Omezení povolenek ?

Zajímalo by mne jak by se každý z Vás postavil k omezení množství ryb na 1 povolenku?

Schvalovali by jste to, nebo by jste byli proti ? (Je mi jasné, že budou asi dva tábory - chyť a pusť budou pro, masařky zase proti :-) )

Můj názor je následující :
Osobně mám ryby rád a nejsem ortodoxním zastáncem chyť a pusť (od vody si odnesu nějakou tu rybu), ale jen tolik, kolik sám (+ rodina) spotřebuje. Což je zhruba 10-15 kg čistého masa na rok (z toho asi 5-10 kg masa ze severu). Tedy za rok je to pár kaprů a nějaký ten dravec.
Pokud by svaz přišel s návrhem omezit počet ulovených ryb na jednu povolenku, byl bych všemi deseti pro. Otázkou je jaký počet ryb by byl stanoven. Myslím si, že 20-30 ks ryb na osobu a povolenku je dost na to, aby pokryl roční spotřebu normálního rybáře/rodiny. Pokud by někdo dosáhl maximálního počtu ryb, mohl by si pořídit další povolenku (samosebou za plnou cenu).

Kdo by chtěl tedy masařit, ať si za to zaplatí. Mylsím si, že by to vedlo k tomu, že člověk by nemusel sedět u prázdných vod bez záběru.

Vaše názory ?
Autor diskuse: MifakM - Profil , 18.4.2011 všeobecné - RŘ, MO, svazy

Pro omezení počtu ryb na 1 povolenku :

A) JSEM76%

B) NEJSEM24%

C) Je mi to jedno0%

Od 23.4.2011 hlasovalo 34 čtenářů.

Venca888 - Profil | Po 18.4.2011 19:23:38

Kaplan >> jsi člen RS?

    Venca888 - Profil | Po 18.4.2011 19:23:17

    MifakM >> a kolik u vás máte členů RS?

      Kaplan - Profil | Po 18.4.2011 19:23:13

      Návrh zní fajn, ale kdyby si porybní dělali svoje a zdůraznili kontroly v nočních hodinách,
      tak by zcela jasně ubylo pytláků, jsem z Ostravy a vím kolik se jich pohybuje na Odře a Ostravici a zcela i na jiných revírech. Připadá mi, že porybní to dělají jenom pro svůj prospěch, aby měli povolenku zdarma.
      Tak by ryb zůstalo víc a nemusela by se řešit tahle otázka.

        MifakM - Profil | Po 18.4.2011 19:19:21

        Venca888 >>
        Ano jsem

          Venca888 - Profil | Po 18.4.2011 19:18:33

          MifakM >> otázka zní spíš - kdo je ochoten tuhle funkci vykonávat. Jsi člen RS?

            MifakM - Profil | Po 18.4.2011 19:15:39

            Venca888 >> Kdo stanovuje počet členů RS ?

              Venca888 - Profil | Po 18.4.2011 19:13:40

              MifakM >> členů RS je zoufale málo, dělaj to ve volnym čase a pokud někdo bude chtít masit přes limit a nebude uplně blbej, tak mu to stejně projde.

                MifakM - Profil | Po 18.4.2011 19:11:20

                Shrnu vše co jsem přečet a na co chci reagovat:

                1. Kontroly
                Každá organizace má přeci své vlastní členy RS. Důsledné kontroly těchto orgánů mohou přeci dost výrazně pomoci. A v případě, že RS-MO shledá porušení RŘ je oprávněna odebrat povolenku. Tedy bych se nebál toho, že by se nezapisovalo. Několik odchytnutých "podvodníků" na revíru se velmi rychle rozkřikne a roznese po okolí. Bylo by to ale opravdu převážně na důslednosti a zájmu místní organizace, která revír má v užívání. Nicméně by šlo převážně o to, aby si jejich členové (a oni sami) na jejich revíru zachytali, takže věřím, že by kontroly byly poctivé

                2. Tresty
                Je jasné, že trest odebrání povolenky by řešil jen část těch co by se provinili (nezapsání ponechaného úlovku, lov bez povolenky a pod...). Osobně bych viděl řešení v přísnějším trestu za pytláctví (což by prakticky i bylo). Nicméně by se musel změnit zákon č. 200/1990 Sb, který stanovuje hranici přestupeku/trestného činu u pytláctví na 5000 Kč. Tato hranice by se asi musela drasticky snížit, případně úplně vypustit. V ten moment by jakékoliv ponechání si úlovku byl trestným činem s minimální hranicí 2 let. A to by si už asi každý sakra rozmyslel, jestli by tu rybu napsal či nikoliv.

                  Urbis Cannabis - Profil | Po 18.4.2011 19:10:07 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  ono de o to že nemůžem srovnávat třeba Lipno,Hartu,Orlík,Labe a ty větší řeky kde těch ryb je víc maj prostor na vytření dorůstaj se tam větších velikostí s ňákejma 10ha rybníčkama a malejma řeka kde na to jak to je malý tak je velká koncentrace rybářů a většina znich si de pro dva kapry a dom a když nebou kapři tak nabere co se dá! tam to omezení je zapotřebý. U nás můžem 4 kapry tejdně protože 15 ha plochy na 300 rybářu to by tam nic nebylo kdyby si každej moh brát všechno.

                    CarpHouser - Profil | Po 18.4.2011 19:08:12 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Ono tak nejde ani o to kolik na povolenku, ale v jádru změnit lidi, neb když jsem viděl co se o víkendu na tý pstruhovce dělo, a jak se lidi u tý vody chovaj. Dělalo se mi zle ....

                      Lukas89 - Profil | Po 18.4.2011 19:02:10 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      MifakM - >> Ahoj, nečetl jsem celou diskuzi, ale já jsem pro, ano, podle mě by to mělo smysl, pokud by se to kontrolovalo a případně postihovalo, tak by to mělo smysl, dal bych i omezení na určitý druhy, ale to je zas o něčem jiném..

                        tuzemak - Profil | Po 18.4.2011 18:52:47 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        omezení je totální nesmysl,masařka zůstane vždy masařkou,a ryb je ve vodách určitě hojně,některých pravda poskromnu,to by se mělo radikálně změnit,žádný omezení nikomu nic nedá...

                          Venca888 - Profil | Po 18.4.2011 18:48:29

                          Dave≻ >> >Dave - 18.4.2011 16:46:11 >> ale tys to vůbec nepochopil. Já ti přece nevyčítám, že si bereš candáty (to já ostatně dělám taky). Já jenom kroutim hlavou nad tvojí drzostí, kdy odsuzuješ lidi, co masej kapry a zároveň se chlubíš tim, že masíš candáty, což ti přijde normální a dokonce k tomu vyzýváš i ostatní.

                            Rostik - Profil | Po 18.4.2011 18:43:03 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Zajimává diskuze.U nás tuším je omezení na 40 ušlechtilých ryb na jednu povolenku s toho 10 ušlechtilých ryb za měsíc...Já osoboně jsem si loni odnesl od vody dva kapry,jinač jsem pouštěl.Můj názor je 20 ušlectilých ryb za rok stačí bohatě na pokrytí rodiny.S tím,že bych už druhou povolenku na danný rok nevydával.To by byly odnesené ryby o to cennější,stejně ti masařící si odnesou za den třeba 4 kapry,někdy i více a znám takové,kteří ryby prodávájí.HNUS!Všechno se uhlídat nedá...Když je omezení ryb tak v povolence je napsáno odnesených třeba 35 kaprů,ale celkvě jich odnesl 100,rybařský svaz potom nemá přehled o odnesených rybách a my co chytáme na svazovkách pro radost,nemáme co chytat....Takže každá věc má většinou špatný význam... :( Mužem jenom polemizovat..

                              Urbis Cannabis - Profil | Po 18.4.2011 18:27:00

                              Sven >> ja ti to řeknu takhle každej rok ten borec byl od března na rybách teď ho tam není pomalu vidět a tu placku mu prostě sebrali!! hospodáře s..... to že každej rok měl nejvíc kilo na povolence ze všech členů za povolenku nic neplatil rybáři si na něj stěžovali atd toho bylo víc:)

                                Carpeater - Profil | Po 18.4.2011 17:39:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                MifakM - >> no, když vezmu v úvahu všechny ponechané ryby a počet členů Svazu, tak mi vychází asi 12ks ponechaných ryb za rok na jednu povolenku.

                                To nemá smysl řešit.
                                Vykašli se na to.

                                  Jarda Š. - Profil | Po 18.4.2011 17:30:42

                                  Sven >> Ano, hospodář může pouze oznámit porušování zákona členem RS příslušnému obecnímu úřadu s rozšířenou působností, který na základě toho může zrušit ustanovení členem RS.

                                    Halen - Profil | Po 18.4.2011 17:29:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    Nemá cenu. Pokud to je v člověku, že bude masařit, prostě bude masařit. Snad upřesnění, co je to masaření pro mě - prostě chytání ryb jen za účelem ekonomického prospěchu, kdy masař na jednu stranu rozvahy dává cenu vybavení, návnad, benzínu a na druhou cenu kila ryby v marketu.

                                      kollosus - Profil | Po 18.4.2011 17:21:01 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Sam masař nejsem ale jinak mi nevadej kdyz berou do 55 cm a poctive zapisujou. Kdyz budou muset platit vic tak budou podvadet a nebude zadnej prehled. Radeji omezeni velikosti co muzou zrat pak to bude super.

                                        Sven - Profil | Po 18.4.2011 17:18:11

                                        Urbis Cannabis >> Píšeš nesmysly. Hospodář nikoho odvolat nemůže. Natož RS.
                                        99/2004Sb. § 15
                                        Zánik ustanovení rybářské stráže
                                        (1) Ustanovení rybářskou stráží zaniká
                                        a) zánikem rybářského revíru, pro který byla rybářská stráž ustanovena,
                                        b) zánikem výkonu rybářského práva uživatele rybářského revíru, který rybářskou stráž navrhl,
                                        c) zrušením ustanovení rybářské stráže příslušným rybářským orgánem,
                                        d) dnem doručení oznámení rybářské stráže příslušnému rybářskému orgánu o skončení výkonu
                                        rybářské stráže,
                                        e) úmrtím osoby ustanovené za rybářskou stráž.
                                        (2) Příslušný rybářský orgán ustanovení rybářské stráže zruší, pokud fyzická osoba
                                        přestala tuto funkci vykonávat nebo splňovat podmínky stanovené v § 14 odst. 2 písm. b) až e)
                                        nebo se prokáže, že byla ustanovena na podkladě nesprávných nebo nepravdivých údajů. Příslušný
                                        rybářský orgán může ustanovení rybářské stráže zrušit na návrh uživatele rybářského revíru nebo z
                                        vlastního podnětu z důvodu závažného nebo opakovaného porušení zákona rybářskou stráží.
                                        (3) Osoba, u níž ustanovení rybářskou stráží zaniklo podle odstavce 1 písm. a) až d), nebo
                                        bylo zrušeno její ustanovení rybářskou stráží podle odstavce 2, je povinna neprodleně odevzdat
                                        příslušnému rybářskému orgánu služební odznak a průkaz rybářské stráže.