MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Lehký neváznoucí paternoster

Položená > Feeder > Paternoster

Feederová sestav vhodná pro lov na krátkou vzdálenost a kamenité dno.

  • Kmen: monofil 0,12 - 0,20 mm, vzácně i víc
  • Návazec: návazec vedoucí k háčku je spíše delší (40 – 70 cm) a o stupeň slabší než kmen, návazec vedoucí k zátěži může být také slabší (třeba i o dva stupně) anebo v případě výroby paternosteru rozstřižením smyčky může být tvořen přímo kmenovým vlascem
  • Háček: podle velikosti nástrahy (18 – 6)
  • Ryby: bílá ryba, kapr, okoun – záleží hlavně na volbě nástrahy
  • Nástraha: cokoli vhodného k lovu výše uvedených druhů ryb


Mám rád pohyblivou rybařinu na neznámých místech – pokud možno menších říčkách, tůních apod. Lovím často na krátkou vzdálenost a rychle střídám místa, abych našel ta úspěšná, kterým se pak můžu věnovat déle. Sestava pro takové chytání by měla být lehká kvůli nenápadným náhozům a odolná proti vázkám. Kromě lehkých průběžných montáží používám i následující řešení, jehož výhodou je kromě zmíněné nenápadnosti i snadné oddělení uváznuvší zátěže od sestavy.

Celá sestava je určena k lovu na krátkou vzdálenost a vyžaduje použití spíše jemných špiček. Dovoluje naprosto tiché náhozy, splavování nástrahy proudem a v případě uváznutí zátěže stačí mírný tah k tomu, aby broky sjely po vlasci, na němž jsou přitisknuty. Pokud lovíte na čisté vodě a věříte, že se vám případně uváznuvší zátěž podaří vyprostit tahem za vlasec, udělejte pod broky uzlík, o který se budou zarážet.
Sestava je vhodná hlavně pro dynamicky beroucí ryby jako je plotice, cejnek a tloušť. Ty při prudkých drbancích zvedají zátěž ze dna a díky její byť nevelké hmotnosti se jim háček udrží v tlamě dost dlouho na to, aby rybář stačil zaseknout. Někdy je tato sestava úspěšná při lovu opatrně beroucích kaprů na krátkou vzdálenost a občas ji používám při zimním rybolovu.

Postup

Varianta A: na konci vlasce vytvoříme dvojím provlečením patřičně velkou smyčku a rozstřihneme ji. Na jednu větev přitiskneme asi 5 cm od konce dva velké broky, na druhou přivážeme návazec s háčkem. Ten by měl být slabší než kmen, protože uzel rozstřižené smyčky má časem tendenci stát se nejslabším místem sestavy. Se slabším návazcem při slušném zacházení nějakou dobu vydrží.

Varianta B: všechny tři vlasce (oba návazce i kmen) spojuje mikrokroužek. Kteroukoli poškozenou část sestavy pak lze měnit nezávisle na ostatních.

osprey - ®, 7.2.2006
Průměrná známka: 1,94

Diskuse k montáži

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všechna témata

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniIMPERIAL BAITS - Carptrack In L 1L

Za 623
Použijte ve spojení s Carptrack inP a naleznete opravdový magnet na kapry!


akce, rybareniAKCE Sportex Exclusive Feeder Lite 11ft

Za 4699
Mimořádná akce do 5.5.2017 nebo do vyprodání skladových zásob. Záruka na blank 10 let, doprava ZDARMA!!!


Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
PEPA cestovní kancelář s.r.o. PEPA cestovní kancelář s.r.o.

Široká nabídka rybářských zájezdů a výprav: Švédsko, Norsko, Finsko, Irsko, Kanada, Aljaška, Kamčatka, Chile, Argentina, Panama, Maledivy,...