Houpačka - montáž našich dědů...

Diskuse ke článku Houpačka - montáž našich dědů... z blogu kruan.mrk.cz

Autor diskuse: Kruan - Profil , 23.9.2013

Kobarid - Profil | Čt 26.9.2013 11:33:01 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Kruan >> husí brčko bývalo super na cejny, protože je lehké, ale to se muselo chytat v tišině, kde ta voda prakticky stála. Jinak je lepší ten těžší balzový splávek, pro 10 cm hrouzka není problém ho "došponovat", když dáš na háček žížalu...........
Jinak jak jsem psal o té manipulaci s udicí a vlascem, tak to vychází z toho, že se dříve používaly kolečkové navijáky, takže rybář si z něj odvinul jen tolik vlasce, kolik byl schopen napnout rozpaženýma rukama, takže splávek je při lovu většinou 1,5m pod špičkou udice a naviják se používá jen při zdolávání ryby. Udice se nahazuje kývnutím "spodem" a s tím těch 5 m od břehu v pohodě nahodíš, když tam máš 3 g olůvko.
A pochopitelně, že čím delší prut máš, tak tím delší máš vzdálenost lovného místa od břehu. Já osobně používám 5 m plavačkový teleskop, takže mezi splávkem a olůvkem je cca. 4,5 m vzdálenost. Takže lovím asi tak do 5 m od udice, směrem po proudu, ve vzdálenosti cca. 2 - 3 m od břehu. Proto musí být člověk potichu a nedupat, jelikož chytáš prakticky "pod nohama".

Kobarid - Profil | Čt 26.9.2013 11:04:40 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Kruan >> no, ty asi používáš husí brčko, jenže to je moc lehké. To bys musel mít prakticky stoják, aby ti ten splávek nezvedal proud. Já používám podlouhlý balzový splávek 3g s očkem ( optimální je, když je to očko třeba 2 cm před koncem těla splávku - ten na obrázku ho má až u vrcholu, proto je to asi zavádějící). Takže vlasec se na splávku lomí zhruba ve 2/3 jeho délky, čím se vytváří ta požadovaná "protiváha", pro vytvoření kyvné šibeničky, která ti pak signalizuje záběr ryby.
Ty si tu "protiváhu", vytváříš posunem horní gumičky na brčku, já ji mám vytvořenou očkem a za ním je ještě část splávku + anténka s kuličkou. Prostě musíš vybrat správný splávek, ale ještě lepší je, si jej doma přes zimu z balzy vyrobit.

Zdenek27 - Profil | Út 24.9.2013 21:02:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Moc krásný článek. Užil jsem si ho dìky. Jen tak dàl. Určitě to vyzkoušìm.

Dóla - Profil | Út 24.9.2013 20:47:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Moc krásný článek Kruane. Jen tak dál. Ale měl bych stejný dotaz jako Bečetka. Udrží se splávek vodorovně i v proudu? Nenarovná se?

Bečetka - Profil | Út 24.9.2013 20:05:01 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Dobrej článek. Pro mě úplně nová věc. Letos už dokončím na feederu, ale dovedu si představit jedno místo na oblíbené řece, kde mám největší hloubku pod nohama. Tam by to za úvahu stálo.

Nedovedu ale z toho obrázku pochopit, jaktože ten splávek drží ve vodorovné poloze? Jaktože ho vypnutí vlasce nesrovná souběžně s vlascem?

Kobarid - Profil | Út 24.9.2013 14:53:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Kruan >> ale, já jsem to tak nemyslel.......... tos mně špatně pochopil.
Jen jsem chtěl napsat, že se takto "na houpačku", třeba u nás na Bečvě, chytá úplně běžně.
Když už jsme u tohoto způsobu lovu, tak mně se nejvíce osvědčily podlouhlé splávky 3 g, nejlépe ještě s kuličkou na anténce, aby se vlasec v očku splávku, co nevíce "zlomil" a signalizace záběru byla lépe čitelná.
A co se týče těch záběrů, tak pěkné jsou třeba záběry od podouství - splávek se zhoupne o pár cm nahoru a pak se začne propadat směrem dolů, třeba i o 20 cm. Cejn a jelec mají pozvolný plynulý tah a třeba naopak plotice a hrouzek, to jsou krátké trhavé pohyby do úplného napnutí vlasce. Větší parma a kapr je klasika, záběr = okamžitá špona a pak už je to jen o rychlosti rybáře, jestli má dobrý postřeh a připravenou ruku nad udicí.