Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

TomoR - Profil | Po 20.8.2012 14:36:49

Dobry den rybari. Aky mate prosim nazor, alebo skusenosti na stojatych vodach s lovom na umele nastrahy??? (Kostne cervy, patentky, kukurica...). Zakupil som si zopar na skusku, len nejako sa k vyskusaniu neviem odhodlat. A este jeden dotaz: uz ste chytali na sukromnom reviri Novy - Stare splavy? Su tam podmienky na lov feedrom? Dakujem za odpoved pekny den

tym - Profil | Po 20.8.2012 14:54:30

Ahoj.
Tyto umělé nástrahy používám spíše při lovu na plavanou, a vždycky je kombinuji s nástrahami přírodními. Některé vydrží víc než přírodní, a tak je pohodlné nastražit třeba jednoho umělého červa a k němu jednoho živého. Při smáčknutí a poškození nástrahy rybou pak měním vždycky jen toho živého, protože umělého ryby nepoškodí. Satentkami je to stejné. Kukuřici jsem používal i samostatně a ryby ji braly s důvěrou. Nejlépe tyhle nástrahy fungují při lovu na plavanou, když jsou v pohybu a při lovu feederem na řece. Nepoužívám je pravidelně, ale mám je vyzkoušené a pořád s sebou nějakou krabičku mám. Krátce to shrnuu - chytat se na to dá, ale živá je živá. Na zmíněném revíru jsem nechytal, ale feederem se dá chytat opravdu všude.

Martin M. - Profil | Po 20.8.2012 22:47:48

Ahoj, pouzivam jen umelou kukurici jako "zarazku" pod peletu nebo v kombinaci s prirozenou kukurici, kdy ji umelym zrnkem nadlehcim a hlavne zpevnim, takze nemusim nastrahy tak casto menit. Urcite bych se bez ni ale obesel. Umele patentky jsem zkousel a funvoaly mi v kombinaci s bilymi cervy - opet ale plati, ze to neni zadny zazrak, a navic cena neni nejmensi.
Revir neznam.

Henjo - Profil | So 18.8.2012 21:21:17

ahoj, zajímal by mě váš názor - napadlo mě, že bych při chytání pickerem na malé řece (cca 8m šířka, hloubka 100-150cm) úplně rezignoval na jakoukoliv standardní montáž a jen bych před nástrahu cca 30-35cm prdnul jeden 1,4g broček. Cílová ryba: perlín, karas, kapřík (resp. těchto druhů je tam nejvíc)

myslíte, že to má šanci na úspěch, resp. máte někdo s touto variantou zkušenost?

Martin M. - Profil | So 18.8.2012 21:24:02

ahoj, urcite to bude fungovat.

tym - Profil | Ne 19.8.2012 19:26:37

Fungovat to bude. Já mám raději páternoster s bročky na postranním přívěsu. Chytám také na malé říčce a nemám s tím problém.

Rybinoha - Profil | Pá 17.8.2012 9:31:39

Ahoj, chci se zeptat zda má někdo z Vás profíků zkušenosti s použitím šňůry místo silonu, při chytání malých ryb jde mi hlavně o odezvu pohybu, která se mi zdá kvůli možné průtažnosti silonu zkreslená. Pokud tady takový dotaz zaněl tak se nezlobte, nenašel jsem..

Martin M. - Profil | Pá 17.8.2012 11:26:23

Ahoj, pletenku jsem pred lety pouzival hodne, mozna na 1/4 svych lovu, ale posledni roky s ni chytam cim dal mene. Signalizace zaberu je lepsi, ale tim jeji prednosti konci. Chytam s ni uz jen v prosinci az unoru a to jeste jen nekdy.

RADYNEK - Profil | Pá 17.8.2012 12:33:40

Ahoj, pletenka má své výhody a nevýhody. Je neprůtažná, takže jsou záběry "vidět" líp. Zase kvůli své neprůtažnosti lze rybu vyříznou nebo utrhnou při zdolávání nebo záseku. Tento problém řeší feederová guma. Já osobně používám pletenku jen výjmečně. Hlavně ji chytám brzo z jara a na pozdní podzim nebo ve velkém poudu řeky. Poslední dvě sezóny ale používám místo pletenky jako kmen fluorocarbon, který je hodně málo průtažný a hodně odolný na opotřebení.

Azbest - Profil | Pá 17.8.2012 14:21:58

Pletenka mi pohla na jedněch závodech, kde šly velký ryby a já tam dal velký háky, takže jsem je zdolával v sektoru a nevyřezávaly se mi.
Jinak ji použiju jen na velkou dálku, kde se jemný závěry ztratí v průtažnosti vlasce.

deni9 - Profil | Út 14.8.2012 14:46:31

Zdravim poradcov nikde na internete som nenasiel takyto box na nadvezce alebo forpasovnik prosim mohli by ste mi povedat nejaku slovensku stranku kde by som mohol tento forpasovnik zakupit.Za odpoved vopred dakujem.

Martin M. - Profil | Út 14.8.2012 21:13:24

ahoj, nechtel bych, aby to vyznelo nejak arogantne, ale my skutecne nenakupujeme na slovenskych eshopech a je pro nas nasobne slozitejsi nez pro tebe takove zbozi bez znalosti slovenstiny najit! Prosim, priste zkus tech 10 minut nejdrive hledat sam a pokud to nepujde, tak se zeptej v nejake bezne diskusi, nemuzeme tu lidem delat pomocnou silu pro pouzivani vyhledavacu.

http://www.okfish.sk/rybarske-potreby-plavana/detai​l/13524/plastove-kufriky-krabicky-velkost-s
http://www.pelada.sk/feeder-program/prakticky-perac​nik-na-nadvazce/
http://www.pirana.sk/pirana/eshop/14-1-Nadvazce-a-p​eracniky/689-2-Peracniky/5/3702-Zasobnik-na-nadvazc​e-50-cm

Azbest - Profil | St 15.8.2012 13:16:14

Tyto forpasovníky dělala u nás firma Sema a JVS, ale jestli toněkdo vozí na Slovensko, to nevím.
Zeptej se na pokecu feeer.sk

Sikulam - Profil | Ne 12.8.2012 21:12:19

Ahoj,
pořídil jsem si box na návazce, ale nějak nevím jak udělat smyčku na konci kterou přichytím do boxu? Ješte bych poprosil o radu jak pak návazec přiděláváte k obratlíku?
Děkuji

Martin M. - Profil | Ne 12.8.2012 22:21:21

ahoj, koukni sem.
http://vimeo.com/channels/plavana/9596780
Dulezite je pri mereni a vazani smycky udrzet zlom vlasce v tom miste, kde nakonec chces mit konec smycky.
Obratlik zde: http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=1109

Azbest - Profil | Po 13.8.2012 2:20:14

Do obratlíku strčím oko smyčky a protáhnu jím háček. Fertig:-)

Lulík - Profil | Ne 12.8.2012 9:33:10

Ahoj chtěl bys se zeptat za kolik se dá sehnat konopné semínko... A existuje i konopný šrot? Díky za rady... David

plavan - Profil | Ne 12.8.2012 9:59:14

O konopném semínku se prý básnilo v Anglii jako o nejlepší návnadě a nástraze na parmy. Jenže já měl opačnou zkušenost, u nás mi to Konopné semínko spíše škodilo. Používal jsem ho do krmení asi 4 měsíce a po tu dobu jsem nezavadil o pořádnou rybu. Třeba to bylo tím, že jim chutnalo a o ostatní věci nejevily zájem, ale dost pochybuju. Také jsem slyšel, že je to výborná návnada na plotice, nezdálo se mi to. Ale třeba budeš mít lepší zkušenosti, třeba budeš s tím semencem pracovat lépe a vyplatí se ti to. Já už ty peníze dám raději do červů, kvalitních peletek nebo jiných dražších komponentů.
U zemědělců se dá sehnat průmyslové konopné semínko pod názvem semenec za přibližně 45 korun za kilogram. Ale ne po celý rok a většinou se muselo předem objednávat, navíc se do něj hned dali moli a to je třeba v městském teplém bytě velikej problém, bacha na to. Toto se týká veškerých semen, luštěnin a obilovin od zemědělců.
Já semenec objednával vloni ze Zverimexu, výhodou bylo, že v něm nebyli moli a že bylo dobře zabalené, tudíž se mohlo skladovat v bytě, jen se nesměl protrhnout obal. Nevýhodou byla poloviční velikost semen oproti těm, které se kupovali u zemědělce nebo v rybářských potřebách.
http://www.zverimex-rybarske-potreby.com/semenec-50​0g-722-3721_id-5943.html

A jelikož se od té doby ve Zverimexu zdražilo a v rybářskýcj potřebách zlevnilo, tak třeba tady se dá pořídit za stejné peníze

http://www.tomi-korda.cz/konopne-seminko-500-g/d-72​435/

http://www.rybarska-specialka.cz/rybarske-potreby/k​onopne-seminko-500g-13345

Před uvařením je dobré ho nechat dlouho namočené, nejlépe , dokud nenaklíčí.
O šrotu z konopných semínek jsem neslyšel. Ono zpracování konopného semínka určitě bude podléhat nějakým předpisům. Jako zbavení THC apod. jinak by sis ho mohl doma zasadit a ..... :-)))

Martin M. - Profil | Ne 12.8.2012 16:27:31

Ahoj, konopi mi fungovavavavalo velmi dobre, ale posledni roky uz jej nepouzivam. Mel jsem tehdy dojem, ze mi zvetsuje prumer velikosti lovenych ryb. Pak jsem zacal mit dojem, ze to co se sem vozi, je nejaky odpad - spise jen slupky z konopi nez zrncika konopi. Kdyz jsem jej nechal naklicit, tak vylezlo tak 5% klicku, zbytek byla poskozena nebo uplne duta semena. Da se jiste sehnat i kvalitni, ale nemel jsem naladu pokusem a omylem tohle resit a presel jsem na pelety v podobne cene (50kg/kg). Ted nemusim nic shanet a varit.

tym - Profil | Ne 12.8.2012 17:55:42

Konopí, čili semenec, se dá sehnat v prodejnách s osivy, v některých prodejnách s exotickým ptactvem a také v rybářských prodejnách. Konopný šrot, nebo-li drcené konopí snad v každé rybářské prodejně. Konopí nekupuji, takže cenu neznám. Celé konopí nepoužívám, ale drcené a pražené do směsí na plotice ano.

Mrakoš - Profil | So 11.8.2012 9:31:08

tym - Ano, špička se zachvěje a pokud vidím že je to víc než letmý kontakt - že ryba na vteřinku uvázla tak zvednu prut a ryba tam je. Není problém takhle chytit 10 ryb za hodinu. Na "mém" rybníku je ale problémem chytit cokoliv jiného než kapříka kolem 25cm. Zpočátku jsem myslel že když jich vytáhnu dost pak se mezi ně musí zamíchat i větší ryby, ale není to tak. Proto jsem začal chytat na pelety, nejdřív 17mm, pak 20 mm. Tomu ale odpovídá větší háček, dávám č.6. Na to pak běžně chytám ryby kolem 50 cm i větší. Tak nějak už to přestává být feederem, ale funguje to. Vždycky mám druhý prut navázaný jinak, abych mohl srovnávat.
Na feeder stačí lehčí olovo, to vím. Ale proč? Možná předpokládáš že když chytám feederem pak používám malé háčky (č.10) Nebo je to snad proto že menší váhu zátěže dostatečně podoří předeplý vlasec? Pak je ale součet těch sil jen v jednom směru (od prutu). Pokud zatáhne ryba směrem k prutu pak naopak síla napnutého vlasce směřuje proti záseku. Výhoda feederu se v tomhle bodě pak stává nevýhodou.
Jedinou , ale podstatnou výhodu feederu v tomhle případě vidím v okamžitém kontaktu s rybou po zvednutí prutu z vydličky. Zásek je okamžitý. I boj s rybou je okamžitý, ryba se nerozjede směrem k vázce. Prut je sice měkký, ale opřu se do něj klidně celou silou, a pokud vydrží vlasec, je často vyhráno.

Omlouvám se za tu slohovou práci. Vlastně tady jen píšu o tom k čemu se pomalu prokousávám.
Feeder prut mám od jara, přetím jsem chytal jen s vláčákem a na plavanou.

Azbest - Jsou dny kdy ryby ani jinak neberou, teda vlastně kapři. Feeder je pro mě samosek, narozdíl od plavané.

Azbest - Profil | So 11.8.2012 9:33:51

Samosek je uveden v rybářském řádu...

Martin M. - Profil | So 11.8.2012 23:15:16

ok, ale nejak mi z toho plyne, ze se nas ani na nic nechces zeptat, jen jsi chtel slyset, ze to delas spravne, ze jo? ;-) Pokud ti to tak funguje, tak v tom pokracuj.

Mrakoš - Profil | Pá 10.8.2012 23:03:50

Martin M. - Chytám na stojáku. Zkusím příště nasadit jemnou špičku a uvidím. Většinou čekám na jízdu, ono ani nemá smysl sledovat špičku když mi 20 mm peletu pořád ocucávají malincí kapříci. Proto šponuju a čekám až po nadzvednutí olova lehce píchlou rybou vlasec a prut zasekne za mě.
Taky je pravda že chytám blizoučko vázek a pokud nenechám rybě ani kousek na rozjezd, moje naděje jsou o dost vyšší.

tym - Profil | So 11.8.2012 6:57:47

Mnohokrát se mi stalo, že při lovu s nástrahou mimo háček k žádné jízdě prostě nedošlo. Špička sice velmi lehounce naznačovala záběr, ale tím to zkončilo. Prostě žádná jízda. Když jsem to zkusil seknout, ryby tam byly. To je ta výhoda feederu. Kaprař čeká až se rozječí signalizátor a záběry opatrných ryb mu prostě unikají. V kaprařině se říká, že olovo přidrží v pysku ryby dobře hmotnost 70g a výš. U feederu mám vyzkoušeno, že 30g úplně stačí.

Azbest - Profil | So 11.8.2012 8:57:02

Čekání na jízdu není zrovna feederová disciplína.

Mrakoš - Profil | Pá 10.8.2012 22:36:14

plavan
když kaprařím feederově tak vyberu tuhou špičku a pořádně to vyšponuju. Když naopak dám lehkýho policajta mezi očka na dvacítku vlasec a průběžku, pak vlasec napnutý není. Takhle jsem to myslel. Podle mě to je rozdíl.

plavan - Profil | Pá 10.8.2012 22:38:04

Kdybys ten kmenovej vlasec neměl napnutý, tak by ti ten policajt, zavěšený na vlasci, spadl na zem nebo do vody. A když kapraříš feederově, tak můžeš na klidné vodě dát i měkčí špičku.

Martin M. - Profil | Pá 10.8.2012 22:52:01

"pořádně to vyšponuju" - to je tvoje volba, ze to chces mit takto krutacky nasponovane, nutne to ale neni.

Mrakoš - Profil | Pá 10.8.2012 22:26:02

Zajímalo by mě jestli při chytání kaprů na větší pelety (nebo boilís) je napnutý vlasec fídru výhodou nebo spíš překážkou. Napnutý vlasec sice podpoří samosek, ale to samý obstará i dostatečně těžký olovo. Na druhou stranu takový vlasec přeci ryby najdou a jsou varovány. A další otázka, jak těžký olovo je dostatečně těžký na průběžku nebo na pevnou montáž? To už je ale snad otázka do kaprařiny. Tyhle disciplíny se mi teď nějak prolínají.

plavan - Profil | Pá 10.8.2012 22:29:35

Kmenový vlasec u feederu je napnutý úplně stejně jako kmenový vlasec u kaprařiny. Za kmenový vlasec ryby netahají při polykání nástrahy, pokud je tam ještě za zátěží návazec. Přijde mi, že jsi zabloudil v hodně temném lese :-))))))

Martin M. - Profil | Pá 10.8.2012 22:49:41

Vlasec mas jen tak napnuty, jak ti dovoli proudeni vody. Mene napnuty jej mit nemuzes, ani kdybys chtel - voda ti jej zase napne.