- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Jak velký je vliv MRKu
Asi nikomu neprozradím nic nového, když řeknu, že MRK disponuje obrovským množstvím informací o všem, co se týká rybařiny. To je také asi hlavní důvod, proč jeho stránky navštěvuje stále více rybářů. Informace jsou uloženy vlastně ve všech rubrikách a získáváme je buď cíleně nebo podvědomě. Ke zformulování této otázky jsou důležité informace získané podvědomě.
Tak jako vás, se kterými se zde setkávám takřka deně, i mě ohromně baví pročítat si vaše příspěvky a články, ve kterých prezentujete své zkušenosti a radíte druhým, ve kterých se ptáte a odpovídáte na otázky, ve kterých prosazujete své názory a přete se s ostatními. A občas tak jako já vstoupíte do debaty a přihodíte svůj názor na věc. Nevím jak dalece si uvědomujete, že to vše mění a formuje vaši (naši) osobnost. Občas tady někdo někoho "sjede", že uchopí rybu suchou rukou nebo dokonce do kusu hadru, jiného zase, že si vezme vše živé, co z vody vytáhne nebo společně propereme problém nerespektování RŘ. Uvědomil jsem si přitom, že existují jistá pravidla, která nejsou uvedena v žádném zákoně ani v bližších podmínkách a přesto je ctí mnoha rybářů tato pravidla uznávat a řídit se jimi. Neznám přesnou formulaci těchto pravidel a ani jejich počet (bylo by to možná téma na samostatnou otázku), ale já sám pro sebe jsem si podvědomě začal soubor takových pravidel tvořit, později jsem ho nazval "morálním kodexem sportovního rybáře". Zjistil jsem to, když jsem si uvědomil, že dělám věci, které jsem dřív nedělal, chovám se jinak, než jsem se choval dřív. Zároveň s tím jsem si uvědomil co je příčinou této změny. Je to (alespoň v mém případě) jednoznačně MRK a lidé okolo. A konečně se dostávám k jádru pudla tedy ke sformulování otázek. Co myslíte?
Ad 1. Jaké procento registrovaných rybářů v ČR může MRK oslovit (ovlivnit).
Ad 2. Jaké procento z těch neoslovených sami přijdou na to, že nějaká morální pravidla by měla existovat a že by se jimi měli řídit.
Ad 3. Jaké procento z oslovených to nikdy nepochopí ať už z důvodu, že je to nad rámec jejich chápání nebo z důvodu, že to prostě pochopit nechtějí (neboli nehodí se jim to do krámu)
Možná, že až se nám podaří sformulovat odpovědi na tyto otázky, pochopíme, proč se tak často setkáváme s rybáři, kteří tato nepsaná pravidla ignorují.
Děkuji všem, že jste to přelouskali až na konec a také za vaše odpovědi.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
0x v oblíbených a 0x v ignorovaných.
Nzubáč | Pá 25.2.2005 13:14:49
Nkája | Pá 25.2.2005 11:01:50
Každopádně je to běh na dlouhou trať, ale myslím že vůl volem zůstane i na Mrku a normální člověk si odnese minimálně ten nepsaný kodex a snaží se ho šířit dál.
NMaty - Profil | Pá 25.2.2005 10:23:23
NPavel | Pá 25.2.2005 10:15:02
Ales V : např. tebe už ovlivňuju dlouho a vidím, že to má smysl, protože i když tobě nemám co říct, tak tě alespoň pobavím, stejně tak, jako někteří z vás mě. To je i důvod proč tu diskutujeme ne? Pokud nedokážeš být tolerantní, je tato diskuse právě o tobě.
Nlutra - Profil | Pá 25.2.2005 9:50:30
NMartin M. - Profil | Pá 25.2.2005 9:48:37
NAles V - Profil | Pá 25.2.2005 8:52:33
Mě osobně MRK změnil zcela určitě(alespoň trochu).
Pavel Gregora:obdivuju tvojí schopnost se namontovat do každý diskuse.Škoda,že v drtivý většině jsou tvé příspěvky snůškou nesmyslných blábolů.Škoda,že nejsi registrovaný,neb archivace tvých výtvorů by dala na velmi úsměvnou knížku.
NJM - Profil | Pá 25.2.2005 8:50:52
Ndrda - Profil | Pá 25.2.2005 8:43:01
NJM - Profil | Pá 25.2.2005 8:25:34
ad 2) tady budu optimista, myslím že tak 15 20 % těch neoslovených má jakási pravidla která dodržuje nad rámec předpisů.
ad 3) na to se těžko statisticky odpovídá, protože ten kdo je osloven, osloven být chce a to že se sem vrací opakovaně znamená, že s tím co se tu píše podvědomě a později i vědomě souhlasí a inklinuje k tomu, tak sem napíšu 2 3 %.
drda: Zajímavá otázka, ale možná je to jedna z mála otázek, která by zasluhovala nějaké vyhodnocení. Asi by to chtělo dát nějaký časový horizont, otázku uzavřít a aspoň přibližně vyhodnotit procenta. Za základ bych dal počet registrovaných členů povýšený o nějakou konstantu. Napadá mě číslo 2,3 a samozřejmě porovnání k členské základně. Je mi jasné, že to nebude žádná sranda, snad bych byl schopný Ti případně trochu pomoci.
NdusPO - Profil | Pá 25.2.2005 7:46:33
NNikita - Profil | Pá 25.2.2005 7:41:28
NNOVAS | Pá 25.2.2005 7:23:20
Naštěstí jsou i rybáři, kteří se k přírodě chovají šetrně jaksi sami od sebe , z vlastního přesvědčení a ty ovlivňovat není potřeba.Kdo v sobě nemá základní lidskou slušnost , kdo nemá vypěstovaný vztah k přírodě , toho ani MRK nepředělá.
Ndrda - Profil | Pá 25.2.2005 7:23:12
NŽmolek | Pá 25.2.2005 6:08:18
Jinak nejaky ten vliv Mrk ma, TV NOVA ma taky obrovsky vliv, tak ostatne jako treba BLESK. Urcite si kazdy odtud neco odnasi, neco bere, neco zkousi, neco praktikuje, neco ve vsem rybarskem zivote zmenil, aniz chtel ...... uf :o)
NPavel | Pá 25.2.2005 2:25:16
Nmirmen | Pá 25.2.2005 1:11:12
ad 2. Pravidla má každý, někdo víc a jiný míň egoistická.Ani první skupinu ( tj. oslovené MRKem) nelze vyloučit. A na MRK a jiné weby chodí samozřejmě i lidé, kteří sledují jen své zájmy ( obchodní, masařské a kdovíjaké další,, takže bych nepředpokládal, že každý návštěvník přichází s otevřenou duší a čistým svědomím) , ale znám celou řadu chlapů nad 60, kteří chodí k vodě jen pro klid a pohodu a rybu vezmou párkrát do roka ( o šetrném zacházení ani nemluvě, považují za samozřejmost, včetně úklidu místa - i po jiných). Prostě někdo slušný je ( k ostatním lidem i k přírodě), jiný na to nemá ( napříč věkem, vzděláním, profesí aj.).
Ad 3. nelze určit. Teoreticky je průměrné IQ 90 - 110 nejčastěji v populaci zastoupeno. Teoreticky by měl každý dospívající i dospělý vědět, že se nemá kolem sebe dělat bordel ( na chodníku nebo na silnici, u vody nebo na horách, prostě kdekoliv). Teoreticky by každý z toho, co ví, měl dokázat vyvodit závěry a chovat se slušně. Stačí se ale podívat na chodníky i na silnice, na turistické cesty na horách stejně jako na pobyt a chován í u vody.
Ryze teoreticky - cca 80% rybářů ( nejen jich) by mělo být schopno pochopit, možná to třetina z nich zvládne - o čemž silně pochybuju - viz.pohled kamkoliv na cokoliv .
Možná by bylo zajímavé otázku časem doplnit i o to, zda se některé skupiny rybářů něčím vyznačují.
Zda je rozdíl mezi muškaři, kteří jaksi inklinují k přírodním horským a podhorským tokům ( a kráse je obklopující) oproti třeba skupinám soustřeďujícím se na několikadenní lov na jednom místě.
Kde to žije - všechna témata
21:00NATTs hlásiče a ATTx příposlech 544
20:25NStaré Česke rybářské vybavení 394
20:11NRybáři vs ochránci přirody 65
20:08NRybářská videa: Jeden rychlý SUMEC na zahájení s vábničkou a belly boatem 1
19:06NDaiwa Whisker SS 2600 173
16:31NKurz Teo Daška pro Otoše 305
15:53NZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
13:44NÚprava chodu woblerů. 11
12:08NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 40
11:41NPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 24
8:45NPolsko, okolí Dunajce 6
8:22NLabe fishing store 19
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNPoradna: Sumcařina 2570
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
JRC Sada Signalizátorů Radar DR Set - 3+1 | SLEVA 53%Za 1.699 Kč
Při vývoji a testování byl kladen důraz na kvalitu, spolehlivost a jednoduchost v ovládání. Díky kompaktní konstrukci a ergonomicky zkombinovaným materiálem je tato souprava moderní a spolehlivá zároveň. Limitovaná akce pouze do vyprodání zásob.
Prologic Bunda Commander Fleece Jacket | SLEVA 51%Za 765 Kč
emný 100% polar fleece 330gsm. Protižmolkující a vodoodpudivá úprava.
TPU membrána zajišťuje 100% voděodolnost povrchového materiálu s 8000mm vodním sloupcem. Prodyšná. Teplá nastavitelná kapuce. Kapsy uzavíratelné na zip.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
GScarp.cz
Rádi Vás kdykoli uvítáme na našem internetovém obchodě rybářské potřeby a nově i v naší kamenné prodejně. V našem...












