Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

tuzemak - Profil | St 1.1.2014 12:29:15

Pike >> to nejní hláška,to je skutečný fakt,nejsem na rybě závislé,jen autor otázky na to nepomyslel,rád bych od něj slyšel jak by to řešil,bez nějakých emocíí.

    splávkař - Profil | St 1.1.2014 12:29:06

    Martin M. >> svaz je vlastně takovou rukou státu která má pomoc využít jeho potencionál a tím je i roční úlovek.

      FRANK71 - Profil | St 1.1.2014 12:28:21

      MichalU - >> Koukám, že zde stále vymýšlíte hlouposti. Nakonec to dopadne jako ve Švýcarsku kde se musí usmrtit každá ulovená ryba. Výhoda je ta, že rybařina by se začala brát zase jako lov. Píchači háčků pro zábavu, by byly nemilosrdně trestány za porušení a puštění ryby.Nakonec by skončili na soukromáku. Výhoda by byla ta, že by se vodám náramně ulevilo, ryby by nebyly stresovaný neustálým vytahováním z vody a lépe by prosperovaly. Tam to těma nesmyslama ženete.:-o))))

        tuzemak - Profil | St 1.1.2014 12:27:19

        Mrknato >> jen tu děláš ze sebe hlupáka...

          tuzemak - Profil | St 1.1.2014 12:26:29

          Martin M. >> vykuchání a porcování je rozdíl,jak to dělají muškaři nevím,já nemuškařím,jen nechápu,proč bych měl ukončit lov,to,že zasáčkuju přeci nejní zase takové problém..

            kakr - Profil | St 1.1.2014 12:26:19

            splávkař - 1.1.2014 12:19:12 >>
            Hospodářský výsledek, dnes píšeme výlovek má na hospodaření svazu asi takový vliv, jako velikost kapra na sluneční svit.......

              PYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 12:26:18

              Martin M. >> tady se vyzdvihuje spíš zbytečné utrpení ryby,proč tedy závodníci plavačkáři drtí hafo rybek ve vezírkách?to jim taky zakážete a budete vážit každou rybku extra?rybu usmrtím těsně před odchodem od vody a je to,jak budeš přechovávat zabité ryby,když si na vícedenní rybačce?

                supinna - Profil | St 1.1.2014 12:26:08

                Myslím, že mocná lobi výrobců vezírků to nenechá prosadit. Tada úcta. Kolem Silvestra je to tady co téma, to perla :)

                  Mrknato - Profil | St 1.1.2014 12:25:27

                  tuzemak >> Nic takového neexistuje, leda bys byl šotek..... a dotisknul to tam.

                    tuzemak - Profil | St 1.1.2014 12:22:34

                    Mrknato >> chováš je jak malé spratek,najdi si to a listuj hezky sám....

                      Pike - Profil | St 1.1.2014 12:22:16 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Velmi mne zaujaly hlášky o tom, co udělat s kapřem, když ho chytnu ráno, klepnu ho a jak ho uchovat do večera, tedy konce lovu tak, aby byl fresh
                      řešení je jednoduché - nebacit kapra chyceného ráno, ale kapra chyceného večer. A když se to nepovede? Tak se svět nezboří, nejde o život, na konzumaci ryby není nikdo existenčně závislý.
                      A kdyby to byl nepřekonatelný problém, tak se nebude sedět u vody do večera, ale odjede se za včas dom, případně se naučí uchovávat mrtvá ryba tak, aby fresh zustala.

                        Martin M. - Profil | St 1.1.2014 12:21:56

                        splávkař >> ten "hospodarsky vysledek" mi prosim lepe vysvetli, co tim myslis.

                          Rytíř - Profil | St 1.1.2014 12:21:33

                          tuzemak >> prosím taktéž o pasáž kde se toto zakazuje.

                            Martin M. - Profil | St 1.1.2014 12:21:24

                            tuzemak >> myslis to vykuchani, jako ze to je porcovani? Jak to delaji muskari od nepameti? Kdyz se bojis, ze se ti maso zkazi, tak proste ukonci lov a jdi domu driv.

                              Mrknato - Profil | St 1.1.2014 12:20:23

                              tuzemak >> Tak mi je tu prosím zkopíruj, nebo dej odkaz. Děkuji. Máš asi krátkou paměť

                                splávkař - Profil | St 1.1.2014 12:19:12

                                Martin M. >> Takovým opatřením by jsi značně snížil hospodářský výsledek svazu(aspoň jeho legální,vykázanou část),podřezával by sis sám pod sebou větev....

                                  Mrknato - Profil | St 1.1.2014 12:19:02

                                  teoretik >> Odkážu tě na §14, odst.5) vyhlášky 197/2004. Tento odstavec platí celý, nelze tedy vytrhávat jen závěr.

                                    tuzemak - Profil | St 1.1.2014 12:16:03

                                    Mrknato >> za blba si se označil jen ty,já nikoho tak nenazval,ono stačí prolistovat BP..

                                      neutral - Profil | St 1.1.2014 12:13:23

                                      unudle >> Tak budeš radši jen sedět a brblat na ostatní?Typický,český občan.Pak to tady nemá tak vypadat...

                                        Mrknato - Profil | St 1.1.2014 12:10:13

                                        tuzemak >> No pokud nedokážeš, to co jsi plácnul doložit, pak jsi měl přemýšlet sám o sobě, zda blb nejsi sám a tím, že za blby označuješ jiné, se jen nemaskuješ.

                                          Červené karty: rover, Mrknato