Kúp si svojho kormorána

Vážení priatelia,
Tak ako pes je najlepší priateľ človeka....kormorán je najlepší priateľ rybára. Radi ho majú mnohí....obzvlášť dusené prsíčka.
Naskytá sa Vám jedinečná možnosť prispieť svojou troškou do mlyna....zakúpiť si pekný doplnok Vašej rybárskej vesty z veľmi limitovanej série - zobák z kormorána. Zobák je zaliaty epoxidom a lakovaný. Cena je 7,-EUR/ks z čoho 5,-EUR bude použitých na zakúpenie streliva na lov tohoto nášho milého zimného spoločníka. Vitajte v kampani "Kúp si svojho kormorána".
Autor diskuse: Výr - Profil , 10.2.2012 muškaření - ostatní

Máte radi kormorána ?

A) Áno, mám ho rád ....................................................na každý spôsob.87%

B) Áno, nežerie kapra tak nikomu nemôže prekážať.2%

C) Kormorán mi je ukradnutý.2%

D) Kormorán tu bol skôra ako človek preto ho treba chrániť, nevadí že žerie lipne aj tak smrdia2%

E) Kormorána treba chrániť na veky, rybári to zavesia na klinec a ja budem mať kľud pri vode.2%

F) Kormorána treba chrániť.5%

Od 10.2.2012 hlasovalo 530 čtenářů.

NVýr - Profil | Út 21.2.2012 16:13:44

M_D >> ja nie som účtovník ale viem že na tento účel je veľmi jednoduché vydať mimoriadnu členskú známku....u nás sa platí za nevykonanie brigády poplatok -ako sa použije závisí od výboru....u nás sa zbiera príspevok 1,-EUR / člen....nevyužité prostriedky sa použijú na zarybnenie....atď....

no a v neposlednom rade každý rybár individuálne si môže kúpiť ten svoj zobák - čo je mu zaručí absolútnu istotu že jeho peniaze boli použité na určený účel :-))

    NVýr - Profil | Út 21.2.2012 16:09:38

    jelen10 >> pokiaľ viem odmeny sa platia....asi podľa miesta rôzne....

    Podľa mojej skúsenosti kormorán na ktorého sa strieľa pokiaľ je vo vode -teda chce odletieť - má snahu zbaviť sa "nákladu" pokiaľ je priveľký...myslím si (nemám to nijako zdokumentované) že väčšina z hejna ryby nevyvrhne. Asi dosť záleží od okolností. Postrieľaný kormorán často ryby vyvrhne ale tiež nie vždy.
    Ideálne je loviť ráno pred tým ako sa stihnú nažrať....hneď po prílete na lovisko.....alebo večer po tom ako lovili.....som presvedčený o tom že odstrel treba robiť premyslene.....ak na 500ks hejno strieľa jeden poľovník je to boj s veterným mlynom....keby prišli desiati je to iné. Ideálne je koordinovať v nejakom čase odstrel tak aby sa lovilo súčasne na veľkej ploche (povedzme 50km rieky -čo znamená povedzme 20 poľovníkov) a výsledok je oveľa lepší ako náhodný odstrel.

      NM_D - Profil | Út 21.2.2012 15:06:51

      Výr >> příspěvek od členů CRS na odstřel je fajn...ovšem poněkud to nekoreluje s cenou povolenek. To za prvé, za druhé, muselo by to být definováno ve Stanovách jako příspvěek "členský", jinak by ty love museli kucí rybářský tak trochu zdanit, kapiš?

        Njelen10 - Profil | Út 21.2.2012 14:46:41

        Výr >> Vzdávám se, máš pravdu, o problematice myslivosti vím kulový, ale aspoň jsem se něco dozvěděl. Zástřelné cca 200-400Kč by asi bylo adekvátní. Myslel jsem, že se to i někde platí? Jakou máš zkušenost s tím, že hejno ptáků vyplašených střelbou vyklopí nalovený ryby a odlétá se nažrat jinam. Fakt to tak funguje?

          NVýr - Profil | Út 21.2.2012 14:09:27

          jelen10 >> zachádzame priďaleko od témy a okrem toho si sa pustil po tenkom ľade.....združenie má plán chovu a lovu...z toho mu vyplývajú určité povinnosti spojené s odstrelom....ak ich splní nikto za škody nič nevymôže. Okrem toho ten kto chce vymáhať škody musí dokázať že urobil adekvátne opatrenia na to aby škodám zabránil...to je v praxi oplotenie....rybári by tiež teoreticky mohli robiť opatrenia na zabránenie škodám (špagátové zábrany, siete). Samozrejme sú to opatrenia problematické a hlavne nákladné. Odlov je riešenie lacné a účinné vo väčšine prípadov.
          Na tom že náklady na odlov kormorána sú á 2 piva /člen ČRS alebo MRS trvám. vytrhávať z kontextu fakt že sa to netýka všetkých revírov teda netýka sa to všetkých MO je pravda....určite však nie v miere akej uvádzaš (90% ) a tiež to nie je podstatné nakoľko väčšina rybárov si kupuje povolenia na lov rýb od ČRS a MRS....ak teda poviem že odhadom len 100.000 rybárov (a myslím že to aspoň dvojnásobok !!!) prispeje 20,-CZK (dve pivá) na odlov kormorána ....je to 2.000.000,-CZK /povedzme 10.000ks odlovených = možná odmena na 1ks 200,-CZK.

            Njelen10 - Profil | Út 21.2.2012 13:50:54

            Výr >> No to máš těžký, když má sdružení polní honitbu, taky mu tam namigruje z vedlejšího lesa černá a sdružení má za povinnost (teoreticky a těžko vymahatelně) chránit území kde hospodaří před škodou od zvěře. Je to něco jako věcné břemeno. Zemědělec, majitel golfového rezortu nebo třeba lesní školky taky neplatí myslivcům za čas a případnou munici. 90% rybářů kormorána, na revírech kde hospodaří jeho MO, nepotká a náklady MO, kde jsou s kormorány problémy, by byly asi na jednotlivce vyšší než 2 piva. Lze to buď dělat systémově, a tedy v podstatě nespravedlivě, anebo adresně, třeba formou, kterou si použil a doporučil ty v téhle diskuzi.

              NVýr - Profil | Út 21.2.2012 13:31:12

              jelen10 >> stanovenie odstrelu ako povinnosť je len ďalšia slepá ulička....v tomto prípade dokonca dosť nemiestna nakoľko sa jedná o zimujúcu populáciu....jednoducho dosť hlúpy nápad doslova problém hodiť na plecia poľovníkov, ktorí sú v tom úplne nevinne....výsledkom môže byť len väčšia nevôľa poľovníkov komunikovať s rybármi a teda voda na mlyn pseudo ochranárom....riešenie je úhrada úlovkov poľovníkom v adekvátnej výške pričom náklady na jedného rybára nepresahujú ročne hodnotu dvoch pív.

                Njelen10 - Profil | Út 21.2.2012 13:08:31

                Výr >> Dík za rozbor, fakt je, že laik jako já a většina tady přítomných si obtíže s lovem kormorána neuvědomí. Třeba to s tím psem by mě nikdy nenapadlo. Prostě buď peníze a nebo stanovit odstřel jako povinnost hospodaření v konkrétních revírech.

                  NVýr - Profil | Út 21.2.2012 9:44:35

                  jelen10 >> plotica a podobné ryby sa tiež dajú jesť ale rybárov, ktorý sa špecializujú na ich lov je málo....prípadne sumček americký....tiež sa dá jesť a napriek tomu zaplevelil niektoré vody totálne....
                  1) Mäsa na kormoránovi je pomerne málo a chuťové parametre diviaka nedosahuje :-)
                  2) Lov je dosť náročný....vyžaduje koordináciu poľovníkov a netradičný spôsob lovu
                  3) nakoľko úlovok obyčajne skončí vo vode vyžaduje kvalitného psa, ktorého nasadenie v mínusových teplotách je tak trochu problém
                  4) nakoľko poľovníci môžu loviť len na území svojho PZ (á 1000ha) museli by svoju činnosť koordinovať mnohé PZ naraz....skoro ako dávať do hromady mech bĺch


                  .....ja vidím jediný spôsob ako prekonať objektívne a subjektívne problémy tohoto lovu....to sú peniaze.
                  Tvrdím (a som o tom 100% presvedčený) že to aké % populácie bude odlovené závisí len od výšky finančnej odmeny za ulovený kus. Ak by bola odmena naozaj vysoká do dvoch rokov by sa vylikvidovali na hranicu vyhynutia.

                    Njelen10 - Profil | Út 21.2.2012 9:22:28

                    Výr >> Myslivci mají (aspoň myslím) povinnost ve svých honitbách regulovat stavy zvěře tak, aby nedocházelo k hospodářským škodám. Samozřejmě, dokud je kormorán chráněný, tato povinnost se na něj nevztahuje, povolení odstřelu určitého počtu patrně nezaznamená povinnost odstřelu tohoto počtu. Stejně mi není jasný, kde je problém s motivací myslivců, když se dají sníst. Osvěta by měla nejspíš spočívat v oblasti kulinářské.

                      Njehla - Profil | Út 21.2.2012 8:57:55

                      Výr >> když už se to nepovedlo s komančema, musíme doufat...jinak je máme za chvíli v Radě ČRS...:-)) (jako i kormoše)

                        NVýr - Profil | Út 21.2.2012 8:50:47

                        jelen10 >> to sú výroky, ktoré majú k realite rovnako ďaleko ako autori k ich vykonaniu

                          Njelen10 - Profil | Út 21.2.2012 8:46:57

                          Výr >> Nemyslel jsem to tak, že by ses touhle otázkou snažil o zfanatizování davu. Jen řada výroků, které jsem tu četl v různých diskuzích, zavání na můj vkus trochu hrubou rétorikou typu " vyhladit je do posledního všude a hned".

                            NPYTLAKS - Profil | Po 20.2.2012 23:19:27

                            Výr >> ale mohli si udělat hon a u nás je pár kačen,nic víc,mohli jít na kormoše,ale to by museli zvolit jinou taktiku,ale staré psy novým kouskům nenaučíš,navíc jsou mezi nimi i rybáři,tak nechápu jejich nezájem,přitom o tu vyjímku bojovali,znám jen z doslechu

                              NVýr - Profil | Po 20.2.2012 22:52:03

                              PYTLAKS >> popravde si myslím že nezáujem zo strany poľovníkov je opodstatený.....nie je to ich problém prečo by sa mali trhať....rybárom je ľúto pustiť groš a o tom to celé je.

                                NPYTLAKS - Profil | Po 20.2.2012 22:39:15

                                Výr >> tak myslel jsem to tak,že jste takoví rázní,prostě lidi činu bez dalších okolků kolem,jezdím na maru,tak tam kecám s rybářama a prý jejich víc takových jako ty,prostě lidi činu,u nás se o tom jen kecá,ale neznám rybářa co má lovecký lístek,že by se sám sebral a šel lovit,jednou na bečvě byla akce,ale přišli k vodě až kolem 9 hodin a to tam už nic nebylo,tak flágli pár kormošů a měli alibi,že to nejde

                                  NVýr - Profil | Po 20.2.2012 22:28:42

                                  PYTLAKS >> "si nemyslím,že by to byla zfanatizovaná kampaň v rybářských kruzích což je škoda,protože kdyby byla,tak si v československu kormoš na vodu nesedne"....pravda pravda....a ešte raz pravda.

                                  Akurát ten výrok že sa s tým u nás neserieme by som celkom za pravdu nepovažoval.....aj u nás sa to robí len "akože"....výsledok je prakticky nanič.

                                    NPYTLAKS - Profil | Po 20.2.2012 22:25:24

                                    jelen10 >> si nemyslím,že by to byla zfanatizovaná kampaň v rybářských kruzích což je škoda,protože kdyby byla,tak si v československu kormoš na vodu nesedne a je škoda,že si jich tu sedá až moc,na rozdíl od nás se stím slováci tak neserou,oni to řeší radikálně a bez keců,jen my ve všem hledáme problém

                                      NLSD - Profil | Po 20.2.2012 22:21:38

                                      se mějte, odcházím prdět do duchny
                                      :-)