MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Likvidace přemnožených kormoránů musí začít u jejich vajec

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 7 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N voz - ® Po 27.1.2014 23:15:27
Jak letos s kormoušema? víte Někdo nějaké nové informace?
N Petr.OVA - ® Čt 7.2.2013 10:46:02 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Já bych si to dovolil shrnout asi takto:
Střílení kormoránů je (alespoň zatím, pokud někdo nepřijde s nějakým lepším řešením) nejefektivnější ochranou domácích vod . Kormorán je inteligentní pták a pokud zjistí, že mu někde hrozí velké nebezpečí, odletí na jinou lokalitu. Tímto způsobem (střílením) si může aktivní MO výrazně snížit škody na rybách, způsobené kormoránem za relativně přijatelnou cenu. Ty neaktivní MO budou mít samozřejmě smůlu, protože se ptáci přesunou tam, kde nebudou rušeni. Takže jde jenom o to, aby všechny MO byly aktivní a kormoráni k nám už budou létat jenom sporadicky. Pokud budou aktivní všechny státy Evropy, bude mít kormorán nakročeno opět k zápisu do Červené knihy ohrožených druhů.
N Venca888 - ® Čt 7.2.2013 10:10:33
Výr >> napsal jsem ti vše, co bylo třeba... máš ve všem pravdu...
N Výr - ® Čt 7.2.2013 10:05:45
Venca888 >> konečne sme sa o krok posunuli....z roviny "nedá sa"....do roviny "budeme chcieť " ?
Musím ťa upozorniť že pár = 2.....a rybárov je u vás cca štvrť milióna.....u nás niečo viac ako 100.000....pokiaľ budú chcieť - dokážu to....pokiaľ chcieť nebudú tak to ostane tak ako to je.....pochopiť však, že sa to naozaj dá, je prvý predpoklad :-)
N Venca888 - ® Čt 7.2.2013 10:04:52
PYTLAKS >> Znovu - když odstřelíš pár set kormoránů, tak se jejich populace nesníží, protože na severu jich je další necelej milion, kterej tuhle díru snadno zacelí. Nikde jsem nenapsal, že by střílení kormoránů jako takový bylo špatný. Napsal jsem ale, že to neni systémový řešení a proto je v principu nesmysl ho plošně financovat.
N Venca888 - ® Čt 7.2.2013 9:59:50
Výr >> protože na zdecimování oceánů byla postavená setsakra výnosná činnost, která živila miliony lidí. Až se zjistí, že po požití odvaru z kormoráního zobáků stojí péro, tak budou zdecimovaný i kormoráni. Kvůli pár řvoucim rybářum a dvousetkoruně za zobák se tak ale nestane...
N S&F - pescador - ® Čt 7.2.2013 9:50:49
Tak to je pravda nebo každý život začíná z "vajec" :)
N PYTLAKS - ® Čt 7.2.2013 9:46:48
Venca888 >>s tebou je opravdu těžko o něčem diskutovat,když se odstřelí pár set kormoránů nebo tisíc,tak se zřejmě na hnízdiště nevrátí a nevyvedou mladé,jednoduché jak facka,to že místo nich přiletí jiní,tak to my opravdu nevyřešíme,ale zastřelení se už neodletí a ani se nevrátí se svým následným potomstvem
N Výr - ® Čt 7.2.2013 9:41:48
šmudla007 >> to máš tak....ľudia síce dokážu za pár desiatok rokov zdecimovať oceány tak že z niektorých druhov rýb ostalo len 10%...... ale kormorány sa vystrieľať nedajú lebo Venca888 si to myslí....a cez to nejde vlak.
N Venca888 - ® Čt 7.2.2013 9:29:18
šmudla007 >> Jenomže ty ten počet nedokážeš tim odstřelem snížit, protože je to sysifofská práce. A že se kormorán na místě, kde se střílí, nebude zdržovat, je dost naivní představa. To bude platit lokálně ale ne plošně.
Navíc těch 2,5 milionu za deset tisíc kormoránů jsou spíš nereálný čísla. Vycházej z toho, že se bude proplácet 250,- za zobák a já si troufám tvrdit, že se na to naprostá většina myslivců vykašle. To, že Výra baví ty kormorány střílet, neznamená, že takhle uvažuje každej zelenej panáček.
N šmudla007 - ® Čt 7.2.2013 9:20:32
Venca888 >> platit ročně 2.5 milionu za eliminaci jistého počtu kormoránů na místech kde působí největší škody se prostě vyplatí, bez ohledu na to jestli s tím původce problému (Švédsko) nebude dělat nic. škody na rybách sou větší než investovaná částka na odstřel, navíc kormorán tam kde se střílí se zdržovat nebude= dosáhlo se toho aby odlétl jinam(tam ať si to každý vyřeší jak chce).
Odstřel měl proplácet stát,, když jim nevadilo platit škody 80 milionů ročně tak měli úředníci začít šetřit a proplácet jen odstřelené kormorány mizerných 2.5milionu ročně a ušetřit 77.500 milionu...

Kormorán by velmi rychle zjistil že u nás se mu zimovat dobře nebude a odletěl by do itálie kde by ho nechali na pokoji. To že s tím Švédsko nechce nic dělat neznamená že my s tím tady u nás nic dělat nebudeme.
N Venca888 - ® Čt 7.2.2013 8:43:14
kritik >> budeme jim muset vyhlásit válku a bombardovat hnízdiště kormoránů jejich Gripenama... :-)
N Venca888 - ® Čt 7.2.2013 8:42:28
Výr >> se začátkem příspěvku plně souhlasim. Tady je zkrátka a dobře zásadní komplikace v tom, že problém vzniká na území státu, kterej nemá zájem s nim nic dělat.

A proč to v těch západních krajinách, kde nejsou připosratí dávno nezvládli? :-)
N kritik - ® St 6.2.2013 18:44:13
Venca888 >> Já s tebou v jádru souhlasím, je třeba začít u kořínku...... Kdo donutí nebo přesvědčí Švédy a spol. aby likvidovali hnízdiště nebo začali s odlovem.... EU?? :-D
N Výr - ® St 6.2.2013 18:36:44
Venca888 >> najväčší problém tejto civilizácie je jej priposratosť riešiť problémy sedliackym rozumom.....na všetko sú inštitúcie a formuláre....."odborníci" z rôznych fanklubov vtáctva vyhlásia že odstrel nič nerieši....naopak - je ešte horší ako nič nerobenie.....a VŠETKO vyrieši PRÍRODA sama.......odporučia chujoviny ako "vytváranie úkrytov pre ryby :-)))....zároveň samozrejme podporujú výstavbu vodných elektrární - zdroj "zelenej" energie......odporučia že to treba riešiť na európskej úrovni....ničením vajec na hniezdiskách - ktoré ale nikto nebude robiť lebo štátom kde populácia hniezdi je to putna....a keby ničiť museli ....tak určite nie zadarmo - možno raz nejaký génius vymyslí aby sme poslai do Fínska a Dánska pár mega na ničenie vajec pre dobrovoľníkov..........čiže najlepšie je o probléme poriadať konferencie......prípadne si podojiť zo štátnych prachov nejaké milióny na "monitoring" (ako naša milovaná inštitúcia - Šátna Ochrana Prírody -ktorá si na tento účel dzobla 1.369.000 ,-EUR .....inak povedané viac ako 34.000.000,-CZK : - nie nie je to chyba - mám to správne)
Ak sa tento problém má vyriešiť čo najrýchlejšie - stačí aby bol kormorán zaradený do zoznamu lovnej zvery - a jeho odstrel koordinovali rybári - majú na to všetky možnosti i prostreidky.
V západných krajinách kde sú mnohé rieky privátne sa na to so založenými rukami iste pozerať nebudú - sú na rozdiel od nás menej priposratí a vedia si vylobovať to čo treba....Som presvedčený že odstrel sa rozbehne a prinesie očakávaný výsledok....a ja rád prispejem svojou troškou do mlyna..
N Venca888 - ® St 6.2.2013 18:00:53
Výr >> jenomze oni se tu zapelesili v takovym poctu predevsim proto, ze jich je zkratka a dobre vic (v cely evrope). Takze abys tenhle problem vyresil, musis snizit jejich stav (v cely Evrope), coz nezvladnes tim,ze jich na slovensku par tisic odstrelis. Proto pisu, co pisu. Klicem ke snizeni jejich populace je likvidace vajec v hnizdistich na severu, odkud k nam tahnout v kooperaci s koordinovanym odstrelem na mistech tahu. Samotny strileni u rybnika je nesystemovy reseni...i kdyz lakavy.
N Venca888 - ® St 6.2.2013 17:51:56
kritik >> ale ja jsem netvrdil,ze strilet kormorany je v zasade spatny. Ja tvrdim, ze v takovy podobe, v jaky funguje ted (pripadne v takovy, v jaky by si nektery diskutujici prali), to problem neresi.
N Petr.OVA - ® St 6.2.2013 17:48:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Venca888 >> Tak ještě jednou a pomalu. Já jsem ti napsal:
"U nás máme třeba silnou populaci zimujících kormoránů v řádu stovek exemplářů a já chodím k vodě často. Nikdy jsem je na vlastní oči neviděl lovit v přírodě organizovaně ve skupinách (viděl jsem to pouze na videích), ale nesčetněkrát sólo, ve dvojici nebo v trojici."
Ty jsi mi na to odpověděl:
"Jasně - jenže dvojice lovících kormoránů nenadělá škody, kterejm chceme zabránit. To jsou právě povětšinou ti naši kormoráni, který problém nepředstavujou... "
Zřejmě nečteš pozorně, takže ti vysvětlím, že přestože zde máme stovky zimujících ptáků, neloví organizovaně ve skupinách, nýbrž se ráno rozletí jednotlivě nebo v malých skupinkách o pár kusech po kraji a ty je pak možné bez problémů odlovit. Efektivně a bez hromadného vyvrhování ulovených ryb, kterým nás tu strašíš.
Když už tady přispíváš do otázky, k níž očividně nemáš co říct, pokus se alespoň a dialog a nemel pořád svou, vrháš sám na sebe špatné světlo.
N kritik - ® St 6.2.2013 17:36:46
Venca888 >> Ano, možná to řeší místní problém na omezenou dobu..... lepší něco než nic, sedět a plkat nepomůže.
N Výr - ® St 6.2.2013 17:35:29
nofish >> volavka je naozaj šikovný vták....napríklad v porovnaní s kormoránom oveľa opatrnešia resp. dobrý letec, ktorý sa potenciálnemu problému vyhne okamžite....kormorán letí ako odpojený vagón tam kam je nasmerovaný....a to robí chybu :-))
N nofish - ® St 6.2.2013 17:32:53
kritik >> s tou "volavčí hejnovostí" to neber doslova. Je mi jasné jak to je. Jen jsem chtěl poukázat na to že to nejsou jen "blbí" ptáci. Oni si umí poradit, všímají si. JInak by tam byla jenom jedna, dvě.
N Výr - ® St 6.2.2013 17:30:07
Venca888 >> to sú tvoje počty čo sa oplatí alebo neoplatí.....neviem ako to je v okolitých štátoch so strieľaním...predpokladám že keď strieľajú Nemci dokonca na hniezdiskách tak sa poľuje skoro všade.....
Z mojej skúsenosti je to tak že keď niekde zlikviduješ populáciu v žiadnom prípade ju nenahradí za rok plnohodnodtne iná....tak ako nedoleteli na naše územie naraz ale trvalo asi 5-7 rokov kým sa zapelešili po celej republike.....tam kde sa strieľa sú na riedko....ak sa tu strelí 10000 tak verím že na rok príde možno 1000-2000....
Tiež predpokladám že v ostatných štátoch budú nasledovať príklad štátov kde kormorán bude zaradený na zoznam lovnej zvery....napr. v takom Taliansku strieľajú aj drozdy ....neverím že si nechajú ujsť kormorány :-)
Ľudia roky udržujú populáciu lovnej zvery viac-menej v medziach v akých im to vyhovuje....nevidím najmenší dôvod prečo by to nezvládli s kormoránom.
N Venca888 - ® St 6.2.2013 16:51:19
Výr >> to může a nemusí bejt tim střílenim. To, co se tady snažim naznačit je skutečnost, že ta populace kormoránů v oblastech, který jim umožňujou tah k nám, k vám, do Německa atd., je početně natolik silná, že lokální vystřílení x-set/tisíc kusů nepředstavuje systémový řešení a pokud to bude někdo financovat, je to vyhazování peněz do vzduchu.
V Evropě je v tuhle dost možná až ke tři čtvrtě milionum jedinců, který se samozřejmě stále množej. I když jich nakrásno postřílíš deset tisíc, tak tu populaci neohrozíš - jejich počet se nesníží díky reprodukci, která nezačne stagnovat právě proto, že nedosáhla svýho populačního vrcholu (kterej limitujou možnosti tý populace se uživit). Takže my zaplatíme za vystřílení 10000 kormoránů dva a půl milionu (při ceně 250,-/zobák) a další rok se vrátěj znova, protože jejich přirozená reprodukční schopnost při takový populační základně tu díru zacelí a znova budeme platit dva a půl milionu za 10000 kormoránů. A tak to pude pořád dokola, nebo minimálně dost dlouhou dobu. Proto je takovej způsob neefektivní a nesmyslnej. Řeší to místní problém na omezenou dobu.
N Výr - ® St 6.2.2013 15:13:00
Ortelius >>nechávam to všetko líškam....tie to možno zajedajú šípkami :-)
N Ortelius - ® St 6.2.2013 14:50:29
Výr >> hlad je sviňa! ...se zelím, nebo se šípkovou? :-))) (a pak že je liška škodná) :-)
N Výr - ® St 6.2.2013 14:45:17
Ortelius >> všetkých zjem :-)))....a keď nie ja tak líšky
N Ortelius - ® St 6.2.2013 14:41:59
Výr >> Co se pak vlastně stane s těma potvorama, když je pošleš k zemi? Teda krom toho, že natáhnou brka...
N Výr - ® St 6.2.2013 14:23:05
Ortelius >> dnes 4
N Ortelius - ® St 6.2.2013 14:18:55
Výr >> ...další zobák do toho tvého výřadu. A pak že neubudou:-)
N Výr - ® St 6.2.2013 14:12:52 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
....dnes....zarybnené je to stále uspokojivo...
N Ortelius - ® St 6.2.2013 14:04:21
Výr >> Tak to už asi chcípaj hlady, a nebo decimujou zarybněnější lokality.
N Výr - ® St 6.2.2013 13:29:45
Venca888 >> po trojročných skúsenostiach všetci konštaujeme že u nás stav poklesol....a to sa odstrel neorganizoval ani zďaleka tak ako by sa dalo.....uvidíme na rok.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 7 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniJRC Contact Camou 1 man za skvělou cenu!

Za 2.700
Bivak JRC Contact pro jednu osobu s velkým vnitřním prostorem. Limitovaná edice 2017! Tyto bivaky jsou identické jako celá série bivaků CONTACT, ale mají dnes velmi moderní maskáčové barvy.

akce, rybareniDržák sondy Albastar

Za 849
Držák sondy Albastar je praktický, stavitelný doplněk pro upevnění sondy na zrcadlo lodi. Vhodný ke každému modelu Eagle, Lovrance, ale i jiným značkám echolotů.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Párysův rybářský ráj Párysův rybářský ráj

Jičín, Hradecká 816