla počtu pretekárov na 3 alebo viac sektorov.Šírka sektoru min 15m

Hodnotenie :
-víťazi sektorov budú odmenení vecnými cenami
-prví traja pretekári s najväčšou hmotnosťou rýb bez ohľadu na sektor budú ocenení pohármi
-celkový víťaz je pretekár s najväčšou hmotnosťou rýb

Harmonogram pretekov:
7.00 - 8.00 hod Registrácia pretekárov
8.00 - 8.45 hod Oficiálne otvorenie pretekov a žrebovanie sektorov
8.45 - 9.15 hod Presun pretekárov do sektorov
9.15 - 10.50hod Príprava pretekárov na stanovisku v sektoroch
10.50-11.00 hod Vnadenie košíkom -zvukový signál
11.00-16.00 hod Preteky -zvukový signál- začiatok a koniec preteku
16.00-16.30 hod Váženie
17.00 hod Vyhlásenie výsledkov

V prípade ďalších otázok o preteku Vám podrobnejšie informácie poskytnú :
p.Farský 0905985779, p.Melichár 0905733900