MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Jak jste spokojeni s hospodařením na P-revírech?

Na hospodaření na pstruhovkách je řada protichůdných názorů. Jaký je ten váš?

Autor diskuse: Scorpio-75 ®
Zařazeno do: muškaření - RŘ, MO, svazy, 5.1.2019

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 6 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N alžběta - ® Po 14.1.2019 20:34:43
Willow >> vodohospodáři už teď nemužou plnit, je tam rezerva. Teď máte dobrej stav, naplní se s táním. Rozhodne až kdy to bude tát, jestli to nepřijde v únoru, tak věřim, že to bude dobrý.
N Knapík - ® Po 14.1.2019 8:45:41
Krátký pohled na Mži a úlovky roku 2017

Mže 5B, 6km/21Ha : Pp.30ks, Pd 1096ks, Si 128ks

Mže 6, 16km/16Ha : Pp. 70ks, Pd 86ks, Si 0ks

Mže 8, 17km/6Ha : Pp. 53ks, Pd. 348ks, Si 271ks

Někde se sype jak hovado a to do poměrně malé vody (M8), zatímco úsek níž tře bídu s nouzí.
A pak se projevuje činnost Mo Stříbro, která nasazuje slušně velké ryby v obrovském množství.
N u x a - ® Ne 13.1.2019 16:27:05
Rožnovák >> pravda malý siven se drží u břehu ,volavka jich zdělá hodně..
N Rožnovák - ® Ne 13.1.2019 16:09:21
u x a >>Jo to jsou ale duhák na suchou taky nečeká furt na fleku až to trefíš, siven se sadil asi květen-červen , naháněli je jak vláčkaři tak muchaři stejně jich nejvíc asi dostala volavka a nejspíš i vydra. Před 5 lety se ulovila cca 50kilo potom jen 25 před 3 lety 8 kilo a předloni 9kilo a ryba přesto zmizla, proto už se SI nesadí. Před 2 nebo třemi roky 3 roky , šli slušně možná 14 dní , ale vúbec se nerozjeli byli najetí u dvou přítoků a pak zaparkovali do nich,podle stop na hřbetech ryb a a přistižení při činu viním s redukce stavu především volavku, možná i vydru.Co můžu soudit duhák se rozjede po vodě teda líp a tržní P taky, ale říkám skoro polovina duháka v přepočtu na celý revír zůstává z roční násady ve vodě, aspoň za poslední dva roky.
N u x a - ® So 12.1.2019 22:57:17
Rožnovák >> siveni se tak dobře na mouchu nechytají jsou prosíraví..
N Rožnovák - ® So 12.1.2019 21:55:29
petrikveprik >> Mám na mysli to že když má organizace P stoják může si dovolit ten luxus , nekrmit řeku nadmíru PD či dokonce tržním PO nebo v blízké budoucnosti kaprem:-) Stačí se podívat na organizace co tuto výsadu postrádají.Stejně do P stojáku se sadí duhák či tržní PO, dvojroček z potoků se tam necpe a nic se tam většinou nevytře, stejně si ho většina lidí k tomu stojáku jde odnést rybu a zase se dosadí stejně jak ten kapr. Lososovití se sadí do stojáku dvakrát do roka, letos se tam dalo např zachytat na muchu krásně až do konce listopadu i když jsou v rámci roku tzv, okna, on je totiž průšvih i v tom že tu P povolenku na kvůli pstruhům na stojáku lidi vesměs neberou, berou ji asi spiš kvůli kaprovi, protože vláčkářu a muškařů tam moc nevidím a ti co tam chytají kapry nevidím moc na domací řece..Pravda před nějakým rokem jsem byl přesně opačného názoru a nejradči bych P režim na stojáku zrušil úplně ale právě ty jsi mě přesvědčil o opaku, i pro ryby je to lepší. Jinak někteří místní, jsou členy sousední organizace aby mohli neomezeně chytat na MP revírech s omezenou docházkou a vesel loví na našem dobře zarybněném P stojáku bez omezení, nejsem příznvcem těchto revírů, ale pokud se s tím nebude nic dělat, budemem nejspíš k tomu to kroku přistoupit taky, protože rybářský tlak je enormní a porom se kapříci a korunky a sypou a o lososovité už vpotom vůbec nejde ani povolení lovu na umělou mušku bez omezení nepomohlo ke zvýšení ůlovků, např když se v r, 2017 naposled sadil metrák sivena slovilo se ho jen 9 kilo, coš byl rerekordně nejnižší, ale z přehrady se skoro do jednoho vypařil. Data k duhákovi a slovákovi k přehradě nemám k dispozici, ale duháka se sloví cca něco kolem poloviny toho co se vysadí na celý revír, Vzhledem k romu jak dopadl každoročně siven bude asi přehrada o něco slabší.
N potočák 62 - ® So 12.1.2019 21:02:52
petrikveprik >> Taky jsem měl ze začátku problém,když jsem prosazoval,že do PS stojáku kapra dávat nebudeme a jak si to ted´ chlapy pochvalují.Petrův Zdar
N Widl_CZ - ® So 12.1.2019 19:12:55
petrikveprik >> Jo, tohle taky nechápu. Pak jdu někam na neznámý pstruhový stoják, mlátím to tam šňůrou o hladinu, za půl hodiny přijde místní stařešina s tím, že se sem chodí jen na kapry, že pstruhy sypou jen na zahájení, že jsem tam trochu pozdě... přitom hezká voda v lese na potoce a vlastně "mrtvá".

Těch stojáků je obecně málo, přitom třeba duhákovi to svědčí, v nádržích krásně rostou.
N petrikveprik - ® So 12.1.2019 12:55:57
Rožnovák >> "......a v případě P stojáků se to otáčí spíš ve prospěch kapra. "

Ahoj Vašku, a tohle je přesně věc která mě točí do nepříčetnosti. Pstruhový stoják, pstruhový režim, peníze na zarybnění pstruhové vody (krásné vody) .............a organizace velkou část z toho prohýří za nákup kapra (legitimizovaný tím, že je v zarybňovacím plánu psturhové přehrady). Jinými slovy vydám peníze na nákup rohlíku ale dostanu chleba.. Letos jsem se po několika desetiletích rozhodl, že již P nekoupím. Ne že by to stálo tolik peněz a já na to neměl, ale příčí se mi tohle podporovat byť nepřímo.

Jinak to že máme pstruhový stoják je samozřejmě velká výhoda (při dnešní vodnatosti toků), ale tu výhodu teda vidím jinde než v možnosti sadit kapra a tím "lákat" na prodej P povolenky....:-))
N Rožnovák - ® So 12.1.2019 12:32:31
Scorpio-75 >> Abych byl sparavedlivý, některé mo jsou ve výhodě i my. Zní to podivně ale výhodou v tomhle systému hospodaření je mít slušný P stoják kde se sveze největší rybářský tlak a zároveň se kupují P povolenky a do lovného toku se nemusí horem spodem sadit tržní ryba, aby se dočasně vytvořil dojem že je voda plná velkých ryb a zvedl prodej P povolenek. Dost lidí tak nějak počítá ještě s tím že určitý počet potočáků či duháků na tu P povolenku si musí prostě zajistit a v případě P stojáků se to otáčí spíš ve prospěch kapra.
N marmyš - ® So 12.1.2019 7:10:24
Willow >> Soplí to tu dost často,ale věřím tomu,že metr hluboko je suchá zem.
N Willow - ® So 12.1.2019 7:02:50
marmyš >> Aspoň něco.Každá kapka dobrá a zvláště tam u vás.
N marmyš - ® So 12.1.2019 6:41:42
Willow >> Nám napadlo 15 mm na holou zem a už to i taje-kape ze střech.
N Willow - ® So 12.1.2019 6:14:39
Tak připadlo dalších cca. 7cm sněhu.Pod ním 30cm toho ledového firnu.Vypadá to že by mohlo být vody dost.Ale sobota a neděle s tím deštěm a oteplením rozhodne. Jinak přehrada už dělá bezpečnostní upouštení asi čekají oblevu.

http://www.pla.cz/portal/nadrze/cz/pc/Mereni.aspx?i​d=110&oid=2
N Scorpio-75 - ® So 12.1.2019 0:36:36
Rožnovák >> my líheň máme. Na to, že jsme malá organizace dost chovných rybníků na MP hospodaření. Obvykle se dodávalo i ostatním. Co přiletěli kormoši, máme tak pro sebe. Poměrně velké ztráty. Teď se u nás usadila i vydra. Když byli ještě i pstruzi, tak nám je přes zimu slovila. Od té doby jsme pstruha tuším nedělali. Na chovných potocích pstruhů bylo dost. Někteří měli ke 25-30. Je to škoda, že už se tomu nevěnujeme. Bohužel té vody je opravdu málo. Hospodář má už věk a nevím o,že by měl za sebe adekvátního nástupce zatím. Mladší jsou ukovaní na hypotékách, tak makají ve fabrikách a mají málo času.
N Rožnovák - ® Pá 11.1.2019 23:38:30
Scorpio-75 >> Vlastní líhní nedisponujeme í, ale v okolí máme nějaké svazové zařízení které se tímto zabývají, tak to necháme vykulit tam.No loni byl hodně suchý podzim, vlivem toho moc pstruhú u nás do potoků nenatáhlo, přispívá k tomu jak se mršilo a někdy ještě bohužel stále mrší ústí potoků i přes naše připomínky,všechno se třelo v řece, ale člověk si udělal představu o rozložení populace Po na toku kde má trdliště. Do potoků se tedy nešlo,nepočítám li nutné záchrané transféry, ale třeba nás příroda překvapí a pstruzi se ve věrtším počtu dožijí prvního tření. Vtzhledem k tomu že u nás proběhl račí mor bylo to i lepší. Bude se muset tedy letos nakupovat, v minulosti se to už dělalo jelikož se moudře zvolil zdroj návratnost z potoků byla více než dobrý. Naposled jsem museli koupit loni na jaře od nám známého místního dodavatele, Po odchovává v našem regionu a uvidímé za rok jak to bylo z tou genetikou, snad to bude dobrý takhle vypadali koncem srpna a sucho v tůních dávali statečně viz foto. Obdivuju opravdu některé své kolegy kteří jsou schopmi jet dohromady 100vky kilometrů pro kvalitní plůdek, potom ho pomoc rozsadit a ještě doplatí naftu ze svého . Sousední mo ta už kupuje celkem stabilně myslím že se letos rozhodla pro jikru v očních bodech a zajistila si ji na svazovce, ale mimo to si sadí do vody slušné kvanta tržní ryby. A to kdysi zásobovala plůdkem či jikrou i sousední mo, kdysi generovala 450 tisíc plůdku pro vlastní potřebu, ještě před rokem byla na 270, letos je na 70 protože asi z podobných důvodů jako my neslovovali všechny potoky.
N rybomil - ® Pá 11.1.2019 22:09:53
hraji >> To nám prosím nějak vysvětli, proč nikdo z vedení MO a ÚS spolu s AOPK, zelenomozky nedokáže prosadit upuštění trochy vody z přehrady při kriticky nízkém průtoku, přehřátím vody hynou pár měsíců předtím vysazení lipoši a potočáčci ? Když to téměř vše uhyne, pustí se necelý týden potom XX kubíků na raftový závody.
N Scorpio-75 - ® Pá 11.1.2019 21:48:51
Rožnovák >> škoda, že moje MO nemá pstruhové revíry. Kdysi jsme měli odchov pstruha na potocích, ale po úbytku vody a příchodu vydry jsme s tím přestali. Na líhni máme stále zařízení. Hospodář občas něco pro sousedy vykulí, ale jinak nic. Pokoušel jsem se domluvit na lipany. Kdysi u nás na MP řece normálně byli a docela pěkní, ale bez úspěchu. Není to v zarybňovacím plánu. Přes to se nedostanu. Což je škoda, protože zbytky pstruhů sjíždí z potoků a v řece se drží. Je vidět, že i MP voda je udrží i v horkým létě a přes všechen ten ibuprofen a antikoncepci, co ve vodě plavou. Na pstruhovku jdu k sousedům, ale tam nic neovlivním. V roce 2008 jsem sebou vzal na ryby kolegu muškaře z Anglie, starý zkušený muškař. Lov zhodnotil, že je vidět, že máme na vodě blbý managment.
N Rožnovák - ® Pá 11.1.2019 20:31:54
Scorpio-75 >> Svaz jsme všichni a z toho by se mělo vycházet, podle mého pokud chceme zlepšit globálně stav revírů nepůjde to přes model kdy většina členů zaplatí, tím to pro mě končí a pak se koná divoká svazorevírovává turistika aniž by se nějak starali co se děje doma. Na současném stavu má podíl většina často rozhořčeného členstva.
Jak z toho ven? Stararat se víc o domací vodu, docházet na Včs a nejen tam zvedat ruku ale když mám mravnou ideu zkusit jí i přednést. Snažit se prosadit při vodoprávních řizení o projektu při úpravách toků prospěšné prvky pro ryby i když je to někdy opravdu těžké. Mít oči otevřené a když je průšvih na revíru vědět jak postupovat vědět aspoň kdo je hospodář a předseda. A nebát se slušně ozvat i během roku pokud se ti něco nezdá , na věcné a slušné dotazy ku prospěchu věci je vždy prostotor, nemyslím ovšem např. kdy se vysadí duhák :-) a neuškodí se někdy namočit i bez prutu.
Při tom jak ÚS zhodnocují odchovaného Po ať už 2letého či plůdek jednotlivým MO ve srovnání z nakoupeným duhákem či tržním pstruhem žene některe, do tohoto divného systému vysaď a vychytej, kde chybí věková pyramida a přirozný výtěr. Zvyšení ceny za Po by měl mimo jiné pořešit ÚS i to kde na to vzít. Jinak náš Ús začíná zkušebně prahovat na pár potocích ve spolupráci s Lčr a povodím je docela reálné nebezbečí že když se domluví mohlo by se to rozjet i na ostatních tocích. A letos se začnou zkoušet i wibertboxy. Takže potřeba ochotných lidí u nás bude snad zase přibývat a snad se i najdou.
Hodně záleží na prácí jednotlivých mo a lidech co z nich vzejdou a rozhodují v rámci ÚS, ale zakladem jsme mi obyčejní plebejci.
N Scorpio-75 - ® Pá 11.1.2019 14:35:46
Mate nekdo odkazy na dokumentaci,jak svaz postupuje pri reseni situace na pstruhovkach? Jednani uvnitr svazu, komunikace s MZe, apod. Rad bych si to precetl.
N hraji - ® Pá 11.1.2019 8:27:30
Widl_CZ >> my máme řadu odborníků přímo z ústavu rybářství MLZU a jihočeské univerzity v ČB jako členy spolku, dokonce i ve volených orgánech. Problém není protlačit něco svazem, problém je, že řešení je mimo svaz. A tam nikdo nic neprosadí. Nedokážeme zajistit vodu do chovných potoků, nedokážeme zajistit vodu bez hormonů z antikoncepce, nedokážeme ovlivnit změnu potravy v řece v souvislosti se změnou úživnosti, změnou teploty atd. Samozřejmě si rybářské veřejnost, včetně mnoha lidí zde na MRKu, může myslet, že se tím vedení svazu nezabývá, ale není to pravda. Zabývá, ale nikdo nedokáže mávnutí kouzelného proutku změnit to, co mění příroda ovlivněná civilizací. A máme ověřeno, že jenom vysazovat ryby k ničemu nevede.
N Scorpio-75 - ® Pá 11.1.2019 8:13:49
Rožnovák >> ted je otazkou, jak z toho ven? Obcas mi pripada, ze svaz je bezradny a ridi to lidi, kteri nejsou schopni cokoliv smysluplneho udelat.
N Rožnovák - ® Čt 10.1.2019 23:39:00 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
on je spíš průšvih že na některých p revírech se s potočákem hospodaří jak s důhákem, do toku se ve vlnách v průběhu roku sadí tržní ryba z více čí méně kvalitního zdroje, někde se to ještě slavnostně oznámí členstvu. K tomu se přisadí torzo 2jročka, které se odloví s necitlivě zregulovaných potoků trpícími nízkými průtoky, jež využívají navratívší i invazivní predátoři. Generační ryba ztrácí dál na kvalitě a schopnost plůdku přežít je nižší, tím pádem se nedaří zajistit dostatek jikry na osazení potoků o samovýtěru ani nemluvě a i plůdek či jikra v očních bodech se musí dokupovat, poptávka bývá dost značná a svazové líhně nepokyjí rozhodně vše. A tak se plůdek získaný z domácí generační ryby dál ředí z různých zdrojů a navratnost z potoků dost často klesá. Navíc na některých P revírech se změnily podmínky tak že nastavené ZP před několika desetíletími prostě nesedí a v úsecích kde pstruh běžně býval už se neudrží, v těchle případech je třeba se stím asi smířit a přehodnotit je a ne je doplnňovat tržní rybou na kratochvíle. Naštěstí to všude takhle nefunguje ovšem z plůdkem má problém každý druhý z rúzných příčin, jde o to udržet si jakou si kvalitu, pokud vše neobstará samovýtěr, což by bylo nejlepší:-)
N Lauri - ® St 9.1.2019 17:27:41
Willow >> jj bohužel
N rybomil - ® St 9.1.2019 1:00:06
medvěd >> 2009 bylo MS juniorů v Chotěboři. Dělal jsem rozhodčího. Pod Vírem jsem vyfásnul Davida Chlumskýho. Měl napsáno nějak 65 ryb, z toho cca 50 byli lipoši a to se psaly a měřily ryby od 20 cm. Celkem chytil přes 90 ryb a byl v daným sektoru snad 2 ? Jdi se tam podívat teď...
N sindeji3 - ® Út 8.1.2019 20:23:32
Scorpio-75 >> je možný, že to klame ta fotka
N Scorpio-75 - ® Út 8.1.2019 19:56:01
Willow >> To teda je. Na Mladkově jsem parkrát chytal s kamošem siveny. EU se snaží regulovat kde co v zájmu ochrany kde čeho. Tahle věc je neprůstřelná. Je to obnovitelný zdroj. Bohužel.
N Willow - ® Út 8.1.2019 19:48:47
Scorpio-75 >> Tady máš Tichou Orlicí.

http://www.tv-adams.wz.cz/seznamy/tichaorlice-mve.h​tml

Na takový větší potok hrůza.😞
N Scorpio-75 - ® Út 8.1.2019 19:42:50
sindeji3 >> ber to trochu s rezervou. Nemam hi tech mobil. Pochazi z populace, kdy jsme delali pstruhy. Sjelo to z chovnyho potoka a nejak se drzi v MP reviru.
N sindeji3 - ® Út 8.1.2019 19:35:37
Scorpio-75 >> zvláštní pstruh, úplně jiná forma než znám
N Scorpio-75 - ® Út 8.1.2019 19:06:55
Willow >> Podívej se sem
http://www.tv-adams.wz.cz/seznamy/morava/morava-mve​.html

Jen na M24, která loni padala často pod hrnici sucha jsem napočítal 10 MVE ze 40 na tok po Hodonín. To je teda maso. Nechápu, kdo to mohl povolit jen kvůli tomu, že se jedná o "zelenou energii".
N Scorpio-75 - ® Út 8.1.2019 18:52:01
Willow >> to máš pravdu. U nás na řece jsou schopní hlavní koryto téměř vysušit a to nepočítám co ryb projede turbínou. Kolikrát jsem nacházel rozšmlecovaný úhoře atd. Jakmile to jednou stojí, už se toho asi nezbavíme. Leda by měli mnohem přísnější regulace a flastry.
Netušil jsem, že na Tichačce máte takový problémy. Podobně na tom je na Vlaském a celkově celý revír M24.
N Scorpio-75 - ® Út 8.1.2019 18:48:58
Děda Lebeda >> chodím na malou MP říčku, kam sjíždí potočáci a drží se. Nížínný tok cca 270 m.n.v. v oblasti teplomilné květeny. Nejsou tam pochopitelně v plánu, ale při lovu tloušťů vždycky nějakého chytím. Drží se v partiích, které si po dřívější regulaci tok a pobřežní vegetace upravily do nějaké původnější formy. Dokonce do revoluce se tam často vyskytoval lipan. Máš pravdu, příroda si dokáže v mnohém pomoct sama, nicméně v případě horních pstruhovek se obávám, aby to nebylo málo.

Foceno mobilem. Šajnilo na moc slunko. Fotka není dobrá.
N Willow - ® Út 8.1.2019 17:22:51
medvěd >> No jenže tady si kaskáda Mve posílá vodu.Průtok 2,5m a najednou skoro sucho 0.4m.Tohle lipan a ještě v parném létě prostě nedá.
Řeka Tichá Orlice.A lipanů tady bylo jak....no prostě moc.Ono to vadí i těm potočákům.Jen tloušť to dává.Jinak
ještě mřenky,vranky,mihule a střevlata.
N medvěd - ® Út 8.1.2019 17:05:35
Willow >> kdysi jsem jezdil na Lipany pod Vírskou přehradu.Nškolikrát denně napouštěli a vypouštěli vyrovnávačku.Když nemleli tekli tam dva kubíky,když mleti teklo třeba 12.Lipanů tam bylo hrozně moc
N Willow - ® Út 8.1.2019 14:47:24
Widl_CZ >> První krok.
Zrušení všech MVE.Protože pro lipana je stabilní průtok základ.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 6 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | muškaření | RŘ, MO, svazy ]

Co je nového - muškaření + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniKřeslo Mivardi Comfort Quattro

Luxusní, pohodlné křeslo s anatomicky tvarovaným opěradlem a silně polstrovaným neoprenovým polštářem. Všechny čtyři nohy jsou teleskopické, vybavené spolehlivou aretací a velkými patkami proti zaboření.(nosnost 160 kg).

akce, rybareniSavage Gear Bushwhacker XLNT2 - různé druhy

Za 1.890
Stále populárnější série XLNT vylepšená inovativními očky CC Coil Control poskytuje ještě lepší vlastnosti a nižší váhu. Každý prut je vyladěný a vyvážený k dokonalosti.

Oznámení - muškaření
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - muškaření
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Gammarus - Prostějov Gammarus - Prostějov

Prostějov, Wolkerova 10