Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

CaprMan2012 - Profil | Ne 28.10.2012 14:15:58

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli nevíte jak doma vyrobit feedrový terč? Díky

Pepé - Vsetín - Profil | Ne 28.10.2012 17:05:19

ahoj, vezmi kus plechu (nalakuj na bílo) nebo možná líp bílé plastové desky, černým EDDING_em (Fix s barvou na bázi laku, používá se v průmyslu na popisování kovových dílů) podle pravítka nadělej linky (počet a vzdálenosti podle libosti) přilep k tomu epoxidem vidličku a máš to.

RADYNEK - Profil | Ne 28.10.2012 21:00:00

Čau,
kámoš mi vyrobil z plastu terč kruhového tvaru. Uprostřed je šroub na přichycení, například k vidličce,ukončený okřídlenou matkou. Terč má bílý podklad a linky černou barvou. Klidně může být i čtvercového průřezu. Tady je pro inspiraci terč od Sensasu: http://www.rybolov.cz/plavana-a-feeder/drobnosti-na​-feeder/feeder-terc

axel82 - Profil | So 27.10.2012 19:53:15

Zdarec pánové. Mám otázku, určo už je toho tady hodně psané co se týče lovu na řece v zimě na feeder. Chci se zeptat co se týče hlavě montáží a míst kde hledat rybu. Je lepší vynechat chytání na peletky a více se zaměřit na živou (červíky, atd.) a různě rohlíky, kuku a pufíny? Montáže hodně zjemnit? A pak je tady chuť nástrah. Smrad,sladké,masové. Nevím, je jasné že je třeba sednout a zkoušet ale v tom mrazu člověk sedne na pár hodin a valí do tepla. Pak co se týče místa, jsou v hloubce nebo někde na okrajích ledu s břehem. Nebo v proudě. Opravdu by mě tohle zajímalo.Stačí třeba odkaz na články nebo maličkou radu. Díky za vaší trpělivost. David

Martin M. - Profil | So 27.10.2012 20:41:57

ahoj - asi takhle - pokud nemas zabery na cervy nebo rohlik, nebudes je mit ani na peletky. Takovou nastrahu tam nedavas proto, ze rybam vice chutna, ale hlavne proto, ze ti ji neberou male ryby a dostane se k tomu nejaka vetsi ryba. Z toho plyne, ze v zime klidne chyten na pecivo a cervy, protoze budes rad za jakykoliv zaber a o velikost ryb az tak nepujde. A pokud ano, tak das vetsi pecivo nebo vice cervu. Kuku a pufiny budou neco mezi cervama a peletou.
Chut navnad neni dulezite resit, ani ja sam nevim, na co budu mit v zime chut :-) Obecne je neslane, nesladke, nemasove krmeni nejuniverzalnejsi. Taky casto to, o cem si myslime, ze je "sladke", ve skutecnosti vubec sledke neni - je to jen rekneme sladce vonici.
Ve studene tekouci vode bych hledal nejhlubsi mista s nejklidnejsi vodou.

PS: voda ma 7-11st. to jeste neni zima.

tym - Profil | Ne 28.10.2012 7:11:41

Já v zimě hledám místa s klidněji proudící vodou. Ryby se v proudech moc nedrží, ztrácí tam mnoho cenné energie. Stejně jako Martin používám v zimě masné červy, hnojáčky a pařenou housku. Jsou to velmi účinné nástrahy a ne tak selektivní jako pelety. Krmení používám tmavé, velmi jemné a málo syté. Vyhýbám se krmení obsahující tučné rybí moučky.
Dále je dobré zjemnit návazce a používat menší háčky a menší nástrahy. Na jednom místě dlouho nevydržím. Pokud nejsou záběry zkusím to na jiném místě.

Pepé - Vsetín - Profil | Ne 28.10.2012 17:13:09

když to jde, tak skoro stoják, nejlubší místa v korytě, na háček červík, hnojka (mívám přes zimu ve sklepě) rohlík. Krmení černé, v malém množství nebo žádné. JEMNĚ > picker nebo L-ko, slabý kmen (optimálně 0.12) forpas do 0.10, průběžka by mohla být dobrá, určitě malé háčky a ZAMÁČNI PROTIHROT, ryby vyháčkuj ve vodě, neber do ruky. Dřív jsem to nedělal a dnes bych si za to nafackoval. Chytat se dá i při teplotě pod -10°C, lepší je pod mrakem. Teplé oblečení a hlavně boty!

Gisák - Profil | St 24.10.2012 0:12:41

Může mi někdo sdělit jaký je průměr náhradních špiček prutu Professional Feeder Mivardi?

Martin M. - Profil | St 24.10.2012 0:23:45

Nekdo urcite ano - info@fish-pro.cz

SARNA - Profil | Út 23.10.2012 19:39:57

Ahoj,prosim oradu od leta jsem nechitl ani supinu clanky znam pomalu naspamet but sem kopito nebo nevim
otazka zni co stim

Martin M. - Profil | Út 23.10.2012 20:37:02

Cau, duvodu muze byt milion. Pokud ostatni rybari jsou na stejnem reviru uspesni, tak sleduj, co delaji jinak.

Azbest - Profil | Út 23.10.2012 20:49:24

Na co se vlastně ptáš? Když tady nenapíšeš žádnou specifikaci, tak to moc nejde, Ti poradit.
Navíc teda u nás je to taky velice slabý a to je tím, že zdejší vody jsou skoro bez ryb.
Na řece to vyžerou masařky a na přehradě to léta plundrovali blbci ze st. rybářství sítěma a prodávali na moučku.
Pak tam má něco bejt...:-(.

ondras76 - Profil | Út 23.10.2012 11:44:36

Ahoj, prosim o radu. Letos jsem se dal na feeder a nejak se mi nedari zaseknout rybu. Chytam na rece, pouzivam prubeznou montaz a vetsinou s krmitkem 40g. Prut mam Shimano Speedmaster medium. Nevim proc, ale nejsem schopen zaseknout, spicka prutu se ohyba kolikrat tolik, ze si myslim, ze je to tutovka avasak nic. Mam na to dve teorie, prvni, ze 40g krmitko je moc tezke a nedokazu to poradne zaseknout, nebo druha teorie ktera je asi pravdepodobnejsi, ze jdou po tom krmitku. Kdyz nahodim bez naplneneho krmitka tak zebery ustanou. Jak tedy muzu poznat ten spravny moment pro zasek, abych si byl jist ze je to zaber na hacku a ne na krmitku. Diky moc za radu.

Martin M. - Profil | Út 23.10.2012 11:56:18

ahoj, pokud to jsou plynule ohyby bez trepani, mohou to byt "snuraci", tedy ryby najizdejici do kmenoveho vlasce, kdyz se motaji kolem navnady. Zkus dat nad krmitko brocek (prirazit ke krmitku) a cekej, az to bude megatutovej zaber. Druha moznost je zasekavat jen cukave zabery.

Šlapeto - Profil | Út 23.10.2012 11:58:51

Já bych nejdřív zkusil prodloužit návazec. Můžou to být malé ryby (oukleje, hrouzci), které jen strkají do nástrahy.

RADYNEK - Profil | Út 23.10.2012 12:07:19

Čau, jak dlouhý máš návazec a co používáš na háček a jeho velikost?

tym - Profil | Út 23.10.2012 14:28:47

Pokud ryby reagují jen ve chvíli, kdy dopadne na dno naplněné krmítko a pak ještě chvíli potom a ne v tom případě, kdy se nahodí jen prázdné krmítko, pak se jedná evidentně o reakce malých ryb, nejpravděpodobněji ouklejí. Škubají za nástrahu, kterou nemohou evidentně zvládnout. Mnohokráj to opravdu vypadá jako tutové záběry pěkných ryb, ale ve skutečnosti je to jen drobotina. Po prodloužení návazce a zmenšení háčku s nástrahou se brzy ukáže co za tím vězí.

Jizera-CZ - Profil | Ne 14.10.2012 14:32:26

Ahoj,
jsem tu nový a Rybářský lístek mám teprve od května, takže zkušenosti 0. Příští rok plánuji nákup své první povolenky a tak jsem se rozhodl využít čas, který mě do té doby zbývá, studiem té rybolovné techniky která mě dost zaujala, je to feeder. Po přečtění několika knih a spousty článků o feederu jsem se rozhodl pořídit si svůj první prut (Shimano Catana CX Medium Feeder 3,66) a naviják (Shimano Exage 4000 RC), ale jsem stále mimo co se týká takové té feederové "bižuterie" jako jsou velikosti háčků, obratlíků atd.
Mám tedy dotaz:
Pokud bude mojí cílovou rybou například Kapr, Cejn, Plotice, Lín a budu chytat na stojákách do 10ha, občas na střední řece a to vše bude v letním období, jaké mám zvolit velikosti komponentů sestavy?
Tak nějak jsem z knížek a rad vyrozuměl, že pro začátek mě postačí kmen 0.20 a návazce z 0.18. Háčky jsem pořídil ve velikostech 10 a 12 (Koaji Douchi-připadají mě strašně malé?) ale s obratlíky a například gumovými zarážkami jsem úplně vedle, nevím jakou velikost. Nebo je to jedno a můžu tam dát jakoukoliv velikost, třeba větší aby se mě to dobře vázalo?
Dost by mě pomohlo, kdyby jste mě poradili takové ty běžné sestavy co se týká hlavně kombinace velikostí komponentů vzhledem k výše napsanému. Například: Kmen 0.20, návazec 0.18, zarážka 4mm, obratlík vel.14, háček vel.10......
A jestli můžu ještě jednu otázku...
Můj prut je třídílný+špička, znamená to tedy, že pokaždé když půjdu od vody tak při skládání prutu budu muset odstřihnout celou sestavu z kmene, vlasec navinout na naviják a pak prut sbalit. Nebo se dá ten prut opatrně složit aniž bych musel něco stříhat a nechat ho takto navázaný, řekněmě alespoň k obratlíku na kmeni? Škodilo by to nějak tomu vlasci, případně i prutu?
Vím, nějak jsem se rozepsal a doufám že snad trochu srozumitelně :)
Děkuju za případnou odpověď.
J-CZ

Martin M. - Profil | Ne 14.10.2012 19:14:05

Ahoj, chvalim volbu prutu i navijaku, pro zacatek slusna sestava.
Kmen 0.20 je tak akorat, ale navazec 0.18 je opravdu hodne a malokdy se pouziva, na stojate vode uplne vyjimecne. Jako rozumny stred bych dal 0.15.
Cislovani velikost hacku Sasame je matouci a sam se v nich nevyznam, tusim je uplne opacne nez jak je zvykem (neplati ze mala cisla = velke hacky). Nevim tedy, jak velka je velikost 10, ale u jinych znacek je desitka prijatelna velikost na kapry, parmy a vetsi cejny. Bezne se pouzivaji velikost 12 (kukurice, zizaly) nebo 14 (masnaci, pecivo).
Obratliky pouzivam cca c.14, nad to das gumovy koralek nebo valecek veliky cca 5mm. To jsou ale veci, na kterych az tak moc nezalezi.
Prut muzes slozit i navazany, ale samozrejme si tim zvysujes riziko, ze se jednak prutu neco stane (poskrabe se o ocka) a ze vlasec muze byt nekde nacnuty a snadneji praskne. to uz je na tobe, pro co se rozhodnes.

Pepé - Vsetín - Profil | Po 15.10.2012 20:03:14

ahoj, prut i navi OK, kmen 0.20 dobrý, forpas klidně 0.14. Háčky Sasame chytám, vel 10 je OK (zlatý střed na všechny ryby). Obratlíky kupuj ty nejmenší, co najdeš, zarážky ekvivalentně k nim. Pokud bys chytal paternoster, nepotřebuješ z toho nic, uvážeš klasicky z rozstřižené smyčky na kmeni (určitě znáš z literatury). Prut se nauč pokaždé balit rozděláním komplet, špičku vždy dej do tubusu. Na navijáku si zvykni po chytačce povolit brzdu, lamely to mají rády.

Štěpsa - Profil | Ne 14.10.2012 18:23:29

Ahoj, budu si kupovat naviják shimano alivio na feeder, ale nevím jakou zvolit velikost... budu chytat s 3,6m feederem hlavně na řece a obřas nějaký ten rybník... myslím že akorát by bylo tak 2500 ale nejsem si jistý. Dík moc za odpověď.

Martin M. - Profil | Ne 14.10.2012 19:04:27

Ahoj, velikost 2500 muze byt dobra, ikdyz ja bych bral 3000. Nektere velikosti se budou lisit jen hloubkou civky, ale pokud je telo navijaku ve velikost 3000 fakt vetsi, tak by melo snest vetsi zatez a dele vydrzet.

RADYNEK - Profil | Ne 14.10.2012 19:12:31

Ahoj, na médium feeder bych volil velikost 2500 nebo 3000. Velikosti navijáků se můžou u některých firem lišit, ale na zásadně.

tym - Profil | Ne 14.10.2012 20:16:21

Ahoj.
Alivio 2500 a 3000 mají stejné tělo , ale rozdílnou hloubku cívky. 2500 tedy stačí.

Trollo - Profil | So 6.10.2012 9:38:47

plavan - Profil | So 6.10.2012 9:48:12

V tom zálivu se moc dobře nechytá. Na cejny a plotice je lepší místo asi 30m níže, pod brodem je taková první vrbička a nahazuje se asi 15m od břehu na 40g krmítko. Musíš ale dávat pozor na veslaře. Občas tam jezdí malé děti podél břehu a nedávají pozor.

Trollo - Profil | So 6.10.2012 9:20:21

Dobrý den přátelé. Jsem s feedrem začátečník, učím se, vstřebám informace... Rád bych se vás ale zeptal, zda mi můžete poradit nějaký revír v Praze a nedalekém okolí, kde je možné se pobavit chytáním plotic a cejnů? Moc děkuji.

plavan - Profil | So 6.10.2012 9:26:50

S krabičkou masných červů a plechovkou sterilizované kukuřice kdekoliv na Vltavě. Ale přes den to nemusí být úplně ono. Pokud můžeš, zvol si raději večerní hodiny. V takovém případě je to mnohem snažší. Plotic okolo 30cm a cejnů okolo 45-50cm je Vltava plná.

Zulda - Profil | Čt 4.10.2012 19:27:09

Ahoj chtěl bych poradit jaké množství koření maggi se dává do vnadící směsi nikde jsem žadný poměr nenalezl.Díky

Azbest - Profil | Čt 4.10.2012 20:40:19

Třeba zkoušet-zkus lžíci do litru.

tym - Profil | Čt 4.10.2012 21:39:30

Obvyklé dávkování takových tekutin jako jsou různé liquidy je 50ml do půl litru vody, tzn. cca 2 polévkové lžíce. Maggi se tomu hodně podobá, takže asi tak podobně to bude fungovat.