Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Klepi - Profil | Pá 10.8.2012 14:19:58

ahoj chci se zeptat na vaše zkušenosti s jiným partiklem než je obvyklý (kuku, konopí, řepka) chtěl bych vyzkoušet cizrnu loupanou pohanku a len s lnem mám nejvetší problém namočil jsem ho jako to dělam s řepkou nebo konopím ale pustil mi hodně oleje či čeho protože celé to místo ve vodě plavalo v takovém gelu zkažené to nemohlo být jelikož se to stalo ani ne po 24h a ani po proplachnutí drží zrnka jakoby u sebe když se slije voda je něco špatně nebo je to normální a ty dvě zbylé myslíte že je potřeba je dochucovat?

tym - Profil | Pá 10.8.2012 18:28:17

Ahoj.
Cizrna se u nás moc nepoužívá a pohanka prakticky vůbec. Cizrnu bych přirovnal asi tak k hrachu. Místy chytá, místy je úplně hluchá. Velmi dobře přejímá pachy a proto se absolutně nehodí na bahnitější dno. Len lze v podstatě jen přidávat v malých dávkách. Je silně laxativní. To, že pouští hromady slizu je normální. Obvyklejší příprava je klasické pražení a mletí. Všechno stojí za vyzkoušení, ale já s těmito semeny příliš dobrou zkušenost nemám. V podstatě jsem je ze svého repertoáru už prakticky vyřadil a používám produkty, které popisuješ jako obvyklé.

Martin M. - Profil | Pá 10.8.2012 22:48:09

Cau, pouzivam mozna tak jeste kroupy.

Štěpsa - Profil | Čt 9.8.2012 15:05:59

Čau, mám problém se zapíchnutím vidličky. chytám na řecea okolo jednoho splavu je všude kamení a celkem prudký břeh a tak nevím jestli mám vůbec nějakou možnost. díky Štěpán :D

tym - Profil | Čt 9.8.2012 15:11:09

Nejjednodušší je použití malé trojnožky pokud to jde. Jinak to musíš řešit alespoň nějakým "částečným" zapíchnitím a zapřením vidličky kameny. Na některých místech je to opravdu složité a člověk si musí poradit sám :-)

Azbest - Profil | Čt 9.8.2012 15:11:27

Někteří výrobci (maslím, že snad i p. Fencl) dělají držáky, stojany a vidličky i se závitem, takže je to země zašroubuješ.
Jinak nebyde, než probíjecí kolík s kladivem, případně vystavěná mohyla z kamení.
Všechno to funguje.
Trojnožky já nepoužívám, protože jsou nestabilní.

Martin M. - Profil | Čt 9.8.2012 15:13:27

Vetsinou se da najit nejaky trs travy, kam vidlicka zajede. Ve velkych kamenech to resim tak, ze si najdu nejakou sterbinu v kamenech a tam vidlicku zaklinim pomoci dalsiho kamene.

plavan - Profil | Čt 9.8.2012 15:35:21

Možnosti jsou. Já preferuju Fenclovou vidličku do spáry v tarasu nebo mezi kameny. Buď si prorazit díru dvoustovkou hřebíkem nebo vidličku rovnou zatlouct gumovou paličkou. Sice ta vidlička bude mít kratší životnost, ale ta stokoruna ročně nikoho nevytrhne. Další variantou je, pokud tam chodíš často, schovat si starý květináč nebo kbelík s hlínou :-)))) Anebo si tam do nějaké spáry zatluč kovovou trubičku, do které potom budeš strkat jednoduchou vidličku s motýlkem. A když bude spára větší, přines si trochu betonu a trubičku zabetonuj do spáry.
Na fotce je vidlička v tarasu. Ale nesmíš poškozovat vodní dílo a regulaci :-))))
Na tomto videu v čase od první do třetí minuty uvidíš zatloukání Fenclovy vidličky do kamenitého břehu.
http://www.youtube.com/watch?v=KoCoHerDo9M

unudle - Profil | Út 7.8.2012 15:10:17

Tak zase já s jednou jednodušší otázečkou. Jak pročítám diskuze a články o feedru, tak se píše o použití feedrové gumy v montáži. Použití na zavěšení krmítka, nebo zátěžě chápu, ale pro návazec, když jeden z požadavků na feedrový vlasec je co nejmenší průtažnost kvůli citlivosti sestavy na záběr, mi přijde jako dost protichůdné. Když ryba bude tahat nástrahu přez gumu tak se citlivost sníží a potom teda na kmeni až tak nezáleží. Nebo jsem zas někde mimo?

Martin M. - Profil | Út 7.8.2012 15:17:12

Nekdy si to zkus, ja tomu take neveril - ale na zaber staci mnohem mensi sila, nez jaka povytahne gumu. Ja gumu nedavam proto, ze je tezka a ryba ji musi pred zaberem zvedat.

tym - Profil | St 8.8.2012 20:18:50

Feeder guma není tak průtažná aby se natahovala nějak enormě už při záběru. Při správně zvolené gumě a špičce se při záběru protažení gumy na špičce neprojeví, respektive musí se použít tak tuhá guma a v takové délce, aby se to neprojevilo negativně utlumením záběru. Ovšem při zdolávání je výborným pomocníkem a osdstraňuje velmi účinně nepoměr mezi pevností kmenového vlasce a návazce. Na použití gumy není nic složitého, ale aby to mělo smysl, musí se všechno správně sladit dohromady.

unudle - Profil | So 4.8.2012 9:15:40

Zdravím.
Co je lepší použít na návazce? Monofil, fluocarbon, nebo pletenku? Kmen mám Asso Ultra 0,18mm / 6,3kg a uvažoval jsem o použití pletenky Corastrong 0.06mm / 4.0kg z důvodu měkkosti a nosnosti.Nevím ale jestli bych neudělal nějakou ptákovinu a tak se radši ptám znalých.
Díky

tym - Profil | So 4.8.2012 10:32:08

Všechny možnosti jsou možné, ale je třeba zvážit situaci. Já používám pro běžný lov normální vlasec, pro velmi krátké návazce 5-7 cm pletenku a FC v případě, že potřebuji návazec ztužit, takže používám silnější průměry. Nepoužívám FC proto, že by měl být ve vodě hůře rozpoznatelný. V našich kalných vodách je to celkem jedno a i v čistých vodách stačí dobrý čirý vlasec.

Martin M. - Profil | So 4.8.2012 11:23:01

Delam to stejne jako Milan, jen s tim rozdilem, ze FC po par pokusech uz nepouzivam na navazce skoro vubec.

rybář pepa - Profil | Pá 3.8.2012 19:14:56

Mam problém ...Pokaždý když tahám kapra nejak déle min.10-15 minut tak se mi to zacne uzlovat ten vlasec (zamotávat) a pak mi to nejde přez špičku nekdy namotávat a zamotá se spiš ta špička... Nevíte čím to může být .Vlasec mám uplne novííí a kvalitní fakr dost...
předem děkuji za odpověĎ
pepa

plavan - Profil | Pá 3.8.2012 19:19:07

Důvod první - máš hodně povolenou brzdu a neustálým tvým namotáváním a kapřím vymotáváním, se ti vlasec překrucuje.
Důvod druhý - používáš buď nekvalitní vlasec nebo používáš vlasec o malém průměru. Takový vlasec se pod sílou kapra tzv. přetáhne a začne se kudrnatit. Na kapry bych šel minimálně s kmenovým vlascem o průměru 0,18mm , ale raději s průměrem 0,20mm.
Důvod třetí, méně pravděpodobný - vadná rolnička na navijáku.

tym - Profil | Pá 3.8.2012 19:27:53

Čtvrt hodiny zdolávat kapra? To musíš mít opravdu slabý vlasec, že se s kaprem tak taháš, a pak je to opravdu o tom, že buď vlasec "přetáhneš", nebo máš problém s jeho zkrucováním, což je v navijáku. Překontroluj rolničku, jestli nezadrhává a určitě zesílit vlasec. Tak dlouho nezdolávám mírové kapry ani na čtrnáctce. To, že je vlasec nový a kvalitní, tu nehraje žádnou roli.

Martin M. - Profil | Pá 3.8.2012 22:10:04

Jeste k tomu prvnimu duvodu, co pise Plavan - pri kazdem celem otoceni civky pres brzdu ti vznika jedno prekrouceni vlasce. Pokud ti kapr vyhrci v souctu dejme tomu 40m vlasce, coz je cca 250 otacek na civce, vznika ti 250 rotaci (prekrouceni) vlasce. Ze stejneho duvody bych se vyhnul jakemukoliv vymotavani vlasce pres brzdu (napr. zavazeni lodkou u kaprariny pres brzdu, vymotavani pri mereni stejne vzdalenosti na vice prutech apod.).
Vymotavat bud otacenim klicky dozadu, nebo s odklopenym preklapecem. I zdolavat se da tocenim pozpatku.
Kazdopadne bych pritvrdil, abys "beznou" rybu nemusel zdolavat tak dlouhou.

stanleyVolf - Profil | Pá 3.8.2012 20:56:03

čau mam vlasec 0.20 muze byt?

tym - Profil | Pá 3.8.2012 21:05:05

Dvacítka a osmnáctka se používá velmi často pro běžný lov.

JJanekk - Profil | So 28.7.2012 12:02:51

Ahoj,
jaký z těch dvou háčků byste zvolili jako velikostně víc odpovídající k peletě?
Jen pro upřesnění je to halibutka 8mm. Dneska jsem na ně chytal (s tím větším háčkem) s method krmítkem a měl jsem velkej problém s proměňováním záběrů, tak nevím jestli ten háček není moc velikej. Taky mě napadlo že jsem mohl mít příliš dlouhý vlasový přívěs.
Díky za radu. H.

Martin M. - Profil | So 28.7.2012 13:08:49

Ahoj, obecne se u method krmitek pouzivaji opravdu malinke hacky - casto kolem velikost 14-16 a dokonce bez protihrotu. Tahaji se s nimi kapri i k 10kg (anglicke kaprodromy, pro ne to bylo vymyslene, i ta peleta 8mm se tam pouziva). Ale pouzivaji se lehka krmitka do 20g, s tezsimi budes mit problem, ze ti budou ryby padat. Ja pouzivam 45g krmitka a je nerealne pouzit hacek pod velikost 10.
Z tveho obrazku bych pouzil hacek nahore, vlasec z ocka bych vyvedl vnitrni stranou. Delka navazce 15cm 0.25mm. Pokud mas inline krmitko (obratlik zasouvas dovrnitr), tak zkus pred obratlik dat gumovou kulicku, aby to bylo uplne na prubezno - trochu tim omezis ztraty ryby po zaseku.

honzisek - Profil | Pá 27.7.2012 21:41:55

Ahoj, nemáte nějaký Tip na co nejlevnější feederový prut? asi light.. mám to na malé revíry cca 5 ha...a ještě se chci zeptat na měkčené peletky včera sjme si je koupil od firmi Tandem Baits ale oni mi furt praskají čím to je ? díky..

plavan - Profil | Pá 27.7.2012 21:52:55

Konkrétní odpovědi na výběr feederových prutů a navijáků jsou v této Poradně zakázané, stejně tak otázky tohoto typu, což je napsáno i v záhlaví tohoto vlákna.
Jestli ale mohu doporučit, vybíral bych z prutů, které svoji e-shopovou cenou přesahují 1100 korun. Levnější bych si nepořizoval.
S měkčenými peletkami mám taktéž špatné zkušenosti, zvláště v parném létě, kdy ztrácely svoji pevnost a byly jako bláto. Při lovu na plavanou nebo na krátké feederové vzdálenosti to šlo, ale jakmile jsem házel třeba na 20m s těžším krmítkem, už jsem neměl důvěru, že na háčku drží. Ale včera mi dal Radynek, což je taktéž poradce tohoto vlákna, na vyzkoušení pár sáčků peletek, které se zdály na omak i v tom horku dobré. Ale ještě jsem je nevyzkoušel. Snad ti kolegové poradí s těmi peletkami lépe. Možná bych zkusil háček s tenčího drátku a s větším obloučkem, aby se v té peletce tolik " nekroutil " .

Dusde - Profil | Pá 27.7.2012 19:04:22

Zdravím. Dnes, když jsem zkusil prošvihnout prutem, tak mi vyletěla špička a spadla do vody. Bohužel pro mě jsem ji už nenašel a tak by mě zajímalo, zda se dá někde sehnat špička stejné tvrdosti a hlavně aby tam pasovala. Jedná se o feeder SPRO Dyno Force 3,6 MH ( viz. zde http://www.rybarske-nej.cz/rybarske-potreby/rybarsk​e-pruty/feederove-pruty/prut-spro-tfx6-dyno-force-f​eeder-mh-360-90g ). Byla to LIGHT špička. Nikde na internetu nemůžu najít špičku stejné gramáže, protože tento feeder má špičky celkem tvrdé. Budu rád za každý tip.

Azbest - Profil | Pá 27.7.2012 20:56:32

Prošvihávání špička je jednou největších a nejrozšířenějších kravin.
Prut je konstruován na práci se zátěží a ne prázdné prošvihávání.
Nicméně Tvého výsledku dosáhly před mýma očima i slovutné kapacity:-).
Špička prutu znalecky prošvihávaného (značně drahého a prošvihávaného nikoli majitelem ale "znalcem", který si chtěl prut ochutnat) skončila pod tramvají na třísky.
Tip ale bohužel nemám-přeju úspěch.

plavan - Profil | Pá 27.7.2012 21:06:36

Jak už ti psal Azbest, prošvihávání naprázdno jsou chyby, které občas feeder neodpouští :-)))
S originální špičkou od SPRO to asi nebude jednoduché. Zkusil bych kontaktovat zástupce SPRO v ČR, pana Žižku, kontakt na něj je zhruba uprostřed stránky
http://www.spro.nl/cz_cz/informace-o-firm%C4%9B.asp​​​x

V případě neúspěchu se ozvi znovu a zkusíme najít jiná řešení.

Jendek - Profil | Pá 27.7.2012 14:44:44

Ahoj, jak by se dalo chytat s POP UPovou 10mm kulickou tesně u průběžného krmítka, které není přímo mothod krmítko například. Preston In line. Děkuji.

Martin M. - Profil | Pá 27.7.2012 15:10:07

ahoj, dotaz jsem nepochopil. Udelas 10 az 30cm navazec a je to, ne? Pripadne das par cm od hacku brocek.