Jezero Vanern Švédsko

Zdravím kolegy rybáře,které taktéž očaroval rybolov ve Švédsku. Přes Novasol jsem si zarezervoval chatu na severu tohoto obrovského jezera. Vzhledem k pracovní vytíženosti jsme stanovili termín na 3 týden v červnu.Snažím se zjistit maximum informací. Je tu někdo,kdo má nějaké zkušenosti na této lokalitě? Chtěli bychom chytat štiky ( vezeme si s sebou benz.motor ),popř. v okolí muškařit. Díky za rady.Prášek
Autor diskuse: Prasek_2007 - Profil , 5.4.2011 dravci - revíry, cestování

NOrion24 - Profil | Út 24.8.2021 10:38:04

milanpindryc >> zaujimavy sposob balenia policajtky :)

Nmascha - Profil | Po 23.8.2021 15:48:36

V_L_K >> Poznatky ze dvou cest:
Prvni pres mosty tam zpět. Nikde zadna kontrola, jedine na dalnici pri prejezdu z Nemecka do Danska. Kontrola je tam stabilne uz radu let, nejen kvuli covidu a migrantum, je to cviceni pro zobaky z nedaleke zakladny. Stacil u holek papir s ATG testem a u mne papir s ockovanim. Nikde jinde pak uz nic videt nechteli a to ani v hotelu ve Stockholmu ani pri navratu atd. Rousky nikde.

Druha cesta trajekt Rostock-Trelleborg. Pri nalodeni v Rostocku chce na gatu baba jen vedet, ze chlapi maji papir s testem (obsah je ale nezajima). Rousky jen pri nalodeni, pak prakticky vsichni sundali. Zadna dalsi kontrola uz nebyla, ani na norske hranici, ani nikde pri navratu.

Ndoliz - Profil | Pá 20.8.2021 23:17:28

V_L_K >> Jel jsem Rostock-Gedser, přes Dánsko, pak krátký trajekt Helsingor-Helsinborg. V Dánsku se ptali na test, ukázal jsem covid certifikát, ten byl krátce prohlédnut, ale ani kód nebyl načten a jelo se dál. Ve Švédsku kontrola hezkou policistkou (jak tak čtu příspěvky tady, tak je to celkem běžné). Občanka ji nezajímala, covid pass, nebo něco vůbec, ale měla spoustu otázek. První byla celkem jednoduchá, jestli se s ní chci bavit švédsky nebo anglicky. Dále se ptala, odkud jedeme, kam jedeme, co tam budeme dělat, jak dlouho se zdržíme ve Švédsku, jestli jsme ve Švédsku už někdy byli, jak známe jeden druhého a jestli je auto moje. Na vše jsem asi zvládl odpovědět správně, takže jsme byli puštěni dál :-)
Jedna fotka Vänernu.. zastavili jsme cestou kolem. Koupání dobrý, chycena jedna štika cca 45.

Nmilanpindryc - Profil | St 18.8.2021 19:46:16

Kosák >> ja sem jel Gdansk - Stockholm a covid nikoho nezajimal na trajektu meli rousku jen ve freeshopu.

Jinak svedskou policistku sme meli taky peknou, ale nejak jsem si spatne vylozil jeji mavani rukou a nezastavil jsem. Takze me dobehla, nasledovala dechova zkouska a spousta vysvetlovani. Nakonec vse OK :-)

NV_L_K - Profil | St 18.8.2021 18:26:28

Ahoj, diky všem co napsali. Trosku jsem klidnější. Pojedu s testem, přes mosty tam i zpět, tak uvidim. Tak snad alespoň budou brát štiky s okouni.

Nstrejka - Profil | St 18.8.2021 18:21:37

V_L_K >> cesta zpět ještě jednodušší. Na mostě mají v jednom místě sníženou rychlost a šikanu z unimobuněk. Podle mě pozůstatek kontrol, ale nikde ani noha. Možná ale jen něco opravují. Na trajektu Gedser-Rostock žádná kontrola ani dotaz na test/očkování, nic. Na trajektu do Ystadu tak půlka lidí s respirátorem, tady ho mělo pár jednotlivců jinak prakticky nikdo. V Německu při vylodění vůbec nic. Takže na téhle trase covid už odpískali úplně. Ale za dva týdny může být vše jinak.

Ntonouš - Profil | Po 16.8.2021 18:19:16

Kosák >> jojo,policajtka pěkná..ale já ji viděl jen z dálky.. nedopatřením jsme sjeli do gejtu pro kamiony a pokračovali bez kontroly..😀

Nskwor - Profil | Po 16.8.2021 18:17:04

Kosák >> Policistku zmiňoval Strejček taky :))

NKosák - Profil | Po 16.8.2021 18:12:14

V_L_K >> Zdravím, my jsme byli v půlce července.... Trajektem Rostock - Trelleborg. V Německu na check-inu vůbec nic... Ale ve Švédsku po vylodění kontrola dokladů i testů a ptali se kam jedem a co tam budeme dělat - mimochodem, moc hezká policistka :-)) Vše proběhlo v pohodě...
Jeli jsme v pěti, jeden kluk byl očkovaný a ostatní jsme měli antigeny...

Nxsim - Profil | Po 16.8.2021 18:00:42

Před necelým měsícem byla cesta přes mosty směrem ze Švédska bez jakýchkoliv kontrol. V protisměru jsem taky nic neviděl.

NV_L_K - Profil | Po 16.8.2021 17:21:11

strejka >> Ahoj Strejko, díky za informaci. Jestli si vzpomeneš prosím dej vědět, jak to probíhalo zpět, přes mosty,

Nstrejka - Profil | Ne 15.8.2021 21:49:58

V_L_K >> Jsme tu teď. Jeli jsme ze Sassnitz do Ystadu. V Sassnitz se nás při check-inu jen zeptali, jestli máme všechno kolem covidu. My přitakali (všichni očkovaní) a nikdo nechtěl nic vidět. Při vylodění nikdo nic, kromě trajektu nikde žádné respirátory. Pozítří se vracíme přes Dánsko, tak uvidíme, ale podle pravidel by to mělo být ok.

NV_L_K - Profil | Ne 15.8.2021 13:40:17

Zdravím, byl někdo přes prázdniny ve SWE na štiky? jak probíhají kontroly na hranicích? Chystám se v půlce září autem přes Dánsko. Nejsem očkovaný, tak bych chtěl znát Vaše zkušenosti, jestli byla cesta s testem v pohodě. Díky za postřehy. Vlk

Nmilanpindryc - Profil | Čt 20.5.2021 22:53:45

ja.ump >> kdyz jsem to jel poprve tak jeste meli ty 4proudy “rychlostni” silnice kdes mohl 110 ale odbocovalo se do leva z rychliho pruhu. Lemovany to bejvalo zhorelyma vrakama maluchu...

Ted maji dalnice a my furt D1

Nja.ump - Profil | Čt 20.5.2021 22:11:01

milanpindryc >> Z Brna bych to asi bral stejně. Navíc z Bohumína už je nová dálnice až do Gdaňsku, pokud se nepletu. Sice to bude tak jen o 250 km delší z Plzně, nicméně bez pořádných dálnic. A to byly doby, kdy jsme se Polákům posmívali za jejich dálnice.

Nmilanpindryc - Profil | Čt 20.5.2021 21:50:08

ja.ump >> tak z Plzne bych jel vzdy pres nemecko... ja z Brna valim na Ostravu a ted uz i pres Polsko je dalnica. Vem si ze jenom z Brna do Prahy je to pres D1 na mnoho hodin :-)))
jinak cena byla kolem tech 500 s kajutou pro 4.

Nja.ump - Profil | Čt 20.5.2021 21:00:36

milanpindryc >> Už jsem to také zvažoval, každý to má individuální, proto není nutné dělat zásadní soudy.

ten Nynashamn Gdaňsk (jednou tím jeli kamarádi na štiky na Arkosund, já čekal na místě), jenže trajekt pokud vím okolo 400 EUR a kajuta osoba 50 EUR (venkovní, nejlevnější) a samotná cesta okolo 18-ti hodin, navíc já to mám do Gdaňsku okolo 600 km daleko, pře půl rokem jsem tam shodou okolností pracovně byl...., já z Plzně za stejnou jsem ve Stockholmu taky (spíše dřív, protože do Gdaˇynsku to mám 8 hodin jízdy a v tu dobu budu už na Korsorském mostu, pravdou je nesporná výhoda, že člověk přijede odpočinutý, ovšem pokud ten ztrátový věnuji spánku, tak na to budeme stejně, já s finanční úsporou, ty se zážitkem z trajektu...

Nmilanpindryc - Profil | Čt 20.5.2021 20:44:21

ja.ump >> asi to ma kazdej jinak. Me nejvic pasuje cesta z Gdansku do Stockholm(Nynysham nebo jak se to menuje) .

Vyrazim rano z Brna vecer jede trajekt na kerym dam pivko, veceru a zalezu do kajuty. Dalsi den snidane a kolem 9 uz relativne cerstvej vyrazim a muzu jet klidne 1000km Svedskem na sever...

A cena je relativni, cas za volantem, pohodlnej spanek a tudiz bezpecnost...

Nja.ump - Profil | Čt 20.5.2021 20:28:48

mascha >> Napsal si toto, pro připomenutí:
"Přes sadu dánských trajektů to má smysl jen pro toho, kdo si pořídí dánský letní ferrypass, který umožňuje jezdit s nima s velkou slevou a bez nutnosti bookingu na určitý termín (a ani nevím, jestli ten pass aktuálně nabízejí). Jinak tahle cesta z Čech do Švédska nebo Norska fakt nedává naprosto v ničem smysl, ani časově, ani cenově ani nijak."

S demagogem je těžké diskutovat. Jak by řekl zkušený vyšetřovatel, ani po předložení důkazů se nepřiznává.

Za mne vše. Drž se a plánuj. :))

Nmascha - Profil | Čt 20.5.2021 18:41:47

ja.ump >> Logické to pochopitelně je, protože normálního člověka zajímá celá cesta. Co nechápeš na tom, že pro někoho může být pro výběr trasy podstatný, jestli se vynoří v Oslu, Goteborgu nebo Trelleborgu, že může být pro někoho podstatný, jestli si může dát chrupku na trajektu a přitom zároveň polykat kilometry a nemusí sedět pár hodin za volantem a soustředit se? Já bych cestu před Gedser prostě nikdy nezvolil, ani mi ve výpočtech nikdy nevycházela nejlevněji, ani není odpočinková.
Někomu může tvoje cesta vyhovovat, neberu ti ji, jezdi kudy chceš, ale nazvat ji optimální to tedy ani smykem.

Nja.ump - Profil | Čt 20.5.2021 17:18:52

mascha >> Logické to není, původně otázka zněla, zda přes Dánsko OK Já tvrdím že ano mosty a krátké trajekty jsou nejlepší, a jak vidím tak i přes tuto diskuzi jsem nezjistil opak.

Ty se tady snažíš počítat najeté kilometry, což samu podstatu nijak neovlivní (mosty jsou o těch 300 km delší), je to zcela irelevantní v rámci položené otázky. Prostě závěr je, že přes mosty a krátké dánské trajekty je cesta na sever optimální.

Nmascha - Profil | Čt 20.5.2021 9:58:47

ja.ump >> přijde mi logické kalkulovat celou cestu, protože třeba to, kde se ve skandinávii vynořím, třeba ovlivní KM dojedzu... je rozdíl, jestli jedu Karlskronu, Stockholm nebo Rorvik...

Nja.ump - Profil | Čt 20.5.2021 0:03:20

mascha >> Dovětkem pokud někde spíte na trajektu ve spacáku na podlaze nebo v jídelně a odpočinete si, tak ten trajekt možná smysl má. Teoreticky můžeš trochu ušetřit i tím, že do Trelleborgu dojedeš s plnou nádrží za německé ceny, které jsou zhruba jako u nás, ale rozhodně nižší než ve Švédsku o Norsku nemluvě ale to bude tak 300 - 400 Kč. Já beru plnou většinou ve Flensburgu, takže do Malmo projedu těch 300 km.

Není to úplně správně, ale většinou to dávám z jednoho zátahu. Nebo prostě spím v autě. Pokud jedu úplně na sever (Kiruna, Alta) dávám první zastávku na Hogakusten (národní park Skuleskogen), ovšem tam rozbalím stan mám tam pláž s příjezdem a regulérně se vyspím. Tam je to z Plzně nějakých 2500 km.

Snad ještě poznámka k časům, pokud jedu z Ammarnas a severněji, tak ta časová rezerva při návratu musí být neúměrně velká, abych skutečně byl schopen dodržet s jistotou čas příjezdu. Pokud pojedu na Fallen, Hokensas nebo tak, tak samozřejmě ten problém v jisté míře odpadá.

Nja.ump - Profil | St 19.5.2021 23:41:01

mascha >> Add ten první odstavec, já se tady bavím o ceně za přesun z pevniny do Skandinávie no a ta cena oboustranně je zřejmá cca. 6000,- Kč, ty uvádíš nějaké cesty i s palivem, pokud se budeme bavit pouze o nezbytných nákladech na mosty nebo trajekt, tak skutečně nevím, kde chceš zde ušetřit pár tisíc. Uplně teoreticky možná ano to koupíš s dvouměsíčním předstihem, tenhle lístek se ale nedá změnit. (Jinými slovy pokud máš zpoždění propadne, na jiný termín se také nedá přenést).

Add druhý odstavec - to právě u mostů neřešíš, nemusíš se prudit s tím, že potřebuješ být přesně někde včas, já prostě vím, že pak jedeš s velkým předstihem, můžeš skutečně píchnout - cokoliv jiného. Navrch dvě hodiny čekáš, sám trajekt taky není žádný rychlík. Tzn. časově máš větší ztrátu, než ujet o 300 km více. /Tím spíš, když se střídáte, to už bych vůbec neřešil/

Nja.ump - Profil | St 19.5.2021 23:29:54

atislav_fishing >> Já na ty mosty booking nepotřebuji proto tak jezdím ty krátké trajekty jezdí co dvě hodiny tak také ne. 6-ti hodinové trajekty (např. Rostock - Trelleborg) bych asi bez bookingu neriskoval. Prostě ono pravděpodobně odjedeš, ale také se může stát, že až tím příštím... Nikdy prostě nepřijedou všichni a i vždy v sezóně jsou tací, co si rezervaci neudělají a pak záleží kolik se takových lidí sejde, protože cca. 30 minut před odjezdem spustí i lístky pro ty co nemají rezervaci. (pokud někdo nepřijel).

Nmascha - Profil | St 19.5.2021 14:36:59

Ještě k těm akcím, tady koukám ještě na ten propočet z roku 2017 a vidím u jednoho trajektu podle toho, v kolik hodin jede, rozdíl cen od 59 do 107 eur za jednu cestu. Ty rozdíly v cenách lístků i podle toho, kolik jich zbývá volných, lítají nehorázně. Pokud někdo neřeší sto euro, tak gratuluju, pro mne to ale má nějakou hodnotu a rád se rozhoduju, jestli za to dostanu něco, co má pro mne tu cenu.

Nmascha - Profil | St 19.5.2021 14:31:22

ja.ump >> tak jsem namátkou otevřel jeden i minulých kalkulačních itinerářů cesty do Rorviku 2017:
noční trajekt Sass-Trell: celkem jedna cesta za volantem 25-27 hodin, cena za cestu komplet 13800,-
noční trajekt Fredshv-Got: celkem jedna cesta za volantem 26-29 hodin, cena za cestu komplet 13600,-
most Oresund: za volantem 29-33 hod, cena komplet 14500,-
trajekt Rost-Gedser+most: celkem za volantem 26-29 hodin, cena komplet 17100,-

Rozhodujeme podle různých kritérií, třeba podle časů odjezdů trajektů, aby nám to navazovalo na odjezdy z místa i z Prahy. Také zvažujeme, jestli se budeme střídat v řízení na pohodu, nebo jestli raději dáme čtyř nebo dokonce sedmihodinový spánek na trajektu. Jestli se budeme střídat dva nebo tři. Čím dál menší váhu má cena, ale měla svoji důležitost. I rozdíl "blbých" tří litrů na auto může hrát roli při zvažování jinak podobných možností, tak proč neušetřit.

Za tu dobu, co jezdíme, jsem nikdy neměl problém s tím, že by nás omezoval pevně termínovaný trajektový lístek, vždycky se vše zvládlo, i když se třeba píchlo a tak. I pokud by se jednou dvakrát něco vysralo a musel se kupovat nový lístek, tak se to z dlouhodobého hlediska vyplatí, nepřiplácet za flexi nebo se crcat bez odpočinku po mostech.

Natislav_fishing - Profil | St 19.5.2021 13:01:09

strejka >> Díky :)

Nstrejka - Profil | St 19.5.2021 9:04:14

atislav_fishing >> Jednou bylo hnusně, tak jsme poslední den už nechytali a zkusili na blind odjet dřívějším trajektem (tehdy Trelleborg - Sassnitz). Vzali nás bez doplatku na ten lístek na pozdější loď. Měli volno, tak neřešili. Ale je to už dost let. Předloni jsme kupovali lístek na trajekt Gedser - Rostock na telefonu cca tři hodiny před odjezdem. Nevěděli jsme, jestli stíháme Trelleborg, tak jsme se nákup rozhodli nechat na poslední chvíli. V pohodě to klaplo, i když to bylo v létě v plné sezoně. Ale tenhle trajekt jezdí co dvě hodiny, takže nebývá tak narvaný a přinejhorším bychom počkali na další, nebo to vzali po mostech. Cena při nákupu na poslední chvíli samozřejmě bývá o něco vyšší.

Natislav_fishing - Profil | St 19.5.2021 8:41:10

Už jste borci jeli někdy jen tak bez bookingu a nákupu lístku dopředu? Že se vám stalo že jste museli odjet dřív nebo později?

Nja.ump - Profil | Út 18.5.2021 21:59:17

mascha >> Přinutil ses mne na to podívat, tedy Korsor 35 EUR a Oresund 54 EUR, tedy 89 one way tam a zpět 178 EUR...+ dejme tomu 300 + 300 km navíc, což je 50 EUR, tedy celkem 228 EUR a nemusím někam jet na čas, být tam dvě hodiny před odjezdem a podobně, Puttgardem - Rodby vychází obdobně a Helsingborg - Helsingor taktéž, kombinovat můžeš libovolně. A hlavně pokud si objednáš tu "levnou jízdenku na trajekt", tak pak ji nemůžeš měnit, že.

Napiš mi tu tvojí úsporu v řádově tisících, rád využiji...