Co si myslíte o tenkara muškaření?

Zajímalo by mne co si myslíte o tenkara muškaření.
Jde o muškaření bez navijáku na dlouhý bič.

Já tak chytám a založil jsem zde blog:
http://tenkara.mrk.cz/

Budu rád za diskuzi a názory..
Autor diskuse: tsuribito - Profil , 24.6.2012 muškaření - techniky lovu

Nkunnan - Profil | St 27.6.2012 9:59:17

tsuribito >> Hele zcela vážně mám dotaz. Jak je to s oblečením při tenkaře ? Například vandráci chodí v maskáčích a šiltovkách, suchochyti v klobouku, frantíci nosí baret :-)) Tukan ve tvídovým saku a bekovce.Co tenkara má své specifika např. kimono atd..

    NMates PB - Profil | St 27.6.2012 9:53:55

    G.Moolis >> No mě to přijde stejný jako když se rozněžní a citově vyteče Scanix se s vou UL vláčkou.

      NG.Moolis - Profil | St 27.6.2012 9:51:21

      Mates PB >> Nenapsal víc, napsal jinak.

        NMates PB - Profil | St 27.6.2012 9:45:11

        tsuribito >> Nezlob se na mě, ale to poslední co si vyplodil to je neskutečnej žvást. Ryby jsou vždycky o rybách a nedělej z japonců něco víc než jsme my.

          Ntsuribito - Profil | St 27.6.2012 9:39:21

          jehla >>
          To se mi na tenkara právě líbí. Není to tolik o výběru výbavy.
          Zkrátka se moc neruším věcmi jako - jakou lajnu, typ prutu a jakou mouchu atd.
          Je to víc o rybách než o výbavě.
          Taky samozřejmě občas chytám klasicky, ale často si uvědomím, že spíš než ryby mě na tom baví to okolo. Lajny a navijáky a jakej typ prutu a mnoho dalšího. Je to samozřejmě krásný a má to i estetickou hodnotu.
          U tenkara jen vyberu délku lajny vezmu první mouchu v pořadí (všecky jsou skoro stejný) a dál už je to jen o podání a hledání ryb. Mám potom pocit že ulovená ryby je víc moje zásluha než zásluha vymazlené sestavičky.
          A má to taky svou estetickou hodnotu. I když ne každý to v tom vidí. Ale kdo Japonsko víc zná vidí jak to odpovídá japonskému estetickému cítění.

            Njehla - Profil | St 27.6.2012 9:31:44

            s tím splávkem jsem se trochu zatoulal do totálních začátků, ale pamatuju, jak mi tohle kdysi táta zhotovil s kusem (asi konopnýho) špagátu...bez toho splávku a zátěží!!...a ten špagát právě když se namočil a ztěžknul, házelo se s tím stylem podobným jako s muškařskou lajnou, asi tak třímetrovej prut a návazec z nějakýho zbytku, co měl...jako nástraha původně koník nebo jinej hmyzák, později jsem ho ukecal i k vydání "svátečních" mušek z futrálu z voskovanýho papíru...sice nikdy sám nemuškařil, ale měl to jako dárek a moc si jich vážil...byly i s neskutečně kroutivým tmavozeleným návazcem každá v extra kapsičce (a na obalu tuším Hardy-logo, ale na stopro to nevím...)...na řece to krásně fungovalo na ploťky, proudníky, tlouště....neznaje tenkrát příliš rozdílu mezi suchou a mokrou, občas jsem to mastil máslem se svačiny a podobně, když se nástraha začala potápět, většinou to nevadilo, jen se mi hůř sledovaly záběry u hlouběji potopený...ale zase jich bylo víc....jéééžiši, to už je let...:-////

            ...vlastně...jen tu dlaň, tu jsem míval rozedřenou do krve...rukojeť z provazu, obvazu, koženýho řemínku, to všechno jsem proklel, nakonec to řešila glazé rukavička...

              Njehla - Profil | St 27.6.2012 9:11:26

              tsuribito >> je to zajímavá chytačka, první samodomo (nebo z tátovy ruky) "pseudotenkary" - z lískáče s husobrkovým splávkem, to byly krásný začátky pro kluka před mnoha a mnoha lety /dneska jsou mlaďasi sice super vybavení většinou hned ze začátku, ale tohle si prostě neprožijou...), spíš jde o to, kdo to dostane do ruky a jak se bude chovat....tady vznikly i teorie o škodlivosti a výrazném odrybnění nymfou, francouzem a podobně - všecko je to v lidech...kdyby "rybáři" nebyli občas takoví, jací jsou, nemuselo by být tolik předpisů a úprav (vždyť kdo chce, stejně to obejde...:-(((...)...na ty začátky se prostě nedá zapomenout...

                Ntsuribito - Profil | St 27.6.2012 8:35:19

                bambusový dědek >>
                Rozumím. Já jsem přemýšlel jen v rámci ČR.
                Jasně, taky si myslím, že tenkara prut je vlastně klasický bič (co jiného když nemá očka).
                Jen jsem chtěl říct že u tenkara je důležitá taky ta šňůra aby to bylo ono.
                Oni ty staré tenkara pruty taky nebyly takové žvíkačky a byla to tenkara.

                Škoda že není možné předpisy napsat jen obecně. Tenkara přeci není nijak záludná, nebo tak nějak, aby bylo třeba jí zakazovat. To je věčné téma (to s těmi předpisy) a nemá cenu to rozvádět.
                Všichni víme že předpisy jsou bohužel třeba ale někdy nechtěně zakazují i to co by asi neměli.

                Kéž by rybaření byla zábava jen slušných lidí a nebylo by třeba se věčně hádat co je co.

                  Nxmac - Profil | St 27.6.2012 7:33:12

                  bambusový dědek >> Koukám, ono se s tou tenkarou dá i dírkovat :)

                    Nbambusový dědek - Profil | St 27.6.2012 7:23:06

                    tsuribito >> Asi si nepochopil.Když jsem napsal, že "Mám problém s předpisy, protože některé definují muškaření tak, že popisují složení udice, tedy muškařský prut, muškařský naviják a muškařská šňůra.", nepsal jsem o poměrech v České republice. V Evropě je dost zemí a v každé jiné předpisy. V některých je i několik organizací, každá s jinými představami o tom, co jak má být, že? Třeba Česko je takovým případem.Nakonec to máš na svém webu.
                    Ono je víc takových věcí. Kde je například hranice mezi indikátorem záběru a splavkem? Co je indikátor?
                    Spirála z vlasce, barevná pletená punčoška, uzlík z dutých vláken Tiemco, malé tělísko prodávané jako indikátor pro muškaře (o velikosti malého splávku)?
                    A tenkara je, či chceš, či nechceš, chytání s bičem, protože ten prut s kusem šňůry a návazce nic jiného ani není. Akce prutu není rozhodující pro kategorizaci. Mám i klasické mušáky jako bláto (bamboo) a také jako tyčku do plotu (štikáč 350 cm).
                    On nakonec ani tenkara speciál 8:2 není žádné bláto.
                    http://www.allfishingbuy.com/Tenkara-Rods.htm

                      Ntsuribito - Profil | Út 26.6.2012 23:49:33

                      bambusový dědek >>
                      K tomu problému s předpisy : http://tenkara.mrk.cz/?cid=7
                      Vyjádřil se mi tak právník svazu.

                      Nevím zda jsem správně pochopil to chytání na bič.
                      Ale to co je v příspěvku popsáno je myslím klasická třepaná.
                      Bič a vlasec s muškou.
                      Tenkara používá šňůru se kterou se nahazuje a pruty jsou ještě jemnější než biče.
                      Pochopil jsem to správně?

                        NMates PB - Profil | Út 26.6.2012 19:50:52

                        Royale with Cheese 3 >> Royale with Cheese 31,95 - 26.6.2012 15:36:57 >> .........a Monicu Belluci :-))

                          NBosanac - Profil | Út 26.6.2012 18:59:37

                          Tenkara je pro mne vice muskareni nez ceska a francouzka nymfa/nymfy . A urcite mene odrybnujici technika .

                          EDIT : A mam - mel jsem rad japonske pruvodkyne .

                            Nbambusový dědek - Profil | Út 26.6.2012 18:39:55

                            Chytám stylem tenkara, tedy bičem s muškami, ze zvědavosti už nějaký ten pátek. Když jsem se o tom tady kdysi zmínil, všichni se tvářili, že nevědí o co jde. Pruty mám 3. Jeden z US a dva biče koupené tady (5m Mitchell a 3m Jaxon). Ty levné biče nebyly původně koupené na tenkaru, ale na lov nástražních rybek. Ale fungují v zásadě stejně jako ten speciál Daiwa Enschi LL41. Na speciál Daiwa vážu ovšem tenčí vlasce, je to UL 5:5. Ale taky o dost dražší.
                            Mám problém s předpisy, protože některé definují muškaření tak, že popisují složení udice, tedy muškařský prut, muškařský naviják a muškařská šňůra. Už jsem byl nucen postupovat jako s problémem přilby na motorce. Musíš ji mít, ale ne všude zákon výslovně říká, že na hlavě. Tak jsem měl lepicí páskou přilepený na Daiwě malý muškařský naviják i se kusem šňůry, abych uspokojil zákon.
                            Ale suma somárum konstatuji, že kromě toho hecu, mi tenkara nic zvláštního nepřinesla. Snad jen možnost dostat se s 5 m bičem a krátkou nymfou tam, kde bych se jinak ke dnu nedostal.

                              Nsiri - Profil | Út 26.6.2012 16:10:06

                              Michal >> Tak jak bys taky chtel trosku presne zvazit velrybu, nez per partes? A pak uz ji preci nevyhodej... :) Ovsem tenkara styl je puvodne taky prakticky lov pro obzivu - mit Cesi (i v soucasne dobe, viz drivejsi siroce rozsirena konzumace 'grundli') stejne kladny vztah k rybam coby jidlu jako Japonci, klido by mohly cast trhu pokryt treba oukleje, resp. ruzna bila ryba, nachytana docela efektivne prave na bic...

                                NRoyale with Cheese 31,95 - Profil | Út 26.6.2012 15:36:57

                                Mám rád lov na bitch.
                                Mám rád Japonce, všechna ta GTRka, WRXka a NSXka, a Nobuhiro Tajimu.

                                  NSven - Profil | Út 26.6.2012 15:03:39

                                  S tou rybolovnou kulturou bych to nepřeháněl.
                                  Před nějakým časem běžel v TV velice zajímavý dokument o lovu sivenů na bič.
                                  Nevím jestli to nazývali tenkara ale byl to jen obyčený bič, vlasec (lano) a na háčku jakási japonská žížala..
                                  Sportovci lovili stylem " co na háčku, to do sáčku" a to bez rozdílu velikosti. Ovšem předtím každý svůj úlovek odborně a vlastnohubně zakousnul :-)))

                                  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10111973009-japo​nsko-tradice-a-soucasnost/206382533980003-dobrodruz​ne-rybareni/

                                  Bohužel jsem ten dokument už nenašel ke shlédnutí.

                                    NŘízek 28,73 - Profil | Út 26.6.2012 14:56:58

                                    thym >> :-))

                                      Nthym - Profil | Út 26.6.2012 14:53:28

                                      Řízek 5,125 >> Řízek 28,73 - 26.6.2012 14:51:53 >> spíš bych řekl: často si myslím, že nestavím na čínský blank... ;))

                                        NŘízek 28,73 - Profil | Út 26.6.2012 14:51:53

                                        Mates PB >> sem tam stavím i na činskejch blankách, doba je zlá:-))

                                          Červené karty: bambusový dědek