MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Je povoleno lovit ryby podběrákem?

Jedná se mi o skutečný lov, ne tedy podebrání ulovené ryby. K této otázce jsem byl inspirován dnešní příhodou. Na jednom štěrkopískovišti vedle mě lovila skupinka tří rybářů. Lovili v mezerách jinak hustého a souvislého porostu rákosí. Najednou jsem jednoho z nich viděl, jak se s podběrákem plíží k jedné z mezer. Pak rychlým pohybem podebral kapra, který z neznámých důvodů připlaval až ke břehu. Nutno podotknout, že kapra změřili (51 cm), zasakovali a jak pevně doufám i zapsali.
Dál jsem si hleděl svých prutů a protože záběry na sebe nechaly dlouho čekat, měl jsem čas o příhodě přemýšlet. Vzpomněl jsem si, že když jsme vloni s drdovou jednou lovili na jedné malé přehradě, přijel najednou náklaďák a do vody "vysypal" několik metráků kaprů. Takovou událost jsme viděli poprvé a tak jsme všeho nechali a celou akci pozorovali a fotili. Místní, kteří o akci věděli, už seděli u nahozených prutů a začínali proměňovat první záběry. Jenže k ulovení kaprů v tento okamžik nebyly pruty vůbec potřeba. Také tady by byl podběrák nejúčinější metodou lovu minimálně 15 minut až půl hodiny, než se "zblblí" kapři odporoučeli hlouběji a hlavně dál od břehu. V RŘ MRS není takový lov popsán jako povolený způsob lovu. Není tam však ani uvedeno, že se takto ryby lovit nesmí. A když to není zakázáno ...? Jak to tedy je s lovem podběrákem?
A ještě dlužím vysvětlení pro ty, kterým, stejně jako mě, vrtalo hlavou, co ten kapr blbnul, že se nechal ulovit podběrákem. On neblbnul, on byl v posledním tažení. A to přesto, že neměl žádné zjevné zranění ani nemoc. Když dva z lovících asi po dvou hodinách ukončili lov a odcházeli, vyzvedli sak z vody a zjistili, že ve vezírku už je jen kaprovo tělo. Jeho duše, jak už tady někdo na MRKu výstižně napsal (Abies Alba?), byla v rybím nebi.

Autor diskuse: drda ®
Zařazeno do: všeobecné - techniky lovu, 23.5.2005

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Mlady_rybar Út 2.8.2005 18:22:43
Smí se podběrákem čeřínkovat?
N Holátko Josef Po 23.5.2005 21:47:47
§ 14 vyhlášky č. 197/2004 Sb.
1) Povolený způsob lovu v rybářském revíru je lov ryb na udici, a to lov na položenou, lov na plavanou, lov přívlačí, lov na umělou mušku, lov muškařením, čeřínkováním nebo jiným způsobem lovu stanoveným příslušným rybářským orgánem (§ 13 odst. 1 zákona) -> Lovit ryby do podběráku nelze považovat za povolený způsob lovu. Výše popsaná situace je jasné porušení dikce vyhlášky a takovéto jednání lze považovat za přestupek se sankcí odebráním povolenky a následně státního lístku na dobu 3 let.
Mám za to, že ale jde odlovit evidentně umírající rybu (silně zaplísněnou, zjevně zraněnou apod.), s tím že tomuto hynoucímu kusu bude ukončeno "trápení" a ostatky budou následně s pietou odevzdány zemi.(nesmrkejte příliš hlasitě)
N Nikita - ® Po 23.5.2005 17:30:30
není povoleno. Tak, jak jsi situaci popsal se stejně asi jednalo o kapra nemocného, když šel chytit do podběráku a nakonec stejně nepřežil. Jsou různé povolené způsoby lovu ryb - lov podběrákem mezi povolené způsoby zařazen není.
N Martin M. - ® Po 23.5.2005 13:56:58
drda> Byl jsem svedkem toho, jak rybar na druhe strane reky prisel o papiry, kdyz se pokousel lovit cejny ve treni do podberaku.
V RR je psano, ze z vody musis odstranit uhynule ryby, nikoliv tedy zdanlive umirajici.
N Cyril Po 23.5.2005 13:32:21
Viděl jsem rybáře ( pak se z něj vyklubala RS ),jak čváchl podběrákem do vody,vytáhl asi 20 malých ježdíků,vysypal je do kýble s vodou,jednoho napíchl na háček a nahodil.Asi se mu nechtělo rozbalovat čeřínek.
N jepice.cz - ® Po 23.5.2005 13:27:16
Do podběráku je lov zakázanej=> je to neco podobnyho jako lov do siti. takze tady to je cerny na bilym.
N Zdeněk - ® Po 23.5.2005 12:53:06
V zákoně je jako výkon rybářského práva (kromě hospodářství, tedy sportovní rybolov) považován pouze "lov ryb udicí". Ti co loví do podběráku se dopouštějí pytláctví a stihne je spravedlivý trest!
N Moravák - ® Po 23.5.2005 12:12:14
Přál bych těm spokojeným lovcům, aby se po dobré večeři pořádně po....l, ale asi i oni nakonec usoudili, že chytli nemocnou rybu a že bylo jejich počínání tak jedině na ostudu.
N Macin - ® Po 23.5.2005 11:23:57
Já si myslím,že podebírání zdravých ryb aniž by byli na háčku je zakázenej.....Je pravda že jsem to párkrát u vody už viděl...ale nefandím tomu.Od chytání mám pruty:)
N Mates(původní) Po 23.5.2005 10:48:58
No já jsem v dávných dobách s jedním známým udělal test okounů na Orlíku.A to tak, že při přívlači, zaseknutí okouna se děje ta věc, že zaseknutého okouna následuje několik jeho druhů, tak jsme to prostě zkusili,no a výsledek?Jeden na wobleru a pět v podběráku.Podotýkám, že to byl pouze jeden pokus nikoliv praxe výlovu.Funguje to, ale nepraktikuji!!!Jinak je to divný chytat rybu do podběráku.
N TomášV. - ® Po 23.5.2005 9:05:47
hraji: nestřílím do prázdna, je se ptám
N hraji - ® Po 23.5.2005 8:57:45
TomášV.: myslím že opět další výstřel do prázdna, protože tam je výslovně napsáno, že ryby, které mají stanovenu míru (rozuměj nejmenší lovnou míru) nesmí být loveny do čeřínku. Je to naprosto jasné alespoň v MRS
N TomášV. - ® Po 23.5.2005 8:53:30
hraji: hypotetická otázka, ulovenou mírovou rybu /kapr, lín/ do čeřínku můžu použít jako nástražní rybu na dravce, tudíž si ji mohu přivlastnit??
N hraji - ® Po 23.5.2005 8:40:10
drda: chtěl jsem se zeptat, kde jsi byl na rybách, ale už je mi to jasné. :-))) Do podběráku se lovit nesmí. Přesto že je podběrák uveden v povolených technických prostředcích k lovu, rozhodně ne proto, aby se používal přímo k lovu.
N hraji - ® Po 23.5.2005 8:38:07
Andy: promiň, ale proč ti vadí že drda zadává otázky? Zadávej je taky. Pokud ovšem na to máš.
N hraji - ® Po 23.5.2005 8:37:18
pepi: hluboce se mýlíš. V Bližších podmínkách výkonu rybářského práva roce 2005 pro MRS je na straně 5 v bodě 9) lov nástražních rybek do čeřínku jasně popsáno co se smí a jaké ryby se smí do čeřínku lovit. Žádná ryba mající stanovenu míru nesmí být do čeřínku lovena. Nemám teď na mysli náhodné úlovky, ale úmyslný lov. takže kapr musí být puštěn zpět do vody a živý.
N denyg - ® Po 23.5.2005 6:57:38
I kdyby to bylo povolené, tak je to pěkná sviňárna a z takového úlovku bych neměl radost a byl bych i neštastný. U nás kluk chytil štiku do čeřenu- 79 cm ale bohužel ji killnul.:-(
N pepi - ® Po 23.5.2005 6:51:39
No a co když čeřínkuješ a náhodou podebereš větší rybu, může to být kapr, štika, ( Stalo se !!) Ponecháš si ho ?? Sice je mi jasný že platí nepsaný pravidlo takhle ulovenou rybu vrátit, ale lov do čeřenu je povolen a už není upřesněno, na aké raby ano a na jaké ne. Sice se čeřínkování považuje za lov nástražních ryb, ale v řádu to upřesněno není. Tak co mám teda dělat až zase čeřenem podeberu mírovýho kapra ??
N MrKos - ® Po 23.5.2005 6:35:47
Kapra chytit do podběráku je možné snad jen když je opravdu v posledním tažení. Jinak vzhledem k ostražitosti a rychlosti kapra je to zhola nemožné nebo veliká náhoda. Já jsem kdysi chytil mírovýho kapra polapil do čeřínku z mola. Tento však byl v plné síle.. A vrácen :-))
N Milan Po 23.5.2005 6:33:47
Kurnik, těšil by Vás kapr chycenej do podběráku? Bych se z toho poblil!!!
N stefan Po 23.5.2005 5:57:26
drda:Nenechaj sa obmedzovať s otázkami ,ono v niečom pravdu máš totižto od r 1990 v postkomunistických štátoch platí takzv. Anglosaský sistém, kde platí že co nie je zakázané tak to je povolené.Oproti diktatorickému ,čo nienie je povolené je zakázané to má tú nevýhodu voči všetkým úradníkom že by pri vymýšlaní zákonov mali občas používať aj to čo nosia na krku a to nie len na česanie nosenie okuliarov prípadne na mytie zubov.
N Andy - ® Po 23.5.2005 1:02:08
Drda: S tebou se tady na Mrku roztrhnul pytel. Nemas snad co delat, ze vymyslis otazky? Podle meho nazoru neni mozno do poberaku ulovit zdraveho kapra. Pokud se jedna o vysazovani, tak u nas se to provadi tak, aby o tom vedelo co nejmene lidi. Verim tomu, ze po vyklopeni nakladaku do vody se necha kapr podebrat, ale za par hodin od vysazeni uz nemas sanci.
N karelretik Po 23.5.2005 0:06:21
no v rř je napsán povolený způsob lovu...ostatní je zakázáno a basta...víc to neřeším...za ostatní "lovy"bych sebral papíry

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | techniky lovu ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNOVINKA 2017 Nabíjecí víceúčelová svítilna Thunder 3in1

Za 590
Dodáme do 24 hodin a pokud se přihlásíte obdržíte další bonus v podobě 3%.3in1 - tři zařízení v jednom: LED svítilna, kempinková lampa a power banka. LED svítilna nabízí několik režimů svícení (silné / normální / slabé / blikající světlo). Tlačítko umístěné...

akce, rybareniEcholot Wireless Fish Finder FFW1108

Za 2.249
Echolot je primárně určen jako detektor ryb a hloubkoměr, kdy se jedná o výbornou pomůcku, která vám zpříjemní drahocenné chvíle strávených na rybách.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
CARPPRODUCT.CZ CARPPRODUCT.CZ

Váš specialista nejen na lov kaprů. Zavedený E-shop s dlouholetými zkušenostmi a kamennou prodejnou, na trhu jsme přes 20 let....