MRS - pravidla, revíry, členství, povolenky, stanovy

Fungování MRS a jeho pobočných spolků, pravidla rybolovu, revíry.

Moderátoři - poradci: hrajikakr.

meteor - Profil | Po 5.12.2011 7:41:14

Zdravím, mám takový "technický" dotaz: může MO soukromě hospodařit na soukromé vodě? Abych byl konkrétnější: MO Zlín obhospodařuje několik revírů (MP i P vody) a k tomu má jakožto svoji "soukromou" vodu nádrž Všemina (není nikde v revírech zapsáno). Tuto vodu samozřejmě zarybňuje s tím, že povolenky jsou k mání pro členy za 450,- Kč/rok a pro nečleny za 1.200,- Kč/rok. Současně se v hotelu u nádrže prodávají jednodenní povolenky za 200,- Kč/den. Není toto v rozporu (s nějakým zákonem / nařízením) anebo může MO vyvíjet i tuto "vedlejší" ekonomickou činnost? A jak je to se zarybňováním takové vody, to by mělo být hrazeno ze zisku MO a ne z příspěvků členů, je tak?
Díky za odpověď.

hraji - Profil | Po 5.12.2011 7:44:44

MO může vyvíjet jakoukoliv činnost, která není v rozporu se zákony, protože je samostatný ekonomický subjekt (má vlastní IČO). Tedy může provozovat i nádrž typu Všemina.
Na takové vodě může stanovit ceny povolenek jak uzná za vhodné.
Revíry nejsou zarybňovány z příspěvků členů, ale z tržeb za povolenky.
Nádrž Všemina by tedy měla být zarybňována z tržeb za povolenky na tuto nádrž.

JIS3K - Profil | St 23.11.2011 12:52:29

co dělat když už mám zaplněnou povolenku a chtěl bych si ještě párkrát zachytat? nestačilo by okopírovat od nějakého známého jeden list a přidat k povolence? nebo jak mám postupovat?? díky za odpověď

hraji - Profil | St 23.11.2011 12:54:08

Kopírovat byste to neměl, ale můžete si bezplatně vyzvednout u své MO nový formulář pro zapisování docházek

lchytry - Profil | Út 22.11.2011 13:17:24

No, není důvod ...... V ČRS ho buď nehledali (???), nebo našli (toď otázka). Zase na druhou stranu, proč ne ? :-)

hraji - Profil | Út 22.11.2011 13:37:18

Na vaši otázku vám musí dát odpověď v ČRS. S námi to nekonzultovali.

lchytry - Profil | Út 22.11.2011 12:04:39

Myslíte, že je nějaká šance že by MRS po vzoru ČRS povolil mládeži lov na dva pruty, popř. na živou či mrtvou rybičku ?

hraji - Profil | Út 22.11.2011 12:10:27

Myslím že rozhodně ne dřív než v roce 2013. Není pro to vůbec důvod

Štěpsa - Profil | Pá 18.11.2011 17:02:59

Rybník patří Janovi Martinů.

hraji - Profil | So 19.11.2011 8:55:34

No tak se ho zeptej, jak to bude s rybníkem v příštím roce. Ale nezdá se mi, že by soukromý majitel vkládal vlastní rybník do svazového rybolovu.

loksly - Profil | Pá 18.11.2011 11:28:30

Zdravím pánové měl bych dvě otázky:Jak je to s děláním menších ohýnku u vody.S přítelkyní když jedem třeba na 3dny někde k vodě tak automaticky bere špekáčky či nějaké dobrotky na ohen.Na každém štěrkopískovišti nebo na ramenách kde chodím chytat sou už místa kde se dělaly dřív ohně.Je povoleno dejme tomu mimo míst kde sou nějaké lesy udělat menší ohen(samozdřějmně dál od vody ne u břehu) Nebo mně hrozí nějaký postih od RS.
Další otázka:Jednou sem dostal zápis do docházky od RS že sem neměl napsano nástražní rybku perlínka.(chytám už nějaký pátek a dřív se to nikdy nepsalo)Ted po zápisu a po přečtení RP už vím že se to píše.Otázka zní mohu mět na konci roku po odevzdání povolenky nějaký problém hvuli tomu zápisu.Předem děkuju za odpovědi a Petruv Zdar!!!!

hraji - Profil | Pá 18.11.2011 11:47:39

Co se týče ohně, to je záležitostí jiných zákonů a jiných orgánů státní správy. RS může oheň řešit pouze, pokud bude přímo v popisu daného revíru uvedeno, že je zákaz rozdělávat oheň na břehu.
Co se týče upozornění zapsané do povolenky, zjevně splnilo svůj účel (přečetl jste si platné předpisy) a dále ho již nikdo nebude řešit.

Štěpsa - Profil | Ne 13.11.2011 10:49:53

Ahoj, bude příští rok Ostratský rybník (u Zlína) svazová voda? Bydlím totiž ve Hvozdné a to je asi 1km od rybníka takže by to pro mě bylo supeer!

hraji - Profil | Pá 18.11.2011 11:45:10

Na tvoji otázku je potřeba se ptát u toho, kdo tu vodu obhospodařuje. Nevím o každém rybníku v MRS.

LudoO - Profil | Pá 11.11.2011 18:08:49

Začal jsem chytat po mnoha letech na mimopstruhových vodách. Nerozumím jedné věci. Chytám na feeder a z podstaty věci neustále sedím u prutu. Jak je to u prutů se signalizací i samozáseky s dodržováním vzdáleností od prutů ? Mám za to, že je to 3 m od udice. Co se dívám nikdo to nedodržuje když má uvedené zařízení. Jsou za to sankce od rybářské stráže nebo netřeba se bát.
Ať se daří. Dík.

kakr - Profil | Pá 11.11.2011 18:41:21

Přítomnost u prutů při lovu ryb je dána §14 odst. 5 vyhl. č. 197/2004 Sb.
Lov ryb na udici na plavanou, položenou nebo čeřínkováním může být prováděn jen za předpokladu,že osoba provádějící lov je u udic přítomna tak, aby s nimi mohla bez prodlení manipulovat. Nesmí být použit systém samoseku.

Žádná vzdálenost v metrech uvedena není, samosekem je míněno zařízení, které např. pomocí pružiny provede zásek Za samosek se nepočítá lov na nástrahu mimo háček, kdy ryba nasátím a odplutím s nástrahou je už zaseknuta, když pípáky zapějí vítěznou píseň.

Kolik vteřin (minut) znamená "bez prodlení" není nikde stanoveno a bohužel záleží jen na svépomocném výkladu rybářů a RS. To, že jejich názor je diametrálně odlišný je fakt, který byl mnohokrát diskutován.
Asi těžko lze "bez prodlení" kvantifikovat čas, který uplyne, než rybolovec po jekotu pípáků vyleze ze zapnutého spacáku, otevře zapnutý stan (bivak) a následně pádí k prutům. Ryba už v 99% je stejně "píchnutá", tak proč někam pospíchat. Již velký učitel národů, Jan Ámos Komenský pravil, že všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.
A sankce od RS, napíši kulantně, záleží na výkladu každého porybného.
Ale upozorňuji, pár zadržených povolenek jsem za nepřítomnost u udic viděl.

džanky - Profil | Út 8.11.2011 15:25:42

cau,je mi 15 mam jeste povolenku na 1 prut a zajima me,jesi muzu chytat stiky na car rybiho masa,popripade na zivou/mrtvou rybku diky

kakr - Profil | Út 8.11.2011 15:30:57

Nemůžeš.

Maďar - Profil | So 22.10.2011 11:54:23

Dobrý den. Možná se pletu,ale třeba mně i tak poradíte. Myslím si že na strankách MRS byla možnost vyzkoušet si test pro získání rybářského lístku,ale jak jsou udělany nově tak to nemůžu najít. Možná se ale opravdu pletu a nikdy to tam nebylo. Pak bych tedy poprosil o radu jestli nevíte kde by se tento test dal najít. Synovec se chystá na zkoušky a tak bych ho chtěl trošku připravit co ho tam bude čekat a může sám sebe otestovat. Děkuji

kakr - Profil | So 22.10.2011 12:23:57

Vzor testu najdeš např. - http://brno3.momrs.cz/test-rybarskych-znalosti.php
nebo na offis webu ČRS.
Ale upozorňuji, testy jsou pouze orientační, ukazující okruh otázek. Vlastní přezkoušení adepta o RL může proběhnout bez testu, jen ústní formou. Záleží na organizaci, kde bude zkoušky dělat jakou formu zvolí.
Žádný ofiko test zákon nestanovuje.