Vše kolem parmových prutů Bárbel.

Jaké máte zkušenosti s chytáním s Bárbly. Jaké navijáky k nim máte, a další odpovědi i otázky k této diskusi.
Autor diskuse: PepanD - Profil , 17.12.2016 feeder - techniky lovu

NGastanko - Profil | Út 7.3.2017 9:14:49

račet >> Ahoj, pri zistovani odhodzovej gramaze som nemal na mysli akciu prutu. 1. bod bol popis predajcu, 2. bod bol prepocitanie testovacej krivky na idealnu odhodzovu gramaz a 3. bol len konstatovanie, ze prut od ineho vyrobcu bude mat aj ine vlastonsti a teda, ze v skutocnosti jeho odhodzova gramaz bude ina ako pri inom prute, napriek tomu, ze maju totoznu libraz.

    Nfheavy - Profil | Út 7.3.2017 4:30:18

    usak >> a co je vlastne xpert? Barbel,feeder,kaprak jak se to pekne rika v sk
    Takova pojeba..na krizovatka s dobrym a silnym blankem na ruzny pouziti:-) :-)

      Nusak - Profil | Po 6.3.2017 21:50:10

      Gastanko >> Bych se s tim moc nepocital, ty pruty obecne, snesou hodne, jsou na to delane. Mam Korum Neoteric xs 1.75lb. S gramazi si hlavu nelamu, 100g krmitko s peletami neni problem(edit: ovsem nejvetsi smrnc to ma s 60-70g krmitkama, ta taky pouzivam nejcasteji). Pritom ale neni problem detekovat hrouzky ci oukleje a splasena ricni petasedesatka dokaze vykouzlit velkou krivku...
      Na ty silne, vetsi reky bych se nebal Xperta v 2.25lb verzi.

        Nračet - Profil | Po 6.3.2017 21:47:51

        to je tím, že akce a odhozová zátěž budou dvě rozdílné věci, údaje některých výrobců jsou dost zavádějící

          NGastanko - Profil | Po 6.3.2017 21:42:07

          račet >> Osaham osaham, avsak snazim sa ziskat co najviac info pred samotnym osahanim. Mozno bude moja otazka opakovana, alebo naivna v neznalosti, ale uvediem modelovy priklad.

          Korum Barbel rod 12 ft 2 lb

          1. Popis predajcov
          Predajca A pise gramaz 180g
          http://www.sarfix.cz/Korum-Barbel-rod-12-ft-2-lb-d2​1.htm
          Predajca B pise gramaz 5 - 6 OZ ( co skoro odpoveda predajcovi A)
          http://www.anglingdirect.co.uk/korum-barbel-rod

          2. Prepocitavacie tabulky
          Pri prepocitvajucich tabulkach pre idealnu hmotnost zataze sme pri 2lb prute niekde pri 45g
          http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=123

          3. Samotne vlastnosti blankov a prutov
          Tak ako pisete, kazdy vyrobca ci prut sa sprava inak niekde je 1,75 silnejsi prut ako inde 2,25.

          Pri kupe standardneho 90g feedra, bude rovnako nejaka odchylka. Jeden 90g zvladne v pohode 100g a iny bude pri svojej maximalke praskat. Ale je tam aspon ista identifikacia tej odhozovej zataze. Pri barbel prute a definicii, ktora je bud uvedena vyrobcom, prepoctom alebo samotnym blankom su tie rozdiely privelke. Opravte ma ak nemam pravdu.

            Nračet - Profil | Po 6.3.2017 20:31:16

            Gastanko >> každý z uvedených prutů se chová jinak.
            u některých typů a značek může 1,75lb chovat jako u jiného 2,25lb a naopak.
            např. koĎův expert v 1,75lb se zřejmě podle toho co tady píše chová jako můj 2,25lb royale.
            180g je celkem slušná nálož, to svádí spíš sáhnout po prutech s odhozem okolo 2lb-výše.

            korum barbel 2,5lb
            expert
            fox royale
            fox duo-lite
            FS. CTX
            pokud máš možnost si je osahat určitě mezi nimi najdeš co hledáš

              Nfheavy - Profil | Po 6.3.2017 20:14:07

              KóĎA >> a co bys rekl na tenhle,neznam ho ale dobre vypada,je skladnejsi,tonaz taky solidni,a cena taky rozumna ???

                NKóĎA - Profil | Po 6.3.2017 19:00:46

                Gastanko >> Největší hadice 30Plus (ale to byl poměrně levný prut), pak bych viděl Drennan, to by jemnější prut ale pořád slušná rychlá semiparabola, Daiwa silnější semiparabola, ale která už vytáhla v rukách kolegy Rybkina opravu slušné ryby a nakonec můj Korum, to je spíše špičková akce - velký rozdíl oproti jiným barbel prutům. Nicméně já to mám tak od fídrů rád. A tloušť okolo půl metru je na něm cítit velmi slušně. Loni se mi na experta moc nedařilo - kapři do 70 cm pro něj nebyli adekvátní soupeři. Stejně tak parmy 50 - 70 cm. Ne že by nebyli na prutu cítit, ale na brutální prověření je potřeba mířit výše. Mluvím výhradně o tekoucích vodách a "říčních" rybách - na stojácích v podstatě nechytám.

                  NGastanko - Profil | Po 6.3.2017 18:49:34

                  KóĎA >> budes mat najskor pravdu, preto velmi pomoze podobna odpoved ako ta tvoja, dik za nu. Cize realna skusenost s pouzivanim daneho prutu. A co sa akcie tyka, ako sa tie pruty, ktore si mal alebo mal moznost vyskusat spravali? Dik

                    NKóĎA - Profil | Po 6.3.2017 18:37:01

                    Gastanko >> podle mého názoru je to stejné jako u klasických feederů a nekonečných debatách co je light-medium-heavy, stejně tak jako akce jejich špiček 1 oz - 2 oz - 3 oz etc. Nerozhodovat se podle toho, co výrobce uvádí na prutu. Jenom podle vlastních pocitů. Já vlastnil 30plus Kodex 1,75 - 2,25 lbs (kaprová pobočka Middy) a teď mám Xpert 1,75 lbs. Kamarádi měli Drennan 1,75 a teď mají Daiwa Theory Barbel Rod 2,25 lbs. Co se odhozu a síly blanku týká, navzdory označení jednoznačně vede můj Xpert navzdory co se na prutech píše. Já jsem s ním házel maximálně 72 gramové krmítko s obsahem 0,82 dcl a náplní namočených peletek. Tipoval bych to k 150 g, možná více. Naprosto bez problémů. A špička bez problémů signalizovala záběry 20 cm podouství lačnících po peletách...

                      NGastanko - Profil | Po 6.3.2017 17:41:42

                      Zdravim pani, pohravam sa s myslienkou, ze by som vyskusal barbel pruty a preto by som si rad nechal poradit od Vas majitelov takehoto prutu.

                      Lov by bol zacieleny na vacsiu rybu a to kapor, mrena ci vacsi pleskac. Najcastejsie by lov prebiehal na stredne velkej a obcas rychlo tecucej vode, avsak rad by som prut vyuzil aj na velkej rieke typu Dunaj.

                      Pruty by som osadil navijakmi Penn Slammer 460 s kmenom okolo 0,28 mm.

                      Dlzka 12FT a semiparabolicka akcia prutu je ziadana, ale predpokladam, ze tieto udice su stavane prave na takuto akciu.
                      Ci to bude dvojdiel alebo trojdiel pre mna nie je dolezite, feedrovu spicku a rozne LB varianty mat nepotrebujem.

                      Obzeral som si nejake moznosti ako:
                      Drennan Martin Bowler Big River Barbel Rod - 2,25 LB -
                      - velmi pekne, drahe a podla videa akcia velmi dobra, pravdepodobne si vsak takyto prut nedokazem nikde osahat
                      Fox Specialist Duo-Lite 3,6m 2,25lb tc Multi tip
                      Fox Royale Barbel Specialist 12FT, 2,25lb
                      Daiwa Theory Barbel Rod 12 FT, 2,25lb
                      Korum Barbel pruty, ako barbel rod, twin tip plus a podobne

                      Moja zakladna otazka znie, aku libraz prutu mam zvolit (1,75, 2, 2,25LB ci viac), ak by som rad nahadzoval povedzme max 180g olovo ci plny feedrovy kosik do vzdialenosti cca 30m. Zaroven by som vsak nechcel tvrdy prut, ktory by pri 2 - 4 kg rybe ani trosku nepracoval. Orientujem sa teraz podla prepoctu OZ, ktore sa udavaju k spickam. (napriklad Korum barbel rod - maximum casting weight - 6 oz)

                      V Brne na vystave bude dufam slusny vyber a tam by som si chcel tieto pruty blizsie osahat. Vase usmernenia by mi vsak mohli pomoct k tomu, aby som vedel na co si mam davat pozor, pripadne co si vsimat, ci pytat sa predajcov.

                      Za odpovede vopred dakujem.

                        Ndavca valach - Profil | Po 6.3.2017 11:58:31

                        Tak jsem si pořídil tyhle proutky http://www.chytiljsem.cz/pruty/barbel-rod-1-75-lb/ a jsou fakt skvělý,parádně se s nima hází ale zároveň jsou pěkné měkký, tak že za mě rozhodně doporučuji

                          NKóĎA - Profil | Pá 3.3.2017 19:39:49

                          E.T. >> jako yůtůb odběratel kanálu pana Kwinta? Hehe - mně jakákoliv novinka cinkne na mobilu okamžitě po přidání na web ;-)

                            Nlapp - Profil | Pá 3.3.2017 18:48:50

                            račet >> Pěkné... ještě...

                              NE.T. - Profil | Pá 3.3.2017 18:13:18

                              račet >> to až KóĎA uvidí:-)))

                                NMarek22 - Profil | Pá 3.3.2017 17:54:19

                                Bude dobra volba shimano baitrunner 4000 d na ty grauvell? Chci neco s baitem, fox eos 7000 mi byl rozmluven. Diky jinak za tip.

                                  NMarek22 - Profil | Pá 3.3.2017 16:19:58

                                  Ja ted poridil 3ks 12 ft grauvell Specialist allrounder 2 lbs , doufam ze to bude v klidu. Udajne to jsou good proutky

                                    Ndraveček - Profil | Po 27.2.2017 9:29:19

                                    Baklous >> tak to je opravdu pěkná cena,dobře jsi udělal:-)))

                                      NBaklous - Profil | Ne 26.2.2017 11:48:16

                                      draveček >> Bez deseti korun 2300,-. Neber to za tu cenu:)