Omezení povolenek ?

Zajímalo by mne jak by se každý z Vás postavil k omezení množství ryb na 1 povolenku?

Schvalovali by jste to, nebo by jste byli proti ? (Je mi jasné, že budou asi dva tábory - chyť a pusť budou pro, masařky zase proti :-) )

Můj názor je následující :
Osobně mám ryby rád a nejsem ortodoxním zastáncem chyť a pusť (od vody si odnesu nějakou tu rybu), ale jen tolik, kolik sám (+ rodina) spotřebuje. Což je zhruba 10-15 kg čistého masa na rok (z toho asi 5-10 kg masa ze severu). Tedy za rok je to pár kaprů a nějaký ten dravec.
Pokud by svaz přišel s návrhem omezit počet ulovených ryb na jednu povolenku, byl bych všemi deseti pro. Otázkou je jaký počet ryb by byl stanoven. Myslím si, že 20-30 ks ryb na osobu a povolenku je dost na to, aby pokryl roční spotřebu normálního rybáře/rodiny. Pokud by někdo dosáhl maximálního počtu ryb, mohl by si pořídit další povolenku (samosebou za plnou cenu).

Kdo by chtěl tedy masařit, ať si za to zaplatí. Mylsím si, že by to vedlo k tomu, že člověk by nemusel sedět u prázdných vod bez záběru.

Vaše názory ?
Autor diskuse: MifakM - Profil , 18.4.2011 všeobecné - RŘ, MO, svazy

Pro omezení počtu ryb na 1 povolenku :

A) JSEM76%

B) NEJSEM24%

C) Je mi to jedno0%

Od 23.4.2011 hlasovalo 34 čtenářů.

NPaja76 - Profil | Út 19.4.2011 20:18:34

Kaplan >> Možná je lepší se s takovou rybou pomazlit a ublíží jí to 100% míň jak než jí přivezou domů a snědí....jinak 20 kaprů za rok je nic........jestli si myslýš, že když ji podebereš podběrákem dášm do saku pak do igelitky,nebo ji potahá po trávě a sní je to lepší než na podložku a co možná nejrychleji šup i s ním do vody.......?

    NAlov_na_MRK_rezignující - Profil | Út 19.4.2011 20:09:11

    Kocháč >> Když myslíš... Ale máš prostor mi to zargumentovat. Možná se pletu a pochopím to. Zatím jsem neměl podle čeho to pochopit a nepatřím mezi unáhlené myšlenkově lehce ovlivnitelné jedince :-))

      NKaplan - Profil | Út 19.4.2011 20:01:34 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

      Já si vezmu do 20ks. A vypadá to, že jsem masař, zajímavé že se nikdo nepohoršuje nad tím
      jak boiliesáci vytáhnou kapra 90, vezmou lékárničku, vyčistí ranku a půl hodiny se s ním strašně fotí, pokulají si ho po oblečení, setřou z ryby sliz, který slouží jako ochrana a strašně jako humanisti ho vrátí vodě. Přijde mi, že většině jde pouze o tohle, ale na to máme, přece soukromé revíry chyť a pusť, kde můžete ty svoje koně chytat

        Ndanasos - Profil | Út 19.4.2011 19:41:10 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        Tak s tímhle opravdu souhlasím. Já bych to omezil třeba i na 10 ryb za rok ale s tím by souhlasil málo kdo. Je pravda že v rybnících už nejsou ani plotičky-natož pak kapři. Bylo by to super.

          NLee-Haney - Profil | Út 19.4.2011 19:37:42

          pepa-č >> Dal jsi tomu nový rozměr a nemužu než jen souhlasit.Napsal jsi to skvěle a kdyby tohle jednou vyšlo byl by to konečně posun dopředu místo těch posunů dozadu ohledně lovu 24,vrchních mír atd.

            NKocháč - Profil | Út 19.4.2011 19:37:24

            Alov_na_MRK_rezignuj >> Alov_na_MRK_rezignující - 19.4.2011 17:32:13 >> Nic jsi nepochopil Vladane, jsi prostě jednodušší :o)

              NTempus - Profil | Út 19.4.2011 19:34:11 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              Paja76 >> V něčem s tebou nesouhlasím, říkáš u dravců tak HLAVNĚ u kapra, takže bereš "nejatraktivnější" druhy ryb, u těch dravců bych souhlasil ale proč u kapra? co takový lín, okoun, parma, lipan... pojem ušlechtilá ryba je v vlastně takový přenesený rasismus. V čem jsou " neušlechtilé" ryby horší? A horní míra mě příjde jako nesmysl, říkáš aby ryby přežili a mohli se vytřít, ale nejproduktivnější jsou při výtěru právě mladší ryby. Takže když se tady pohodšuješ nad tím, jak někdo může sežrat kapra 10+ tak je to docela nelogické, když ho sní tak možná ubyde jeden velký kapr, ale když vezme 30 násaďáku tak ubyde těch potenconálních "desítek" do budoucna 30.

                NPaja76 - Profil | Út 19.4.2011 19:19:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                Máme malou soukr. vodu omezení máme, ale kdo to úplně uhlídá....... Nevím nevím, víte jak to je u některých vod.... je to smutné.
                Na vody v MO, osobně tam ani nechodím jsem spíše svazový sponzor odneseno 0 ryb za poslední 2 roky před tím do 2-3 kapříků...Já bych ocenil chyť a pusť a jestli to chce někdo na jídlo, pak ano, ale jiná cena tj. rybáři do ....rozumného počtu ? rozumná cena za povolenku.
                U nás je to ročně do 25 ks. ušlechtilé ryby i s dravci.

                Kdo odchytá musí okamžitě vrátit povolenku a případně si může koupit novou jinak ten rok nemá co u vody dělat ...takové členy nemáme !
                Myslím , že pokud by pro masaře byla cena cca.3 tis. na rok pořád je to málo a omezení počtem a pak konec by bylo rozumější.

                Je to i o omezení míry jak u dravců tak hlavně u Kapra, nechápu jak někdo může sežrat 10Kg i více KG kapra...!!!! To je děs. Pokud by se min. na 5 let omezila horní míra určitých ryb jejich možnosti vytření a regenerace vod by měla větší šanci a pak by i povolenky nemusely šplhat...v Maďarsku je to normální a ty vody jsou plné ryb a krásných...

                  Npepa-č - Profil | Út 19.4.2011 19:13:18 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  Lee-Haney >> ještě je tam finta, že v jeden den si musíš vybrat jedno nebo druhé. změna až zítra. obojí naráz nejde. dravce jen 3dny v týdnu a jen na jeden prut. žádný srkačku na násaďáka a rybu bokem na "co kdyby" - jedno nebo druhé a omezit šanci na dravce. (většina masáků si vybere jistotu násaďáka než "riskovat" zero na dravcích - a dravci by měli větší šanci nebýt ulovení, omatláni, vyváleni a spíše by se jich víc dožilo dalšího rozmnožovacího cyklu)

                    NLee-Haney - Profil | Út 19.4.2011 18:57:22 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    MifakM - >> Mě by se líbilo omezení ohledně lovu ryb.Obsahovalo by to asi to co tu kdysi ,tuším Pepa.č nastínil že povolenka mimopstruhová by se skládala ze dvou částí a to lov dravých ryb a nedravých.Chceš li lovit obojí,zaplať si dvě povolenky.

                    Dále již omezení z mojí hlavy v podobě jedné ušlechtilé ryby denně.Dále třeba u ryb typu Lín,okoun,jelec max 3 kusy denně atd.Zrušit veškeré vrchní míry,u kapra zrušit míru uplně. ( je mi jasné že si někdo řekne že kapra nemám rád,ovšem dopředu upozornuji že jsem lovec hlavně kaprů a ryby neberu) .Parmu zařadit do skupiny max 1 kus denně.
                    Dále konečně docílit veškereho zákazu lovu na živou rybku.
                    Taky změnit tresty.Opravdu hrubé nešetrné zacházení s rybou,vyloučení z rybářského svazu,stejně jako lov ryb nepovoleným způsobem.

                    To je moje vize která se však nikdy nesplní a je to jen příspěvek do placu :)

                      NTempus - Profil | Út 19.4.2011 18:36:27 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Mě osobně by omezení nevadilo, ale opravdu si myslíte že jsou vody tak prázdné? Nevím, možná mám štěstí, ale myslím si že na vodách je ryb docela dost, ale málokdo je umí pořádně chytat ( já to neumím také).

                        Nšťovíček - Profil | Út 19.4.2011 18:10:36

                        šmudla >> Řekl bych že ta fotka byla uživetele mates202 a pokud nemáš 2 nicky tak to přání není na tebe... tudíž nevím z jakého duvodu reaguješ :-))

                          NAlov_na_MRK_rezignující - Profil | Út 19.4.2011 17:32:13

                          Kocháč >> Ano máš pravdu. Nepochopím to. Jestli to ale není tím, že jste tu zatím nenapsali ani jeden rozumný důvod, co by tahle změna přinesla. Důvod tu byl jen jediný. Selekce formou palby za povolenku na jednu vodu, což způsobí odliv lovících (bohužel padnou za oběť i ti slušní, ale méně finančně silní). Nastane u vody klid a pořádek, protože ti, co na to mají jsou přece slušní, zákony ctící bla bla bla. Těch pár neslušných platících se taky zbavíme a bude klid.
                          Ani zmínka o tom, jak by jste případně řešili jistý kompromis, aby právě všichni slušní zůstali a hovada ne. A co mládež? Třeba povolenku na jednu vodu za trojku? Na řeku za další trojku? Kolik rodičů jim to cálne?
                          Hele Kochu, snažil jsem se reagovat slušně, protože nejsem hádavý tip. Ale už mě to nebaví.
                          Prostě tady melete hovna, které si nedokážete rozumně obhájit. Pro tebe jsou ty peníze druhořadé? Tak to bud rád. Přibývá hodně těch, pro které jsou peníze otázkou existence (ne jen rybáři). Takže tyhle povýšenecké kecy svědčí leda o jednoduchosti toho, kdo je vypustí z držky. Já jsem jenom rád, že tady zůstane u keců, protože je mnoho jiných cest, jak dosáhnout stejného cíle. Jenom se toho musí ujmout rozumní lidé a né banda doslova tupých mozků. Nazdar...

                            Nšmudla - Profil | Út 19.4.2011 16:14:22 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            šťovíček >> usak >> Takové fotky by se na mrku neměly vubec objevovat..a pro autora té otřesné fotky doufám že ti kost z perlína zustala v krku..zasloužil by sis to...

                            Pozdní reakce, ony inkriminované fotky jsem nefotil ani nepublikoval já, jestli jsi měl na mysli jako že já fotím masařinu na podložce. Kostička z perlína mi zaskočila a vyskočila, perlína příště šupnu zpět do vody. Jestli si pamatuju tak jsem to sdělil v komentáři k uloveným duhákům. Perlína a ouklej budu doporučovat pouštět, možná snad u opravdu kapitálního perlína 35-40cm by se dala udělat vyjímka, ale takový perlín se snad ani nevyskytuje.
                            S limitem 40ks ušlechtilé na povolenku a 10ks měsíčně nemám problém. S 20ks ročně bych už problém měl a koupil bych si další povolenku ... a nebo taky možnost že bych si místo 2ks 2kg kapra ulovil 1ks kapra 4-6kg a místo štičky přes míru si ulovil štičku 70-80cm.... ovšem pokud bych ji teda chytnul.
                            Ročně si vezmu z ušlechtilých cca 18-25ks kapra + všecky mírové dravce (štika candát), jakmile by těch mírových dravců chytal běžně na vycházku několik kusů tak si začnu vybírat co vzít a co nechat dorůst.
                            Pokud by byl zákaz lovu dravců nebo maximálně 1-2 měsíce v roce na lov dravce taky by to pomohlo.

                              NMifakM - Profil | Út 19.4.2011 15:24:52

                              Venca888 >> Máš na to jinej názor a iliuze mi ničím nevemeš

                                NVenca888 - Profil | Út 19.4.2011 15:22:04

                                MifakM >> neudělal jsi pro něj vůbec nic. jen jsi blokoval Policii. Jestli ti to k čistýmu svědomí stačí, pak prosim.

                                Po okolí by se rozneslo akorát to, že nějakej blb uplně nesmyslně zavolal švestky, který odjeli s dlouhym nosem. Ale co bych ti bral iluze. :-)

                                Jiná věc by samozřejmě byla, pokud by tam někdo chytal nějakym nesportovnim nepovolenym způsobem, vytáhnul třeba patnáct candátů a podobně. Ale volat policii kvůli tomu, že někdo vytáhne dva kapry a toho druhýho nechá napsat do povolenky kolegu, to, nezlob se na mně, hraničí s demencí.

                                  NMifakM - Profil | Út 19.4.2011 15:09:09

                                  Venca888 >>
                                  Já možná budu pro příslušníky za blbce, ale budu mít čisté svědomí že jsem pro domácí revír udělal maximum.

                                  A jak jsem psal už teď vím, že by se tato návštěva PČR na revíru po okolí roznesla a to je aspoň dobrý základ k tomu aby na našem (domácím) revíru byl o trochu větší klid a pořádek. A za tu cenu to podle mne stojí.

                                    NVenca888 - Profil | Út 19.4.2011 15:04:30

                                    MifakM >> ono v tomhle případě nejde až tak o mírnost či nemírnost přestupku (krom toho mimochodem o pytláctví se nejedná), ale o výslednej efekt toho tvýho konání. Můžu bejt tisíckrát přesvědčenej, že je právo na mojí straně, ale to neni důvod, abych dělal něco, co situaci nevyřeší. Ty Policii zavoláš, já ne. Výslednej efekt bude naprosto stejnej s tim rozdílem, že já nebudu za blbce a nezablokuju policejní hlídku, která mohla jinde řešit zásadnější problémy. Toť vše.

                                      NMifakM - Profil | Út 19.4.2011 14:57:19

                                      Venca888 >> Přecházení na červenou beru jako mírný přestupek, kdežto pytláctví ne.

                                        NVenca888 - Profil | Út 19.4.2011 14:44:51

                                        MifakM >> ne. ale používám zdravej rozum. Voláš policii vždycky, když vidíš, že někdo přešel na červenou?